PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=596802}

The Transient Son

Hōrō Musuko
7,4 95
ocen
7,4 10 1 95
Hōrō Musuko
powrót do forum serialu Hōrō Musuko

Postanowiłem że skrobnę parę słów o tej serii, fajnie że jestem pierwszy, znając filmweb, wcześniej czy później pojawi się ktoś i użyje słowa "zboczenie", czy "pedał" itd. W końcu jest to serial dla nastolatków, poruszający bardzo kontrowersyjne (szczególnie dla nas w Polsce) temat. Dlatego ważne by ktokolwiek odważy się go obejrzeć najpierw przeczytał te słowa, aby być lepiej przygotowanym w jaką historię wkracza i co ona oznacza. Jeśli już widziałeś i czujesz się przerażony/na czy zniesmaczony/na też przeczytaj, może twoje uczucia trochę okrzepną jeśli pojmiesz trochę lepiej dwa słowa jakimi są: Płeć i Gender.

W zasadzie serial jest romansem szkolnym, gatunkiem z jakim można się często spotkać w anime i mandze. Jednak to co czyni tą serię inną od wszystkich to bohaterowie, którzy są niezwyczajni. Nowy, rok nowa szkoła, ale znamienną jest scena w której główny bohater, przedstawiony w ujęciu rodem z dokumentu. Kieruje swój wzrok wprost do "kamery" stwierdzając że jego nowy mundurek szkolny go uciska. Jest to bardzo mocna metafora jego wewnętrznego kryzysu. Lepiej odnajduje się w ubraniu kobiecym niż męskim i sam zaczyna coraz bardziej czuć że świat męski nie jest jego. Jego przyjaciółka ma ten sam problem, jej marzeniem jest pojawienie się w szkole w męskim mundurku. Przez te parę odcinków powoli poznaje się bohaterów, pojawiają się pierwsze perypetie gdzie zostają wyjawione sekrety, częściej niespecjalnie niż specjalnie. Oczywiście zamiany chłopców w dziewczynki i na odwrót są znane z anime już od dawna, jednak zawsze była w to zamieszana "magia", tu tego nie ma, bohaterowie mają swoje problemy z przystosowaniem i nie widać tu wybawienia, które za jednym zamachem rozwiąże ich problemy. Co im pozostaje? Nie mam pojęcia.

Wszystko to wskazuje na historię w której gender gra główną rolę, co to jest? Problem jest w tym że to słowo nie ma odpowiednika w naszym języku, w języku angielskim z którego pochodzi jest jednym z dwóch terminów do określenia płci. Ten pierwszy termin odnosi się do różnic biologicznych między mężczyzną a kobietą, słowo gender natomiast opisuje to co ustalone kulturowo odnośnie naszych płci, dlatego w naszym języku często można usłyszeć termin "płeć kulturowa". Najlepszym i najczęściej przytaczanym przykładem jest dobór kolorów, małe dziewczynki widzi się częściej w różu niż chłopców. Ten podział kolorów nie jest naturalny, ale jest wynikiem konwencji przyjętych w naszej kulturze, róż jest kobiecy, niebieski jest dla chłopców. Z historii można dowiedzieć się że podział kolorów jeszcze 100 lat temu był odwrotny, ale na wskutek pewnych nieprzyjemnych wydarzeń historycznych został on przyjęty tak jak znamy go dziś.

Tyle w zasadzie o problematyce serii, potem zaczynają się już dla mnie problemy, interesujący jest fakt że historia wygląda na skierowaną dla gimnazjalistów, jest to trochę szokujące. Nie wiem dużo o kulturze Japonii, wiem że na pewno takie monolity jak męskość/kobiecość, są tam od zawsze traktowane bardziej płynnie niż w naszej kulturze. Ale zastanawia mnie jak ten serial jest odbierany, do kogo jest adresowany. Jeśli ktoś coś wie niech da mi znać. Pomimo, że prawdopodobnie nie obejrzę całej serii, wszystko z powodu muzyki! Jest tak kompletnie nietrafiona, że po prostu mnie drażni, to chyba zasady gatunku nakazują obecność tego fortepianu, który jak rozumiem ma robić atmosferę. Na mnie to działa na odwrót.

Powodzenia z serialem. Japonia jest dziwnym i ciekawym miejscem. Mam nadzieję że może komuś pomogłem nieco lepiej zrozumieć co naprawdę dzieje się w tej animce.

sbto

Hourou Musuko jest animacją powstałą na podstawie rewelacyjnej mangi autorstwa Takako Shimury. Prawdopodobnie grupą docelową była młodzież japońska zmagająca się z problemami identyfikacji płciowej (podejście Japończyków do problemu transseksualizmu jest inne i o wiele bardziej wyrozumiałe niż w naszym kraju, przypuszczam że u nas seria o takiej tematyce i tak przedstawiona nigdy nie zostałaby opublikowana ani dobrze przyjęta).
BARDZO istotnym faktem jest iż jest to adaptacja komiksu - fabuła anime zaczyna się "od środka" historii przedstawionej w mandze, dlatego dla osoby która jej nie czytała może być to seria chaotyczna i skomplikowana. Dlatego bardzo polecam zainteresowanym zapoznanie się z komiksem: wtedy anime staje się przejrzyste i wszystko jest jasne.
To samo tyczy się oprawy graficznej anime: kreska i kolorystyka nawiązują bardzo do mangi i moim zdaniem jest to fantastyczny zabieg, ale to pewnie kwestia gustu. W każdym razie pastele i kreska bardzo dobrze oddają klimat pierwowzoru.
Manga zaczyna się, kiedy bohaterowie uczęszczają do szkoły podstawowej: po kolei poznaje się postacie, ich problemy i wzajemne relacje. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć.
Anime oczywiście może zaciekawić widza nieobeznanego z komiksem, ale jak już wspomniałem, będzie to dla niego skok na głęboką wodę i kompletny chaos: dla osoby znającej serię oglądanie jest czystą przyjemnością.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones