PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=99430}

Obrońca

The Guardian
7,4 1 344
oceny
7,4 10 1 1344
Obrońca
powrót do forum serialu Obrońca

AXN

ocenił(a) serial na 7

Nie wiem czy ktoś jeszcze czeka na ter serial, ale od 2 stycznia bedzie go mozna oglądac w AXN,
a juz teraz 3 pierwsze odcinki sa dostępne w playerze ;))

ocenił(a) serial na 9
agacior_baczek_2

na axn też już leci , ja jestem z tego bardzo zadowolona, od dawna polowałam na ten serial ale aby był z tłumaczeniem :-D AXN dało mi super prezent na święta :)))

ocenił(a) serial na 7
sun_luna

Juz leci na AXN? Ktory odcinek? W takim razie to co mnie ominęło obejrze na playerze. Ja tez jestem mega szczęśliwa bo czekałam na ten serial w tv dobre 2 lata :)

ocenił(a) serial na 9
agacior_baczek_2

no to mam smutną wiadomość,
player na axn działa tak, że w TV były 3 odcinki i tam też je sukcesywnie wrzucali ale po około tygodniu wywalają odcinki i trzeba się spieszyć z obejrzeniem, obecnie jest jedynie 3 do obejrzenia z I serii :(((((((((((

ocenił(a) serial na 9
sun_luna

też oglądam na AXN bo chcę sobie skonfrontować to co widziałam 2 razy po angielsku z polską wersją. Póki co stwierdzam, że nie rozumiałam niektórych wymian zdań w tym prawniczym języku ale stwierdzam tez ,że tłumaczka uprościła niektóre dialogi i przez to serial traci. Simon baker tu młodszy o 10 lat gra super, szczególnie mi się podoba odcinek S3, Ep12
Beautiful Blue Mystic, jest to jeden z moich ulubionych obrazów filmowych, klimatem przypomina mi odcinek 2 z 5 serii Mentalisty, i tu i tam genialne aktorstwo. jaka szkoda, że Guardiana zakończono tak szybko, są zagraniczne fora, gdzie fani piszą ciąg dalszy losów Nica

ocenił(a) serial na 8
jagamiga1

Też sobie ostatnio odświeżałam ten serial, ale stanęłam w połowie drugiego sezonu. 3x12 nie pamiętam. Zakończenie serialu jest banalne, ale zupełnie porządne, jeśli chodzi o wymiar emocjonalny. To były naprawdę dobre 3 sezony.

Tłumaczenie musi być trochę uproszczone bo na część tych określeń biznesowych nie ma nawet dobrych odpowiedników w j. polskim. Takie IPO np. to by było wejście spółki na giełdę, w PL nikt tak nie mówi, poza tym jest to zbyt długaśne tłumaczenie dla lektora (co innego napisy). A pada tam więcej takich terminów, jak np. insider-trading w kontekście matki Jake'a... podobnie pada franchising, była nawet mowa o opcjach, M&A... Dziwne/trudne fragmenty do przetłumaczenia na PL, ale akurat można bez nich przeżyć, to w końcu nie jest do końca serial o prawie korporacyjnym/gospodarczym, chociaż ja akurat lubię te wątki (jakkolwiek w tym marginalnym wymiarze).

ocenił(a) serial na 9
creep_

ok, rozumiem trudności z idiomami i prawniczymi zwrotami, ale na AXN dzieje się coś nie do przyjęcia, a mianowicie niektóre wypowiedzi nie są tłumaczone wcale, a niektóre w połowie, a jeszcze inne mają zmieniony sens np. w dzisiejszym odcinku Amanda rozmawia z tym prawnikiem, który ją bajeruje, żeby przeszła do konkurencji i mówi aby wiedza o jej chęciach do ratowania świata została między nimi . No a tłumacz rzuca frazą .... zatrzymaj to dla siebie.... , zamiast prawo korporacyjne mówią trudne interesy, Lulu stwierdza, że woli być dyrektorem administracyjnym niż w firmie Fallin przewracać papiery dla Nicka , a tłumacz krótko ... wolę niż być twoją sekretarką... - to jednak do licha co innego, bo być sekretarką po aplikacji i studiach prawniczych jest degradacją innego rodzaju niż produkowanie dokumentów, ale w zawodzie, Może się czepiam, ale mi to przeszkadza i mimo, że sens tłumaczenia niby nie taki odległy od oryginału a jednak zubaża dialogi.

ocenił(a) serial na 8
jagamiga1

Rozumiem, tylko tak jest z tłumaczeniami w ogóle. Pewnie tak Cię to denerwuje bo zwykle oglądasz seriale bez lektora, a tutaj jeszcze sugerujesz się obejrzeniem odcinka po angielsku. Normalnie raczej nie zauważyłabyś tej różnicy bo angielszczyznę na pewno częściowo zagłusza lektor. To w sumie nie są istotne przeinaczenia, chociaż na pewno mogą popsuć klimat serialu. Ja tak mam z Mentalistą w polskiej telewizji, a przecież to jest serial komercyjny i nic w jego treści specjalistycznego nie ma. W AXN obejrzałam czołówkę Obrońcy bo byłam ciekawa jaką jakość ma ten ich odtwarzacz i też mnie ten lektor uderzył. Można się na pewno pocieszyć, że w innych europejskich krajach mają jeszcze gorzej (praktycznie dubbing na głosy = koszmar), chociaż bywają też i lepsze wzorce (napisy - może kiedyś i do Nas zawitają)..

A co do tego prawa gospodarczego czy korporacyjnego to to już jest w ogóle culture clash bo w PL jest zupełnie inny system. Mi jest ciężko pojąć, że takie rzeczy robi firma stricte prawnicza, w Polsce to raczej domena firm konsultingowych (raczej spece od finansów + dział prawniczy w odwodzie). Jednak tłumaczenie "trudne interesy" to faktycznie bardzo zabawny lapsus.

ocenił(a) serial na 9
creep_

no właśnie jak na złość lektor mi tego nie zagłusza i słyszę to po angielsku, ale co tam, czego się nie robi żeby zrozumieć wcześniej niewychwycone niuanse w tych szybko mówionych naradach, bo z tym miałam głównie problemy, a tak na marginesie Baker jest jak wino, im starszy tym lepszy co też zauważył ktoś w podsumowaniu Mentalisty na tvfanatic

ocenił(a) serial na 10
jagamiga1

Ja w sumie najpierw oglądam te odcinki z polskim lektorem, ale później odtwarzam je bez lektora - głównie sceny, w których wyłapałam, że lektor coś uprościł lub pominął. Bo niestety, ale lektor w tym serialu do najlepszych nie należy...

ocenił(a) serial na 8
jagamiga1

W Obrońcy BS jest już raczej starszy niż młodszy :). Rola Nicka na pewno nie jest nadmiernie ekspresyjną, przez co może trudniej się w niej wykazać, przynajmniej w tak oczywisty i komercyjny sposób. Ja Go wolę w Mentaliście za ten cały koloryt Jane'a, ale jednak bardziej doceniam za budowanie postaci (antybohatera) w Obrońcy. To są zupełnie inne klimaty i jakby zupełnie różny SB. Nick w jednym tylko odcinku przypomina Jane'a z Mentalisty - i jest to odcinek, w którym jest na prochach (klimat oniryczny, z wątkiem matki i jakby dziecięcą wersją Nicka).

ocenił(a) serial na 9
creep_

z tym im starszy tym lepszy to miałam na myśli ciągłą progresję, rozwój jego kunsztu aktorskiego obserwuję od wczesnych seriali australijskich i stwierdzam, że talent miał i ma ł niewątpliwy, ale dużo pracy włożył też w szkolenie warsztatu, np. praca nad akcentem, zainteresowanie teatrem też pomogło . W Obrońcy miał większą możliwość pokazywać różne odcienie osobowości głównego bohatera bo to nie był typowo komercyjny procedural a tym bardziej trzeba docenić to co robi z postacią Janea w takiej typowo rozrywkowej pozycji.

ocenił(a) serial na 8
jagamiga1

Rozumiem co masz na myśli, ale jakoś ciężko mi się do tego warsztatu odnieść bo aż tak tego nie śledzę. Widziałam kilka Jego filmów i jedyne, co mogę stwierdzić z całą pewnością, że wygląda lepiej niż młokosem będąc (LA Confidential, Szkoła złamanych serc), ale Panowie tak mają. Zresztą lata '80, czy '90 nikomu nie służyły (przynajmniej mi ciężko się czasem patrzy na te klimaty).

ocenił(a) serial na 10
creep_

Normalnie uwielbiam ten serial:) oglądam go jak na razie na bieżąco - to znaczy tak, jak wypuszczają odcinki na axn:) póżniej się pewnie przerzucę na 2 i 3 sezon z angielskimi napisami, żeby szybciej obejrzeć, ale jak na razie się wstrzymuję. Bardzo mi się podoba ten serial. I nie chodzi mi tu o aktora, czy też o poszczególne sprawy, ale o samą postać Nicka, o to jak się zmienia z odcinka na odcinek, o to, jak to wszystko na niego wpływa... Może to naiwne, ale ja naprawdę lubię, takie seriale, gdy głowny bohater się pomału zmienia na lepsze:)

ocenił(a) serial na 8
kaylla_86

Momentami na gorsze, Nick w zamyśle jest antybohaterem. Ten serial jest prawie psychologiczny (jeśli go właściwie odebrać) fajnie pokazuje główną postać, a jednocześnie kontekst nie nudzi - niektóre ze spraw są naprawdę ciekawe (a prawniczych seriali raczej bardzo nie lubię).

ocenił(a) serial na 10
creep_

To że momentami zmienia się na gorsze, właśnie nadaje mu dużo uroku:) W końcu zmiana nie może nastąpić od razu, bo to nierealne. Ale ogólnie Nick jest jedną z moich ulubionych postaci, w tej całej masie seriali, które oglądałam:) (Uwielbiam również Neala z White Collar:)

ocenił(a) serial na 9
kaylla_86

ponieważ nie jestem mega anglojęzyczna to w zasadzie opieram się na tym co powie mi lektor ale i tak serial jest dla mnie fantastyczny :) w obydwu serialach jest ten sam aktor SB a Nick i Jane to naprawdę dwie wspaniale zbudowane postacie jak dla mnie bardzo się od siebie rózniące - oczywiście specyfika i tematyka serialu to jedno ale gra Simona do drugie dno i poradził sobie z tym świetnie. Myślę także co napisaliście, że wymiar prawa u nas a w stanach jest diametralnie inny i może trzeba przyjąć to z dobrodziejstwem inwentarza bo myślę, że ocena serialu przez pryzmat światka prawniczego to nie tędy droga. narazie jestem na końcówce 1 sezonu, odezwę się jak dojrzę do końca :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones