Dark (2017-2020)
Dark: Sezon 3 Dark Sezon 3, Odcinek 8
Odcinek Dark (2017-2020)

Raj

The Paradise 1h 13m
8,6 1 298
ocen
8,6 10 1 1298
Dark
powrót do forum s3e8

Ogólnie autorzy wszystko super wyjaśnili i cały ciąg przyczynowo-skutkowy jest dla mnie jasny, ale jest 1 rzecz, która chyba mi umknęła pewnie obejrzę 2gi raz żeby to wyłapać ;) Czemu akurat w tym "cyklu" Claudia doszła do istnienia Świata 0?
Chodzi mi o to, że wszystko toczyło się tak ja zawsze, wszysctko następowało po sobie tak samo, etc. więc co takiego się zmieniło, że tym razem po raz 1szy wszystko zrozumiała, poszła do Adama i finalnie doprowadziła do rozwiązania pętli?

ocenił(a) serial na 10
Krubin2611

Wedlug mojej teorii dzieje sie to za kazdym razem, zakladajac ze tworcy nie popelnili bledu jest na to argument.

mpziom

Ale po rozwiązaniu pętli oba Światy znikają - we "wszystkich czasach", więc chyba nie może być tak, że Claudia za każdym razem rozmawia z Adamem "po raz pierwszy" i niszczy pętlę?

Moja teoria jest taka, że Claudia co cykl odkrywała coś nowego i za każdym razem przekazywała młodszej sobie coraz więcej szczegółów (wszystko czego dowiedziała się sama od starszej siebie + to co sama odkryła) i tym sposobem dotarła do momentu gdy po X cyklach zrozumiała w końcu wszystko - i to doprowadziło do zakończenia pętli...?

ocenił(a) serial na 10
Krubin2611

Jest to mozliwe, ale wracajac do mojej teorii, w serialu byl juz przypadek kiedy historia rozdwajala sie na dwie sciezki (kiedy Marta v2 ratuje Jonasa lub go nie ratuje). Wiec jest mozliwe, ze w tym przypadku jest tak samo. Sa dwie mozliwosci, ktore maja miejsce rownolegle. W pierwszej petla trwa nadal, a w drugiej zostaje przerwana. Nie wiem czy ma to sens, ale argument na to jest taki, ze kiedy Jonas i Marta znajduja sie w tunelu widza swoje mlodsze wersje i w rozmowie, ktora pozniej nastepuje okazuje sie, ze pamietaja ta sytuacje z dziecinstwa, z czego wynika, ze nie dzieje sie to po raz pierwszy.

ocenił(a) serial na 9
mpziom

Istnieje już teoria przecież, że jest nieskończenie wiele alternatyw. Ten świat alternatywny był akurat pogmatwany bo zawiła pętla się stworzyła i można stwierdzić że ten świat się skończył, ale stworzyli nowy. Jeśli film zakłada, że podróże w czasie i między alternatywnymi to takich pętli też może być nieskończenie.

ocenił(a) serial na 10
werewolv

Nie o to mi chodzi, nie rozumiesz. Gdzie serial zaklada istnienie nieskonczonosci alternatywnych swiatow?

ocenił(a) serial na 10
werewolv

Albo rozumiesz, ale nadinterpretujesz to co napisalem. W sumie na youtubie juz znalazlem osoby ktore popieraja ta teorie wiec nie jestem sam. Klaudia nie mogla przekazywac swojej mlodszej wersji nowych informacji, bo wtedy petla by nie istniala, tak mi sie wydaje.

mpziom

Wersja z 2 alternatywami oczywiście też ma sens, bo robi się pętla na zasadzie, że jeśli zapobiegli wypadkowi, to nie powstał wehikuł rozszczepiający Świat 0, więc nie było komu zapobiec wypadkowi itd. itd. -> Scena w tunelu faktycznie jest tu sugestywna ;)

Co do teorii z przekazywaniem informacji młodszej sobie - Claudia była sprytna i inteligentna, więc mogła z 1 strony dawać poszerzony zakres informacji, a z 2 dawać konkretne wskazówki co i jak musi się potoczyć (zgodnie z notatnikiem), aby pętla nie została zakłócona (Claudia mówi Adamowi coś na zasadzie, że chciałaby móc zapobiec wszystkim kłamstwom i bólowi jakie się wydarzyły, ale to musiało mieć miejsce aby dotarła do tego momentu gdzie jest, że musiała spowodować śmierć Reginy aby to ją zmotywowało do poruszenia „nieba i Ziemi” aby tej śmierci zapobiec).

ocenił(a) serial na 10
mpziom

Siema z Youtube, potwierdzam, mam to samo wrażenie. Przerwanie pętli jest elementem pętli i dzieje się w nieskończoność, równolegle do innych scenariuszy wydarzeń. Mamy w serialu wiele przykładów na paradoksy, które się wykluczają, a jednocześnie nie mogą istnieć bez siebie (chociażby akcja z Alt-Marthami). Pętla nie może istnieć bez scenariusza jej zniszczenia, bo wypadek determinuje powstanie rzeczywistości, zapobiegającej wypadkowi, co z kolei prowadzi do zniszczenia światów 1 i 2 (ale ich zniszczenie nie pozwoli na akcję ratowniczą Jonasa i Marthy). Itd, itd;-)

ocenił(a) serial na 10
Krubin2611

Chyba najważniejsze pytanie to czym jest w ogóle cykl i skąd wiadomo, że ten jest ostatni?
Albo kiedy się kończy dany cykl? Ze śmiercią Adama? Bądź Evy lub Claudii?

McGyverPL

Cykl to może złe słowo - chodziło mi bardziej o "cykl" życia Claudii, że zawsze starsza wersja insruowała młodszą, młodsza zaczynała drążyć temat, itd.

ocenił(a) serial na 9
Krubin2611

Z Claudii był ogólnie szczwany lisek

ocenił(a) serial na 9
panna_dygotka

Jej rodzina przetrwała wielkie czyszczenie światów, a córka nie tylko nie zachorowała, ale miała prawdopodobnie lepsze życie.

ocenił(a) serial na 8
panna_dygotka

A mnie ciekawi też inna rzecz. Samo to jak Klaudia zdobywała wiedzę to jedno, ale ciekawi mnie skąd Eva tyle wiedziała o świecie Jonasa. Skąd wiedziała jak dotrzeć do matki Jonasa i wysłać ją do roku 1911 (swoja drogą tu chyba był błąd bo hannah musiałby się przenieść z 1977 roku, a Silja wówczas byłaby większa, chyba że było to urządzenie Evy) Skąd Klaudia z innego świata wiedziała tyle o materii i skąd wiedziała gdzie znaleźć Klaudie ze świata Jonasa? Skąd trio wiedziało o starym Tanhausie itd itp. Eva miała od 1 sezonu szpiegów? Książka powstała w jej świecie więc może bacznie śledziła losy świata Jonasa od początku. Niemniej dokładność i precyzja ruchów mnie zastanawia. To samo Adam wiedział, że Eva robi to i tamto że np. wysłała Martę żeby stworzyła początek. Wiem, ze oboje analizowali swoje światy ale jakoś do tej wiedzy musieli dojść. :)

Krubin2611

różne dyskusje się o tym toczą, pamiętaj, że Claudia jest jedyną osobą w tym serialu, która wie jak działa fizyka kwantowa (jest megabystrą babką, zostaje dyrektorem elektrowni), do tego krąży wiele lat między obydwoma światami, kilka razy jej się nie udaje aż w końcu łapie, że musi coś być poza światem 1 i 2, skoro za każdym razem Regina umiera a nie jest ona przecież związana z pętlą (jej drzewo genealogiczne nie jest związane z Jonasem i Marthą).

Więc może po latach i ze swoją wiedzą tak się właśnie dowiaduje?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones