PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=844001}

Łowcy

Hunters
6,8 3 436
ocen
6,8 10 1 3436
6,3 3
oceny krytyków
Łowcy
powrót do forum serialu Łowcy

skoro tak lubicie wydłużać zdania jak np.: "profesorowie i profesorki" to może tu skoro już tak bardzo chcecie piszcie "niemieccy naziści"...

honky2000

Skoro tak lubisz pouczać innych i pisać mądrości, to zasięgnij i do słownika i do jakiejś encyklopedii by rozróżniać różne zbiory i zależności między nimi. Np. Kim jest Polak, kim jest Niemiec, kim Nazista. Kim jest niemiecki Nazista, a kim Niemiec.
Nazista w IIWŚ był zazwyczaj Niemcem, ale nie każdy Niemiec był nazistą. Tak jak nie każdy Polak wydawał Żydów za pieniądze.

mgkwt

Narodowy socjalizm, nazizm (skrót od niem. Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera)– rasistowska, antykomunistyczna, antydemokratyczna i antysemicka ideologia Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu.

roownik86

Ja znam definicje. A moje pytanie było, gdzie tutaj jest napisane, że to wszyscy Niemcy są nazistami? A to założyciel tematu sugeruje w temacie.Jakbyś kontynuował czytanie artykułu z Wikipedii, z której skopiowałeś wytłumaczenie, to masz przykłady krajów gdzie były ruchy nazistowskie w podobnym czasie i gdzie był nazizm również (w mniejszym oczywiście stopniu) popularny. Dlatego nazywanie całego narodu nazistami jest nie fair. To tak jakby mówić, że wszyscy Polacy to Pisowcy.Nazizm w czasach Hitlera był ruchem na niesamowitą skalę, jednak nie wszyscy Niemcy byli nazistami (wiele też po prostu udawało by przeżyć). I o to mi chodzi. Używa się frazy Nazi Germany gdy się mówi o czasach i kraju w tamtych czasach. Nie dotyczy ona jednak sformuowania "Niemcy".  W większości w filmach jak naziści są wspominani, dotyczy to też partii, milatrii bądź ludzi popierających nazizm itp.  Jeżeli jest ukazywany człowiek, zwykły cywil, nie jest nazywany nazistą. 

mgkwt

C. D. Co nie jest do końca poprawnie, bo nazistą można tylko było być gdy się należało do partii i/bądź SS.  A że partia ta była rządząca, stąd określenie Nazistowskie Niemcy (jako większość rządząca) 

ocenił(a) serial na 5
mgkwt

Nazizm był niemiecką odmianą faszyzmu i prawdą jest, że od połowy lat 30. gdy NSDAP przejęło pełnię władzy, nazizm był popierany przez większość Niemców (w tym Austriaków). W 1939 poparcie dla Hitlera sięgało około 80% dorosłej populacji Austrii, Bawarii i Wolnego Państwa Prusy. Można to porównać z obecnym poparciem Rosjan dla Putina i toczonej przez niego wojny napastniczej w Ukrainie.

Nie każdy Niemiec był nazistą, ale znaczna większość, od Wiednia, przez Monachium, po Berlin i Hamburg nazistów popierała i w ten czy w inny sposób wzmacniała reżim nazistowski. Byli jednak naziści nie-Niemcy. W politologii przyjmuje się, że Węgry i Rumunia przyjęły niemiecki wariant faszyzmu. Ogromna skala kolaboracji polskich władz samorządowych (sołtysów, wójtów, burmistrzów) w dziele wyłapywania i mordowania Żydów związana była z pewnym istotnym aspektem nazizmu a mianowicie z antysemityzmem. Julian Tuwim twierdził, że faszyzm niemiecki (nie używano jeszcze wtedy określenia nazizm) bez antysemityzmu nie byłby faszyzmem i że antysemityzm był jednym z głównych motorów napędowych tamtej ideologii. Można się z tym nie zgodzić, bo faszyzm niemiecki miał kilka równie ważnych części składowych, ale nienawiść do obcego, obudowana niezwykle silną propagandą i językiem nienawiści opartym na kłamstwach, to jest coś na czym Hitler zbijał spory kapitał. Bardzo możliwe, że bez wskazywania palcem wrogów, w tym Żydów, nie udałoby mu się zmobilizować społeczeństwa niemieckiego do wojennego wysiłku.
W sumie dość podobnie postępuje teraz Putin i jego propaganda.

Żeby udowodnić, że nie tylko Niemiec mógł albo wciąż może być nazistą, warto zwrócić uwagę na posty użytkownika H33L, który słynie z czysto nazistowskich przekonań, a wobec Żydów stosuje niemal tę samą retorykę co naziści, również posługując się w swoich wypowiedziach nazistowskim wachlarzem kłamstw, półprawd, przekłamań i insynuacji. Jeśli założymy, że nie jest to ruski troll, mamy jaskrawy przykład Polaka-nazisty.
Sami niemieccy naziści nie byli zainteresowani utworzeniem w Polsce kolaboracyjnego rządu nazistowskiego, bo Polska w całości miała być docelowo częścią ich lebensraum, niemniej gdyby chcieli hodować sobie tu marionetkowe państewko polskie, to ludzi pokroju H33L w latach 30. i 40. XX wieku znaleźliby w Polsce bez trudu. Skoro do dziś uchowali się ludzie o takich poglądach, to sprawa staje się jednoznaczna.

per333

Dziękuję za rozszerzenie informacji. Nie zapieram popularności nazizmu za Hitlera, i że cechowało to Niemcy. Jednak nie całe społeczeństwo należało do SS. W skrócie, jak zrozumiałam i co popieram: nazistą może być każdy, dlatego określenie Niemiec nie jest poprawne. A to w tytule proponował założyciel tematu. 

ocenił(a) serial na 5
mgkwt

A jednak nazizm jest określeniem wprost wywodzącym się z nazwy NSDAP czyli z partii narodowo-socjalistycznej i była to partia czysto niemiecka i wyłącznie niemiecka (w tym austriacka). Nazistą więc był członek niemieckiej partii, a więc Niemiec (w tym Austriak). Nie odnosiło się to wtedy do żadnej innej nacji. W tym ujęciu nazista to wyłącznie Niemiec. Potem rozszerzono to na inne partie faszystowskie w Europie, które wzorowały się na faszyzmie niemieckim oraz na kolaborantów, co w Polsce uważa się za kontrowersyjne, wszak skala współpracy z Niemcami w czasie IIWŚ była ogromna, dotycząca władz tzw. samorządowych. Władze te niejednokrotnie gorliwie włączały się w proces eksterminacji Żydów. Podobną sytuację odnotowano wśród policji ukraińskiej, nadzorowanej przez Niemców. Również Rosyjska Armia Wyzwoleńcza pod dowództwem Andrieja Własowa uważana jest publicystycznie za formację nazistowską.

per333

Nie o to mi chodziło, tak to była partia niemiecka i by być w SS i NDPD trzeba było być Niemcem. Proszę moich słów nie przekręcać, też wszystko co Pan pisał na temat (w krótszej formie, bez niepotrzebnych kilometr tekstu wspominałam) . Chodzi mi o to, że nie każdy Niemiec był nazistą, a nie o ty czy każdy nazistą był Niemcem. Co też i Pan i ja pisaliśmy: jak można było zostać nazistą. Niemiec żyjący w nazistowskich Niemcach nie był z automatu nazistą, był po prostu Niemcem, albo zwykłym obywatelem, albo popierającym rządy w swym kraju, albo aktywnie działającym w propagandzie, albo nazistą. Dlatego sformuowanie w temacie "(...) z tymi nazistami, to byli Niemcy" jest generalizacją całego narodu i ich piętnowaniem.
Użycie "nazisty" w serialu jest wystarczająca informacja by ludzie oglądający wiedzieli o jaki okres czasu chodzi, o jakie ugrupowanie i o jakich ludzi. Wiedza też, że nazista jest narodowości niemieckiej. Użycie "Niemcy" nie daje takich informacji i jest mylące swoim uogólnieniem.
Ale ja już zakańczam dyskusje, panowie mają swoje opinie, ja swoje.
Nie musimy siebie nawzajem przekonywać.

mgkwt

W SS były tysiące nie-Niemców i uwaga, tak między nami, mitem jest, że nie było polskich oddziałów w strukturach nazistowskich sił zbrojnych. Niestety były, dobrze, że Niemcy o tym nie pamiętają, ale wystarczy sięgnąć do archiwum...

mgkwt

Jeszcze inaczej.Było dużo Niemców nazistów, którzy dopiero z czasem zauważyli, że to co popierają zaczyna im się nie podobać.Ponieważ polityka to jedno a rasowe uprzedzenia to drugie.Było tak np. z częścią niemieckiej szlachty, która popierała ideologię nazistowską, ale nie mordowanie ludzi.Temat jest bardzo złożony, ale nazywanie nazistów Niemcami to na pewno nie jest nadużycie.Autorom filmu chodzi o skrajnych nazistów, dokonujących zbrodni.Co nie zmienia faktu, że w 99% byli to Niemcy.

mgkwt

Pani jedno, oni drugie... nie wiem czy to roznica intelektu, czy wieku.

Tak nie kazdy niemiec byl nazistą. Kropka.

Nie mozna calego narodu nazwac nazistami. Wiele osob zostalo pomordowane, w tym opozycja.

Istnialy rozne ruchy jak np. Czarna orkiestra, ktore przez wiele zamachow chcialo obalic Hitlera.

Ale do tego trzeba jakiejs zdolnosci rozumowania i wiedzy. A niestety mnostwo osob plecenie i nie da sie ich niczym przekonac, chocby faktami. Oni wiedza "lepiej"

damianvegas

nie mam pojęcia... myślę, że to bardziej z wyjściem poza swój dom ma do czynienia? Po prostu coś poczytać, pozwiedzać...by otworzyć swój umysł? Aż tak wiekowa nie jestem, 30 lat...a może jednak wystarczy by nie żyć tylko krzywdą narodową i hejtować inne kraje za to, co się dekady temu zdrarzyło. Historię warto znać by nie popełniać błędow i wyciągać jakieś wnioski z niej. By zrozumieć jak ludzie kiedyś myśleli, jak polityka i pranie mózgu działa....A nie po to, by pielęgnować narodową nienawiść do Niemców, Urkainy itp....zawsze gdzie były wojny to miejsce miały okropne rzeczy. Zawsze był ktoś pokonany, ktoś kto został zniewolony, zniszczony.... Czasem też dochodzę do wniosku, że wiele osób nie potrafi na logiczne argumenty dyskutować, a tylko na emocje i jakieś szantaże (pod innym forum tutaj usłyszałam, że nie jestem patriotką i Polką bo nie uważam, że trzeba Ukrainców wykopać z Polski za Wołyń.... nie zapominajmy też...że to na forum filmowym :)

mgkwt

Niemców bronić nie zamierzam, bo akurat Polska ze strony Niemców cierpiała właściwie przez cały czas istnienia Polski.

honky2000

Uwielbiam ludzi, którzy odmianę przez rodzaje, czyli rzecz stanowiącą jeden z wyróżników j. polskiego, uważają za herezję, lewactwo i zniewolenie. To jest k*rwa niesamowite. Okresem, który zgwałcił i zubożył j. polski, była komuna. Teraz patrioci-idioci gorliwie bronią tej spuścizny. Cyrk.

honky2000

Oj nie tylko. W formacji SS zajmującej się obozami koncentracyjnymi był bardzo duży odsetek austryjakow. Nie chce mi się szukać ale na prawdę mnóstwo. W formacjach wojskowych SS byli Francuzi, Holendrzy, Belgowie, itp itd. Była też formacja SS składająca się z arabów zwanych palestyńczykami, a ich przywódca odwiedzał obozy koncentracyjne i namawiał SS do szybszego zabijania Żydów.

honky2000

Ale akurat w tym przypadku naziści to właściwe określenie, bo ten serial opowiada o polowaniu na nazistów, którzy chcą stworzyć nową Rzeszę, nie o polowaniu na wszystkich Niemców. Jeśli mówimy o wojnie jako takiej i winie za jej rozpętanie, to jak najbardziej Niemcy, ale w tym kontekście mamy do czynienia z polowaniem na nazistów, a nie Niemców. I to tych wysoko postawionych nazistów, a nie szeregowych członków NSDAP.

kinomanpl

należy nazywać rzeczy po imieniu tak jak nacje która takich zbrodni się dopuściła. Do dnia dzisiejszego Polacy nie otrzymali odszkodowana od Niemiec, co dla mnie jest niedopuszczalne.

janusz_chraniuk_1596

Gwoli ścisłości to Niemcy wypłacili odszkodowanie, ale ZSRR miało oddać Polsce należną część, czego nigdy nie zrobili.

honky2000

A co? Chcesz rozgrzeszać Austriaków, Węgrów, Rumunów, Słowaków, Łotyszy, Francuzów i innych nazistów?

honky2000

Trudno się nie zgodzić. Należy również skończyć z pisaniem "komuniści". Komuniści zrobili to, komuniści zrobili tamto. Polacy. Po prostu

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones