PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31058}

Diuna

Dune
7,1 3 514
ocen
7,1 10 1 3514
Diuna
powrót do forum serialu Diuna

Smutek.

ocenił(a) serial na 4

Wizualnie spaprane do bólu. Oglądałem prapremierę na którymś "Camerimage" (tylko
dlatego, że ktoś puścił plotę, że będzie puszczana "legendarna-meksykańska-pełna-taśma-
'Diuny"-Lyncha". Publiczność po kilkugodzinnym wystawieniu na szaleństwa pana Storaro
było ciężko nakłonić do oklasków, mimo, że sam czcigodny winowajca był na sali. Przegięte
barwy zrobione przez rozbestwionego kolorystycznie operatora, który dostał do ręki zabawkę
w postaci kamery cyfrowej. Efekty specjalne robione w sposób budzący salwy śmiechu u
licznych na sali miłośników ówczesnych gier komputerowych. Scena, w której woda tryska
szerokim strumieniem spomiędzy rozkraczonych nóg Paula skosiła biblijną trzecią część
widowni, która dostała czkawki ze śmiechu. Po pokazie plac Dąbrowskiego w Łodzi zapełnił
się grupkami miłośników fantastyki szukających najbliższej możliwej knajpy, by się zalać z
rozpaczy.
Lynch przynajmniej miał - szaloną, bo szaloną - ale wizję.

coldwaver

Wizje ma się do robienia filmów,pisania książek,malowania obrazów,tworzenia muzyki do seriali niekoniecznie.A tak swoją drogą jakim cudem ten miniserial dostał nagrodę Emmy za najlepsze efekty specjalne w serialu tv,skoro były takie złe?Po Diunie według Lyncha ta wydała mi się arcydziełem,ale to tylko subiektywna opinia.

ocenił(a) serial na 4
szarit

Może był to cud "produkcyjno-polityczny", może "biznesowy" - jest mi to w stopniu doskonałym obojętne. Nawet ciężarówka trofeów w garażu ekipy "Dune - miniseries" nie spowoduje, że czacha Leto przestanie wyglądać jak wyklejanka z gazety, a cień medytującego Paula na trawie jak przedwieczne cieniowanie w Quake 3. "Przykro mi, Mamusiu, ale ten pan w kornie, to on goły jest..."

coldwaver

Mea culpa,nie jestem graczem i filmy oglądam nie dla efektów specjalnych pewnie dla tego podobał mi się ten miniserial i braki w budżecie na efekty specjalne mi jakoś nie przeszkadzały ani trochę.Gumy rażącej oczy nie widziałam,a reszta była oszczędna i do przeżycia,a fabuła mi się podobała więc nie dramatyzuj.Ten serialik miał 2 razy mniejszy budżet niż Diuna Lyncha i wypadł znośnie a to dla mnie jest ważniejsze niż dodatki w postaci super efektów specjalnych.

ocenił(a) serial na 4
szarit

Ciekawe, że te same przesłanki wiodą nas do kompletnie różnych wniosków :) Ja też nie oglądam filmów dla efektów specjalnych - zapewniam Cię. I WŁAŚNIE dlatego tak rażą mnie takie, które wpakowano do filmu mimo ich mierności. Wystarczyło ich NIE pakować.

coldwaver

Zatem WYSTARCZY nie oglądać...
Czasem mi się wydaje, że wszyscy chcemy arcydzieł - ten mini-serial jest zrobiony zręcznie, ciekawie i bezstesowo. Myślę, że wystarczy przyjąć konwencję i po prostu cieszyć się niczego sobie filmem.
Pozdrawiam:)

ocenił(a) serial na 4
Yanin

Upewniłem się, czy to portal gromadzący odbiorców sztuki filmowej, sprawdziłem skrzętnie znaczenia słów "forum" i "dyskusja" na wypadek gdyby coś się zmieniło od czasu mojego pobytu w szkole i... po zebraniu tych danych do kupy kompletnie nie widzę racji dla Twojego posta. Skoro "wystarczy nie oglądać", to po co istnieją kluby i fora dyskusyjne, o zawodzie krytyka filmowego już nie wspominając?

coldwaver

Bo są ludzie co mają takie hobby?

ocenił(a) serial na 4
szarit

Tak, szarit, pewnie również dlatego... <ziewa>

ocenił(a) serial na 5
coldwaver

kwestia "przekoloryzowania" filmu momentami jest naprawdę bolesna - pierwsza scena kiedy pojawiają sie na ekranie harkonnenowie podczas rozmowy barona z mentatem i swoimi bratankami - bezwzględni, bez sumienia, upodleni, mroczni, krwiożerczy... taaa ubrani w subtelne aksamity jak na przyjęciu u rusałki w magicznym lesie, wszystko nasycone barwami niczym wymioty jednorożca, wizerunek harkonnenów zaproponowany w tej wersji chyba było mi najtrudniej przełknąć....

jaco1916

A "kosmiczne" stroje astronautów z "klatką" na głowie jako hełm w wersji Lyncha łatwiej?Albo ludzie Harkonnena na "korek" zgroza.Wolę kostiumy z tej serii choć są wręcz ubogie w porównaniu z tymi od Lyncha

ocenił(a) serial na 5
szarit

ja nie twierdze ze u Lyncha kostiumy były lepsze, albo ze te są lepsze, twierdze tylko ze to co może odrzucać to moim zdaniem mocne nasycenie jaskrawymi gryzącymi w oczy kolorami, to właśnie dla mnie było nie do zniesienia, a wracając do Harkonnenów, ich koncepcja w tym filmie kompletnie do mnie nie trafia, zbyt piękni, zbyt cukierkowi ( różowy strój Rabanna... ).

jaco1916

Stroje Harkonenów z Diuny Harissa były wzorowane tak jakby na strojach włoskich z 16w pewnie dlatego użyto takich jaskrawych kolorów ,które miały podkreślić podstępność działań Harkonena,ale fakt nie każdemu muszą się podobać,ale gdzie ty tam róż widziałeś?

ocenił(a) serial na 4
szarit

Obawiam się, że Vittorio Storaro po prostu ma takie zboczenie - pamiętam film o Goyi, gdzie też rządził zdjęciami - da same shite. Problemem w nowej Diunie było, IMHO, narzędzie. To była jedna z pierwszych na świecie produkcji zrobiona w pełnej cyfrze. Stary już zdjęciowiec chyba nie zdawał sobie sprawy, jak męczące dla oka potrafią być barwy idealne.

ocenił(a) serial na 4
szarit

Tak BTW - mimo wszystko muszę przyznać, że te renesansowe berety na głowach sardaukarów trochę mi się jednak podobały. Zwłaszcza scena, gdy dochodzi do spięcia podczas rozmowy Paula z Irulaną na uczcie. Uczciwy przynajmniej jestem, no co...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones