PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=801221}

Modliszka

La Mante
7,0 8 468
ocen
7,0 10 1 8468
Modliszka
powrót do forum serialu Modliszka

Jako wielbicielka wszelkiej maści pozycji (film, serial, dokument) o seryjnych mordercach/ psychopatach uznałam, że opis jest na tyle interesujący, że warto dać Modliszce szansę. Dwa poprzednie seriale o tej tematyce, które pochłonęłam ostatnio to Mindhunter oraz The Fall. Modliszka zachęca dość niebanalnymi pomysłami: postać kobiety seryjnej morderczyni i ciekawie zapowiadająca sie historia rodzinna. Jako, że jest to serial produkcji francuskiej nastawiałam się z góry na powolny rozwój akcji i "ślimacze tempo"i że generalnie raczej nie będzie to produkcja w klimacie typowego amerykańskiego serialu wysokobudżetowego. Jednak słabość tej pozycji leży gdzie indziej. Ekspozycja (zapoznanie widza z informacjami o bohaterach) jest zbyt łopatoloiczna przez co dialogi wypadają nienaturalnie. Jakby twórcy czuli się w obowiązku wyłożyć nam wszystko na samym pocztąku zamiast pozwolić by pewne rzeczy wyszły na jaw później. Wbrew moim przewidywaniom akcja toczy się o dziwo wartko...czasami aż zbyt wartko. Nie mamy nawet czasu się zdenerwować czy zaniepokoić a napięcie już opada. Największym chyba minusem póki co jest sposób w jaki główna bohaterka (tytułowa Modliszka) jest odbierana przez społeczeńswo i swojego syna. Ludzie, którzy wymierzają karę pedofilom, gwałcicielom etc są raczej przez społeczeństwo rozgrzeszani (a nierzadko wręcz stawiani na piedestale). Tu mamy kobietę która zamordowała 8 ludzkich śmieci (to nie jest spoiler, dowiadujemy się o tym w ciągu pierwszych 10 min serialu) i z jakiegoś powodu jest ona uznawana za potwora a własny syn nie chce mieć z nią nic do czynienia. Bardzo mi to zgrzyta i pod tym względem chyba bardziej realnie nastroje społeczne ukazane były w "Dexterze" kiedy ludzie spierali się czy Rzeźnik z Zatoki to morderca czy bohater niż w Modliszce gdzie z jakiegoś powodu każdy uważa bohaterkę za najgorszego potwora. Może w tej kwestii coś się zmieni w kolejnych odcinkach, liczę na to. Dam mu szansę i obejrzę do końca o ile mnie nie znudzi wcześniej ;-)

ocenił(a) serial na 8
strawberry_fields_fv

Odniosę się tylko do jednego Twojego zarzutu: o prawdopodobieństwo reakcji na zbrodnie po pierwsze społeczeństwa, po drugie syna. Moim zdaniem porównanie do Dextera jest kompletnie nietrafione - z trzech powodów:

1. W Modliszce mamy społeczeństwo żyjące przez kilka miesięcy w cieniu informacji o kolejnych zwłokach, przerażająco zmasakrowanych. Mamy zwykłych ludzi, którzy znajdują te zwłoki w miejscach publicznych. Mamy nasilający się lęk, który sprawia, że ludzie boją się o własne życie, bardziej identyfikują się z ofiarami niż mordercą. Zwłaszcza że dopiero pewnie przy którejś z kolei zbrodni w ogóle udaje się znaleźć jakiś wspólny element w profilu ofiary - i też nie wiadomo, na jakim etapie został on przedstawiony społeczeństwu. Dexter za to to znalezione jednorazowo podwodne wysypisko - i prawie od razu informacja, kim byli zamordowani ludzie. Co oczywiście powoduje zupełnie inne nastawienie.

2. No i sorry, Dexter mordował wyłącznie morderców. Ludzi, którzy wyszli z więzienia, choć nie powinni. Ludzi odpowiedzialnych za zbrodnie, których wcześniej nie rozwikłano - czyli najpierw społeczeństwo boi się morderców na wolności, potem dostaje informację, że nie są oni już zagrożeniem, że ktoś sobie z nimi poradził lepiej niż policja. Skala przestępstw ofiar Modliszki w ogóle nie da się do tego porównać. Przemocowi mężowie, ojcowie znęcający się nad dziećmi - jakkolwiek dużego obrzydzenia we mnie i w społeczeństwie nie budzą, to jednak na ogół nawet po udowodnieniu winy nie trafiają do więzienia. Może tylko ci, którzy wykorzystują swoje dzieci seksualnie. Ale i tak w oczach społeczeństwa nie będą to "gwałciciele i pedofile" - tylko ojcowie molestujący swoje dzieci. Bo jakkolwiek strasznie by to nie brzmiało, społeczeństwu jako całości nie zagrażają, "wyłącznie" swoim rodzinom - więc to jest psychologicznie inny rodzaj nienawiści: podszytej tylko oburzeniem, a nie lękiem, który jest tu kluczowy.

3. Bezimienny mściciel jest w pewnym sensie bardziej pociągający, trochę jak jakiś tajemniczy superbohater. Odkrycie tożsamości odbiera mu zwykle sporo czaru. Część współpracowników Dextera z posterunku też chyba rozgrzeszała Rzeźnika z Zatoki. Myślisz, że nie zmieniliby zdania, gdyby dowiedzieli się, kto nim jest?

A poza wszystkim: w sumie reakcji społeczeństwa sprzed tych 25 (?) lat w ogóle nie mamy okazji śledzić na bieżąco, mamy jako widzowie wyłącznie perspektywę współczesną, i to jeszcze w specyficznych okolicznościach, gdzie naśladowca morduje osoby właściwie niewinne - a część odpowiedzialności za to spada w oczywisty sposób również na Modliszkę.

No i reakcja syna. A jakiejś byś oczekiwała? Stracił matkę, został de facto sierotą, musiał żyć w kłamstwie i w cieniu traumy. Zresztą nawet w przypadku Dextera: jak zareagowała Debra, czy była dumna z brata? Czy byłaby dumna ze swojego męża Rita, gdyby miała okazję się dowiedzieć?

ocenił(a) serial na 5
strawberry_fields_fv

>>Tu mamy kobietę która zamordowała 8 ludzkich śmieci (to nie jest spoiler, dowiadujemy się o tym w ciągu pierwszych 10 min serialu) i z jakiegoś powodu jest ona uznawana za potwora a własny syn nie chce mieć z nią nic do czynienia.<<
Z tego co zrozumiałem, to społeczeństwo nie wiedziało co ofiary miały na sumieniu.Nie byli to ludzie skazani prawomocnym wyrokiem sądu, tylko działający w domowym zaciszu, przy cichej aprobacie ewentualnych świadków/sąsiadów/rodziny, którzy nie chcieli wtrącać się w prywatne sprawy.
Natomiast ocenę czynów matki przez Damiana utrudniały osobiste emocje. Stracił matkę, którą bardzo kochał (z jego punktu widzenia, matka decydując się na morderstwo, porzuciła go), oraz życie jakie prowadził wcześniej (całkowite porzucenie znajomych, rodzinnego domu, przyjaciół, sąsiadów, szkoły itd. a do tego dziadek też zrobił swoje nastawiając go przeciwko matce. To wszystko przesłoniło mu chłodną ocenę motywów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones