PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=37003}

Miasteczko Twin Peaks

Twin Peaks
8,5 112 362
oceny
8,5 10 1 112362
8,8 31
ocen krytyków
Miasteczko Twin Peaks
powrót do forum serialu Miasteczko Twin Peaks

Chciałabym poruszyć pewne kwestie, które są przez szeroką grupę filmwebowiczów nierozumiane i tym samym krytykowane.

Ja sobie zdaję sprawę z tego, że "Twin Peaks" jest przeciwieństwem serialu komercyjnego i mało ma wspólnego z dosłownością, ale pisanie rzeczy w stylu "beznadziejne zakończenie", "głupi drugi sezon", "za dużo metafizycznych bzdur" itd. irytuje mnie do tego stopnia, że musimy sobie parę kwestii wyjaśnić.

To, że się czegoś nie rozumie nie znaczy, że jest złe. Ten serial jest po prostu przeznaczony dla osób, których wyobraźnia wykracza odrobinę poza myślenie: "pokaż mi mordercę, pokaż mi o co chodzi, chcę to widzieć, bo inaczej dam ocenę 4 i nic mi nie zrobisz". Ludzie drodzy, David Lynch nie jest reżyserem, który Wam poda wszystko na tacy i będzie czekał na oklaski.

Zakończenie wgniotło mnie w fotel do tego stopnia, że nie jestem w stanie zrozumieć jak można napisać, że jest słabe. Przez cały serial przeplata się symbolika walki dobra ze złem- biała chata i czarna chata (dobro i zło), czy ktoś na prawdę myślał, że na końcu będą dosłownie stały dwie chaty?? Reżyser wyraźnie i bez wątpliwości pokazuje, że zwycięża zło, a Bob (ciemna strona każdej postaci) opanowuje w końcu również Coopera, tak ja to zrobił z poprzednimi osobami. Każdy z nich miał drugą, złą stronę swojej natury, która ich pokonała (Leland, Josie Packard, Windom Earl i w końcu Cooper). Niesamowite, że reżyser decyduje się na takie odważne, niekonwencjonalne rozwiązanie (przypominam, że w czasach emisji serialu dla widza przyzwyczajonego do serialowej dosłowności i bylejakości to był szok i zarazem ogromna rewolucja TV). W przypadku Benjamina Horna mamy sytuację odwrotną- zły do szpiku kości, wyrachowany człowiek zmienia swoje życie i postanawia czynić dobro.

Olbrzym i karzeł przewijający się przez cały film- dobre i złe duchy. Olbrzym, dobra strona duszy- pomaga, daje wskazówki, stara się wskazać drogę. Karzeł- zły duch, triumfuje kiedy zło wygrywa nad dobrem (co symbolizuje jego taniec, np. nad zmarłą Josie). Olbrzym i karzeł pokazują wewnętrzną walkę, w której zwycięzcą może byc tylko jeden z nich.

Mam wrażenie, że wielu widzów spodziewało się, że po ujawnieniu mordercy Laury ścieżka będzie prowadziła prosto i wyraźnie do kogoś, kto za tym wszystkim stoi (że np. kobieta z pieńkiem faszeruje wszystkich narkotykami i sieje postrach w całym miasteczku). Ja się bardzo cieszę, że tak się nie stało, bo to jest najlepszy przykład jak genialnie można poprowadzić fabułę i zaskakiwać widza niemal w każdym odcinku. A widzowie, którzy wolą proste, dosłowne kino to warto się kierować w tę stronę przy swoich wyborach, a nie później krytykować coś, bo jest za trudne żeby pojąć i wymaga interpretacji. W serialu od początku przewijały się przecież wątki niedosłowne, metafizyczne.

Co o tym myślicie? Czekacie na nowy sezon? Ja czekam z niecierpliwością (już tylko 2 dni! :)). Niesamowite, że są osoby, które na kontynuację musiały czekać aż 25 lat! Piękna nagroda za cierpliwość.

ocenił(a) serial na 10
wrota2

Końcówka wypisz wymaluj była wejściem do Teatru Magicznego, do którego kluczem jest Cień. Tylko dla obłąkanych.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
sirscruffy

Jeśli już to koleżanko :) Ok postaram się.

ocenił(a) serial na 10
wrota2

Trzeci sezon powstał po 25 latach? To dosłownie tak, jak przepowiedziała Laura Palmer w ostatnim odcinku, ciekawe.

ocenił(a) serial na 10
wrota2

Nie zgadzam się. Bob to personifikacja demona. Twin Peaks nie jest o złej stronie człowieka tylko o źle które jest namacalne. . Wprost jest o tym mówione i pokazane. Zresztą widać to w twórczości reż. że w to wierzy. Przynajmniej tak to wygląda. Jak na moje.

ocenił(a) serial na 10
Muhomorniczy

Gdyby było tak jak Pan mówisz to w lustrze nie btył by Bob tylko zły Cooper, zły Leland, takie osoby tez sie ukazują ale to Bob jest w lustrze, Nie wiedzą tez jak sie zachowywac w ciele ludzkim. Dawno w nim nie byli. Zauważcie. Nie wiedzą jk zachowywac sie jako Cooper. A leland nei widzial jak byc Lelandem. Tańczył jak karzel bo był karłem z poczekalni. tym co byłow karle w poczekalni wtedy. To nie była złą strona Lelanda. Tylko złoz chatki. Pewnie jakiś morderca pradawny albo demon jako demon którego przyciąga strach jak cierpienie Joselind. Zadna druga strona lelanda nie poszła do joseland gdy ta zastzreliała Ekcarta. Tylko demon. Bo to nie są ich złe strony tylko demony które dawno nie były na świecie. Chatka była czczona od niepamietnych czasów. Zło tam zyło/ A chodzi o zą stronę kogoś z tu i teraz. Sorry ale nie. ,
W ostatnim odc. karzeł mówi że następnym razem nie będzie sobą i to jest poczekolania.Ciało karła jest poczekalnią dla demonów mających opętać ciało które poprzedni demon przyprowadził w rtym celu do chatki?Chcieli Laury , w chatce ejst jej sobowtór , ona sama jest w dobrej chatce. Bo jest powiedziane że nei dałąsię i a bardzo jej pragnęli podmienić Demonem który opeta jego ciało.mNie romawia z swoją zła stroną. Earl został zabity przez demona. Niemiał zadnej złej strony i ble ble ble. Był zły i tyle. I to róneirz dowó że dla tych demonów był nic niewart, rozwalili go.Oni sobie opetali Coopera. W którym mejscu poznajemu dobrą strone wilda zeby gadac o jego złej. on był zły głupi. Myslał że odwieczne demony będa sie z nim dzielić albo dostanei od nich cokolwiek.

ocenił(a) serial na 10
Muhomorniczy

wolałem napisać to byle jak niż wcale, mam chyba wylew mózgu. rozrywa mi głowę, ciekawe że stałem sbezdomny, ciężko zachorowałem trwa to już 12rok, skończyły mi się piniądze,zaatakowało mnie 13 chorób i częśc jest niewytłumaczalna,mam np zniszczone stopy,niemoge chodzic na choroby które wywłuje duze obciązanie stó a ja nei chodizłem bo byłem zbyt chory, i takie rózne, będę zamarzał na ulicy, bo wyrzucili mnie,, miałem chyba 16 lat tu konto. Takie rzezy się dzieją w polsce. Rodzina jest bardzo biedna, nnino że jej pomagałem to pieniadze są dla nich tak wazne że nie są wstanie mi pomoc i wolą bym umarł, bieda robi to z ludzi, żona mnie zostawiła po 14 latach bo za długo umierama pieniedzy nie zarabiam więc musiała znaleśc kogos na moje miejsce.Znowu pieniądze. Osobiści wierze w demony, wiem ci mnie atakuje gdy umieram i wiem co przyciaga muj strach . jest tak samo, przypomnijcie sobie co dzieje się gdy jesteście w złym stanie. Jakie macie sny np.chyba że tylk mnie to nawiedza ,ale nei błem zły,przeciwnie,raczej dobry

ocenił(a) serial na 10
Muhomorniczy

drugi rok nie 12

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones