PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=673273}

Powracający

Les Revenants
7,6 2 628
ocen
7,6 10 1 2628
Powracający
powrót do forum serialu Powracający

Nie wiem, czemu akurat ten serial tak mi zamącił w głowie - może to opis, może tylko plakaty - ale musiałem go zobaczyć, pomimo trudności z dostępem (nie ma nawet polskiego tytułu, nie jest dostępny online). W końcu się dorwałem i... cóż, ,,zeżarło".
Polecę punktami.

1.Pomysł jest wybitny - po prostu. Brawa dla tych, którzy wpadli na pomysł, by wziąć przeżarte przez popkulturę zombie i jeszcze raz zaproponować widzom coś na ich temat - tym razem podchodząc od strony czystego dramatu obyczajowego. Tak odświeżającej formuły dawno nie było.

2. Mix gatunków i granie konwencjami - dominuje dramat, ale oprócz tego znajdziemy thriller, kryminał, horror i romans. Brakuje tylko komedii -ale to świetna decyzja. W tej różnorodności komedia tylko mogłaby obniżyć doniosłość serialu, a on jednak jest całkowicie na poważnie.
Jeszcze lepszy jest fakt, iż z typowego zombie movie mamy tu najmniej elementów - tylko ostatni ostatni odcinek je wprowadza.
Jeśli chodzi o aspekty horroru - serial gra nimi po mistrzowsku. Nie ma tutaj zbyt wiele krwi i mordów, jednakże niedopowiedzenia i sugestywna oprawa (muzyka) trzymają widza na tej granicy między straszeniem inteligentnym a motywami gore.

3. Reżyseria i scenariusz - znakomite, powolne tempo to zaleta, pozwala wsiąknąć w świat i poznać bohaterów. Ponadto serial nie powiela błędu znanego z horrorów czy thrillerów - często odkrycie kart nadchodzi zbyt szybko, stawka jest znana i napięcie opada. Tutaj wszystko jest tak dziwne, niepokojące i nieoczywiste, że rozwlekłość i przegadanie jest wręcz potrzebne, by załapać nastrój. Negatywnej nudy nie uświadczyłem ani przez moment. Świetny pomysł z tytułami odcinków.

4. Odwołania, intertekstualność - na tę chwilę mam w głowie dwa takie. jeden to plakat filmu ,,Memento" w pokoju Camille - dosyć jasna, smaczna aluzja w opowieści o poszukiwaniu własnej tożsamości i prawdy. Drugi - cytat: ,,Miłość silniejsza niż śmierć? Gówno prawda" - wiadomo, jakiej znanej, ,,mrocznej" sagi z bladym bohaterem dotyczy. Pozostaje jeszcze kwestia, hm, ideologiczno - religijna. Serial w 1 sezonie wzbraniał się przed opowiedzeniem się po jakiejś stronie. Mamy poczciwego księdza, który jednak trochę, ,,nie ogarnia" tematu martwych. Są cytaty z biblii, jest mowa o jakichś zapiskach, lecz nic nie jest wyjaśnione.

5. Czas i miejsce akcji - klimatyczne, nieco senne małe francuskie miasto z monumentalną tamą to nastrojowy samograj, idealnie dobrany. Liczne retrospekcje są dobrze pokazane i zrozumiałe, płaszczyzny czasowe nie mieszają się.

6. Suspens, emocje, refleksja - chyba najważniejsza rzecz, której nie byłoby bez poprzednich punktów. Może za bardzo jestem wzniecony, ale na tę chwilę uważam ten serial za absolutny przełom, rewolucyjny przykład, jak w dobie postmodernizmu używać popkultury i opowiadać o rzeczach ważnych - pięknie i bez nadęcia, wykorzystując przy okazji przetworzone klisze.

Trwoga i katharsis były? Były!

Po długim namyśle, przyznaję serialowi drugą - po ,,Breaking Bad" dychę w moim życiu.

laxman

Plus muzyka oraz estetyka. Tak z kobiecego puktu widzenia - nie wiem, jak Francuzi to robią, ze postawią krzesło, dadzą jakąś laskę, nawet nie umalowaną i to wygląda jak sesja z Elle Deco.

ocenił(a) serial na 10
e_wok

To prawda. Podejrzewam, że działa tu pewne placebo trudne do określenia - ktoś, kto trochę ogarnia kino, wie, że Francuzi potrafią to robić i niejako z rozpędu, podświadomie odbiera kino francuskie jako dopieszczone wizualnie i stylistycznie. Powracający to serial wybitny pod wieloma względami, estetycznie również.

laxman

dzieki za rzetelna opinie wlasnie skonczylem breaking bad i faktycznie 9-10. takze teraz zabiere sie za rivenantow.

a ogladales american horror story? podobny klimat?

ocenił(a) serial na 10
goraca_bulka

Wiesz, akurat nie powiedziałbym, że jeśli spodobało Ci sie BB, to ,,Revenanci" także. To jednak dwa różne gatunkowo seriale. BB miało swą markę już od pierwszego sezonu, by po 3 sezonach osiągnąć status kultowy. ,,R" maja również dobry start, ale jak będzie - zobaczymy.

Co do ,,AHS" - ciekawa kwestia. Nie jestem fanem tego serialu, nie widziałem wszystkich odcinków, ale zdanie mam. Po zastanowieniu stwierdzam jednoznacznie, że ,,Powracający" niszczą AHS pod każdym względem. Właśnie w klimacie ,,R" przeważa najbardziej. AHS opiera się na przejedzonych motywach kina grozy - Złe Miejsce itp. To dobrze zrobiony serial, ale bez żadnego szału, bez podważania granic i poszukiwania nowej drogi. Poza tym szybko przestaje straszyć, bo w jednym odcinku powtarzają się te same konwencje.
Z kolei ,,R" to tak unikalny klimat, jak można sobie wyobrazić. Nie dający się zaszufladkować jako horror, thriller czy dramat. Przy tym odświeżający - opętane domy to nic nowego, za to próba spojrzenia w psychikę zmarłych (zombie) to dopiero coś!

ocenił(a) serial na 9
laxman

Porównywanie AHS do Les Revenants to jak chcieć porównać Glee do Kabaretu - też musical a jak inna historia.

AHS to klasycznie kampowy serial, który bawi się miejskimi legendami i kalkami z kina grozy. Więcej tu gore, humoru, przesady i kiczu do potęgi niż faktycznego horroru. Tymczasem Les Revenants to groza wręcz poetycka, subtelna, niezwykle nastrojowa. Zupełnie inna narracja, klimat, wszystko. Jedyny łącznik to groza. JEDYNY.

ocenił(a) serial na 10
pris

Kolega się zapytał o prównanie tych seriali, to jako tako to uczyniłem. Mimo wszystko ta groza jest całkiem silnym spoiwem między nimi, bo przecież mówi o tym samym gatunku. To prawda, że mają inną formę i tresć - i tu mają przewagę ,,Powracający".
Powiem szczerze, że chyba z każdym serialem grozy jak dla mnie oni wygrywają

ocenił(a) serial na 8
laxman

Dodam jeszcze jedną drobną rzecz: świetne intro :). Serial jest naprawdę znakomity i wciąga bardziej z każdym odcinkiem. I pomyśleć, że trafiłem na niego przypadkiem, szukają jakiegoś "luźnego serialu fantasy" ;).

WojtasM

Zgadzam się z Wami, ale mam jeden zarzut poza już znanym (niepoznanie bliźniaczki przez chłopaka) - była napaść w tunelu i po 4 latach nadal nie ma w nim kamery o.O albo choć wprost na wejścia/wyjścia...

ocenił(a) serial na 10
pixi222

Ja wiem... to jest jednak miasteczko, nie jest dla mnie oczywiste, że musi być monitorowane w takich miejscach.

laxman

Miasteczko, czy nie była tam napaść, którą kobieta ledwo przeżyła, napastnik zniknął. W małej miejscowości taki atak musiał wywołać nie lada strach, więc oczywistym dla mnie jest zamontowanie kamer w tunelach, których tam pewnie za wiele nie ma...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones