PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=665097}

Przekraczając granice

Crossing Lines
6,9 2 030
ocen
6,9 10 1 2030
Przekraczając granice
powrót do forum serialu Przekraczając granice

Czy tylko mi się wydaje, czy Dorn jest Polakiem. Według czołówki przy każdym z bohaterów pojawia się zarys jego/jej ojczystego kraju. I tak przy Hickmanie jest USA, Louisie i Ann-Marie - Francja, Sebastianie - Niemcy, Evie - Włochy, Tommym - Irlandia, a przy Dornie - Polska. Wiecie coś na ten temat? Czy dobrze mi się wydaje...

KarolinaW_filmaniak

Dobre pytanie w jednym z odcinków (tirowcy zabijający autostopowiczów). Ekipa natrafia w Niemczech na masowy grób ofiar kierowców tirów. Przypadkowo na zdjęcia z tego miejsca natrafia Dorn i przypomina sobie scenę z dzieciństwa gdy widział jak Niemcy mordowali i zakopywali jakichś ludzi prawdopodobnie partyzantów albo Żydów. Najczęściej do takich rzeczy dochodziło w tamtym czasie w okupowanej Polsce. Z drugiej strony Dorn ma na imie Michel, a nie Michał. Więc imię wskazywałoby że jest Francuzem albo Belgiem czy Szwajcarem. Dorn to też nie jest rdzennie polskie nazwisko choć jeden z naszych polityków tak sie nazywa (inni bohaterowie mają typowe dla swoich krajów nazwiska np. Berger - Niemcy, Vittoria - Włochy, Hickman - USA itd. )Dziwna sprawa z nim bo tylko jego narodowość nigdy nie została podana jednoznacznie w tym filmie.

ocenił(a) serial na 9
xavi91

Może w kolejnych odcinkach dowiemy się czegoś więcej o tej postaci. Oby, bo jestem strasznie ciekawa.

KarolinaW_filmaniak

na włoskiej stronie serialu opisana jest historia Dorna i faktycznie jest tam wzmianka że pochodzi z Polski

tu jest strona o Dornie: http://www.crossinglines.rai.it/dl/portali/site/articolo/ContentItem-10e21e06-95 7f-4222-b8bf-0018685cc4c0.html

ocenił(a) serial na 9
st_izka

Na stronie AXN w zakładce serialu jest informacja o tym, że Dorn jest Polakiem.

st_izka

hmm czyli jednak Polak, ale dosyć malo realistycznie przedstawiony. Bo na imię ma Michel a nie Michał, Lechnya co to w ogóle jest ? drugie imię ? wcześniejsze nazwisko ? czegoś takiego jak Lechnya nie ma w polskim języku. Dorn to też nie jest typowe polskie nazwisko (nie jestem żadnym nacjonalistą, ale jak napisałem wyżej wszyscy bohaterowie mają raczej typowe dla swoich krajów nazwiska) i ten aktor Donald Sutherland to znany amerykański aktor i raczej nie ma żadnych polskich korzeni. W ogóle Polska w tym serialu została jakoś dziwnie przedstawiona mało realistycznie w odcinku 4. Gdy Tommy i Eva są w Polsce aby obejrzeć znalezione auto jadą tam tzn. do Polski superszybkim pociagiem (tym czasem nasze Pendolino to narazie melodia przyszłości) druga sprawa orzełek na posterunku policji nie wygląda jak nasze współczesne godło, a przypomina to które było tymczasowo zaraz po odzyskaniu niepodległości i trzecia to że radiowozy wg. tego serialu to biało niebieskie skody tym czasem barwy policji są takie same jak policji niemieckiej czyli srebrno - niebieskie i polska policja nie jeździ skodami a tzw. kijanki (kia ceed kombi). W ogóle w przypadku Polski i naszego Polaka - Dorna scenarzyści się nie wykazali realizmem jak juz nie mówie o Niemczech czy Holandii ale nawet Czechach

ocenił(a) serial na 5
xavi91

Mnie zastanowiło, że para z zachodu jechała w polskie góry. Później Dorn też niby w Polsce zasuwał po śniegu. Tylko białych niedźwiedzi zabrakło. Co do Dorna to raz coś ta postać wypowiedziała niby po polsku (chyba "zatrzymajcie się" do kierowcy nadjeżdżającego auta - bardzo źle zresztą), a w innym odcinku coś po rosyjsku. Myślę, że zrobili Go Polakiem właśnie na potrzeby śladu moskiewskiego (wytłumaczalna biegłość w ruskim itd.). Na pewno ciekawa postać (jak i aktor), mogliby ją jakoś rozwinąć. Szczególnych związków z Polska to On jednak mieć nie musi, poza np. urodzeniem. Nie trzeba chyba przytaczać przykładów osób urodzonych w Polsce, które stąd tłumnie emigrowały i związek z krajem zupełnie się zatarł - też i za sprawą realiów XX w. Dziecięca migawka może sugerować jakieś tło obozowe, czy to polskie, czy francuskie (tam też były obozy, tylko takie bardziej, że się brzydko wyrażę - 'przeładunkowe', tzw. przejściowe).

xavi91

Przecież mógł zmienić imię to raz lub chcieć, by mówiono do niego Michel - łatwiejsze do wymowy i zapisu dla Francuzów i innych .

pixi222

Dorn to nazwisko raczej żydowskie, dodatkowo mogłoby to potwierdzać scenka z 4 gdy był dzieckiem. Jak dla mnie ma sens. Poza tym imię rzeczywiście mogło zostać uproszczone.

shinuexx

Może jako Żyd nie czuje się też Polakiem :-)

ocenił(a) serial na 7
KarolinaW_filmaniak

http://www.crossinglines.tv/#!michel-dorn/cqd4

Oficjalna strona Crossing Lines - wszystko jest w szczegółach opisane, cały życiorys Dorna. W największym skrócie: jest Żydem, stąd nazwisko Dorn. Mieszkał w Wieluniu, a 1 września 1939 obchodził siódme urodziny. Gdy wybuchła wojna wyemigrował z rodziną do Francji (stąd pewnie zmienił imię z Michał na Michel - choć tego nie było w artykule), gdzie zostali ponownie zaatakowani, zginęli jego rodzice i prawie całe rodzeństwo (z wyjątkiem siostry). Po wojnie wstąpił do ICC i ściga zbrodniarzy wojennych.

ocenił(a) serial na 10
KarolinaW_filmaniak

Pod tym linkiem http://aleseriale.pl/gid,14829,img,399128,fototemat.html
mamy info na temat nowego aktora który pojawi się w 2 sezonie w 6 odcinku, a mianowicie Krzysztof Pieczyński zasili grono obsady tego serialu ale na jak długo ciężko powiedzieć, na razie owiane jest to nutką tajemnicy, z tego co można wyczytać Pieczyński będzie w jakiś sposób powiązany z Dornem. Pozdrawiam i nie mogę się doczekać na drugi sezon :)

djvito

Jeszcze lepiej bo obok Krzysztofa Pieczyńskiego zagrają Krzysztof Kwiatkowski i Radosław Kaim. Cały odcinek ma być podobno poświęcony właśnie pochodzeniu Dorna. Mam nadzieję że Polska wypadnie trochę lepiej niż w I sezonie i ostatnio w Blacklist :)

djvito

Chyba postać tę mają zamiar jeszcze bardziej rozwinąć, bo z polskiej obsady do serialu mają ponoć dołączyć Jakub Gierszał, Bartłomiej Kasprzykowski, Adam Fidusiewicz i Krzysztof Janczar.
http://stopklatka.pl/wiadomosci/-/165032820,jakub-gierszal-w-serialu-z-donaldem- sutherlandem#TRrelSST_SP

KarolinaW_filmaniak

Pochodzi z Polskiej Rodziny Żydów, którego rodzice zginęli w jednym z obozów koncentracyjnych

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones