PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=648916}

Gorejący krzew

Hořící keř
6,8 3 098
ocen
6,8 10 1 3098
6,2 5
ocen krytyków
Gorejący krzew
powrót do forum serialu Gorejący krzew

Ryszard Siwiec 8 września 1968 w proteście przeciwko inwazji na Czechosłowację dokonał
samospalenia na stadionie narodowym to zdarzenia pociągnęło Palacha do takiego czynu
ciekawe czy żydówka polonofobka Holland przedstawiła to w swoim filmie.

Ktoś wie czy jest w tym filmie mowa o Siwcu ?

markin

Owszem Ryszard Siwiec 8 września 1968 roku dokonał samospalenia w proteście przeciwko inwazji na Czechosłowację, jednak Palach nie miał o tym zielonego pojęcia ponieważ protest Siwca został zatajony przez polskie władze. Tak wiec to zdarzenie nie pociągnęło Palacha to takiego czynu jak piszesz. Dopiero 4 miesiące po śmierci Palacha Radio Wolna Europa podała informacje o czynie Siwca. A czy w filmie jest o tym mowa pojęcia nie mam. Pierwsza cześć skończyła się miesiąc po śmierci Palacha tak wiec może jeszcze będzie o tym mowa.

hubertmeyer

nic podobnego moja rodzina wiedziała o proteście Siwca to, że "media" nie podały nie znaczy, że się dużym echem nie odbił jego czyn
To, że jakieś radio czy gazeta nie podała nie znaczy, że ludzie tak w Polsce jak i za granicą o tym nie wiedzieli.

markin

Tak samo jak nie ma dowodu że on o tym wiedział tak samo nie ma dowodu że nie wiedział. Ja osobiście wątpię żeby wiadomość o czynie Siwca dodarła do Pragi biorąc pod uwagę że władza skutecznie zadbała o to żeby to się nie rozniosło. Oczywiście że ludzie w Warszawie o tym wiedzieli i tym żyli ale jeśli nie zostało to podane to publicznej wiadomości to powiedz mi skąd taki człowiek w Rzeszowie albo Szczecinie miał o tym wiedzieć a zagranicą to już w ogóle. Oczywiście byli tacy którzy się tym interesowani i wiedzieli jednak zdecydowana większość ludzi o tym nie wiedziała. Oczywiście istnieje teoretyczna szansa że Palach o tym wiedział jednak z tego co ja wiem, a opieram się nie na Wikipedii Palach o tym nie wiedział.

ocenił(a) serial na 9
markin

To że Twoja rodzina wiedziała, nie znaczy, że każda widziała. Są zachowane akta czechosłowackiej bezpieki z tamtego okresu i nie ma o tym fakcie żadnej wzmianki, a szukając inspiracji, którą kierował się Jan Palach na pewno by to zauważyli.

markin

Nie ma mowy w pierwszym odcinku.

markin

W samym filmie nie ma nic o nim, ale zaraz na początku napisów na końcu trzeciego odcinka jest informacja, że film dedykowany kilku osobom, w tym Siwcowi.

ocenił(a) serial na 9
markin

Sama Holland mówiła o innych przypadkach samospalenia o Siwcu również, myślę, że z niepotwierdzonych informacji o tym, czy student wiedział akurat o tym przypadku nie można było umieścić epizodu w filmie w sposób zgrabny. A wspomniała też, że Palach wierzył (czy wyznawał filozofię) w coś na H (przepraszam nie zapamiętałam nazwy) to samo wierzenie, co słynnego samo-spalonego mnicha na dalekim wschodzie, więc jeśli już to z mnicha student wziął przykład.

markin

Polecam dyskutantom lekturę noty o R. Siwcu na Wikipedii. Jeśli będzie nie po myśli, zawsze można uznać, że wikipedia jest zmanipulowana i pozostać przy swoim.

k_fp_k

bo wikipedia rozmawiała z Siwcem ?

ocenił(a) serial na 7
markin

Jest oddany hołd Ryszardowi Siwcowi w momencie największego wzruszenia w końcu trzeciego odcinka, jest wzruszająca muzyka, wszystko gra. Podejrzewam, że nalegała na to wyłącznie jakaś Polka. Czesi na taki serial dali szmal, my zrobiliśmy dokumentalny. Zapytaj rodzinę dlaczego jest jak jest.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
markin

Wow. Kolejny zakompleksiony polski antysemita wylewa publicznie swoje żale.
Oczywiście Polska jest centrum wszechświata i prawie każdy powinien uwzględniać jej wkład w dzieje świata. "Palach a sprawa Polski", przejaw typowo polskiego poczucia niższości.
Wybitna polska reżyserka Agnieszka Holland zrobiła świetny film o Palachu, jego następcach i tym, jaki miło to odzew w Czechosłowacji. Polska i polskie kompleksy są zupełnie nieistotne w tym kontekście. Polska nie jest pępkiem świata, bardziej owego świata zadupiem (antysemickim, rasistowskim i homofobicznym).
Szczerze też powątpiewam, aby "twoja rodzina" (zapewne tak jak i ty bardzo patriotyczna ;) od początku wiedziała o czynie Siwca. Niestety zakompleksieni polscy "patrioci" kłamstwo maja we kwi.

ocenił(a) serial na 7
gramin

gramin - w punkt.

ocenił(a) serial na 1
gramin

Jesteś idiotą, ale jeszcze o tm nie wiesz...

ocenił(a) serial na 1
markin

Żydówa holland wiedziała co robi!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones