PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=33088}

Duma i uprzedzenie

Pride and Prejudice
8,2 36 579
ocen
8,2 10 1 36579
7,8 6
ocen krytyków
Duma i uprzedzenie
powrót do forum serialu Duma i uprzedzenie

Co prawda to jest forum o serialu, ale temat jest powiązany.
W tych trudnych czasach zarazy serialowa Lizzy Bennet czyli Jennifer Ehle dała się namówić i publicznie czyta książkę "Duma i Uprzedzenie" co możemy usłyszeć i zobaczyć na specjalnym kanale na YT i na jej Instagramie:

www.youtube.com/channel/UCFmsg7wl9MgznQS6YymdOWw
https://www.instagram.com/ehle_jennifer/?hl=pl

Jest to o tyle ciekawe, że po niespodziewanym sukcesie swoim i serialu aktorka długo próbowała wręcz uciec od tej popularności, bojąc się zaszufladkowania do ról kostiumowych i w wywiadach starannie unikała tematu serialu. Z biegiem lat nabrała już dystansu i np. na swoim Instagramie na zaczepki fanów serialu odpowiada i umie żartować.
Możemy się też przekonać, jak się zmieniła przez te 25 lat od nakręcenia serialu.
Ja jako wielki wielbiciel Jennifer subiektywnie oceniam, że ładnie się starzeje i wciąż jest posiadającą ten naturalny urok, piękną kobietą.
Ale nie jestem obiektywny i jestem ciekaw jakie wrażenia będą u innych.

Same czytania są dość surowe, by nie powiedzieć amatorskie, a nagrywa je przeważnie w swoim samochodzie. Po prostu dla jej wielbicieli i wielbicieli książki Jane Austin i to oczywiście dla tych, których znajomość angielskiego pozwala czerpać przyjemność ze słuchania.

Aktorka dalej nie doczekała się w swojej karierze pierwszoplanowej roli dorównującej tej z serialu D&U, ale możemy w kilku filmach ją zobaczyć np. The Professor and Madman z M.Gibsoen i S.Peanem.
Kilka lat temu wystąpiła w filmie "Contagion Epidemia strachu", który obecnie stał się znowu popularny z powodu dużej zbieżności z obecną sytuacją. W tym bardzo ciekawym filmie w reżyserii Stevena Soderbergha też jest wirus, pandemia, targ w Wuhan, nietoperze i izolacja. Obok J.Ehle zagrali tam Kate Winslet, Matt Damon, Gwyneth Paltrow. Jennifer gra tam naukowca pracującego nad szczepionką.
Teraz aktorzy z tego filmu wystąpili w reklamie społecznej ostrzegającej przed zakażeniem:
https://www.youtube.com/watch?v=74mxXHcQTjA

Oglądając ją po latach czy w nowych filmach czy na YT można dostrzec te oczy i ten ślad pięknego usmiechu panny Lizzy Bennet...

mih000

Zawsze staram się załapać na te sesje na żywo, co nie zawsze jest możliwe przez różnicę czasu. Lubię spontaniczność tych transmisji, rozmowy na chacie, bardzo przyjemne doświadczenie.

ocenił(a) serial na 10
agaes_2

Nie wiedziałem że te czytania sa puszczane on line. Wykonywane są spontanicznie, bez przygotowania co może mieć swój urok i chyba jest zgodne z jej temperamentem.
Mój angielski jest dosyć "lekkopółśredni" więc nie mogę ocenić jej akcentu, ale z Jennifer Ehle wiąże się ciekawa sprawa z jej życiorysu. Z urodzenia jest Amerykanką, ale jej matką jest angielska aktorka Rosemary Harris (najbardziej znana jako ciocia Spider-Mana). Z tego też powodu mieszkając razem z matką przez kilkanaście lat dorastała i studiowała w Londynie. Wtedy też wygrała casting na rolę Lizzy w D&U. Po wielu latach brytyjscy widzowie oglądając jej wywiady dla amerykańskiej TV dostają szoku słysząc jej amerykański akcent. Po serialu D&U i roli XIX wiecznej angielskiej szlachcianki byli przekonani, że jest rodowitą Angielką. Ma więc J.Ehle niespotykaną w filmowym showbinesie perfekcyjną i naturalną umiejętność posługiwania się zarówno akcentem angielskim jak i amerykańskim.

Śledząc Instagram Jennifer można zauważyć, że zabiera głos w ważnych sprawach społecznych - przeciw prawu do posiadania broni, dyskryminacji rasowej, obronie nielegalnych imigrantów itp. czyli generalnie z pozycji pacyfistycznych no i należy do modnego teraz wśród celebrytów amerykańskich nurtu anty-Trumpowego.
Dołączyła też do ruchu "Me too" co dla mnie jest trochę dziwne, bo występowała w filmach Harvey-a Weinsteina i można znaleźć zdjęcia JE i Weinstein-a wyglądających raczej na przyjacielską relację. Stąd się bierze moja mała refleksja - dlaczego ofiary i świadkowie przypominają sobie i mówią dopiero po latach o tym procederze a w międzyczasie występowali w wielu filmach, które wyprodukował antybohater Weinstein.

mih000

Czytania są transmitowane na żywo, na jej instagramie, do tego aktywny jest chat, na który Jennifer czasem zerka i reaguje. Jeśli chodzi o akcent, to stara się czytać z RP, ale czasem wchodzą jej amerykańskie dźwięki. Kiedy mówi do nas, mówi z amerykańskim akcentem.

ocenił(a) serial na 10
agaes_2

Dzięki na te info z pierwszej ręki.
Może nie wypada tak klasycznej powieści angielskiej czytać inaczej niż z oksfordzkim akcentem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones