PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=476848}

Gra o tron

Game of Thrones
8,8 381 480
ocen
8,8 10 1 381480
7,3 26
ocen krytyków
Gra o tron
powrót do forum serialu Gra o tron

Czy Daenerys to kobiecy odpowiednik Aleksandra Macedońskiego?

- Obydwoje wychowali się w przekonaniu, że są kimś niezwykłym, w ich żyłach płynie inna krew, niż w żyłach zwykłych ludzi. Do tego rodziny mieli co prawda królewskie, ale mocno toksyczne (u Aleksandra matka, u Daenerys brat).

- Oboje podobno mieli w żyłach gadzią krew, on węża, ona smoka ;)

- Obydwoje mieli jeden cel, do którego dążyli z absolutnym skupieniem i nieugiętością. Cel raczej dość ambitny, czyli władza nad światem :D

- Obydwoje podbijali ten świat jako dobroczyńcy i wyzwoliciele niosący podbijanym krajom pokój i inne piękne rzeczy, głównie przy użyciu falangi i konnicy, po drodze paląc to i owo. Do tego robili to w taki sposób, że (w przypadku Aleksandra) historycy ciągle się spierają, czy naprawdę w to wierzył, czy też była to tylko propaganda, a tak naprawdę chodziło tylko o władzę. W przypadku Daenerys, do przedostatniego odcinka, też trudno powiedzieć, może na końcu się wyjaśni.

- Obydwoje wykazywali się niekonwencjonalnym myśleniem, dzięki któremu rozwiązywali problemy, które dla innych wydawały się nie do rozwiązania.

- Chociaż najczęściej te przysłowiowe węzły gordyjskie rozwiązywali przy pomocy miecza...

- Obydwoje byli rozsądni, racjonalni, sprawiedliwi, na swój sposób nawet uczciwi i honorowi, pomagali uciśnionym, a wrogom dawali możliwość pertraktacji.

- Było to jednak dość specyficzne rozumienie sprawiedliwości i dobroci, to znaczy sami siebie uznawali za najwyższą instancję w rozstrzyganiu tego, co jest dobre i sprawiedliwe.

- A co do wrogów, to jeśli ktoś im się sprzeciwił, dawali mu szansę przystąpienia do rokowań, nie dążyli do zniszczenia ich za wszelką cenę, wymagali od nich "tylko", by uznali ich za władców. Natomiast jeśli ktoś sprzeciwił się im po raz drugi, to znali jedno rozwiązanie, wyciąć w pień bez litości.

- Z tego powodu obydwoje zszokowali świat paląc wielkie miasto(Teby, Królewska Przystań).

- Lubili efektowne tytuły, Syn Zeusa-Ammona, Matka Smoków itp. Z czasem ich megalomania ciągle rosła.

- Obydwoje wykazywali spory poziom tolerancji wobec innych ludów, zamiast próbować narzucić innym na siłę swoja kulturę czy religię, raczej przejmowali od nich to, co mieli najlepsze, prawdziwe multikulti, tylko ostatecznie sprowadzało się do zasilenia swoich armii jak największą liczbą ludzi.

- Obydwoje dowodzili armią lepszą, lepiej wyszkoloną, lepiej rozwinięta technicznie (...o ile tak można nazwać falangę macedońską, hetajrów i smoki ;)), niż ich przeciwnicy. Obydwoje z powodzeniem stosowali taktykę połączonych broni, ataki falangi, kawalerii, no i smoków ;) Równocześnie obydwoje przejawiali skłonność do, nie zawsze rozsądnej, szarży w pierwszym szeregu. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że Aleksander był nieco bardziej wyrafinowanym taktykiem i wodzem ;)

- Mieli legendarne wierzchowce - Bucefała i Drogona ;)

- Obydwoje byli wybrańcami fortuny - wycelowane w nich pociski mijały ich o włos, przeznaczoną dla nich truciznę wypijał ktoś inny itp.

- Obydwoje myśleli wyższymi kategoriami - zabicie kilku, kilkudziesięciu, kilkuset tysięcy ludzi dla wyższych idei, ładu, sprawiedliwości i dobrobytu na świecie? Żaden problem. Bez mrugnięcia okiem.

- Oczywiście dobry i sprawiedliwy świat ich zdaniem to ten, w którym oni będą rządzić.

- Obydwoje zafundowali swoim armiom dalekie wyprawy z niezapomnianymi atrakcjami (Aleksander wyprawę do Indii i powrót przez Gedrozję, Daenerys wyprawę na Północ), z których to wypraw duża część ich armii nie wróciła. Dla obydwojga były to też jedyne sytuacje, w którym nie udało im się odnieść ewidentnego zwycięstwa.

- W łóżku nie byli wybredni co do rasy czy płci swoich partnerów, chociaż przez długi czas potrafili zachowywać wstrzemięźliwość, zajęci realizacją wyższych celów ;)

- Obydwoje zaczynali jako osoby uwielbiane, wręcz ubóstwiane przez swoich żołnierzy i swoich podwładnych, a pod koniec, cóż, coraz więcej osób z ich najbliższego otoczenia dochodziło do wniosku, że trzeba odsunąć od władzy psychopatycznych tyranów.

- Obydwoje stracili najbliższego przyjaciela/przyjaciółkę, co nie najlepiej odbiło się na ich kondycji psychicznej, mówiąc eufemistycznie.

- Eeee... w pewnym momencie zrobiło się głośno o tym, co piją, choć u Aleksandra było to nierozcieńczone wino, u Daenerys kawa ze Starbucksa ;)

Sporo tych podobieństwa, a znalazłoby się jeszcze więcej. Oczywiście niektóre są nieco naciągane ;) Ale to jednak zaskakująca zbieżność charakterów. Dwie postacie, które były jednocześnie dobrymi, sprawiedliwymi władcami i szalonymi, nieznoszącymi sprzeciwu despotami, oraz walczącymi o porządek i sprawiedliwość społeczną masowymi mordercami, do tego obydwoje podbili spory kawałek świata ;)

ocenił(a) serial na 10
ocenił(a) serial na 7
Kuba_64

Nieprzypadkowo ulubionym okresem Martina są wojny diadochów (obok Wojny Dwóch Róż)...

ocenił(a) serial na 6
Martin von Carstein

Fakt, że książki na temat wojen diadochów czyta się jak dobrą powieść - te wszystkie spiski, zdrady, nieoczekiwane zwroty akcji, a do tego tyle barwnych postaci :)

ocenił(a) serial na 10
Martin von Carstein

Nie wiedziałem. Czyli stąd związki kaziroidcze u Targaryenów jak u potomków diadochów.

ocenił(a) serial na 8
Kuba_64

Wow, gratuluję inwencji twórczej i możesz mieć rację, że Danka w pewnym być może znacznym stopniu jest stylizowana Aleksandrem.

ocenił(a) serial na 6
nano50

Dzięki. Pewnie tak jest. O ile mnie pamięć nie myli, to Martin nawet dość otwarcie to zasugerował wymieniając jako inspirację Druona, który poza "Królami przeklętymi" napisał też powieść o Aleksandrze.

Kuba_64

Dobre

ocenił(a) serial na 9
Kuba_64

Piękne
Punkt z wierzchowcami mnie ostatecznie przekonał ;D

ocenił(a) serial na 7
Kuba_64

Te porównania 10/10...
Obydwoje już za życia byli legendami...
Śmierć obydwojga w młodym wieku ( Aleksander 32 lata) ...Daenerys na początku serialu miał koło 14 lat, od I sezonu mogło minąć max 10 lat...Czyli jest grubo przed 30 tką a najprawdopodobniej zginie.

ocenił(a) serial na 6
kasiach_filmweb

Podobno 23 lata, to trochę wyprzedziła Aleksandra życiowo - potwierdza się, że dziewczynki dorastają szybciej ;)

Kuba_64

Już kiedyś pisałem że bardzo wiele z historii świata w Westeros miało zapożyczenie ze świata realnego dlatego mnie np nie poruszyły tak bardzo Krwawe Gody bo już znałem to z realnej historii i takich wydarzeń była kilka nawet, najbardziej zapada mi jednak w pamięć rzeź hugenotów. Myślę że historia świata ostatecznie daję też odpowiedź kto zasiądzie na tronie ( o ile trafnie zinterpretuje się która wojna posłużyła jako odniesienie) Jako że Martin bazował min na wojnie dwóch róż to można było przypuszczać że 2 rody odegrają tu sporą rolę (niby 3, ale ostatecznie Lannisterowie I targerynowie, gdzie ostatecznie skończy się to postawieniem na tronie kogoś spoza ich, ale który łączy się z nimi w jakiś sposób i wypada to na starków.

Kuba_64

A wcale że nie.
Danka to pan Hitler w spódnicy.
W zasadzie wszystkie punkty do pana Hitlera też mają zastosowanie, plus:
- oboje mieli armie w czarnych kubraczkach (pan Hitler SS, Danka bezjajecznych)
- oboje spalili miasto (pan Hitler Warszawę, Danka Kings Landing)
- oboje palili ludzi (pan Hitler w krematoriach, bo nie miał smoków)
- oboje używali w walce sił powietrznych (pan Hitler Luftwaffe, danka Smokwaffe)
- oboje zostali wykończeni przez sojuszników (pan Hitler przez wujka Stalina, Danka przez Janka Śniegowego)
- oboje mieli charakterystyczny wygląd, rozpozna ich każdy (a Olek Macedoński = Colin Farrell)
- oboje mieli rozbudowaną jazdę (dotraki = Tygrysy)
- oboje lubili i stosowali blitzkrieg
- oboje lubili statki
- Szary Robak = Himmler (nawet aktor ma niemalże tyle samo wzrostu)
- oboje przeżyli zamach na siebie
i tak dalej.

ocenił(a) serial na 6
Kuba_64

Dałem Ci 13. plusika, przepraszam, niech ktoś jeszcze szybko da i będzie po sprawie! xD

ocenił(a) serial na 8
Kuba_64

Martin stosuje takie odniesienia ,wiec to ma sens

ocenił(a) serial na 10
Kuba_64

Analogie są trafne i pewnie taka była zasadnicza inspiracja. Choć ostatnie odcinki nasuwały mi skojarzenia raczej z rewolucją bolszewicką. Historia z cyklu: wyzwolimy proletariuszy albo ich wymordujemy jako przedstawicieli reakcji. Wyzwolenie Królewskiej Przystani wyglądało jak wyzwolenie Berlina przez krasnoarmiejców :)
Ale fakt, i Aleksander i Daenerys przekroczyli kręgi kulturowe (Aleksander z Zachodu na Wschód, D. na odwrót).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones