PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=197183}

Niesamowita podróż

Mary Bryant
7,6 1 635
ocen
7,6 10 1 1635
Niesamowita podróż
powrót do forum serialu Niesamowita podróż

Świetna robota

ocenił(a) serial na 7

Bardzo dobrze zrealizowana i znakomicie zagrana - oklaski dla Ramoli Garai - historia, która (mniej więcej tak, jak ją widzimy w filmie) wydarzyła się naprawdę w latach 1786-93. Wciąga, angażuje, a przy okazji przemyca sporo wiedzy o realiach historyczno-obyczajowych schyłku XVIII wieku. Czy można oczekiwać więcej?

PS: Niestety, nieznane są losy Mary po jej powrocie do domu w 1793 r. Nie wiadomo, czy zdołała wrócić do w miarę normalnego życia po latach udręki. Na ten temat milczą zarówno źródła historyczne, jak i strony książki Carolly Erickson "Dziewczyna z Botany Bay", na której oparto scenariusz tego naprawdę interesującego filmu.

ocenił(a) serial na 10
J__van_den_V_

popłakałam siew na tym filmie super robota

mlodynska

Film był naprawdę wciągający a aktorzy świetni w swoich rolach...........Ramola Garai była fenomenalna w roli Mary.........Alex O'Loughlin jako jej mąż Will spisał się na medal :)

J__van_den_V_

Skąd wiesz, że to akurat na podstawie tej książki ?
"A Long Way Home: The Life and Adventures of the Convict Mary Bryant" - Mike Walker
Mary po powrocie została ponownie uwięziona w londyńskim więzieniu gdzie czeka ją śmierć czy też ponowne wysłanie do kolonii.
Kiedy jej sprawą zajął się prawnik i dżentelmen James Boswell broniąc jej przypadku, zdobyła wolność.
W roku 1793 została wypuszczona z więzienia po wygaśnięciu jej oryginalnej kary.
Mary Bryant zmarła w 1794 roku w Kornwalii.

Mary przeprowadziła się do Plymouth gdzie szukała pracy. Została aresztowana za napad na autostradzie i kradzieży biżuterii i monet.
Jej karą miała być śmierć lecz zamieniono na wysłanie do Australii.
W 1787 wysłana do Australii.
Uciekli z Australii z rodziną i siedmioma innymi skazańcami po 69 dniach trafili do Timoru w Indonezji po przepłynięciu 5000 kilometrów (uważana za najbardziej niezwykłych podróży łodzią). W Timorze William upił się i powiedział komuś o ucieczce z Australii, wszyscy zostali aresztowani i odesłani do Wielkiej Brytanii. Warunki na statku były bardzo trudne William, Charlotte i Emanuel wszyscy zmarli w podróży. Po powrocie została wysłana do więzienia. Znany Szkocki prawnik James Boswell argumentował by Mary została zwolniona z więzienia 1973 roku. Wróciła do Kornwalii i żyła z pensji 10 funtów rocznie którą otrzymała od Jamesa Boswella.

Trylogia "Życie Mary Bryant" - Anthony van Kampen

"Escape From Botany Bay: The True Story of Mary Bryant" - Gerald Hausman,‎ Loretta Hausman

"Mary Bryant: Her Life and Escape from Botany Bay" - Jonathan King

"Mary Bryant, The Convict Girl: The Real Story…" - Laurie Sheehan

Biografia
"MARY BRYANT - Cornish Convict 1765 - 1794" ilustracje Kira Gardner


Film paradokumentalny
https://www.youtube.com/watch?v=_3LQ0kDM-MI

ocenił(a) serial na 7
markin

Parę lat minęło, ale o ile pamiętam (bo postać bohaterki po prostu mnie mocno zainteresowała), do takich informacji się wówczas dogrzebałem w internecie. Tym bardziej dziękuję za dodatkową porcję wiedzy.

markin

Ujął mnie za serce ten "napad na autostradzie" w 1787 roku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones