PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=800835}

Genialna przyjaciółka

L'amica geniale
8,0 8 843
oceny
8,0 10 1 8843
7,8 5
ocen krytyków
Genialna przyjaciółka
powrót do forum serialu Genialna przyjaciółka

Magnifico!

ocenił(a) serial na 9

Przepadłam. Odcinki porwały mnie jak miłość Lili do Nina. Bez pamięci. Wchłonęłam ten serial- 3 dni - dwa sezony - 16 godzin oglądania. Nie wiem jak dwójka moich dzieci (1.5 i 3) przeżyła to bez uszczerbku na zdrowiu (;p)
Ale do rzeczy. Przeczytałam Cykl Neapolitański, jestem pod wrażeniem ekranizacji.
Oczywiście nie można było oddać wielu detali. Chciażby język. Ciężko w filmie tłumaczyć językowe niuanse mieszkańców Neapolu, (co w książce zajmuje akurat sporo miejsca). W książce, Elena jest szanowana przez swoich przyjaciół już od dziecka głównie dlatego, bo jako jedna z niewielu mieszkanek Osiedla, posługuje się standardowym włoskim, a nie jak wszyscy - gwarą. To stanowi o jej odmienności i stąd wynika szacunek najbliższego otoczenia. Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale chyba nie jest to szczególnie zaakcentowane w serialu?
2. Aktorzy. Uważam że bardzo, bardzo, bardzo dobrzy. W większości młodzi i bez doświadczenia, ale chwilami zapominałam, że to film. To uczucie, jakbym przyglądała się im zza półek w sklepie Stefana, albo z ławki na skwerze. Może ktoś się obrazi, ale niektóre polskie seriale z zawodowymi aktorami, to w porównaniu z tym amatorszczyzna na poziomie akademii z okazji dnia nauczyciela. Grażynka, Mostowiaki i reszta. Zresztą, sami wiecie.
3. Nino. Nino. Ehhh Nino... zdeklasował Pattisona w moim rankingu Top <3
4. i najważniejsze. Pierwszy raz w życiu, mam takie paradoksalne marzenie, żeby kolejny sezon nakręcili za minimum 5 lat. Pod koniec 2go sezonu kłuł mnie już w oczy wygląd Eleny. Jej rodzeństwo to nastolatkowie, po rodzicach też widać upływ czasu.. a Elena jakby żywcem wyjęta piętnastolatka z plaży w Ischii. Kolejna książka to już dalsze losy (SPOILER) Eleny - małżeństwo, najpierw małe a później starsze dzieci, itp. Ciekawe jak to ugryzą w 3cim sezonie. Poczekają? Zmienią aktorów? Nino też ma bardzo.. młody wygląd, jak sprawią żeby wiarygodnie zagrał 35-40 latka? hmm.. Jestem bardzo ciekawa. Mam nadzieję, że będzie estetycznie i ze smakiem. Bez charakteryzacji Nina rodem z Benjamina Buttona:)

ocenił(a) serial na 9
firanka19

Dla ścisłości, szanuję Ciekawy przypadek Benjamina Buttona. Oskarowa charakteryzacja. Wolę jednak naturalność niż doklejanie obwisłej skóry na szyi i worów pod młodymi oczami.

firanka19

Czy drugi sezon serialu kończy się dokładnie w tym samym miejscu jaki drugi tom książki?

ocenił(a) serial na 9
kura_8

Tak

ocenił(a) serial na 8
firanka19

Ja także zaliczyłem serial w trzy dni, ostatni odcinek kończyłem o 2:40 w nocy. Zgadzam się z tobą, że serial jest niesamowity, gra aktorska również, ale sama Elena Greco, za bardzo niewyraźna. Jedyna rzecz której bym się czepił. Oprócz spoilera który nam fundujesz.

reynewan79

Ona ma być niewyraźna.. zobaczysz co będzie w czwartym sezonie… jak kupiłam czwarty tom to pochłonęłam i się za głowę łapałam ci tam się dzieje…

ocenił(a) serial na 8
aniucha20

Chyba kupię książki, choć odkąd ruscy napadli na Ukrainę nie mogę się skupić na żadnej.

firanka19

Ja bym nie chciała żeby zmieniali. W końcu między 20 a 40 rokiem życia nie wszyscy zmieniają się znacząco a kilka kurzych łapek i siwych włosów można dodać. Uwielbiam tych aktorów, wycofana, skryta Elene, narwana Lilę i uwodzicielskiego Nina.

LeiaSkywalker

Dokładnie. Wiele moich znajomych, jak również moja mama i ja mamy takie geny, że nie widać upływu czasu. Mnóstwo zabawnych sytuacji i przygód przydzażyło się w związku z tym i nadal ma miejsce. Ludzie są bardzo zaszufladkowani w ocenie wieku, a przecież szacowanie plus minus 15 lat to pestka. Proces starzenia jest indywidualny, choć zauważyłam, że u większość ludzi objawy przekwitania pojawiają się bardzo gwałtownie, w krótkim czasie - dwa lata i inną osoba. A wcześniej widujesz co 10 lat i zero zmian. Choć oczywiście są i tacy, którzy zmieniają się niepostrzeżenie i proces trwa latami.
W filmach najbardziej nie lubię charakteryzacji młodej osoby, by wyglądała staro oraz mody śmiesznej gry aktorskiej, w której kobieta przed sześćdziesiątką trzęsie się jak w ostatnim stadium Parkinsona i bez laski nie zrobi dwóch kroków.

ocenił(a) serial na 9
firanka19

Odświeżam wątek bo moja lektorka włoskiego uświadomiła, że dialekt w serialu jest zachowany. Napaliłam się na to, że z czasem obejrzę Genialną w oryginalne, ale powiedziała, że prawdopodobnie nie dam rady bo w dużej mierze bohaterzy mówią po neapolitańsku, a nie po włosku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones