PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=680719}
7,3 15 466
ocen
7,3 10 1 15466
Nastoletnia Maria Stuart
powrót do forum serialu Nastoletnia Maria Stuart

Witam. Postanowiłam wprowadzić na forum nieco historii. Poniżej zamieszczam trochę faktów historycznych - być może kogoś zainteresuje co w serialu jest prawdą :)

MARIA STUART (8 grudnia 1552 - 8 luty 1587)
* 14 grudnia 1552 roku została królową Szkocji po śmierci swojego ojca Jakuba V - miała wówczas zaledwie 7 dni!!!
* mając nieco ponad 5 lat została zabrana ze Szkocji i przewieziona do Francji, gdzie dorastała jako narzeczona delfina Franciszka;
* wraz z Marią Stuart do Francji przybyły cztery wysoko urodzone dwórki królowej - jej rówieśniczki i towarzyszki zabaw. Nazywano je po prostu"Mariami" (Mary Fleming, Mary Seton, Mary Beaton, Mary Livingston);
* przed ślubem Maria Stuart naprawdę podpisała dokument na mocy którego w przypadku jej bezpotomnej śmierci Szkocja stawałaby się francuską prowincją - Maria zrobiła to wbrew wcześniejszym ustaleniom szlachty szkockiej.
* w kwietniu 1558 roku w katedrze Norte Dame odbył się uroczysty ślub Marii Stuart i francuskiego delfina Franciszka - a Maria stała się oficjalnie francuską delfiną;
* Maria Stuart faktycznie miała pewne prawo do zasiadania na angielskim tronie - faktem jest również, że przez jakiś czas oficjalnie używała herbu Anglii.
* W 1559 roku Maria Stuart została królową Francji;
* matką Marii Stuart była Francuska - Maria de Guise, która zarządzała Szkocją jako regentka aż do swojej śmierci w 1560 roku; (pojawia się w serialu)
* Maria Stuart miała przyrodniego brata. James Stewart - hrabia Moray był nieślubnym dzieckiem Jakuba V; (pojawia się w serialu)
* niespełna dwa lata po ślubie Maria Stuart została wdową i po pewnym czasie zmuszona była wrócić do Szkocji;
* jako ciekawostkę dodam, że Maria Stuart jeszcze dwa razy wychodziła za mąż, urodziła jednego syna - Jakuba, który w późniejszych latach został królem Szkocji oraz Anglii. Zmarła w 1587 roku - konkretnie została ścięta na rozkaz ówczesnej królowej Anglii Elżbiety I.

FRANCISZEK WALEZJUSZ (19 styczeń 1544 - 5 grudzień 1560)
* Franciszek był pierworodnym synem Henryka II i Katarzyny Medycejskiej - faktycznie był prawowitym następcą tronu francuskiego (miał kilkoro młodszych braci i sióstr);
* Franciszek niestety od wczesnego dzieciństwa był chorowitym chłopcem. Różne źródła podają, że cierpiał m.in. na egzemy, gruźlice, skrzywienie kręgosłupa, niektórzy nawet twierdzą, że nie był w pełni rozwinięty umysłowo. Liczne choroby nękające młodego Franciszka sprawiły ponoć, że nie wykształciły mu się w pełni jądra - był więc bezpłodny;
* od wczesnego dzieciństwa wychowywał się wspólnie ze swoim rodzeństwem i swoją narzeczoną - Marią;
* w 1558 roku ożenił się z nieco ponad rok starszą Marią Stuart - królową Szkocji - było to małżeństwo polityczne, a Franciszek miał wtedy nieco ponad 14 lat !!!
* relacje Franciszka i Marii były poprawne, od dzieciństwa darzyli się wzajemną sympatią, choć niektórzy twierdzą że ich relacje przypominały bardziej związek brata i siostry;
* w lipcu 1559 roku Franciszek został kolejnym królem Francji - rządy w jego imieniu sprawowali Gwizjusze, którzy dzięki pokrewieństwu z królową Marią Stuart zyskali wówczas ogromne wpływy;
* Franciszek zmarł bezpotomnie w grudniu 1960 roku - ponoć na zapalenie ucha;
* kolejnym królem Francji został młodszy brat Franciszka - Karol - w imieniu którego rządy regencyjne sprawowała Katarzyna Medycejska. Jako ciekawostkę dodam, że Karol również zbyt długo nie porządził - zmarł przedwcześnie pozostawiając koronę kolejnemu z braci - Henrykowi, który był już wówczas królem w innym europejskim kraju .... w POLSCE (tak, tak ... to nasz "poczciwy" król elekcyjny Henryk Walezy, który cichaczem uciekł z naszego pięknego kraju, żeby sobie porządzić we Francji).

KATARZYNA MEDYCEJSKA (13 kwiecień 1519 - 5 styczeń 1589)
* Katarzyna była księżną pochodzącą z włoskiego rodu Medyceuszy;
* w wieku 14 lat została żoną swojego rówieśnika Henryka - jednego z synów ówczesnego króla Francji;
* małżeństwo miało charakter polityczny - dzięki zaślubinom młodszego syna z bogatą Medyceuszką Francja zyskiwała poparcie Italii i papiestwa, należy bowiem wspomnieć, że dwóch stryjów Katarzyny było papieżami. Henryk jako młodszy syn, nie był wówczas brany pod uwagę jako następca tronu Francji, więc ślub z bogatą Włoszką nikogo nie oburzał;
* Katarzyna Medycejska przez wiele lat nie mogła zajść w ciążę. Pierwsze królewskie dziecko - Franciszka - powiła ponad 10 lat po ślubie. Według różnych relacji faktycznie przez długi okres stosowała rozmaite zabiegi i mikstury, które miały ponoć ułatwić poczęcie (w serialu możemy usłyszeń wzmiankę na ten temat);

HENRYK II (31 marca 1519 - 10 lipiec 1559)
* król Francji, mąż Katarzyny Medycejskiej;
* w dzieciństwie naprawdę przez kilka lat znajdował się w niewoli hiszpańskiej i prawdą jest, że to jego własny ojciec - ówczesny król Franciszek I - wymienił swoich synów w zamian za własną wolność (w serialu historię tą opowiada Henryk swojemu synowi Franciszkowi na polowaniu);
* Henryk miał również starszego brata o imieniu Franciszek, który z racji urodzenia miał zostać prawowitym następcą tronu, jednak zmarł on w młodym wieku i Henryk odziedziczył po nim tytuł delfina (w serialu na łożu śmierci Henryk opowiada synowi o swoim zmarłym bracie);
* metresą Henryka II byłą Diana - o której napiszę nieco później;
* król Henryk II miał krótki romans z jedną z dam dworu Marii Stuart - niejaką lady Flaming - opiekunką młodej Marii i przełożoną jej damskiej służby (fakt ten mógł być inspiracją do serialowego romansu Henryka i Kenny);
* Henryk II zmarł w 1559 roku na skutek rany odniesionej w czasie turnieju. Gabriel de Montgomery toczył z nim pojedynek, w trakcie którego złamała mu się lanca i jeden z jej kawałków wbił się niefortunnie Henrykowi w oko. Ponoć po tym wypadku król nie odzyskał już w pełni przytomności i po kilku dniach zmarł w wieku 40 lat;

DIANA DE POITIERS (3 wrzesień 1499 - 26 kwiecień 1566)
* Diana była najbardziej wpływową kochanką Henryka II !!!
* Diana w rzeczywistości była o 20 lat starsza od swego kochanka !!!
* Henryk poznał Dianę prawdopodobnie we wczesnym dzieciństwie, na pewno było to jeszcze przed jego ślubem z Katarzyną Medycejską;
* Niestety dla fanek serialowego Sebastiana (Bash'a) - jest on w pełni fikcyjną postacią wymyśloną przez scenarzystów - Henryk II i Diana de Poitiers nie mieli wspólnie żadnych dzieci, choć co ciekawe każde z nich miało dzieci z kimś innym (Henryk II miał kilkoro dzieci z żoną, kilkoro kolejnych pochodziło z nieprawego łoża, natomiast Diana urodziła swojemu prawowitemu małżonkowi Ludwikowi de Breze dwie córki);
* Henryk II tuż po wstąpieniu na tron podarował swojej kochance zamek Chanonceau (wątek ten pojawia się w serialu). Ponadto Diana otrzymała wówczas tytuł księżnej de Valentinois oraz część klejnotów korony;
* Henryk II i Diana pozostawali w bliskich relacjach przez ponad 25 lat - księżna była kochanką króla aż do jego śmierci;

NOSTRADAMUS (14 grudzień 1503 - 2 lipca 1566)
* Nostaradamus faktycznie był doradcą Katarzyny Medycejskiej - różne relacje potwierdzają fakt jego obecności na francuskim dworze oraz to że nie raz przepowiadał on przyszłość parze królewskiej;
* Nostradamus ponoć naprawdę przepowiedział Katarzynie śmierć jej męża oraz dzieci, dowodem na to ma być m.in. poniższy czterowiersz jego autorstwa:
" Młody lew starego pokona
Na polu walki w pojedynczym starciu
W złotej klatce oczy mu wykuje
Jedną z dwóch części, aby umarł okrutną śmiercią"
* pierwsza żona Nostradamusa oraz ich dzieci naprawdę zmarły na skutek zarazy - mimo dużej wiedzy medycznej nie udało mu się ich ocalić (w serialu tą historię opowiada Nostaradamus Olivii);

I jeszcze kilka luźnych faktów historycznych, które pojawiają się również w serialu :)

GWIZJUSZE - wpływowy ród francuski - rodzina Marii Stuart - bliscy krewni jej matki Marii de Guise.

CALAIS - port zajęty w 1347 roku przez Anglików. Po ponad dwustu latach, w 1558 roku Francuzom w końcu udało się obić port. Prawdą jest również to, że udział Gwizjuszów w przejęciu Calais był znaczący.

Przepraszam, że tak strasznie się rozpisałam ;) Chciałam podejść do tematu w miarę wyczerpująco, co i tak zapewne mi się nie udało :)

ocenił(a) serial na 7
blackcat78

... zapomniałam wspomnieć o jeszcze jednym fakcie, który udało mi się wychwycić .. a dotyczy on ślubu, który możemy oglądać w pierwszym odcinku.
Faktem jest, że takowy ślub odbył się w 1559 roku pomiędzy Elżbietą Walezjuszką (córką Henryka II i Katarzyny Medycejskiej) a królem Hiszpanii Filipem II.
Zdradzę wam jeszcze jedną ciekawostkę związaną z tym wydarzeniem - faktycznie ślub odbył się we Francji, ale był to tzw. ślub "pre procura" - najprościej rzecz wyjaśniając król Filip II przysłał na własny ślub zastępstwo :) W dzisiejszych czasach brzmi to może trochę oburzająco, ale wówczas była to powszechnie akceptowana forma zawierania związku małżeńskiego. Zabawne w tym wszystkim jest to, że zawierane w ten sposób małżeństwa były również od razu "konsumowane". Wyczytałam gdzieś, że w takich sytuacjach zastępca pana młodego w obecności licznych świadków kładł się na chwilę w łóżku z młodą żoną ... i już ... po temacie .. małżeństwo skonsumowane .... młoda żonka jest nadal dziewicą ...ale podstaw do ewentualnego rozwodu już nie ma :)

ocenił(a) serial na 7
blackcat78

Małe sprostowanie. Ślub który opisałaś nazywa się "per procura". A skonsumowanie małżeństwa polegało na włożeniu nogi do łóżka, przez przedstawiciela monarchy. Małżeństwo w każdej chwili mogło zostać zerwane, dopóki nie doszło do rzeczywistej nocy poślubnej już po prawdziwym ślubie. A i wtedy można było znaleźć jakąś wymówkę, żeby doprowadzić do rozwodu :)

blackcat78

Kurcze, aż mi łezka poleciała jak dowiedziałam się że jest to postać fikcyjne

ocenił(a) serial na 5
blackcat78

Ave Ci za to wszystko! <3 Zwłaszcza, że od początku zastanawiałam się czy np. Bash jest fikcyjny.

ocenił(a) serial na 7
senritsu

Miło mi, że dla kogoś jednak mój wpis wydał się użyteczny :)

blackcat78

Dzięki za informacje. Co chwile do nich zaglądałam oglądając pierwszy sezon. A mogę spytać w jakim mieście dzieje się akcja serialu? Może się orientujesz, bo ja jakoś nie wyłapałam gdzie znajduje się ten cały dwór królewski. I w sumie nie wiem czy to pokrywa się z historią. Strasznie mnie uwiera w mózgu że nie mogę umiejscowić akcji na mapie ;) Z góry dzięki za odpowiedź.

ocenił(a) serial na 7
magda_krosno

Witam. Na początku chciałam podziękować za zainteresowanie moim wpisem.
A odpowiadając na twoje pytanie ....hmm...postaram się sprostać i napisać coś mądrego ;)
Serial kręcono w Irlandii i w Kanadzie. Ten piękny zamek, który mamy okazję podziwiać w "Reign" znajduje się tak naprawdę właśnie w Irlandii - Ashford w Cong (jak ciekawostkę dodam, że obecnie jest to hotel).
Jeśli chodzi o historię to odpowiedź nie jest tak prosta i jednoznaczna jakbyś pewnie oczekiwała. Niestety nie mogę Ci podać jednego konkretnego miejsca gdzie zamieszkiwał na stałe dwór francuski i Maria Stuart, ponieważ takowe miejsce wówczas nie istniało. Generalnie główną siedzibą monarchy był wówczas Luwr, ale dwór francuski miał w zwyczaju często zmieniać miejsce pobytu. Działo się tak z bardzo prozaicznego powodu. W XVI wieku, nawet na dworze królewskim nie dbano zbytnio o higienę, więc delikatnie rzecz ujmując po pewnym czasie w zamkach zaczynało śmierdzieć. Konieczna była więc przeprowadzka do kolejnego czystego lokum ;)
Sądzę, że ta odpowiedź nadal nie zmniejsza twojego "uwierania w mózgu" więc dla ułatwienia lokalizacji dworu dodam, że pomieszkiwał on głównie w słynnych francuskich zamkach nad Loarą. Jeśli oczekujesz konkretnych namiarów to w biografii Marii Stuart można znaleźć wzmianki m.in. o: St Germain -en Laye, Amboise, Chambord, Blois, Fontainebleau, de Tournelles. Ponadto spotkałam się również z informacją, że Maria i Franciszek często bywali gośćmi Diany de Poitieres w Chateau d'Anet.

blackcat78

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Teraz już mogę bez żadnych przeszkód kontynuować oglądanie serialu. Pozdrawiam

blackcat78

Nie wiem czy dalej bylo wspomniane, ale ja do wpisu dodam, ze Maria urodzila sie w Pałacu Linlithgow (miejscowosc o tej samej nazwie). Jest to moj ulubiony zamek w Szkocji wiec jesli ktos wpadnie na wycieczke to bardzo polecam ten zamek. Jest tam duzo informacji o Marii, miejsce jest bardzo urokliwe i ja osobiscie jestem zakochana w Pałacu Linlithgow. Wpis zachecil mnie do obejrzenia serialu, chocby dla wylapywania faktow i bredni :) dziekuje bardzo za wyczerpujacy wpis.

ocenił(a) serial na 9
blackcat78

Zapewne nie zauważyłaś, ale pomyliłaś daty. Między innymi z tego wynika, że Maria miała 6 lat, gdy wyszła za Franciszka, a on miał 14, mimo iż, wiadomo, że był od niej młodszy :)

ocenił(a) serial na 7
NCarolinee15

Dziękuję za zwrócenie uwagi .. masz całkowitą rację .. wdała mi się literówka ... rok urodzenia Marii Stuart to 1542 r.

ocenił(a) serial na 7
blackcat78

A kuzyn Conde jest autentyczną postacią? Naprawdę istniał?

ocenił(a) serial na 7
RealnA

Conde jest postacią historyczną. Znany jest jako Ludwik I Burbon, książe de Conde (7 maj 1530 - 13 marzec 1569).
Co historia ciekawego mówi na jego temat?? A choćby to, że najprawdopodobniej to właśnie on był inicjatorem spisku hugenotów, tzw. spisku w Amboise (1560 rok), którego celem miało być porwanie króla Franciszka II i jednoczesne osłabienie władzy Gwizjuszów (katolików). Spisek ten zakończył się niepowodzeniem. W kolejnych latach Ludwik angażował się w politykę. Brał aktywny udział w początkowej fazie tzw. wojen religijnych (wojna domowa między protestantami a katolikami).
Można jeszcze wspomnieć co nieco o jego życiu prywatnym. Miał dwie żony: pierwsza to Eleonora de Roucy de Roye, druga to Franciszka Orleańska. Z tych związków małżeńskich narodziło się kilkanaścioro dzieci (większość z nich nie dożyła wieku dorosłego). Wiadomo również, że Ludwik miał co najmniej jedną kochankę. Historia wspomina o niejakiej Isabelle de Limeuil -damie dworu Katarzyny Medycejskiej. Owocem tego związku był nieślubny syn Mikołaj.

blackcat78

o proszę! Czyli potwierdziły się moje hipotezy jakoby Conde knuł przeciwko Franciszkowi i jego zwolennikom (jeśli oczywiście twórcy wykorzystali ten fakt w scenariuszu :p)

ocenił(a) serial na 10
blackcat78

Czy jesteś z facebookowej strony Reign Polan Official? Zauważylam, że kopiują twoje wpisy i podają je jako SWOJE krótkie lekcje historii.... Jesli to ty piszesz je na fb to przepraszam, a jesli nie to pomyslałam, że chciałabyś wiedzieć, że ktoś przywłaszcza sobie twoją pracę....Jakby nie było troche musiałaś o ty czytać :)

ocenił(a) serial na 7
Lexie1234

Gorąco dzięki za czujność i zwrócenie uwagi na ten fakt... ale w tym przypadku nie ma mowy o plagiacie. Tak się składa, że Reign Poland Official poprosili mnie o współpracę, więc staram się tam codziennie coś mądrego publikować.
Pozdrawiam serdecznie :)

ocenił(a) serial na 5
blackcat78

A mogłabyś polecić jakąś dobrą biografię Katarzyny Medycejskiej? Obecnie czytam biografię Tudorów, ale potem chciałabym zająć się Francją i Katarzyna Medycejska jest na mojej liście.

ocenił(a) serial na 7
Cleopatrapl

Witam. Osobiście posiadam w swojej biblioteczce tylko jedną pozycję biograficzną dotyczącą Katarzyny Medycejskiej (Jean Heritier: Katarzyna Medycejska), więc akurat to mogę Ci polecić. Autor napisał dość obszerną biografię i skupił się w niej głównie na osobie Katarzyny wiec można się o niej sporo dowiedzieć. Co do samej książki to mam stare wydanie - koszt takiej "inwestycji" na allegro to kilkanaście złotych wiec zapewne możesz sobie na to pozwolić. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia czy było później jakiekolwiek wznowienie - musisz sama sprawdzić.
Oprócz tego wiem, że kilka lat temu wydano biografię Solnona, ale jakoś do tej pory ciągle odkładam jej zakup :(

ocenił(a) serial na 5
blackcat78

Wielkie dzięki. Ostatnio bardzo zainteresowały mnie biografie władców Europy. Podczas czytania na temat Henryka VII, Anny Boleyn i następnie Marii I Tudor zauważyłam, że książki te są subiektywne, dlatego obecnie staram się czytać biografię danej osoby różnych autorów i wysnuwać własne opinie.

ocenił(a) serial na 7
Cleopatrapl

Słuszne spostrzeżenie - faktycznie każdy autor ma własny punkt widzenia ... i nawet jeśli próbuje zachować obiektywizm to i tak zawsze jakieś oceny się pojawiają. To trochę tak jak z nami .. czytając o jakiejś postaci historycznej też wyrabiamy sobie własne zdanie :)

ocenił(a) serial na 5
blackcat78

Nie wchodziło się kilka dni, a tutaj kolejne ciekawe informacje! <333 To też miałabym pytanie jeśli dałoby radę... Coś o Claude (Klaudii) może? Nie przepadam za postacią i mnie ciekawi jak to z nią było historycznie - co o niej wiadomo.

ocenił(a) serial na 7
senritsu

Witam. Jeśli interesuje cię historia związana z serialem to zapraszam na FB - Reign Poland Official (publikuję tam posty związane właśnie z historią tego okresu)... zapewne będzie tam też coś o Klaudii.
Tak na szybko mogę Ci odpowiedzieć, że faktycznie była córką Henryka II i Katarzyny Medycejskiej. W bardzo młodym wieku wydano ją za mąż (miała bodaj 10-12 lat - dokładnie nie pamiętam i musiałbym sprawdzić). Jeśli dobrze kojarzę z pamięci to była raczej spokojną kobietą, która utrzymywała bliskie kontakty z matką. Zmarła przed trzydziestką. Bardziej "wyskokowa" była jej młodsza siostrzyczka - być może to właśnie ona stanowiła pierwowzór dla serialowej Claude :)

ocenił(a) serial na 5
blackcat78

Bardzo dziękuję! <3 A na Reign Poland Official to właśnie wczoraj zerkłam i już obserwuję, więc na pewno będę czytać! <333

ocenił(a) serial na 7
senritsu

Miło mi :)

blackcat78

Dzięki za przypomnienie mi kilku faktów z tego okresu historii.
Nie jest to epoka w której się specjalizuje więc taki skrót wiadomości był dla mnie bardzo przydatny .
Biografię Katarzyny autorstwa Solnona widziałem dzisiaj w bibliotece , ale zabiorę się za nią za jakiś tydzień dopiero , bo wziąłem książkę z czytelni na rewers i mam zablokowane konto :-)
Co do postaci Diany de Poitiers , to warto wspomnieć , że była uważana za jedną z najpiękniejszych kobiet epoki .
Choć jej portrety niezbyt tą opinię potwierdzają.
Może to być efekt innego postrzegania kobiecej urody przez nas , a przez ludzi w tamtej epoce.
Opcja druga , to jak by to idiotycznie nie brzmiało "nieportretogeniczność" (chyba nie ma takiego słowa) Diany.
Czyli podobnie jak z Pauliną Bonaparte Borghese , która przez jej współczesnych uważana była za skończoną piękność a jej portrety wskazują coś wręcz przeciwnego.
Jedyna jej podobizna która może tą urodę potwierdzić to rzeźba Canovy.
Taka drobna offtopowa dygresja ;-)

ocenił(a) serial na 10
blackcat78

dziękuję Ci serdecznie za te wszystkie wiadomosci. Nie interesowałam się tym kto po Karolu zasiadał na tronie Francji, a tu proszę , taka miła ciekawostka... aż mi w sercu jakoś dziwnie cieplo sie zrobilo. ;D

ocenił(a) serial na 10
blackcat78

Dzięki :) Mam małą ściągę do której mogę zaglądać :D Pisząc swoją na blogu :)
Widać nie tylko ja zaglądnełam w historię sprawdzić jak daleko serial jest na niej oparty :)

blackcat78

A czy książe Ludwig, który występuje w 2 sezonie, jest postacią historyczną, a jeżeli tak to jak wiele jest prawdy w postaci przedstawionej w serialu?

blackcat78

super napisane dzieki dobra kobieto:)))

blackcat78

A może orientuje się ktoś czy John Philipp - syn króla Franciszka i Lady Loli to postać prawdziwa? Nie potrafię znaleźć żadnej informacji na temat tego, by król miał jakiekolwiek potomstwo. Może że całkiem się w tym wszystkim pogubiłam.

ocenił(a) serial na 7
klaudiaaa16

Franciszek II nie miał dzieci :)

ocenił(a) serial na 6
klaudiaaa16

Wyżej masz info że był bezpłodny XDDD

ocenił(a) serial na 9
blackcat78

a czy istniała, bądź była na kimś konkretnie wzorowana postać clarissy?

ocenił(a) serial na 8
blackcat78

wie ktoś jak to, co dzieje się z Charlsem w ostatnich odcinkach, ma się do historii? naprawdę też nie przejmował się koroną i przeszedł na protestantyzm?

sachi00

Niewiem dokładnie czy Karol rzeczywiście nie przejmował się koroną i przeszedł na protenstantyzm, ale powszechnie wiadome jest, że będąc już na łożu śmierci poprosił o sprowadzenie swojego szwagra Burbona i pożegnał się z nim jak z bratem, pomimo ów człowiek był protestantem na którego ślub kilka lat wcześniej przybyło do Paryża wielu protestantów, a król zezwolił na ich zabicie - ta noc przeszła do historii jako Noc św Bartłomieja. Myślę, że na tym scenarzyści mogli się wzorować

blackcat78

Super napisane dzieki za lekcje historii

blackcat78

Maria urodziła się 8 grudnia 1542 roku, nie 1552.

ocenił(a) serial na 8
blackcat78

Wyniosłam z tego więcej wiedzy, niż z lekcji historii, dziękuje! Zaspokoiłam na moment ciekawość, ale chyba będę musiała kupić/wypożyczyć biografie władców, bo dalej mnie to interesuje.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones