PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=829258}

Devs

7,3 12 349
ocen
7,3 10 1 12349
7,6 24
oceny krytyków
Devs
powrót do forum serialu Devs

Wiem, że to tylko bajeczka, ale dobra bajeczka s-f powinna inspirować do takich dyskusji.
Zastanawia mnie to co mówi blondyna w czasie wykładu z kobiecą wersją Hawkinga. Stwierdza ona, że teza Everetta o wieloświecie jest "deterministyczna, poparta matematycznie i eksperymentalnie". Oczywiście sama scena jest żałosna, jest jedną z tych scen w jakich lubuje się zachodnie kino - butny student pokazuje innym, że jego przekonanie o swojej wyższości jest rzekomo uzasadnione. Mnie takie sceny zawsze zniesmaczają i nie było inaczej także tym razem, ale wracam do samej tezy.
To, że coś jest deterministyczne nie jest w żadnym wypadku argumentem za prawdziwością jakiejkolwiek tezy. To tylko metafizyczna chrapka naturalistów.
To, że coś jest poparte matematycznie to także słaby argument. Śmierdzi to jakąś formą platonizmu.
A samego eksperymentalnego poparcia teorii wieloświatu nie jestem sobie nawet w stanie wyobrazić, jak niby w ramach świata mówić z sensem o tym co jest poza nim? Ale tutaj właśnie tkwi sedno problemu jaki widzę - czy może jednak się nie da? Zapraszam fizyków do dyskusji, a raczej do nauczenia mnie czegoś, bo sam sobie tego wyobrazić nie potrafię.

ocenił(a) serial na 7

Mam wrażenie, że teoria wieloświatów popularna jest w kulturze masowej, ale wśród fizyków niekoniecznie. Coś jak hipnoza na kozetce u psychologa, którą często widzimy w telewizji, ale nie słyszałem żeby stosował ją jakiś prawdziwy psychiatra. Oczywiście mogę się mylić.

ocenił(a) serial na 9

https://www.copernicuscollege.pl/kursy/wszechświat-czy-wieloświat - polecam darmowy kurs o teoriach wieloświatów, które są bardzo popularne wśród fizyków :) Nie czuję się właściwą osobą do opowiadania dlaczego podejście empiryczne i matematyczne jest w tych teoriach ważne, sama kończę właśnie ten krótki kurs i chętnie doczytam na ten temat dużo więcej. Generalnie bardzo fajnie wszystko wytłumaczone, bardzo przystępnym językiem.

Hejapul

Dorzucę, że aby łyknąć ten serial trzeba przypomnieć sobie tzw. "dowody" na istnienie Boga św. Tomasza.

użytkownik usunięty
Hejapul

Wielkie dzięki za ten kurs, na pewno obejrzę.
Empiria jest bardzo ważna w fizyce, tylko sam nie potrafię sobie wyobrazić jaki eksperyment mógłby udowodnić nam, że istnieje coś poza naszym światem i nie byłby bardzo mocno uwikłany w konkretne założenia metafizyczne. Ale sam jestem laikiem stąd mogę mieć takie, zapewne głupie, przekonania.
Co do matematyki to jest ona na pewno bardzo przydatna, jest dobrym narzędziem, ale miałem okazję liznąć trochę filozofii matematyki i istnieje kilku myślicieli (nie tylko filozofów-pięknoduchów, ale także fizyków), którzy są dosyć krytyczni co do matematyczności świata. Sam jestem zdania, że to, że coś gra matematycznie, nie oznacza, że jest prawdziwe w naszym świecie empirycznym.

Hejapul

Oczywiście hipoteza jest znana fizykom, ale czy jest w śród nich popularna w takim znaczeniu, że wielu z nich się za nią opowiada? No... niekoniecznie.

ocenił(a) serial na 9

Teoria wieloświatów oczywiście jest wszystkim fizykom znana, ale nikt na serio się nią nie zajmuje, bo po protu nie ma jak xd Nie ma do tego wystarczających narzędzi ani modeli teoretycznych.

ocenił(a) serial na 10

Liz Carr. Ta "damska wersja Hawkinga" to brytyjska aktorka i działaczka społeczna Liz Carr.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones