PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=477417}

Mentalista

The Mentalist
7,8 62 892
oceny
7,8 10 1 62892
5,7 3
oceny krytyków
Mentalista
powrót do forum serialu Mentalista

1. W CBI pracują sami debile i szybko możemy się przekonać, że bez Jane'a nie rozwiązaliby ani jednej sprawy. Czyli jak było wcześniej? Wielu morderców musiało grasować na wolności.
2. Główny bohater złapie najgroźniejszego mordercę w USA dzięki temu, że przypomniał sobie wszystkie osoby z jakimi wymienił uścisk dłoni. Ten serial to kryminał? Chyba jednak fantasy.
3. Każda sprawa oprócz głównej zostaje rozwiązana. Bo przecież tak to bywa w prawdziwym życiu.
4. Teresa Lisbon pozwala jednemu ze swoich ludzi cały czas wykraczać poza swoje kompetencje, a i tak dalej posiada swoją pracę i nie spotykają ją za to żadne konsekwencje (a jak już spotykają, to są bardzo krótkotrwałe). Można wywnioskować, że w CBI panuje jeden wielki burdel nad którym w dodatku nikt nie ma żadnej kontroli.
5. Główny bohater z zimną krwią zabija człowieka. W biały dzień, w centrum handlowym pełnym ludzi. Jane robi jednak do ławy przysięgłych smutną twarz i zostaje uwolniony. W następnym odcinku jest już całkowicie "czysty" i może robić co chce.
6. Red John to Bóg. Jedyny i prawdziwy. Ma ludzi w CBI, FBI, CBA, kościołach, sklepach spożywczych i zapewne również w Twoim domu. Jest nieśmiertelny i nie można go pokonać (całe szczęście, że Jane przypomniał sobie komu przybijał "piątki" i go jednak załatwi).
Gdybym miał ochotę, podałbym jeszcze ze 12 przykładów, ale szkoda życia. Brutalna prawda jest taka, że Mentalista to po prostu słaby serial.

użytkownik usunięty
Fisher00

Ja jak bym oceniał serial na ocenę 3 to bym go nie oglądał. :D

użytkownik usunięty
Fisher00

W sumie to dużo masz racji hehe ;D

ocenił(a) serial na 10

Tak ? a możesz rozwinąć myśl :)

użytkownik usunięty

Chyba nie potrafię tak pisać jak ty wybacz. ;(

ocenił(a) serial na 10

nie musisz się rozpisywać tylko mi przybliż w czym założyciel wątku ma niby rację, przypominam, że określił nasz ulubiony serial mianem dna, a może to już nie jest Twój ulubiony serial ?
Ja tam nie jestem bezkrytyczna i wiem, że Mentalist ma wady jak zresztą większość natury martwej i ożywionej, ale przecież w tym serialu wady nie przeważają aż tak by go do dna degradować

użytkownik usunięty
jagamiga1

heheh tylko zauważ, że w większości tego co pisze to są żarty. ;D Tak samo co do mojej odpowiedzi na założony temat przez tego Pana.Na końcu widoczny jest uśmieszek a przed nim śmiech ''hehe,, czyli żart, że nie ma racji. ;D
Dla mnie ten serial nie ma wad i nie będę się wypowiadał na temat jego zalet bo mi się nie che.Dziękuje, Do widzenia Pani Jadwigo. :)

ocenił(a) serial na 10

oooo, czyli sarkazmu nie dostrzegłam Panie Wojtku, :)
Pozdrawiam

użytkownik usunięty
jagamiga1

Dokładnie ;D

ocenił(a) serial na 7

Walduś. ;]

użytkownik usunięty
milkaway

CO? :D

użytkownik usunięty
milkaway

Ja też cię lubię Miluniu ;D

ocenił(a) serial na 10
Fisher00

skoro zacząłeś z wysokiego C i oceniasz serial na 3 i w dodatku na poziomie dna to jednak odżałuj parę chwil i napisz jakieś konkretniejsze zarzuty. Bo z takimi jakie wymieniłeś powyżej można wystartować do większości seriali i je zdeprecjonować.
Bo cóż to niby za zarzuty:
1) to nie debile, wiele z ich mrówczej pracy wynika i wieloma danymi posiłkuje się Patrick, w tle często widać efekty pracy innych zespołów i choćby samej Lisbon ( wiele aresztowań zanim przyszła do CB- była o tym mowa w odcinku, w którym posądzono ją o zastrzelenie pedofila), a jeżeli chodzi o wykrywalność to nawet w The Wire, ( któremu ciężko zarzucić brak realizmu ) bez wybitnie uzdolnionych ludzi jest niska, więc każdy geniusz jest na wagę złota.
2) skąd wiesz w jaki sposób zostanie złapany RJ? a nawet do tych 7 nazwisk Jane nie doszedł samym przypomnieniem sobie uścisków ręki, to jest jedno wielkie uproszczenie tak twierdzić
3) przypominam, że to serial a nie prawdziwe życie i że nie jest to serial dokumentalny a procedural mieszczący się w przedziale dobrej rozrywki
4) Teresa Lisbon sama poprosiła Patricka ( odcinek retrospektywny z przyjściem Jane'a do CBI) o zastosowanie niekonwencjonalnych metod w śledztwie ( tak na marginesie można zauważyć, że nawet polska policja wspomaga sie niekonwencjonalnie np. jasnowidzami)
a to co TY nazywasz wychodzeniem poza kompetencje to jest w tym serialu jeden z ciekawszych dla mnie wątków, a mianowicie pokazanie jak często trzymanie się ślepo przepisów ma się nijak do sprawiedliwości i czynienia świata lepszym
5) sądownictwo w USA jest inne niż w Polsce, Ława Przysięgłych najpierw musi uznać kogoś winnym i dopiero wtedy sędzia wymierza stosowną karę, a Ława Przysięgłych nie uzna kogoś winnym gdy ma wątpliwości, tu tymi wątpliwościami była poszlaka z bronią , którą miał wg. zeznań Patricka fałszywy RJ ( śledztwo Cho i Rigsbiego to potwierdziło). nawet w realu często ława Przysięgłych w USA uniewinnia oskarżonych o morderstwo np.O.J.Simpson w 1995 r
6) RJ jest pokazany faktycznie jako póki co osobnik o niesamowitych wpływach i sile "rażenia", ale np. Lorelei mówiła, że ma słabe punkty więc ocenić miarodajnie jego postać będziemy mogli dopiero na koniec serialu. konkluzja, że Jane go złapie bo sobie te uściski dłoni przypomniał jest świadectwem nieuważnego oglądania serialu bo mimo iż ów wątek jako tzw. medialny został wyeksponowany aż za bardzo to kluczem tak naprawdę istotnym w stworzeniu listy 7 była ich obecność na wszystkich miejscach zbrodni.

Prawda jest taka, że to bardzo dobry serial z tym, że wymaga uważnego oglądania i wtedy można dostrzec wiele ciekawych treści np. :
- całą sztukę czytania z ludzi to co pozasłowne
- motyw zemsty pokazany w różnych okolicznościach i u wielu ludzi : Cho, Rigsby, Max Winter ni i oczywiście Patrick oraz RJ, mnie np. bardzo interesuje jak ewoluuje pragnienie odwetu w Patricku i jak finalnie będzie to wyglądało
- wszystkie odniesienia do sztuki w rym serialu a szczególnie wiersz Blake'a , intrygujące jest jaką rolę odegra
- wielowymiarowość postaci i ich bogate wnętrze, szczególnie Patrick i Teresa
- nawet w fillerach przemycanie charakterystycznego klimatu tak, że odcinki zapadają w pamięć i chce się do nich wracać

ocenił(a) serial na 8
jagamiga1

tak naprawdę Patrick nie miał kłopotów po sprawie z Carterem bo miał broń więc to obrona własna :D

ocenił(a) serial na 10
dawid10809

zgoda, właśnie o tym napisałam powyżej, Ława Przysięgłych miała uzasadnione wątpliwości bo Carter miał broń i śmierć tego ochroniarza co zabrał pistolet była potwierdzeniem słów Patricka. Wielu się wydaje, że Patrick powinien chociaż dostać kilka lat lub "zawiasy" ale oni nie wiedzą , że w USA najpierw Ława Przysięgłych orzeka w takich sprawach winny czy niewinny i tylko to orzeka Ława, żadnych innych kar i dopiero jak orzeknie winny to sędzia daje karę, więc Patrick wyszedł wolny a dla niektórych polskich widzów to jest niezrozumiałe.
Czasem myślę, że w Mentalist by się takie przypisy jak w książkach przydały :)

ocenił(a) serial na 8
jagamiga1

ta podczas serialu ,przypis z prawa "w przypadku morderstwa najpierw ława orzeka czy oskarżony jest winny -sędzia potem wymierza karę" i tak dalej :Lisbon popełnia jakieś wykroczenie regulaminu -"Regulamin pracy określa że w takim przypadku " bekowo by to wyglądało :D

ocenił(a) serial na 8
jagamiga1

i dlatego niektórzy nie wiedzą o co chodzi w niektórych serialach -mają własne wyobrażenia dalszych konsekwencji które nie są zgodne z obowiązującym w danym miejscu prawem

ocenił(a) serial na 7
jagamiga1

"a dla niektórych polskich widzów to jest niezrozumiałe"

Przewrotnie powiem, że było to raczej niezrozumiałe, a na pewno zdumiewające dla wszystkich bliżej zainteresowanych postaci w serialu (oprócz Jane'a zapewne). ;] I nie tylko polscy fani mieli obiekcje co do tego wątku, czytałam również krytyczne opinie amerykańskich widzów, wychowanych przecież na obszarze działania common law, że za łatwo mu poszło. Zgoda, jest to technicznie możliwe w ramach ich systemu prawnego. Nie zmienia to jednak faktu, że ja (i nie tylko ja) poczułam niedosyt.

Tak naprawdę, w każdym z argumentów przytoczoych przez założyciela wątku jest ziarnko prawdy i jemu najwyraźniej te ziarnka przeszkadzają w oglądaniu. Mi tylko czasem trochę uwierają, chociaż muszę przyznać, że w ubiegłym sezonie mało nie dostałam odcisków po niektórych odcinkach. ;]

ocenił(a) serial na 10
milkaway

ale czy uważasz, że w związku z "odciskami" trzeba The Mentalist , serial fundujący rozrywkę dobrej klasy sprowadzić do oceny 3 i określić mianem dna?
Jeżeli komuś ziarnka prawdy przeszkadzają w dostrzeżeniu wartości fikcji to mi się przypomina taka przypowieść o ziarnku grochu.

ocenił(a) serial na 7
jagamiga1

Jeśli bym tak uważała, to sama bym tak oceniła. ;] Cały jednak czas widzę więcej plusów, ale Fisher wcale tych plusów nie musi doceniać, bo w większości raczej nie są to prawdy obiektywne, a moje opinie. Jeśli uważa, że serial ma denny poziom, to ma do tego prawo. Mógłby się powstrzymać od wycieczek osobistych, no ale coż, to i tak sukces, że uzasadnił swoją wypowiedź.

ocenił(a) serial na 10
milkaway

pewno, że nie musi docenić i że ma prawo przedstawić argumenty, tak samo jak ja mam prawo przedstawić kontrargumenty. Po to chyba to forum zostało założone, bo przeciez nie dla monologów bez żadnych odpowiedzi i nie dla samych potakiwaczy
. A to, że nie lubię pozostawiać bez odpowiedzi niesprawiedliwych według mnie opinii to nie dlatego , że chcę komuś zabronić wyrażania własnego zdania, a w celu ewentualnego wskazania interlokutorowi wartości, których mógł nie zauważyć bo np. obejrzał jednym okiem, ktoś kogo darzy autorytetem wyśmiał tą produkcję, w jego środowisku akurat "snobują" się na kontestowanie procedurali itp. itd.

użytkownik usunięty
milkaway

Dokładnie jest tak jak Pani mówi.

użytkownik usunięty
milkaway

A ciebie to co zatkało kakao czy pieczesz jakieś ciasteczka ;D

ocenił(a) serial na 7

Czytam plotki na Daily Mail. ;]

użytkownik usunięty
milkaway

A przeglądasz czasami portal Plotek.pl ????????????? ;D

użytkownik usunięty
milkaway

I co tam piszą? :)Coś o mnie? ;D

ocenił(a) serial na 7

Jeśli to Ty jesteś na tym zdjęciu, to tak. ;]

http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2391231/The-pillow-lets-cuddle-pretend -ladys-lap.html

użytkownik usunięty
milkaway

To nie ja ;D

ocenił(a) serial na 8
jagamiga1

ten serial minimalnie zasługuje na 8 ,nie ma czegoś takiego jak w CSI że rozwiążą każdą sprawę bo i tu pomyłki się zdarzają (z Panzerem na czele ) ,

użytkownik usunięty
dawid10809

No ten serial zasługuje na minimum ocenę 10 :D

ocenił(a) serial na 8

welcome wojtek,your're everywhere

użytkownik usunięty
dawid10809

Cześć i po naszym pięknym ojczystym języku proszę się do mnie zwracać :D

jagamiga1

No i dobrze. Ty przedstawiłaś swój punkt widzenia, a ja swój. Nie zamierzam zdania jednak zmieniać (Ty zapewne również). Dla mnie to serial na 3, dla Ciebie na 9. Twoja ocena Mad Men daje mi do zrozumienia, że jesteś zwolenniczką prostych i naciąganych historyjek i nie wymagasz od seriali zbyt wiele. Ot, ma być zwykła rozrywka nie wymagająca od widza myślenia. Nie mam nic przeciwko, każdy ma prawo do swojego gustu, ale niektóre oceny wystawione przez Ciebie ciężko jest mi zaakceptować. Są po prostu bardzo krzywdzące.

ocenił(a) serial na 10
Fisher00

Mad Men oceniłam obecnie na 7( a miał u mnie wyższą notę za 1 i 2 sezon) bo ostatni sezon zaliczył wg. mnie zjazd w dół niesamowitą sztampowością i międleniem w kółko tych samych schematów w płytki sposób, rozwój psychologiczny postaci też wyhamował ( w Mentalist np. postać Patricka ewoluuje cały czas) a i cóż w tym Mad Menie tak wielce wymaga myślenia ?
Chyba moje 7 dla Mad Mena jest mniej krzywdzące niż Twoje 3 dla Mentalist, w którym nie trzeba wg. Ciebie myśleć ale jesteś w błędzie bo nie myśląc przy oglądaniu Mentalist widzisz tylko wierzchnią warstwę tego serialu a on jest wielowarstwowy. Plus zwracam uwagę , że mad men to też jest serial rozrywkowy i jakichś głębokich myśli filozoficznych nie zawiera, już więcej sentencji znajdę Ci w Mentaliście.

ocenił(a) serial na 8
jagamiga1

wszystkie sentencje z mentalisty wypiszmy
konsekwencje twoich słów mogą być nieciekawe
ludzie stają się dobrzy w 2 sytuacjach :gdy umierają lub gdy stracą kogoś bliskiego
dalej muszę pomyśleć

ocenił(a) serial na 10
dawid10809

akurat to, że wielu ludzi dopiero w obliczu śmierci przypomina sobie o tym, że mają sumienie i robią jego rachunek to prawda " najprawdziwsza" :)
sentencje warto wypisać, ale nie w tym wątku bo nie zasługuje na to , trzeba w tym celu założyć osobny

ocenił(a) serial na 8
jagamiga1

jeśli takiego wątku nie było to zakładamy :D o i kolejna sentencja :najpiękniejsze dziewczyny wyrywasz gdy zostajesz mordercą

ocenił(a) serial na 10
dawid10809

eee, to nie jest sentencja :))

ocenił(a) serial na 8
jagamiga1

a nie to spostrzeżenie :D

ocenił(a) serial na 8
jagamiga1

a już poza sentencjami :czy tobie też się wydaje że Kirkland to jest ktoś powiązany z jedną ofiar RJ

ocenił(a) serial na 10
dawid10809

z Kirklandem to ja mam kłopot bo z jednej strony podejrzewam, że był jakoś związany z kręgami zbliżonymi do RJ w jego wczesnej fazie działalności i dlatego pytał Lennona o to czy go poznaje , a z drugiej strony myślę, że to ktoś pałający chęcią zemsty na RJ i od dawna rozpracowujący to środowisko. W obu wypadkach RJ musiał coś zrobić strasznego jemu lub komuś mu bliskiemu.

ocenił(a) serial na 8
jagamiga1

mi się wydaje żę Kirkland rozwala organizację RJ jak w szachach-na pierwszy ogień lecą pionki , a Lennon może widział jak Kirkland likwiduje innych ludzi RJ

ocenił(a) serial na 10
dawid10809

w każdym razie osobowość Kirklanda jest bardzo ciekawa. Szczególnie mnie zastanowiło, czemu on pił napój taki sam jak Patrick i czemu się Patrickiem tak bardzo interesuje poza samym faktem wydobywania od niego wieści o RJ. W tym odcinku z limuzyną wymógł na Minellim ( poprzez Alexę), że będzie go informował o poczynaniach Patricka i to wyglądało jakby się bał , iż Patrick dopadnie RJ przed nim, o tym szpitalu psychiatrycznym tez wiedział, ł czyli interesował się Jane'm jeszcze przed jego dołączeniem do CBI.

ocenił(a) serial na 8
jagamiga1

może to głupia teoria ale spróbuję : Kirkland interesuje się tak Patrickiem bo widzi jak rozwiązuje sprawy itd a picie takie samego napoju ma tak jakby zbliżyć się do niego psychicznie

ocenił(a) serial na 10
dawid10809

no ale interesował się Patrickiem zanim ten zaczął rozwiązywać sprawy, to o czym piszesz to tzw. utożsamianie się z osobowością , która imponuje, jest autorytetem i w psychologii to zjawisko jest opisane jako charakterystyczne dla dopiero kształtujących się osobowości.
Było widać, że Kirkland wie o blefie Patricka przy uwolnieniu Lorelei co świadczy moim zdaniem o tym, że on nie współpracuje z RJ, ale pod jakąś przykrywką występuje bo czemu powiedział do Lennona, że też by chciał pomocy w szybkim zgonie kiedy zostanie zdemaskowany.

ocenił(a) serial na 8
jagamiga1

nie wydaje ci się że Kirkland dostawał wiadomości od pewnej tajemniczej osoby na których były zdjęcia Patricka ? RJ pewnie chciał zwrócić uwagę Kirklanda na Patricka .a gdy Patrick dawał Show to prawdopodobnie Kirkland przewidział że RJ odwiedzi Angelę i Charlotte ....

ocenił(a) serial na 8
jagamiga1

może Kirkland to naśladowca RJ -spójrz na to od tej strony :zabija ludzi powiązanymi z RJ ,pyta się ich czy go poznają (RJ może też tak robi) albo Kirkland mógł zabić Emme z 1x23

ocenił(a) serial na 10
dawid10809

ten serial ma wiele mylnych tropów tak poprowadzonych by toczyć swoista grę z widzami i sądzę, że wątek Kirklanda to taka "zmyłka" , w końcu okaże sie przykładnym agentem Homeland co kiedyś działał pod przykrywką

ocenił(a) serial na 8
jagamiga1

dlatego wskazówki dotyczące RJ są porozrzucane między 7 osób :D

ocenił(a) serial na 10
dawid10809

a ciągle mnie intryguje czemu Bob zabił Lennona,, zagadka godna Agaty Christie, może uznał, że jeżeli Patrick się za niego zabierze to wydobędzie z jego podświadomości rzeczy co "spalą" Kirklanda , bo jak on trywialnie współpracuje z RJ to sie rozczaruję. Ogólnie to nie zazdroszczę scenarzystom, rozbudzili takie apetyty, że teraz będą musieli sie nagimnastykować.

ocenił(a) serial na 8
jagamiga1

dali apetyt na więcej ,i teraz nie nadążają za dobrymi scenariuszami

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones