PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=680719}
7,3 15 470
ocen
7,3 10 1 15470
Nastoletnia Maria Stuart
powrót do forum serialu Nastoletnia Maria Stuart

Znacie może coś z podobną fabułą? Uwielbiam filmy, seriale i książki o chociażby lekkim zarysie historycznym. Jak ktoś coś zna to niech się podzieli jak może :D

malami903

Dołączam się :D

malami903

A może Czerwień Rubinu i kolejne dwie części? Mnie tak te książki wciągnęły, że przeczytałam je w ciągu 5 dni.

ocenił(a) serial na 9
malami903

Seriale: The White Queen (Biała Królowa): http://www.filmweb.pl/serial/The+White+Queen-2013-665898 ; The Tudors (Dynastia Tudorów): http://www.filmweb.pl/serial/Dynastia+Tudor%C3%B3w-2007-313990 .

Książki:
Gregory Philippa - Wojna Dwu Róż: 1. Biała Królowa (o Królowej Elżbiecie Woodville); 2. Czerwona Królowa (o Małgorzacie Beaufort); 3. Władczyni Rzek (o Jakobinie Woodville); 4. Córka Twórcy Królów (o Królowej Annie Neville); 5. Biała Księżniczka (o Królowej Elżbiecie York) - ta część nie miała jeszcze premiery w Polsce. Na podstawie części: 1,2,4 nakręcono serial "Biała Królowa". Mówi się, że powstanie sezon 2 w oparciu o książkę "Biała Księżniczka", jednak na razie są to tylko plotki.
Gregory Philippa - Cykl Tudorowski: 1. Wieczna Księżniczka (o Katarzynie Aragońskiej); 2. Kochanice Króla (o Królowej Annie Boleyn); 3. Dwie Królowe (Anna Kliwijska, Katarzyna Howard); 4. Błazen Królowej (o Królowej Marii Tudor); 5. Kochanek Dziewicy (o Królowej Elżbiecie Tudor).

Można przeczytać jeszcze: Gregory Philippa - Uwięziona Królowa (o Królowej Marii Stuart).

Tak na marginesie, nie oglądałam jeszcze pierwszych odcinków "Reign", stąd nie wiem, czy moje propozycje są chociaż trochę podobne do fabuły wspomnianego serialu, aczkolwiek zapytałaś o seriale/książki o lekkim zarysie historycznym, dlatego pozwoliłam sobie na powyższy post. Pozdrawiam :) I życzę miłej lektury. Książki Philippy Gregory czyta się z naprawdę ogromną przyjemnością.

malami903

Poza wspomnianą Gregory, która dość mi się podobała (chociaż mam pewne opory przed czytaniem książek w narracji pamiętnikarskiej), możesz jeszcze sięgnąć po (aczkolwiek zaznaczam, że ja jestem miłośniczką pozycji, gdzie autor zna fakty historyczne i się do nich dopasowuje, a nie bredzi ;) ):

- Cykl Królowie przeklęci M. Druona (Francja, czasy trochę wcześniejsze, bardzo dobrze osadzone w realiach historycznych, ale tu to tylko zaleta);
- G. Bidwell - "Rubaszny Król Hal"' "Najcenniejszy klejnot", "Wiktoria, żona Alberta" zbeletryzowane biografie Henryka VIII i Elżbiety I i Królowej Wiktorii
- J. M. Riley"Czara wyroczni"
- Zoe Oldenbourg "Glina i popioły", "Kamień węgielny"
- Utrio Kaari "Spiżowy łabędź" (albo w wersji 5-częściowej jako "Miedziany ptak")
- Barret Pierre, Gurgand Jean-Noël - "Templariusz z Jeruzalem", "Grosz ubogich", "I my pójdziemy na koniec świata"
- B. Cornwell i cykl "Wojny wikingów"
- "Przeminęło z wiatrem"
- Ken Follett "Filary ziemi"
- Może być coś z Dumasa np. "Królowa Margot"
- Z bardziej fantastycznych polecam "Jonathan Strange i pan Norrell" S. Clarke - czasy późniejsze
- W. Makepeace Theckeray "Dzieje Pendennisa", "Targowisko próżności" - to już XIX wiek
- E. Gaskell "Północ i południe", "Panie z Cranford", "Zony i córki" - także XIX wiek, wszystkie zekranizowano ;)
- Neal Stephenson "Cykl Barokowy"
- R. Graves: "Ja, Klaudiusz", "Klaudiusz i Messalina" - tu akurat Rzym

Nie wiem, do jakiego stopnia wolisz czyste fakty, a do jakiego zabawa w historię alternatywną, więc na razie ograniczę się do tych. Tym bardziej, że nie wiem, jakie czasy preferujesz, więc dałam bardziej przekrojową listę. Mam nadzieję, że coś Cię zainteresuje.

malami903

Polecam "Sekret Tudorów" C.W. Gortnera :) na każdej stronie coś się działo i ciężko było odłożyć tę książkę.

ocenił(a) serial na 9
Nemhain88

Też dobra książka. Poza pozycją, którą poleciłaś, można przeczytać jeszcze "Wyznania Katarzyny Medycejskiej" również autorstwa Gortnera. Ów świetnie przedstawił także losy Joanny Kastylijskiej w powieści "Ostatnia Królowa".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones