PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=105483}
6,5 25
ocen
6,5 10 1 25
Nightmare Cafe
powrót do forum serialu Nightmare Cafe

Kawiarnia-widmo

ocenił(a) serial na 3

Serial na podstawie pomysłu i scenariusza Wesa Cravena. On sam wyreżyserował jeszcze ostatni epizod. Na razie jestem po pilocie i zapowiada się nieźle.

Film zaczyna się od spotkania pary głównych bohaterów na nabrzeżu. Oboje pływają w środku nocy w lodowatej wodzie, a widz nie ma pojęcia jak się tam znaleźli. Nie znają siebie nawzajem, lecz gdy przemoknięci i zmarznięci widzą naprzeciwko napis "All Night Cafe" bez namysłu wchodzą do lokalu by się rozgrzać. Kawiarnia nie jest jednak zwykłym miejscem. Prowadzący ją Robert Englund, pozwala swym gościom zmienić swój los. Postaci mają szansę powtórzyć chwilę gdy popełnili największy życiowy błąd i wszystko odkręcić. Tyle tylko, iż właściciel będzie starał się utrudniać ich działania. W zamian bohaterowie mogą sobie nawzajem pomagać.

Szału nie ma, co nie dziwi skoro serial zdjęli z anteny po 6 epizodach, ale ogląda się to przyjemnie. Nie mamy tu do czynienia z rasowym horrorem, a raczej mieszanką gatunkową, mającą w sobie coś z dramatu, thrillera, zwariowanej komedii i fantasy. Sporą zaletą jest obsada, z Englundem na czele. Fajny jest również motyw że cały serial dzieje się poza czasem. Postaci przemieszczają się po losowych wydarzeniach ze swojego życia, przez co wydarzenia wcześniej nam przedstawione bywają efektem tego co widzimy później. Tworzy się nawet fajny bałagan.

Jest tu dużo niedociągnięć typowych dla telewizji tamtego okresu, lecz można je przeboleć. Reżyserem pierwszego epizodu został specjalista od kina akcji dekad 80/90, Phillip Noyce, więc przynajmniej zadbał o dynamikę.

Niepewnie polecam i jeszcze tutaj napiszę o wrażeniach dotyczących całości, gdy obejrzę pozostałe 5 epizodów.

ocenił(a) serial na 3
Lucky_luke

Minął prawie rok, a ja nadrobiłem całość... Dlaczego tak się wlekłem? A no dlatego iż jak się okazuje ten serial jest jednak okropny. Pilot jeszcze daje nadzieje na ciekawy ciąg dalszy. Niestety już kolejne epizody to powtarzanie do znudzenia pewnych motywów (Robert Englund od czasu do czasu mówi jakieś trywializmy na wprost kamery), bądź epatowanie miernym humorem. A już największą wadą tego dzieła jest nieistniejąca inicjatywa głównych bohaterów. Fay i Frank trafiają do kawiarni by pomagać innym, a także móc wpływać na własny los. Tymczasem jak się okazuje w kolejnych odcinkach, za wszystkie sznurki i tak pociąga właściciel kawiarni, czyli Blackie. Wystarczy że pstryknie i można się przenieść do innej lokacji, wystarczy że włączy telewizor a na ekranie pokazuje się odpowiedź na zagwostkę itd. Tutaj nie ma o co się martwić, bo scenariusz napędza deus ex machina.

Finałowy odcinek wyreżyserowany przez Cravena jest chyba najbardziej barwny, ale też rozmywa wątpliwości z czym mamy do czynienia. Z ekranu zieje głupkowaty humor, a obiektem żartu są sikające krowy, karły przebrane za ufoludki oraz wiejska hołota. Więcej tu więc "śmieszkowania" z czego popadnie, niż konsekwentnie wytyczonej drogi jaką ten serial miałby zmierzać. Następne sezony nie miały prawa się udać. Toteż nie powstały.

Jako ciekawostkę dodam iż niniejsza produkcja była wyświetlana w Polsce. TVN emitował ją jako "Bar Widmo". Sam widziałem nawet jej spoty, ale dopiero po ostatnim epizodzie połączyłem sobie w głowie że to jednak leciało w telewizji. Jako 8-10latek bardzo chciałem zobaczyć chociaż odcinek, lecz pora emisji (22.00) wykluczała zgodę rodziców. Teraz nadrobiłem i przyznać muszę, zdecydowanie bardziej podobałoby się to mojemu wcześniejszemu "ja".

ocenił(a) serial na 4
Lucky_luke

A ja to taki smark ogladalam(nie pytaj jakim cudem siedzialam do 22) lecz pamiętam jak przez mgłę,ze pierwsze(chyba 2 odc.)b.mi sie podobały..kolejne byly chalowe i nudne. Ogladalam,bo skusila mnie obecnosc Englunda;-) pozdrawiam;-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones