PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=771383}

Dark

8,2 163 928
ocen
8,2 10 1 163928
8,0 23
oceny krytyków
Dark
powrót do forum serialu Dark

jaką rolę w całej układance odegra "lodziarz" z przyczepy campingowej :D

ocenił(a) serial na 5
dongwidon

żadną :)

ocenił(a) serial na 9
ask_no_quarter

Jak żadną, skoro "wszystko jest ze sobą powiązane" :D

lew890

Na pewno jakąś, ale myślę, że to się wyjaśni w kolejnych sezonach raczej. Nie bez przyczyny Jonas się u niego zjawił.

LeiaSkywalker

On nie odegra żadnej roli. Jonas zjawił się tam, aby wziąć tamten odpad promieniotwórczy z ciężarówki, która stała na parkingu, gdzie mieszkał lodziarz.

Trusy

Myślę, że polemika w tym temacie nie ma większego sensu. Na szczęście nie jesteśmy w stanie przewidzieć scenariusza na następny sezon.

ocenił(a) serial na 9
LeiaSkywalker

Ja z kolei nie jestem taki pewny, czy chcę kolejny sezon, boję się, że mogą coś popsuć - jak w rodzimym "Belfrze". Choć przyznaję, że Dark pozostawia z dużym poczuciem niedosytu.

lew890

No właśnie końcówka mnie maksymalnie rozczarowała. Miałam nadzieję, że np. Jonas jednak sprowadzi Mikkela z powrotem i przerwie dzięki temu pętlę, w której się znajdują. Nie zniknie a spowoduje tylko, że nie utworzy się nowa pętla w której jego ojciec dorasta a on się rodzi znowu. I historia z 1 sezonu się kończy a drugi sezon to jakaś nowa historia.

ocenił(a) serial na 9
LeiaSkywalker

Mnie natomiast nie do końca spodobało się, że niektórym wątkom nie pozwolili wybrzmieć. Bardzo polubiłem postać Franziski Doppler i żałuję, że twórcy w zasadzie porzucili ją po czwartym odcinku. W dalszych pojawia się tylko na chwilę dwukrotnie.

lew890

Może nie porzucili. Może jest na nią pomysł w dalszej części historii.

lew890

W ogóle cały wątek Dopplerów jest bardzo tajemniczy. Kto jest ojcem Helge - jego matka sugerowała, że nie chciała aby się urodził, zasugerowała, że ktoś ją skrzywdził. Co wie Peter Doppler, który kilka razy chce coś powiedzieć żonie. Co robi w piwnicy z ojcem Urlicha? Co widziała Franziska, czemu tak dziwnie zareagowała na reklamę batonów, które uwielbiał jej dziadek w średnim wieku? Co z tym wszystkim ma wspólnego zegarek Charlott? I tak a propos drzewa genealogicznego, które w którymś momencie się pojawia - może w pewnym stopniu przodkiem całej grupy pojawiającej się na ekranie jest Noah? Zasugerowano, że dziadkiem Urlicha był pastor, nie wiadomo kto jest ojcem Helge, zegarek Charlote i to, że jej dziadek interesował się bardzo zasadą 33 lat, nie było też powiedziane kto jest ojcem Reginy...

ocenił(a) serial na 9
LeiaSkywalker

No dużo jest takich niewyjaśnionych wątków. Kto jest matką Petera Dopplera? Czy Helge jest jego prawdziwym ojcem, czy Peter też jest z przyszłości? Helge od momentu "incydentu" z Ulrichem sprawia wrażenie lekko opóźnionego umysłowo (?), skąd w takim razie syn? Moim zdaniem Noah jest protoplastą rodu, ale jednocześnie może być kimś z przyszłości. Mam nadzieję że szybko powrócą z drugim sezonem. :3

ocenił(a) serial na 8
surykatka_2

też mnie zastanawia czy Peter jest biologicznym synem Helgego. Sam mówi że przyjechał do miasteczka po wypadku ojca i nie wie czy ojciec mieszkał w 86 w tym domku. Być może Helge zrobił jakiejś dzieciaka ale nie byli razem, może Petera matka zmarła i on trafił do ojca. Albo może go "pozyskał" w jakiś inny sposób.

LeiaSkywalker

Właśnie, kim jest Noah?

ocenił(a) serial na 10
forek23

W ostatnim odcinku uderzyło mnie jak Bartosz jest podobny do Noah...Nie wiem czy to zamierzone, ale mają bardzo podobne kształty twarzy. No i ich rozmowa brzmi jakby Noah uczył swojego przyszłego ucznia..albo siebie samego?;)

ocenił(a) serial na 9
tina2153

Ale Noah i Bartosz mają inny kolor oczu.

ocenił(a) serial na 7
kamil12580

jonas i jonas niestety tez;/

ocenił(a) serial na 9
forek23

Kim jest Noah a nie przypadkiem starszym Bartoszem Tiedemann-em? na końcu mu wszystko wyjaśnia co i jak i daje mu ten jego notes (książka która ma cały czas w poprzednich odcinkach ) itd.

ocenił(a) serial na 9
forek23

On mi wyglada na jakiegoś szatana po prostu.Często wspominał o dobru i złu..

ocenił(a) serial na 10
forek23

Jest jeden "domysł" - to Bartosz. Scena w samochodzie sugeruje, że Noah przekazuje mu swoją schedę - przekazuje sobie samemu sprzed 33 lat. To trochę podobnie wygląda jak spotkanie Jonasa z 2019 roku z Nieznajomym (Jonasem 33 lata później) w bunkrze w ostatnim odcinku.
Z drugiej strony jest zegarek, który pokazany jest na ręce Noah tylko raz przez cały serial. Bardzo podobny stary zegarek nosi Magnus Nielsen (na jego ręce pokazany jest dwa razy)... Od początku zwrócił moją uwagę, bo jakoś nie pasuje do ręki nastolatka. Może to jest wskazówka?
Trzecia teoria wg mnie, to wcielenie samego Szatana. Ale czy rzeczywiście? Czy twórcy będą mieszać byty nadprzyrodzone poza podróżami w czasie. Pierwszy sezon jednak zostawia otwartą interpretację. Tak naprawdę trudno powiedzieć, która strona jest tą jasną, a która ciemną.

ocenił(a) serial na 8
LeiaSkywalker

może matkę Helgego zgwałcił sam pan Noah żeby jego syn się urodził:p
Peter dzwoniąc do żony wydaje mi się ze chciał jej po prostu powiedzieć co zobaczył w piwnicy.
Ojca Ulricha zaprosił jak znalazł jego syna, potem przyszła Klaudia i namąciła im w głowach
Nie zwróciłam uwagi żeby Fanziska dziwnie zareagowała na reklamę...

ocenił(a) serial na 9
LeiaSkywalker

Zareagowała dziwnie może dlatego, że te baton Raider od 1991 nazywa się Twix, to była po prostu reklama sprzed 30 lat.

LeiaSkywalker

Peter Doppler chciał żonie powiedzieć o ciele, które nagle się pojawiło u niego w tym bunkrze w odcinku 10. Wtedy też zadzwonił do ojca Urlicha, bo na ciele był dokument, że jest to Mads Nielsen, czyli zaginiony brat Urlicha z 1986 roku. Potem pojawiła się też Claudia, więc ta dwójka została wtajemniczona pewnie w podróże w czasie, więc przez większość sezonu Peter wie o wszystkim i pewnie to próbuje powiedzieć żonie. A Noah jest prawdopodobnie dziadkiem Urlicha, a przynajmniej taka jest silna sugestia.

sznurowadlo_7

A co do batonów, które lubił Helge to domyślam się, że w 2019 roku już ich nie ma, a on przypadkiem upuszcza papierki z 1986 w lesie w 2019 roku. A w telewizji myślę, że pojawiła się reklama tych batonów właśnie z 1986, bo to było podczas tego jak ktoś przechodził w czasie. Więc mogła się zdziwić, bo tych batonów nie ma, więc reklama z przeszłości.

LeiaSkywalker

Peter Doppler chce powiedzieć żonie o piwnicy. W piwnicy z ojcem Urlicha spisują daty, domyślają się powtarzalności wg mnie. Na reklamę batona każdy zareagowałby tak samo gdyby znalazł papierek z datą z przyszłości. Co do zegara to przekazywany był i pojawiał się w różnym czasie jako dowód na podróże w czasie. Tak mi się zdaje

daniel_r78

No może, może. W sumie na tym etapie większość teorii jest prawdopodobna. Mam nadzieję, że generalnie wszystko okaże się satysfakcjonujące.

LeiaSkywalker

Być może zgwałcił ją jakiś sołdat Armii Czerwonej w ramach łupu, bo sądząc po wieku Helgego mógł urodzić się w 45/46 r. ?

ocenił(a) serial na 10
LeiaSkywalker

A ojcem Helge nie jest pierwszy właściciel elektrowni?
Chyba, zw coś mi umknęło.

lew890

Ale za to jak pięknie się prezentuje...

LeiaSkywalker

I pytanie kim jest "Aleksander" czyli Boris? Ciągle mnie zastanawia dlaczego posiada nazwisko swojej żony Reginy czyli Tiedemann.

Bleobheris

Boris pochodzi pewnie z przyszłości. Jego ubiór na to wskazuje, gdy widzimy go jako dzieciaka.

ocenił(a) serial na 8
forek23

Ja nie widzę nic "przyszłego" w jego ubiorze :D

ocenił(a) serial na 9
Bleobheris

może żeby podtrzymać ród właścicieli elektrowni :P

ocenił(a) serial na 10
Bleobheris

Wzięli ślub, więc przyjął jej nazwisko odrzucając to z fałszywego paszportu. Kryje się dzięki temu lepiej. Kiedy go poznajemy w 1986 roku ucieka z raną postrzałową. Nie ma żadnych pieniędzy, więc raczej nie z napadu na bank... Myślę, że nielegalnie przekroczył granicę i ucieka z NRD.

ocenił(a) serial na 8
artiwu

artiwu dokładnie też tak uważam, i tak właśnie tłumaczę sobie ten wątek, wtedy były takie czasy, że dużo osób starało się wyrwać z bloku wschodniego i uciekało jak najdalej do zachodniej Europy.

Mnie bardziej zastanawia wątek z Aleksandrem i Hannah, gdy ta podczas masażu, szantażuje go, żeby się zajął Ulrichem. Aleksander potem dzwoni do "swojego" Policjanta i każe mu się wszystkiego dowiedzieć na temat Ulricha co mogłoby się przydać... i na tym temat się zakończył, nie kojarzę, żeby to zostało rozwinięte w jakiś sposób. Chyba, że coś ominąłem ? co o tym sądzicie ?

ocenił(a) serial na 10
amatory85

Dużo wątków umyślnie zostało otwartych. Jednym z bardziej tajemniczych jest scena przy końcu, kiedy Hannah wyciąga broń. Wydawałoby się przez chwilę, że ma zamiar palnąć sobie w łeb, ale nie, ona celuje do kogoś przez stół. A może tylko w powietrze?... "Wszystko jest powiązane", więc możemy spodziewać się kontynuacji w kolejnych sezonach. Osobiście chciałbym, żeby serial zakończył się na 3 sezonach i zamknął w jedną, pełną opowieść. 3 sezon wychodziłby 2019 roku, właśnie wtedy, gdy mamy początek historii. Świetnie można byłoby to rozegrać pod publikę nawiązując bezpośrednio do dni, w których będziemy to oglądali. ;)

ocenił(a) serial na 8
amatory85

Ulrich "chwilowo" przebywa w 53, w 2019 zaginął, więc wątek chyba logicznie zawieszony.

ocenił(a) serial na 9
LeiaSkywalker

Przerwanie pętli poprzez sprowadzenie Mikkela nie jest możliwe, tak samo jak Urlich nie był w stanie zabić małego Helge, a starsza wersja Helge nie mogła powstrzymać swojego młodszego odpowiednika.
Jestem zdania, że logika tego serialu polega na tym, że pętlę można przerwać tylko tam, gdzie jest jej początek i koniec, a wszystko pomiędzy jest zdeterminowane. Claudia oraz Jonas byli przekonani, że początkiem pętli było włączenie urządzenia, ale jak widzieliśmy, byli w błędzie. Z rozmowy w samochodzie wynika, że Noa ma większą wiedzę w tym temacie i wcale się nie zdziwię, jeśli okaże się, że jest nietykalny (może być powiązany ze wszystkimi rodzinami w taki sposób, że jego usunięcie wymazałoby wszystkie rody). No i powstanie tunelu czasoprzestrzennego to jedno, a kto, kiedy i w jakim celu zbudował triquetra to drugie.

ocenił(a) serial na 9
lew890

Jeśli mogą coś popsuć to już to zrobili, bo historia była od początku rozpisana na 3 sezony...

ocenił(a) serial na 10
w00dy_alen

2 i 3 sezon były pisane jednocześnie. Pierwszy jak pisali to nawet nie mieli pojęcia, że serial osiągnie taki sukces. Założę się, że jak wymyślali zagadki w pierwszym sezonie to nawet nie wiedzieli jak to później rozwiążą w razie gdyby mieli robić kolejny sezon.

ocenił(a) serial na 9
McGyverPL

Być, może... Nie jestem 100 pewny ale wydaje mi się ze 1 sezon też reklamowali " 3 cykle w 3 sezonach" ale mogę się mylić...
Btw. Równie dobrze Netflix mógł dostać wszystkie 3 sezony, przecież nie musi emitować następnych w razie klapy to raz. Ale być może tak jest, że napisali s1 a potem s2 i s3 . Żeby się nie okazało za rok że będzie 4 cykl D

ocenił(a) serial na 8
LeiaSkywalker

myślę, że nie będzie kolejnych sezonów, bo byłby z automatu naciągane. Finał jest idealny jak uwzględniając całą fabułę

ocenił(a) serial na 10
dongwidon

Żona myślała, że Peter chodzi tam w wiadomym celu, a co jeśli to syn Petera z przyszłości?

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) serial na 10
rab19

kurtyna! hahaha - made my day - dzięki :)

rab19

Popłakałam się ze śmiechu

dongwidon

UWAGA SPOILER. Lodziarz to Noah tyle, że 33 lata wcześniej. Pod przykrywką pastora skacze w czasie i mści się na klientach którzy nie zapłacili. A że łatwiej to robić zanim dorosną to druga sprawa. Odwrotnie jest z klientami, którzy płacili. Tych Noah zostawia w spokoju. Oto dowód. Młodsza córka (głuchoniema) Charlotty (policjantka) i Petera Dopplerów (psycholog) zgubiła się wracając ze szkoły. Noah nie dość, że nic jej nie zrobił to w dodatku oddał zegarek należący do Charlotty. Niegdyś Peter znany z zamiłowania do transów zapłacił Lodziarzowi (Noahowi) w barterze. Oto cała historia zegarka.
A teraz czas na powód dla którego Noah próbuje pozbyć się Jonasa. Jonas próbuje jedynie uporządkować czas. Jeżeli to zrobi, Lodziarz nigdy się nie zemści i już na zawsze zostanie prostytutką której nie płacono.
Tak naprawdę wszystko wokół (Urlich, Helge, Mikkel) to tylko nieszczęśliwe ofiary skoków w czasie Noaha. To wszystko to potwierdzone info od sprzątaczki z Netflixa. Tylko pomyślcie.. nie zapłacenie Lodziarzowi za usługę spowodowało apokalipsę w 2052 roku.

ocenił(a) serial na 8
niemy_apostol

Najlepsza teoria na jaką się natknąłem. Dałbym pięć okejek, gdybym tylko mógł :(

użytkownik usunięty
niemy_apostol

XD Ale zegarek Charlotte Noah przekazuje małej Elisabeth dlatego, żeby ta pokazała go swojej hmm no mamie. Jest on łącznikiem pomiędzy Noah, Elisabeth i Charlotte. Na pewno przekazał go tez starszej wersji Elisabeth.

ocenił(a) serial na 8
niemy_apostol

ja bym zamontował w jego przyczepie melodyjkę, jak w bryce u rasowego lodziarza ... wkur...a na maxa i bawi ;)

dongwidon

szczerze mówiąc po pierwszej scenie miałem wątpliwości czy to brzydka niemka czy może niemiecki trans XD

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones