PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=769616}

Brytania

Britannia
6,8 4 152
oceny
6,8 10 1 4152
6,3 3
oceny krytyków
Brytania
powrót do forum serialu Brytania

A mialo byc tak pieknie, pierwotnie magicznie. Totalnie im to nie wyszlo. Do tego zaklamania historyczne . Rydwany, helmy u dzikich plemion przed pierwsza inwazja rzymska .Nawet sceneria zaklamana. Koles biegnie przez jakies Sudety I w nastepnym ujeciu wybiega nad klif pld Anglii :D Polowa pierwszego odcinka wystarczy. Strata czasu.

ocenił(a) serial na 4
panekx

Akurat rydwany byly. Zwane- esedajami:) i tyle w temacie serialu. Mam podobne wrazenia i jestem zawiedziony.

ocenił(a) serial na 2
arekoz89

No byly. Kiedys tylko czytalem co pisal Herodian I opisal ich inaczej. Moze starowieczna propaganda. No ale to nie forum historyczne. Jesli cala seria bedzie wygladac, jak ta mala, chaotyczna, pozbawiona logiki sieczka przy slubie, to watpie ze powstanie drugi sezon.

panekx

Powstanie, a serial z założenia nie miał być historyczny.

ocenił(a) serial na 2
kosovitz

Nawet jakby nie mial byc, jest beznadziejnie. Mogli w takim razie zrobic cos bez dat I miejsc. Nawet nie wiesz jak ja czekalem na ten serial. Tak malo wiemy o naszej historii przedchrzescijanskiej w Polsce.. To chcialem zobaczyc w tym serialu. Druidow jedzacych grzyby I cala pierwotna kulture. Zamiast tego mamy Milve jako starozytnego Robin Hooda I serial na poziomie Klanu.

panekx

Jednak jest pewna różnica między Celtami, a ludami Słowiańskimi.

kosovitz

takie teraz czasy ludzie coraz glupsi to i takie oto seriale historyczne

Marcyllus

Powtarzam, to nie miał być serial historyczny. Wystarczyło poczytać/obejrzeć wywiady z twórcami przed serialem, a nie sobie odpalać serial w ciemno i nastawiać się na coś, czym nigdy miał nie być.

kosovitz

Trailery pokazywały Co innego

ocenił(a) serial na 6
panekx

To chyba jest druga inwazja, trochę poluzujcie gumy historycy :)

ocenił(a) serial na 10
panekx

To druga inwazja koleś - historyku od siedmiu boleści! Tak jak kolega wyżej napisał, poluzujcie gumy. Fajny serial, przepięknie zrealizowany, zrobiony bez napinki.

ocenił(a) serial na 1
panekx

Zgadzam się z opinią panekxa - niestety porażka. Od piątego odcinka scenarzystom brak pomysłu, jakieś próby znalezienia formuły - ni to fantasy, ni to serial dla młodzieży, jakieś gierki między wyluzowaną postpunkową mamuśką królową i robiącym cwane miny generałem, większość siódmego odcinka fekalno-psychodeliczno-bełkotliwa, a do tego gdy się jeszcze pojawili się assasini, miałem wrażenie, że za chwilę wyskoczy Spiderman. Finał sezonu - ufff - dziwny, zdaje się że producenci planują jeszcze parę sezonów, ale nie bardzo wiedzą w którą stronę rozwijać, dlatego testują kilka wariantów na raz, z czego wychodzi misz-masz. Nie wróżę kontynuacji.

Abmorb

Serial kręcono w Czechach. Dragi są tam ponoć legalne, co by wyjaśniało treść odcinka 7 i częściowo 8.
Ależ ludzie wybrzydzacie. RZYMu raczej nic nie przebije w realiźmie, choć puryści i tak narzekali - nawet jeśli zrobią nowy, będzie zapełniony efektami specjalnymi.
Klimat jest fajny.
Aulus po 9 odc należy w moim skromnym rankingu do grona najbardziej udanych filmowych Rzymian. [Let me show you, how the empire works;)]
Fakt, postpunkowa królowa w skórzanych legginsach, kilku impotentów i armia naćpanych z każdej strony nieco przygniatają. Asbollach - czy -cóś oraz Hella z piekła-rodem Zabójca Faraonów (??? - ostatnim faraonem była Kleopatra....) Zakładam, że to był sen pijanego czeskim piwem scenarzysty i wycinam to z odbioru. Inna sprawa, skoro Celtowie są naćpani i impotenci (każdy bez wyjątku!), to tłumaczy, dlaczego nawet niewydarzeni strachliwi legioniści z końca świata byli w stanie podbić Brytanię;)
Sudety, nieczęste na ekranach są ok. Pomyślcie, jak byłoby nudno mieć Celtów stale siedzących w kółeczku, wśród kamieni na łące, i na mrozie. Pomimo chwilami druzgocących pierdół i pewnych nieścisłości historycznych to się ogólnie dobrze ogląda, zwłaszcza na GO, gdy można skasować denerwujące fragmenty. Odświeżające i sympatyczne.
Knightfall w por z tym jest katastrofalną pier-ą zrobioną na poważnie, naruszającą dobra osobiste wszystkich postaci historycznych tam ukazanych (gdyby dobra osobiste mogły mieć postacie historyczne;) Takie coś powinno być karalne stosem.
O Celtach brytyjskich z kolei wiemy tyle, co Cezar napisał, czyli stronę A4 w moim wydaniu. Wszelkie wymysły są zatem dopuszczalne.
O Rzymianach wiemy znacznie więcej, ale jako, że wszystko jest wykonane nieco z przymrużeniem oka (akcje Aulus - Prefectus), a nie śmiertelnie poważnie, nie będę się czepiać. Były znacznie, znacznie gorsze rzeczy.


Isa_bella_H

ale zapłaty w "bizantach" wybaczyć nie można , no chyba że Plaucjusz płacił assasynce przybyłej z przyszłości ale skąd miałby wziąc ową nieistniejącą jeszcze monetę? chyba że w ziemiomorzu czy Narni była obowiązującym środkiem płatniczym

Marcyllus

Dopiero teraz znalazłam na odpowiedź:) Zgadzam się z następnym komentarzem. Jest to jak najbardziej ewidentny brak sensu. Co do Elli, czy tam Helli i Hezbollaha, zważywszy, że była zabójcą faraonów, to może jednak przybyła z przeszłości?? Temat do dyskusji. Stawiam na Assasins Creed. Ja bym ją jeszcze wyposażyła we smoka ;)
Mnie jednak interesuje kwestia bardzo przyziemna i techniczna. Czy w I w ne żołnierze rzymscy znali kuszę? Z WIKI niewiele wynika.

Isa_bella_H

Kusza była już znana,wprawdzie w chinach a do Europy dotarła pod koniec zachodniego cesarstwa. Na upartego można założyć że superasasynka z bliskiego wschodu jakimś kanałem przemytu broni takowa kuszę nabyła. Ale samorepetujaca kusza to już Fantasy raczej. A tych faraonow zabijala zapewne w Kairze ....ugh dlaczego ?.?.!głupota w cenie

Marcyllus

Dziękuję uprzejmie za wyjaśnienia. Stawiam na wątek kanału przemytu broni. Jeżeli zostanie pociągnięty, może doczekamy się Hunów, albo nawet Turków, którzy wespół z Chińczykami planują przejęcie władzy w imperium poprzez zamachy w Londinium przy pomocy assasynów z Al Kairy i Azbollaha. Amen.

Isa_bella_H

Nawet Ramen. A wszystko połączy się w wątek ze starcia imperiów w kontynuacji tego kolejnego gniota. Może teraz zmuszę się do zmęczenia fragmentu korony królów. Tak dla śmiechu.

panekx

Ale chyba serial zaczyna się nie przed pierwszą inwazją a przed drugą. We wstępie lektor mówi, że rzymianie za pierwszym razem się wycofali a po dziewięciu dekadach wrócili ponownie.

ocenił(a) serial na 8
panekx

Porównanie do "korony królów" jest moim zdaniem nie na miejscu. Zupełnie inna klasa seriali, zresztą to jest serial, a korona to telenowela. Poza tym Brytania jest o wiele lepiej zrealizowana - lepsze kostiumy, sceneria, gra aktorska, dialogi... Może rzeczywiście pod względem historycznym są braki i wpletli dużo magii, ale może twórcy nie chcieli serialu historycznego a fantasy? Jeśli tak się do tego podejdzie, to jest naprawdę dobry serial fantasy!

ania1231

pod względem historycznym nie ma tu pewnych braków, to jest jeden wielki brak .... sensu

ocenił(a) serial na 6
panekx

Jak ktoś z was miał oczekiwania, że ten serial będzie drugą Grą o Tron to "sory" ma nie równo pod sufitem... Trzeba patrzeć na seriale w ich danej kategorii, porównajcie sobie np. z "Knightfall" moim zdaniem dużo słabszy...

panekx

Do tego język dla gimbazy. Królowa Celtów ( mocno starsza pani) mówi do rzymskiego namiestnika " możesz mi wylizać szparkę", a król ( mocno starszy pan) do posłów pod murami: "pier... się". Żenada. Nie dlatego, że rażą mnie wulgaryzmy, bo nie rażą, ale w ten sposób mogą mówić żołnierze, albo niewolnicy. Już nie wspominam z litości, że wszyscy - poza druidami - mają super zęby, królowa-staruszka ubrana jest w czarne elastyczne spodnie, a legioniści mają buty od Lasockiego ( bardzo podobne do tych, które kupiłem w CCC. Jeśli chodzi o realia, to "Filary ziemi" biją ten bełkot na głowę - tam przynajmniej wszyscy brudni.

ocenił(a) serial na 4
Grzegorz_Zegadlo

Zdecydowanie masz rację...pod względem historycznym/naukowym jest nawet gorszy niż Korona Królów. Filary Ziemi to przy tym prawie majstersztyk...i jeszcze ten legionista-murzyn...no musiał być po prostu prawda?;) Druidzi z czapy...myślałem że przez pomyłkę włączyłem Kroniki Shannary...brakowało tylko tekstów w stylu Gandalfa - you shall not pass....no i nie przeszedłem i nie kupuję tego...albo robi się produkcję fantasy i nie wciska kitów w trailerach widzom bo akurat sam tytuł Britannia i legiony rzymskie do czegoś powinno zobowiązywać, nie robi się wody z mózgu fanom "Orłów Imperium" Scarrowa. Zamiast pięknej rzymskiej rzeźni w stylu Spartacusa dostajemy bajeczkę o jeździe na grzybkach...

PabloPicasso

z serca mi to wydłubałeś :-) Spaprałem popołudnie. Stary, a naiwny jak dziecko..

ocenił(a) serial na 1
PabloPicasso

Wiesz, legionista Murzyn mógł się zdarzyć - syn jakiegoś wyzwoleńca, który dostał rzymskie obywatelstwo. Ale po 1. to musiałby być wybitnie rzadki przypadek, a w serialu mamy kilku czarnych legionistów, po 2. idiotyczne jest tłumaczenie, że z pochodzenia jest Numidą - Numidowie to przodkowie dzisiejszych Berberów i byli jak najbardziej biali...

ocenił(a) serial na 4
Azazelo

Dlatego w kontekście hejtu do Korony Królów uważam że porównania są jednak uzasadnione pod niektórymi względami ;) Były lata tłuste...Spartacus...serial Rzym a także Dynastia Tudorów czy Borgie...Filary Ziemi, Gra o Tron, Wikingowie to dało nam wyobrażenie tego jak powinien wyglądać serial historyczny na poziomie, który tak naprawdę bił filmy pełnometrażowe...Obecni Templariusze/ Knightfall czy teraz Britannia za mocno odstają od tego wyobrażenia...nie dajemy już sobie wciskać kitu czy półśrodków...polityczną poprawnością gardzę tak w serialach jak i grach (murzyn w Battlefield1 czy brak swastyk w nowym Call of Duty WWII jak i filmach-czarny Heimdall w Thorze...to jest po prostu tak sztuczne że aż niesmaczne...narzekamy na na rodzimą produkcję w formie telenoweli za grosze ale sam dałem jej 5/10 bo w kontekście do tego co nam serwują zagraniczne stacje za niewyobrażalnie większe pieniądze to już nie jest aż tak tragiczne jak się wydaje. Co nie zmienia faktu że Britannia mocno mnie zawiodła...oczywiście może się to zmienić w następnych odcinkach ale...póki co jest dość słabo

ocenił(a) serial na 10
PabloPicasso

Gra o tron wikingowie spartacaus - dało ci wyobrażenie o serialach historycznych? Hahahaha. Twoja wypowiedź daje za to wyobrażanie o poziomie twojej krytyki. Ubaw po pachy na tym forum.

ocenił(a) serial na 4
marcholt

Chodzi o rozmach z jakim można zrobić serial w historycznych klimatach a teraz wytrzyj pachy;)

PabloPicasso

Żaden z tych seriali które wymieniłeś nie jest serialem historycznym.

ocenił(a) serial na 4
Daroo_3

Żaden nie trzyma się żaden ściśle wydarzeń historycznych (a GOT jest fantasy) ale są osadzone w dawnych historycznych realiach w końcu to seriale a nie dokumenty z Discovery historia. W Spartacusie główny bohater walczy z legatem Glaberem a pokonał go Krassus czyli są wydarzenia które się zgadzają czyż nie?

ocenił(a) serial na 4
Daroo_3

Poza tym nie tylko ja wpisuję je w te kategorie,
wpisz w google bo linku nie pozwala serwis wkleić
Nasz top 12: Najlepsze seriale historyczne - Serialowa

marcholt

Gra o Tron, to nie, ale Wikingowie czy Spartacus, to jak najbardziej, gdyż są osadzone określonym czasie i występują faktyczne postacie historyczne.

PabloPicasso

Templariusze, czy Brytania, mogły być rewelacyjnymi serialami, gdyż tematyka bardzo ciekawa... tym czasem dostaliśmy masło maślane. Szkoda.

PabloPicasso

Z wieloma kwestiami można się zgodzić, ale legionista Afrykańczyk, to nie poprawność polityczna! Powiedziałabym, że to jeden z rzadkich momentów prawdy historycznej w tym serialu, być może niezamierzony. Dzieci wyzwoleńców ( niewolników ściąganych przez dwa stulecia), dzieci wolnych obcokrajowców, którzy otrzymali obywatelstwo na mocy różnych aktów prawnych na przestrzeni lat (wojny ze sprzymierzeńcami), każdy z nich mógł być legionistą! Ale już, jako legionista, KAŻDY powinien być porządnie wygolony, i broda, to nieścisłość, podobnie, jak s*anie po krzakach. Obóz miał swoje latryny.
Dodam jeszcze, że Pompejusz Wielki wysłał do Egiptu za Gabiniuszem legion złożony z Gallów i Germanów. W zasadzie źródła mówią o legionie (a więc obywatelach) nie nazywając ich Auxiliares (pomocniczymi). Skoro Germanin ( może nawet zza Odry - plemiona walczyły ze sobą i sprzedawały sie wzajemnie;) mógł walczyć w I w pne w Egipcie, to dlaczego 100 lat później Afrykanin nie mógł walczyć w Brytanii?
Co do innych seriali tego gatunku,"Tudorowie" byli dobrzy pod względem fabularnym, ale już przedstawienie postaci było zabawne. Henryk, który przez 50 lat nie zmienia się na jotę i żony, jak z wybiegu dla modelek, a Anna Boleyn obsadzona fatalnie. Podobnie było w "Borgiach" made by BBC. "Versal", czy "Victoria" są bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o dbałość o kostiumy i scenografię, ale akcja jest najdelikatniej mówiąc - senna.
Najbardziej udanym serialem w kategoriach historycznych jest chyba ostatnio "The Last Kingdom", które ponoć wcale nie jest tak bardzo historyczne(nie mam o tym pojęcia) , ale za to ujęcie okresu historycznego, postaci i realizm jest wspaniale oddany.

PabloPicasso

Ale ty wiesz, że byli murzyni i w Rzymskich legionach które obejmowały m.in. Afrykę (tak logicznie myśląc) i w niemieckiej armii która też miała kolonie w Afryce podczas I wojny światowej z której brała żołnierzy.

ocenił(a) serial na 8
PabloPicasso

widze ze znawca

Gra o tron i Spartacus -seriale historyczne, WTF?

murzyn -badania archeologiczne znalazly szkielety negroidalne zolnierzy rzymskich na terenie W B
pewnie stad ten watek, u Celtow czarnoskorych nie widac
poczytaj sobie o legionach rzymskich, bardzo mozliwe ze mogl znalezc sie w legionach czarnoskory, zrodla historyczne podaja wielu "etiopczykow" legionistow, chocby z Maroka czy Egiptu, czesto byli to wyzwoleni niewolnicy, gladiatorzy ich dzieci itd

bez sensu porownywac do Wikingow, juz lepiej do Upadku Krolestwa

mi sie serial podoba, jest to wariacja ale pewne ciekawe szczegoly mozna tu zauwazyc np zwyczaje malzenskie Celtow
realizacja i senografia piekna, aktorzy rewelacja, Korona Krolow to przy tym totalne dziadostwo

PabloPicasso

dokładnie, miłosnicy fantasy znajdą coś i conanie i narni ... ale trailery były skierowane do jak to nazwałeś miłośników Scarowa.

ocenił(a) serial na 2
panekx

Akurat ostatnio zaczalem sie interesowac mitologia celtycka i gdy zobaczylem ze powstaje serial w tym klimacie to malo nie padlem z radości. Odpalam odcinek pierwszy i od razu wielki kop w glowe. Rozmawiaja jakby zyli w dzisiejszych czasach, brak jakiejs tam powagi, to nie miala byc komedia? Teksty gimbazy a rozmawiaja szanowane osobistosci. Ale najbardziej mnie powalilo imie dziewczynki: Kate. No kurde - jest tyle ladnych celtyckich imion, a oni dali k.... Kate.

ocenił(a) serial na 1
Pomezaniac

Nie Kate, tylko Cait - skrót od CELTYCKIEGO imienia Caitlyn.

ocenił(a) serial na 2
Azazelo

A. :-(

panekx

Obejrzałem pół pierwszego odcinka i na tym zakończę.
Nie wiem o co chodzi. Świr wypuszcza gołębia i przewiduje przyszłość. Uroczystość inicjacji dziewczynki zostaje brutalnie przerwana przez Rzymian, Skąd się pojawili, o co im chodzi? Skrywa to mrok tajemnicy.
Generalnie, nie polecam. Aczkolwiek obejrzałem tylko pół pierwszego odcinka. Może potem robi się sensowniejszy. Nie sprawdzę, sorry.

panekx

Bez szału...., rzymianie są śmieszni....
Taka baja.... nie mozna tego porównywac z Wikingami czy Grą o tron....

ocenił(a) serial na 10
alethea

Racja. Jestem już przy ósmym odcinku i ciągle brak teleportów. Skandal!

ocenił(a) serial na 5
panekx

wytrzymałem aż 5 odcinków ale dość , nawet Kelly Reilly i Morrissey nie są w stanie mnie dłużej zatrzymać...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones