PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=477417}

Mentalista

The Mentalist
7,8 62 876
ocen
7,8 10 1 62876
5,7 3
oceny krytyków
Mentalista
powrót do forum serialu Mentalista

Jak czasami widzę, wasze przypuszczenia kto mógłby być Red Johnem to aż ręce opadają. Moim zdaniem (mogę się
mylić) RJ to Bertram albo Haffner.. To jest ktoś kto lubi być w centrum uwagi, jest "niby" średniego wzrostu, lubi
słuchać muzykę klasyczną, ma łagodny głos i jest mega inteligentny.. ma kilka twarzy. Jakoś w tej roli widzę
Bertrama choć jest dla mnie za wysoki (!) RJ jest chyba niższy. On jako jedyny dobrze wypada, ma wszystko
uporządkowane, jest osobą, z którą każdy się liczy, opanowany, ma władzę i kontakty. Jest prawie od samego
początku Mentalisty. Haffner dla mnie jest trochę za grzeczny i robi wszystko, żeby go podejrzewać jak np. gwizdanie i
dziwne zachowania (strach przed pająkami). Ktoś pisał, że RJ to Partridge.. xD gość, który wygląda jakby właśnie
skończył studia, ciągle przerażony, niski, zbyt drobny.. on miałby być seryjnym mordercą? Smith odpada jest zbyt
pulchny i zbyt "aktorsko" żałosny. Stiles za stary. Jest jeszcze Mcallister, może RJ chciał aby Jane uwierzył, że ma on
lęk wysokości, żeby oddalić od siebie podejrzenia, więc celowo powiedział tej psycholog o tym. Bertram jest moim
faworytem. :)

ocenił(a) serial na 10
karoljna94

Mnie ręce opadają na twoje przypuszczenia. ;)

Na serio oceniasz, kto mógłby być Red Johnem po tym, co pokazali nam z osobna Haffner, Bertram, Partridge, McAllister, Kirkland, Smith i Stiles? x) Przecież to oczywiste, że RJ jest świetnym aktorem i nie pozwoliłby Jane'owi zorientować się, że jest w jakimś stopniu podejrzany (chodzi o nieudane aktorstwo, nie o sugestywne zachowanie), tym bardziej przed nami.

"Ktoś pisał, że RJ to Partridge.. xD gość, który wygląda jakby właśnie
skończył studia, ciągle przerażony, niski, zbyt drobny.. on miałby być seryjnym mordercą?"

O matko... xD Nie no, przecież lepiej byłoby chwalić się deficytem lęku i zwracać na siebie uwagę innych! x) To, że jest niski i drobny też ma ogromne znaczenie, biorąc pod uwagę, że Red John używa na ofiarach paralizatora...
Nieważne też, że pasuje idealnie do rozczarowującego RJ-a z wizji Hellera i że większość seryjnych morderców go przypomina...
Właśnie skończył studia? x) No cóż, zdarzają się studenci po czterdziestce...

Innych podejrzanych nie lubię, więc nie chce mi się ich 'bronić'.

ocenił(a) serial na 7
adrian593

Chodziło mi o to, że Brett nie pasuję do roli mordercy. Jest raczej taką parodią samego siebie. W moich mrocznych snach nie mogę sobie wyobrazić jego jako tego złego, który zabija ludzi i jest manipulatorem. Heller powiedział, że się rozczarujemy więc RJ nie będzie nikt kto jest z poza listy, nic nas nie zaskoczy w tym temacie. Najbardziej mało zwracający na siebie uwagę jest Bertram, siedzi sobie cicho za biurkiem, tak żeby nie wychylać się. Czasami mam wrażenie, że patrzy na Jane z podziwem, nie wiadomo jaki dokładnie ma stosunek do Patricka. Ta niewidoma mówiła coś o tym, że RJ ma silne ręce, więc paralizator jest tylko dla wygody. Nie wierzę, że Heller okłamałby nas, rozwiązanie jest już za chwile, nie ma czasu na wprowadzanie do odcinków nowej "podejrzanej" osoby.

ocenił(a) serial na 7
karoljna94

Mi też połowa tych podejrzanych zupełnie nie odpowiadała zróźnych, ale faktem jest, że znaleźli się na liście Jane'a. Sam Jane autentycznie dopuszcza myśl, że każdy z tej piątki (a wcześniej siódemki) może być RJ.

milkaway

Brett właśnie takiego udaje. Zobaczcie sobie jeszcze raz rozmowę PJ z nim na pustyni. Jest przestraszony, udaje, że nie wie o co chodzi i robi to bardzo dobrze, wydaje się być przekonująco niewinny. To psychopata, socjopata, dobry aktor. Zauważył, że Jane go podejrzewa, postanowił upozorować swoją śmierć i odwrócić od siebie uwagę.

Partridge to najlepszy kandydat na RJ. Reszta wymięka i mam nadzieję, że to będzie BP, bo jak nie to niech lepiej to będzie osoba spoza listy. Bertram moim zdaniem jest najgorszym typem na RJ. Nie chcę spoilerować innych seriali, ale były już zakończenia tego typu, że szef policji był mordercą (człowiek wpływowy, wysoko usytuowany, z dojściami) i jest to strasznie oklepane, dlatego mam nadzieje, że RJ okaże się osoba spoza listy lub jeżeli faktycznie Heller nie wpuszczał nas w maliny z ta listą - będzie to Partridge. Inaczej się zawiodę.

ocenił(a) serial na 10
banalnaa

Może mnie pamięć myli, ale czy Brett Partridge przypadkiem nie wypadł z listy przez odwalenie kity?

mac1991seth

jest możliwość że upozorował śmierć ... w jego przypadku jeśli byłby RJ to tylko drobny trick ...

ocenił(a) serial na 10
laskave

Jest tylko jeden mały problem. Jego zwłoki w pobliżu Teresy Lisbon zostały znalezione przez całą masę gliniarzy, paramedyków i pewnie kilku osób z wydziału w CBI. Ciężko się udaje podziurawione zwłoki - może jedynie puls da się jakoś obejść, ale nie bebechy na wierzchu.

mac1991seth

Przez całą masę gliniarzy, ale oni ew uznali na podstawie braku tętna i pokaleczenia że nie żyje... potem przyjeżdża ktoś kto ma uprawnienia do zbadania zwłok i potwierdzenia zgonu (a jeśli ambulans przybył pierwszy? a jeśli ktoś z ambulansu był z TT?) ... Sam Jane bardziej wg mnie był zajęty Teresą na co wskazuje chociażby fakt że w popłochu szukał wody do umycia jej twarzy. Może RJ specjalnie nie zabił Teresy bo wiedział że PJ skoncentruje się na niej i jej zdrowiu zamiast na "trupie"... nawet jestem w stanie sobie gdzieś w przyszłych odcinkach wyobrazić kwestię RJ do PJ w stylu

"byłeś tak zajęty swoją koleżanką i jej nowym makeup'em który jej sprawiłem że nawet nie zadałeś sobie trudu żeby sprawdzić jak dobry był mój"

Oczywiście wszystko wymagałoby dużej organizacji ze strony RJ w tym upewnienia się że zostanie uznany za zmarłego przed odpowiednie osoby. Czy to jest niemożliwe? Jak dla mnie realne w tym serialu.

ocenił(a) serial na 10
laskave

Ja stawiam na Michaela Kirklanda. Jedyna postać, która jest na liście i jednocześnie nie ma jej na liście. Śmierć Partridga uważam za definitywną i wątpię czy jest jakiekolwiek miejsce na magiczne zmartwychwstanie. Patrick może olał zwłoki, ale - jak już wspominałem - bebechów wystających z brzucha nie da się udawać. Przecież to znak rozpoznawczy Red Johna - fontanna krwi i rozprute ciało. Paramedyk nie musi nawet sprawdzać puls.

ocenił(a) serial na 9
mac1991seth

Nareszcie ktoś! myślę, że śmierć Kirklanda została upozorowana. Dlaczego RJ chciałby go zabić? nie widzę powodu, a z kolei strzelała do niego osoba z 3 kropkami jako tatuaż, czyli byćmoże pomocnik RJ. Kirkland swoją śmiercią usunął się z listy i możedziałać dalej.

ocenił(a) serial na 10
jamaican

Oj, muszę rozczarować: mówiąc Michael Kirkland mam na myśli tego brata bliźniaka, za którego agent Robert Kirkland się niby mścił. Właśnie śmierć agenta Kirklanda dodaje RJ wymiar prawdziwie zapatrzonego w siebie sukinkota.

ocenił(a) serial na 9
mac1991seth

Aha czyli masz na myśli bliźniaka. no moja teoria jest taka, że ten bliźniak nie istnieje/nie żyje, i że kirkland powiedział o tym tylko żeby mieć jakąś historyjkę dla patricka

ocenił(a) serial na 7
banalnaa

Jak możesz pisać, że Partridge upozorował swoją śmierć?? on nie żyje, Jane tam był, przecież mógł podejść do ciała i sprawdzić, a RJ nie jest idiotą, on takich zagrań nie robi. Brett na pewno już do nas nie wróci. Nikt inny nie pasuje z listy, poza Bertramem i Haffnerem, więc to będzie jeden z nich. Chciałabym, żeby to był zupełnie ktoś inny... nie rozumiem zagrania Hellera. Sto razy lepszy był udawany RJ, którego zastrzelił Jane. Nie widzę wśród tej 5 żadnego godnego następcy, ani aktorsko, ani w ogóle.

ocenił(a) serial na 10
karoljna94

@laskave ci to ładnie wyjaśnił. Jane był zaaferowany Lisbon i jej bezpieczeństwem, więc olał Bretta. Ludzie, którzy go wywozili mogli być z organizacji Tyger, Tyger. Sam Brett mógł zażyć substancję, która powoduje fałszywą śmierć - istnieją takie.

Ja chciałbym, żeby to był Brett, bo wspaniale pasuje do roli Red Johna. :)

ocenił(a) serial na 7
adrian593

Już wszystko się wyjaśniło, każdy wiedział, że to nie Brett bo on nie żyje.. jedyny Bertram nie wzbudzał wielkich podejrzeń.

użytkownik usunięty
ocenił(a) serial na 6
karoljna94

Witam wszystkich oglądam „Mentalistę” od bardzo dawna i jestem zniesmaczony, tym że potencjał który zawiera ten serial za sprawą Red Johna przez to że Heller poszedł drogą serialu proceduralnego jest rozmieniona na drobne. Naprawdę traciłem już zainteresowanie tym serialem, bo w sprawie RJ działo się niewiele, ale na szczęście zostało to wreszcie przyśpieszone.

Jeśli chodzi o tożsamość RJ, to przejrzałem jeszcze raz od początku ważne odcinki serialu i postarałem posklejać się to wszystko do całości. Według poszlak, które zostawił nam Heller wydaje mi się, że jest nim Gale Bertram.

Uścisk dłoni między GB a PJ następuje w Red Skt at Night (3x1), który następuje po Red Sky at Morning. W odcinku „o poranku” Kristine z którą spotykał się Jane, poprosiła w telewizji -Ktokolwiek jest Red Johnem niech się ujawni. Wtedy też następuje jej porwanie przeze RJ, a sam RJ spotyka się z PJ podczas gdy podszywający się pod RJ studenci wiążą go na krześle PJ. Wtedy też następuje ich bezpośrednia konfrontacja ze słowami „Tiger, Tiger”.

Natomiast w kolejnym odcinku „ wieczorem” po raz pierwszy w serialu pojawia się Gale Bertram. Jest to sprawa rzekomego porwania Harvey’a Dublina – lobbysty, prawnika ze znajomościami. GB wypowiada się dla mediów, a PJ przysłuchując się jego słowom mówi do Lisbon, że to „idiota”. Lisbon mówi do Janea – Ty i twoje pochopne osądy” 

Następnie GB podchodzi to Lisbon oraz Jane’a i wita się z nimi ściskając im dłonie. Jane pyta się GB „Dlaczego jesteś tu poza kamerami?” Bertram wypowiada ciekawe słowa – „opinia publiczna to bardzo ważne narzędzie” – [co rozbudza instynkt Jane w którymś z późniejszych odcinków mówi – Red John nie ma przyjaciół, ma narzędzia (!)] oraz „wszyscy jesteśmy w tym razem”, a Jane że podobają mu się te ostatnie słowa Mao Tse Tunga (Przywódcy Komunistycznych Chin!). Powracając do sprawy Harvey’a Dublina. Jane z Lisbon u pewnego prawnika dowiadują się, że GB był współoskarżony w sprawie machlojek pomiędzy Clareman Bank a korporacją Brixham Lake Development (!). Jane’a to zaciekawia i w czasie przejażdżki mówi do Lisbon – „Miałem dziwne uczucie, w momencie kiedy pierwszy raz go poznałem”. TL w to nie wierzy i mówi, że to przecież nowy Dyrektor Departamentu Egzekwowania Sprawiedliwości (!) Co ciekawe pozbycie się Dublina jest na rękę GB. Jednak zabójcą Dublina okazał się ktoś prawdopodobnie nie powiązany z Red Johnem.

Ciekawym wątkiem jest znalezienie zabójcy Todda Johnsona (3 x 16) W tym palce maczał Red John. Bertram nakierowuje JJ La Rocha i Lisbon na Hightower. La Roche rozmawia z Hightower o jej stosunkach z oficerem (Howard), który został zabity przez Johnsona. Jay domyśla się, że Madeline miała romans z oficerem. Później La Roche pokazuje jej swoją rekonstrukcję rozmieszczenia wszystkich potencjalnych zabójców Johnsona w chwili jego morderstwa. Pokazuje kilka kartek, a na ostatniej widnieje pięć kółek, które symbolizują pięciu podejrzanych. Wśród nich jest Hightower, gdy Madeline wie co będzie się święciło porywa w CBI Jane’a i ucieka razem z nim. Dla GB było to na rękę. Podczas obławy na Hightower, gdy Jane wrócił do biura cały i zdrowy GB zadowolony w obecności Lisbon i La Roche’a mówi – „Mogło być gorzej. Przynajmniej spawa jest jasna. Możemy zamknąć ten niechlubny rozdział w historii CBI” i recytuje - „Gdy przebudzi się twe małe serce, czarna noc wnet się rozpierzchnie”. Lisbon pyta się - co to było, a GB odpowiada – „stary wiersz, który lubię”. La Roche uświadamia Lisbon, że było to wiersz Williama Blake’a „Cradle Song”

Następnie w odcinku 3 x24 La Roche zawęża listę do czterech nazwisk i po groźbach PJ, przekazuje mu listę tych osób. Wśród nich jest Brenda Shetterick (rzeczniczka prasowa CBI), Oscar Ardillaes (bodajże prokurator) Craig O’Laughlin (który okazał się rzeczywistym mordercą Johnsona) oraz Gale Bertram. PJ i spółka chcą złapać RJ na przynętę i wśród tej piątki (łącznie z La Rochem) roznoszą wiadomość, że w danym pokoju (każdemu przekazali inny numer) będzie Hightower a Red John zechce przyjść i ją zabić. Co ciekawe w pokoju do którego miał przyjść GB (!) zjawia się zabójczyni z liną i strzykawką oraz pistoletem, a gdy Cho i Rigbsy wpadają do pokoju ona skacząc w dół z balkonu popełnia samobójstwo. Sprawa ucicha aż do momentu gdy pod koniec odcinka Jane idzie z GB do centrum na zaaranżowanie spotkanie z Hightower. Czas leci, a do jego stołu nie podchodził nikt. Zniecierpliwiony GB nagle wyskakuje z metaforą, że Jane doszedł już do krawędzi nad przepaścią i potrzebuje liny. (!) Możliwe, że tak jak to bywa w mentalizmie zaszczepił w nim myśl by zdekonspirowano jego człowieka O’Laughlina. Tak PJ skojarzył, że chodziło właśnie o pokój niżej Bertrama (Troszkę pokręcone to wszystko) i dzwoni do Lisbon by ją ostrzec. Jak wiemy po tym PJ podchodzi to stolika Timmothiego Cartera i później (myśląc, że to RJ) zabija go z broni przekazanej od Maxa Wintera (którego żona została zabita). Co warte podkreślenia Winter, który zabił oprawcę jego żony wyszedł na wolność i to dzięki komuś wysoko postawionemu ze „środowiska CBI”, który wpłynął na prokuratora. Jane nic o tym nie wie. Jakże możliwe, że tą osobą, która uruchomiła całą machinę mógł być właśnie Bertram.

Interesujące jest to, że GB jest teraz ponownie na liście 7 (już teraz 5) podejrzanych. Dodatkowo Bertram pije herbatę a w odcinku 3x1 podając rękę PJ i poznając go pierwszy raz nazywa Jane „Wonder boy” czyli używa pseudonimu, którym PJ posługiwał się w młodości. W biurze GB jest też statuetka wędkarza (5x1). A Jane kiedyś powiedział : „Red John myśli że jestem rybą, a on wędkarzem”. Do tego pojawia się to przywołanie z Mobby Dicka, gdy GB mówi do Jane’a - Będę na pokładzie gdy złapiesz Red Johna.

Osobiście wydaje mi się że Gale Bertram jest Red Johnem ,a szeryf McAllister i Reede Smith są jego pomagierami, którzy utrzymują siatkę Tiger Tiger, a ona pewnie jest sporych rozmiarów – odniesieniem do tego tak mi się wydaje będzie odcinek The Great Red Dragon. Po tym jak zamordowany został Bob Kirlkad po za Jane’m nie ma już nikogo kto był chciał dorwać Red Johna. Przecież Smith inaczej nie zabijałby Kirklanda, Bob chciał dorwać RJ, a Smith go kryje. Tak mi się wydaje.

Moim zdaniem Brett Partrigde nie żyje. Scena w której on leży na ziemi i Lisbon nasłuchuje jego słowa Tiger, Tiger słychać skrzypienie drzwi i jeśli przyjrzycie się na drzwi do łazienki w tym pokoju gdy przyszła Lisbon były zamknięte, a gdy wstała i się odwróciła bo coś usłyszała, były już otwarte i wtedy zza jej pleców wyskoczył Red John.

To tyle z wyników mojej pracy na temat Bertrama :) Pozdrawiam

piwush

Na mojej prywatnej liście Bertram jest drugi w kolejności, więc nie zawiodę się jeśli to będzie on. Bardzo ciekawa ta Twoja analiza i faktycznie jest dużo poszlak wskazujących na GB. Wykreśla się go ze względu na łysinę, ale osobiście niekoniecznie wierzę w te wszystkie wskazówki, jakie nam podano.

ocenił(a) serial na 6
Cairns

No właśnie, piszesz "osobiście niekoniecznie wierzę w te wszystkie wskazówki", ja uważam tak samo. Dlaczego wszyscy nagle zaufali niewidomej Rosalind, która kocha Red Johna i zapewne pragnie by nikt go nie złapał? Logiczne mogłoby się wydawać, że blefuje. Z wyczuciem jej blefu Patrcik mógłby mieć problemy bowiem osoby niewidome trochę inaczej reagują i trudniej rozpoznać kiedy mówią prawdę a kiedy nie. Myślę, że w tych hellerowskich wskazówkach znajdują się jakieś podpuchy. Które mają spowodować w nas zaskoczenie. Także uważam, że Hellera może trochę gryźć sumienie, że za bardzo pogrywa z widzami. Ciekaw jestem jakiś dodatkowych materiałów po serialu, gdy Heller będzie opowiadał czy faktycznie na początku Red Johnem miał być zupełnie ktoś inny, a przez to że kolejne odcinki w trakcie trwania sezonu były dopisywane, a nie ułożone i napisane od samego początku możliwość manipulowania serialem i nami była ogromna.

ocenił(a) serial na 7
piwush

"Ciekaw jestem jakiś dodatkowych materiałów po serialu, gdy Heller będzie opowiadał czy faktycznie na początku Red Johnem miał być zupełnie ktoś inny"

Myślę, że możemy się spodziewać jakiegoś wywiadu albo kilku z Hellerem już po odcinku ósmym.

ocenił(a) serial na 10
piwush

jak na spekulację, wyczerpujące uzasadnienie :), na pewno jest to postać , oprócz Stilesa, mająca " najbogatszą" serialowo historię i nawet Cho uważa, że Bertram może być Red Johnem. Ja nie stawiam na niego , ponieważ moim zdaniem osiągnął za wysokie stanowisko, jednak kandydat na szefa CBI musiałby być sprawdzony pod każdym względem. Dlatego też sądzę, ze jeżeli Bertram podejmuje jakieś działania w sprawie Red Johna to w celu złapania go i ujawnienia współpracujących z nim ludzi ze służb. Należy pamiętać, że Bertram zaczął być szefem całego CBI po tym jak zginął zespół Bosco z ręki Red Johnowej fanatyczki, myślę, że wówczas kandydaci na takie stanowisko byli szczególnie skrupulatnie prześwietlani.

Naprawdę jestem ciekawa, kto najlepiej obstawi rozwiązanie tej łamigłówki.

Johnson powiedział, że musiał zabijać tych policjantów i że Patrick widzi tylko czubek góry lodowej, w rezultacie wieść, że chce coś powiedzieć Patrickowi błyskawicznie dotarła do RJ, a spalił Johnsona agent FBI. Czyli właśnie w FBI " pod nosem " Kirklanda był ktoś
kto współpracuje z RJ i siecią TT.

Teraz pytanie czemu w taki sam sposób pokazano użycie paralizatora na Lisbon i na Haibachu, skoro wiadomo, że Haibacha potraktował paralizatorem Kirkland ?

Tu znów się nasuwa brat Kirklanda i na dzień dzisiejszy mi by on najbardziej pasował.

ocenił(a) serial na 7
jagamiga1

Właśnie liczyłam, że RJ będzie osoba jednak mocno osadzona w serialu, dlatego kandydaturę Bertrama przyjęłam jako nie tak znowu mierżącą. Z drugiej strony wcale nie uważam, żeby to był tok myślenia twórców. To zapewne będzie jakiś niezapisana karta (w sumie o samym Bertramie też tak wiele nie wiemy), mam tylko nadzieję, że sprawnie ją uzupełnią i nadpiszą bo mnie ta cała bajka interesuje od podstaw (chcę dobrego motywu i w ogóle trochę treści). Brat bliźniak to jednak dla mnie gruba przesada, chociaż na pewno tropy ku temu są - że zniknął (ale może żyje), że miał jakieś problemy itd, To w ogóle bez sensu było, że Bob tak o Nim paplał do PJ'a (co zresztą jeszcze sam skonstatował - tylko podkreślając, naprawdę było to dziwne i nie w charakterze postaci), raczej było to po coś, chociaż może tylko po to by wytłumaczyć przesłanki Kirklanda, jednak w trybie dość szybkim i szczegółowym. Równie dziwnie, chaotycznie i pośpiesznie zamykano wątek Volkera, więc kto wie, czy to po prostu taki styl scenarzystów... Mam nadzieję, że inne wątki zamkną sprawniej. Jakkolwiek naprawdę wątpię jakoby PJ spotkał (nie)właściwego Kirklanda, więc mamy tu już duże zaprzeczenie tezy o Micheal-u. Jakkolwiek może się on pojawi i pomoże pomścić braciszka (który chciał pomścić Jego :) lepiej niż Lorelei siostrę.

ocenił(a) serial na 10
creep_

wiesz, z tym Volkerem to mi się akurat podobało zakończenie, pokazano jak taki typ socjo i psychopaty jest silny, gdy ma wykonawców, a kiedy zostaje sam, zostawiony w podbramkowej sytuacji to panikuje, nie może opanować emocji, które biorą górę nad myśleniem.

Nawet się zastanawiałam czy to będzie miało jakaś ekstrapolację na postać Red Johna, że on też w sytuacjach bez wsparcia " wyznawców" czy też " Tygrysów" będzie się gubił.

Kirkland zaczął opowiadać o bracie, żeby pokazać stopień swojej desperacji, by Patrick wiedział że on też ma silną motywację prywatną i jest skrajnie zdeterminowany by się zemścić. Czemu uważasz, że brat bliźniak to przesada ?

W tym linku co dałaś w innym poście to Robin twierdzi, że jest tak samo zaskoczona tożsamością Red Johna, jakby była zaskoczona tym, że jej postać nim jest, co mnie właśnie kieruje ku jakimś wymyślnym pomysłom, bo któż by tak mógł zaskoczyć Tunney ?

ocenił(a) serial na 10
jagamiga1

Nie wiem ile w tym prawdy ale właśnie znalazłem na necie dość ciekawe info, że w dwóch ostatnich odcinkach dotyczących RJ w obsadzie brakuje trójki z piątki aktorów odtwarzających podejrzanych z list Patricka. Jedynymi obecnymi są Gale Bertram oraz Reed Smith...

ocenił(a) serial na 7
piwush

To jest cudowne podsumowanie mojej myśli na temat tego, że to Bertram jest Red Johnem. Partridge nie żyje, a jeśli ktoś pisze inaczej to albo wierzy w jednorożce, albo pomylił gatunki bo Mentalista to nie fantasty. Brat Kirklanda nie mógłby być RJ bo chyba on do niego dołączył jak RJ już zabijał, ale nie jestem pewna.

ocenił(a) serial na 8
piwush

Wszystko wręcz perfekcyjnie rozpisane ale jedna scena (w mojej opinii) trochę podważa Twoją koncepcję:

http://www.youtube.com/watch?v=1otRlA3PedI

Rebecca idąc korytarzem ewidentnie rozpoznaje red johna, a jeżeli był to Bertram to chyba strażnicy byliby w stanie go rozpoznać.

ocenił(a) serial na 6
makaay101

Niekoniecznie. Z tego co nam przedstawiają RJ ma swoich ludzi prawie wszędzie, a to są raczej "zwyczajni" (specjalnie w cudzysłowie) strażnicy? więzienni? (sam do końca nie wiem jak ich określić) Teoretycznie mimo wszystko mogli nie skojarzyć Bertrama, albo być "ustawieni", a przecież "atak" na Rebeccę dzieje się na terenie CBI(!). Po drugie widzimy jak Rebecca uśmiecha się. Teoretycznie takie zachowanie powinno wskazywać że widzi RJ, ale może to nie RJ zakończył jej żywot tylko jego pomagier,a Rebecca mogła znać jego wspólników. Nie wiem.

Aczkolwiek ciekawa uwaga makaay 101 i to w sumie jest najciekawsze w Mentaliście. Póki co Heller i jego scenarzyści tak rozpisali postać RJ i serial, że nie możemy być niczego pewni wobec RJ. Tu akurat należą się brawa, jednak na przestrzeni tylu odcinków nie powinno to dziwić. Ja też nie jestem pewny tego, że to Bertram, ale najwięcej wskazówek było moim zdaniem nakierowanych na niego. I jeszcze jedno. Sprawdźcie kadr z promo następnego odcinka popatrzcie w jaki sposób siedzi nasza 5 podejrzanych - styl w którym wyobrażam sobie RJ prezentuje Bertram i ewentualnie szeryf McAllister

Właśnie szeryf jest u mnie na drugim do postaci RJ. Pamiętacie scenę gdy Jared Renfrew (który mógł PJ ujawnić szczegóły o RJ, ale uciekł CBI) został znaleziony martwy w Tihuanie w wannie z prostytutką i na płytkach napisane było krwią "He is Mar" - niedokończone słowo tak nam się wydaje, a jeśli to skrót od McAllister ?! Ten motyw nie został wyjaśniony. http://thementalist.wikia.com/wiki/Jared_Renfrew?file=Mentalist-heisman.png

Dodatkowo szeryf pojawił się już w pierwszym odcinku po pilocie i tam była interesująca scena gdy Van Pelt próbowała zwabić miejscowego mordercę kobiet i nagle niespodziewanie z lasu wyszedł McAllister i w sposób nachalny "sugerował" jej wsiąść do jego samochodu, a ten ją podwiezie. Gdyby nie wkurzenie Rigbsiego, który jako pierwszy dobiegł pomóc van Pelt nie wiadomo czym to mogło się skończyć. Także szeryf też ma moim zdaniem coś na sumieniu. Tak jak pisałem wcześniej, chyba nikt z nas nie ma 100% pewności do tego kim jest John, ale warto dzielić się spostrzeżeniami.

Dodam tylko na marginesie, że podobałby mi się motyw z Michaelem Kirklandem, ale wątpię czy Heller na to się zdecyduje. Z góry przepraszam za chaos, który panuje w moich wypowiedziach.

ocenił(a) serial na 6
piwush

A i przypomniało mi się coś jeszcze na Bertrama. Pamiętam jak Jane powiedział, że RJ musi być świetnym aktorem. Czyli musi umieć kłamać, manipulować, grać. W momencie gdy Bertramowi nie szło w pokera i Jane uczył go grać to momentalnie jego szanse na bycie RJ zmalało u mnie do minimum. Jednak teraz pomyślałem, że "Bertram chciał" (oczywiście scenarzyści) dać PJ i nam wszystkim coś co powinno go wykluczyć z bycia RJ. Myślę, że to była jego zagrywka, trick, by nas zmylić.

ocenił(a) serial na 8
piwush

Kurde musze Ci przyznać ze całkiem ciekawie czyta się Twoje wypowiedzi bo mają naprawdę sporo konkretów. I fakt postawa jaką przyjął Bertram coś w stylu "Czego chcesz dzieciaczku i tak mnie nie złapiesz". Cos w tym jest!
Ja coraz mocniej skłaniam się ku temu, ze to własnie szeryf moze być RJ. Taki niepozorny, niby prosty chłop. Ponad to cały czas kieruje się duperelą, że RJ jest leworęczny (picie herbaty lewą ręką, trzymanie ostrza lewą ręką:
http://images3.cliqueclack.com/tv/files/2012/02/mentalist-rj-tea.jpg
W odcinku w którym szeryf ratuje Patricka na dachu, wyciąga do niego lewą rękę (ja np. jestem praworęczny więc na prawej ręcę bardziej polegam w sytuacjach wymagąjących siły).

A teraz już totalna kaszanka którą chciałem zapodać jakiś czas temu, cały czas związana ze zdjęciem wyżej.
Oczywiście Heller wykluczył ze red john to osoba nie związana z listą no ale przecież wszystko tak fajnie pasuje:
1) Jeszcze raz foto
http://images3.cliqueclack.com/tv/files/2012/02/mentalist-rj-tea.jpg

2) Wypikselowana dłoń z tego zdjęcia - przyjmijmy ze jest tam pierscionek
http://images4.wikia.nocookie.net/__cb20121014134526/thementalist/images/thumb/4 /42/Rj_mano2.jpg/280px-Rj_mano2.jpg

3) Zakładamy, że He is married
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTK-I9s6ArjXoGzM6espVxZgUYsgF6yDDtcBiWZ8 _sGLLQQCtXL

4) CBI Ron i jego pierścień :)
http://images3.wikia.nocookie.net/__cb20121012095602/thementalist/images/1/1c/Im magine2.jpg
http://i12.servimg.com/u/f12/13/65/81/46/bbjgu710.jpg

Za dużo założeń, za dużo przypuszczeń ale.. fajnie się zgrywa ;)

ocenił(a) serial na 7
makaay101

ten Ron pojawia się w sporadycznie w większości odcinków 6 sezonu :D

ocenił(a) serial na 8
gawron38

A no, tak samo tutaj (od 3:00):

http://www.youtube.com/watch?v=-mYSnFVipYA

Ron idzie z telefonem, Patrick pyta się go o Lisbon, Ron znika z ekranu i dzwoni RJ. Co ciekawe jest przebitka na RJ ocierającego nóż z krwi. W jednej ręcę trzyma noż, drugą ociera czyli co? Niby leci na zestawie słuchawkowym? Może być tak, że scena gdy RJ smaruje twarz Lisbon nie dzieje się w tym samym czasie co telefon! Moze być tak, że dzwoni Ron :D Dobra, wiem, przesadzam z nim :)

makaay101

Ale on dzwoni z telefonu Lisbon...

ocenił(a) serial na 8
Rado_4

No prawda rozumiem o co chodzi, przeoczyłem to :)

ocenił(a) serial na 8
piwush

Bardzo wnikliwa i logiczna analiza, wiele słusznych spostrzeżeń... Ale można tak prześwietlić większość postaci i wnioski również by pasowały...

ocenił(a) serial na 9
piwush

Właśnie w tym odcinku z wierszem nabrałem podejrzeń do Lizbon - wiele rzeczy pasuje - 1.nie ma prywatnego życia 2. Ciągle ma pod ręką Patrica 3. Miała sympatię do przełożonej...która prawdopodobnie zna Red Johna, którym defacto Ona może być.

ocenił(a) serial na 10
karoljna94

Ja to widzę tak:

Bret Stiles - Visualize - pierwszy raz pojawił się pod koniec 2 sezonu
Gale Bertram - CBI- początek 3 sezony
Raymond "Ray" Haffner- sezon 4 - ZDECYDOWANIE za późno
Reede Smith - FBI- sezon 5 - jak wyżej
Robert "Bob" Kirkland - Homeland Security- połowa 5 sezonu- to samo
Sheriff Thomas McAllister - Sheriff- sezon 1, 2 odcinek
Brett Partridge - CBI- pilot

Najbardziej mi pasował Brett Partridge, ale w takim razie 2 w kolejce jest szeryf, ciężko mi uwierzyć, że czekali z pokazaniem RJ do 2 sezonu...

ocenił(a) serial na 10
mateusz256

Po tym co widziałem w najnowszym odcinku, muszę przyznać temu rację. Jestem trochę zawiedziony ale cóż.

karoljna94

Po ponownym przemyśleniu tematu RJ, zacząłem zastanawiać się nas szeryfem. Doszedłem do tego że być może to że ciągle pokazywany jest on w mundurze ma nieco być mylące. Taki wizerunek nie pasuje do RJ. Krótka prezentacja innej "wersji" szeryfa:

http://www.filmweb.pl/person/Xander+Berkeley-2539#picture-15

http://www.filmweb.pl/person/Xander+Berkeley-2539#picture-5

http://www.filmweb.pl/person/Xander+Berkeley-2539#picture-4

Nie wiem jak Wam, ale mi na tych zdjęciach dużo bardziej wygląda on na RJ... Co myślicie?

ocenił(a) serial na 10
Rado_4

Muszę przyznać, na tych zdjęciach "szeryf" wygląda jak Mentalista, tylko z bardziej złowieszczym spojrzeniem i znacznie bardziej cynicznym wyrazem twarzy. Wypisz wymaluj takiego RJ sobie wyobrażałem.

mac1991seth

To niby tylko wygląd, ale.... kto wie :)

ocenił(a) serial na 8
Rado_4

http://images.buddytv.com/btv_2_800033859_1_434_593_0_/xander-berkeley-in--.jpg

To zdjęcie skłania mnie do tego, by postawić na szeryfa. Swoją drogą pasuje mu krew, taki prawdziwy RJ. :)

ocenił(a) serial na 7
makaay101

Wizualnie to nawet pasuje, ale szeryf... hmm

ocenił(a) serial na 8
karoljna94

No właśnie, szeryf najmniej pasuje, bo niby taki wieśniaczek, bo tylko skromny policjant ale tym większe będzie zaskoczenie jak to on okaże się RJ! Na to licze!! :)

ocenił(a) serial na 7
makaay101

Wydaję mi się, że po odcinku Fire and Brimstone to nie będzie szeryf, wątpie, że prawdziwy Red John byłby przerażony faktem, że Jane zaraz go zdemaskuje. Jednak Bertram dalej jest dla mnie tym najbardziej podejrzanym.

ocenił(a) serial na 10
karoljna94

Wydaje mi się, że jest w tym trochę racji, ale osobiście wykluczam Bertrama z mojej listy. Owszem według tego co piszecie jest najbardziej podejrzany, ale wiemy, że Heller lubi nas zaskakiwać i ZAWSZE wyklucza najbardziej logicznych podejrzanych i logiczne wyjaśnienia. Ja mam swoją własną listę na której są nasi podejrzani jednak ułożyłem ją kolejnością od najbardziej podejrzanego do najmniej podejrzanego.
Pierwsze miejsce zajmuje Brett Stiles ( Jednak co do niego mam tylko 50 % pewności ). Brett pasuje do opisu RJ. Jest wpływową osobą ze znajomościami co już nie raz udowodnił. Ma pod sobą ludzi, którzy są gotowi oddać za niego życie. Po za tym dziwi mnie to, że tak "lubi" PJ. Stiles pomógł również Jane'owi uwolnić Lorelei Martins, ale mógł mieć w tym swój cel jak na przykład zabicie jej. Gdy w ostatnim odcinku dowiedzieliśmy się, że zniknął i to akurat w tym momencie gdy Jane dostaje płytkę od RJ, wydaje mi się, że zrobił to by obmyślić jakiś plan działania ( jak np,: nasłanie prywatnego detektywa by zaprzyjaźniła się z Cho i podłożyła podsłuch w CBI), co ciekawe gdy nasza pani detektyw zostaje zabita to już w następnym odcinku spotkamy Stiles'a.
Moim drugim podejrzanym jest szeryf McAllister (co do niego jestem pewny w 15 % ). Nie mam nawet pojęcia czemu ale wydaje mi się dziwny. Zastanawia mnie fakt czemu tak naprawdę nie chciał wejść na tą drabinę w trzecim odcinku szóstego sezonu i czemu nie chciał podejść zobaczyć to miejsce gdzie można by było wyrzucić zwłoki. Może udawał by sprawdzić czy PJ wie już coś o wizycie RJ u terapeutki Jane'a. Co do niego to jest moje jedyne podejrzenie.
Na trzecim miejscu umieszczam Ray'a Haffnera, który jest właściwie egzekwo z szeryfem. Co do niego również mam tylko jeden trop. Gdy pani detektyw ma zostać zabita. Sługus Stilles'a mówi Patrickowi i Lisbon, że Haffner jest zajęty. Trochę to dziwne, że nie ma go akurat wtedy zwłaszcza, że podobno ' lubi ' Lisbon.
Tak szczerze powiedziawszy to uważam, że i Bertram'a i Smith'a można wykluczyć już z tej listy i już wyjaśniam dlaczego. Najpierw Bertram. Możemy być pewni na 99 %, że Mentalista nie był zaplanowany na całe sześć sezonów. Tak naprawdę to wydaje mi się, że Heller zadecydował kto będzie RJ na początku piątego sezonu albo naet póżniej. Wiadome jest to, że serial miał sie skończyć na trzecim sezonie jednak ze względu na rosnącą popularność został przedłużony. Heller mógł w każdej chwili nami manipulować. Bertram nie może według mnie być RJ. Jak ktoś już tu wcześniej wspomniał Jane udzielał Bertramowi wskazówek dotyczących gry w pokera. Bertram nie mógł mieć większych celów związanych z tym bo przypominam, że to Lisbon grała z nim w pokera po ty by się do niego zbliżyć i załatwić Van Pelt jakiś kurs. Po za tym Jane zbyt łatwo nim manipulował w przeszłości. Na przykład podaje to jak w czwartym sezonie Jane spowodował, że Lisbon została odwieszona. Teraz Smith. Smith jak już wiemy należy do organizacji Tygrys, tygrys. Według mnie ta organizacja nie ma nic wspólnego z RJ. Smith przyznał rację Kirklan'owi tylko i wyłącznie w sprawie spisku. Po za tym proszę was na zdjęciu na którym jest RJ ze swoją ex kochanką ewidentnie widać, że RJ ma lekkie zmarszczki na rękach. Smith takich nie ma. To są moje takie osobiste objekcje na ten temat i oczywiście mogę się mylić bo jak wiemy Heller lubi nas zaskakiwać

ocenił(a) serial na 7
mmiki08

Po pierwsze sam Jane mówił, że RJ moze mieć 40-45 lat więc Stiles jest za stary i za niski. To na bank nie jest on. Red John musi pracować w policji. Nie jestem pewna czy FBI czy CBI, ale na pewno jest z nimi powiązany. Wątpię, że taki ktoś jak RJ jest marnym szeryfem.. chyba nawet nie może zajrzeć do akt, nie jest agentem. Bertram udaję cały czas, coś jest z nim nie tak, jak wszyscy wiemy to RJ ma w garści Patricka, to on nim manipuluje, czy tego chcemy czy nie jest ciągle przed nim, wyprzedza wszystkie jego kroki. Nie zdziwiłoby mnie gdyby potrafił oszukać Jane, że nie potrafi grać w pokera, aby oddalić od siebie podejrzenia. Udaję cichą, niepozorną niezdarę, a rzeczywistość może być inna. Haffner jest moim drugim podejrzanym, bo wykluczam innych. Bazuje na tym co widziałam w odcinkach i co mówił Heller, jeśli ktoś inny będzie RJ to znaczy, że nie zawsze warto wierzyć w logiczne rozwiązania.

ocenił(a) serial na 10
karoljna94

W serialu wszystko wydaje się na sam koniec logiczne jednak gdy się ogląda odcinek z jakąś byle jaką sprawą i próbuje się dowieść kto jest zabójcą to raz na jakiś czas uda się zgadnąć. W sprawie wieku Jane mógł się mylić. Zdarza się nawet jemu. Zobaczymy kto ma racje 27 listopada, więc sklikniemy się wtedy ;)

ocenił(a) serial na 8
karoljna94

Nie będę zbyt zaskoczona, jeżeli się okaże że Red Johnem był Patrick Jane. RJ wciąż jest ze dwa kroki przed Patrickiem, ma precyzyjną, szczegółowa wiedzę na temat jego poczynań i jego życia, nawet przewiduje co Jane zamierza zrobić. I ta "buźka" z oczkami Patricka... Schizofrenia? Wielokrotna osobowość? Nic nowego wśród sensacyjnej filmografii, zobaczmy, co wymyślili twórcy :)

ocenił(a) serial na 10
sparxx

PJ nie może być RJ! Heller przed premierą szóstego sezonu zapewnił, że RJ jest w tych siedmiu nazwiskach i, że zostanie odkryta jego tożsamość

ocenił(a) serial na 10
karoljna94

Red John wynajął babkę do podłożenia pluskwy w biurze CBI... Gdyby Red John miał dostęp do biura mógłby sam to zrobić bez niczyjej pomocy... ?
mmiki08 - też od początku wykluczałam Bertram'a przez tego pokera :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones