PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=636227}

AoT

Shingeki no Kyojin
8,4 37 007
ocen
8,4 10 1 37007
Shingeki no Kyojin
powrót do forum serialu Shingeki no Kyojin

Może ktoś bardziej obeznany z mangą dałby mi odpowiedz, ale oglądając 2 pierwsze odcinki
nie jestem w stanie opędzić się od wrażenia, że główne wątki opowieści są mocno oparte na
książce Petera Bretta (wydana rok wcześniej niż anime):

1. Świat w którym ludzie są jedzeniem zamkniętym na małej przestrzeni,
2. Protagonista który koniecznie chce poznać świat zewnętrzny, przysięga zemstę na stworach,
które odebrały mu matkę,
3. Motyw "od zera do bohatera" (przynajmniej tak mi się wydaje, bo obejrzałem dopiero 2
odcinki).

Wiem, że może się wydawać, że się czepiam, jednak oglądając anime już na starcie jestem
trochę zaniepokojony tym co widzę.

Pozdrawiam!

ocenił(a) serial na 8
Miczal

Fabuła mangi było z tego Co słyszałem od dłuższego czasu pisana. Wątpie aby gość przeczytał książke i dzięki niej obmyślał fabułę na ok. 80 chapterów mangi...

Miczal

"Malowany człowiek" został wydany już dawno, bodajże w 2008 roku. W tym roku wyszła już 3 część "Wojna w blasku dnia".

ocenił(a) serial na 3
jajecznik

Trochę nie rozumiem co ma na celu Twoja wypowiedź.

Wiem kiedy wyszły książki Bretta, ponieważ je czytałem i dlatego zadałem pytanie, czy autor mangi się na jego książce wzorował, ponieważ manga zaczęła wychodzić w 2009 roku.

Miczal

Powiązania między książkami mogą być przypadkowe, ale pomyśl, czy jakbyś sam miał napisać książkę to postacie nie byłyby podobne do tych z twoich ulubionych książek, albo z klasyki literatury (nawiązania do Biblii, Szekspira, w mandze to japońskiej mitologii prawie zawsze się pojawiają). Im szersze masz horyzonty i im więcej książek, filmów seriali poznasz tym więcej podobieństw ich znajdiesz

ocenił(a) serial na 8
Miczal

Widzę znowu wielkie rozważania nad tym co było pierwsze. Manga została najpierw "wydana" w postaci Oneshota w 2006 roku pod tym samym tytułem 進撃の巨人 (cudzysłów bo autorzy często sami wydają swoje pierwsze prace na różnych konwentach typu Jump Festa, czy Tokyo International Anime Fair). W każdym bądź razie w tym roku Oneshot trafił do edytorów tygodnika Weekly Shonen Magazine. Isayama nawet zdobył tym wyróżnienie w lipcowym Grand Prix działu edytorskiego tego czasopisma. Dlaczego nie zostało to od razu serializowane? - odpowiedź może udzielić ten, kto rozszyfruje przypis #12 w podanym niżej źródle.
Sam autor twierdzi, że duży wpływ na jego twórczość miały gry, a w szczególności seria Muv-Luv, w której pełno jest traumatycznych wydarzeń (gra z 2003, manga z 2002). Mówi też, że nie pamięta jak dokładnie zrodził się pomysł na całą historię, ale w dzieciństwie był zafascynowany olbrzymami. Obejrzał program o tworzeniu efektów specjalnych do filmu The War of the Gargantuas i chyba od tego wszystko się zaczęło. Ograniczona przestrzeń dla wydarzeń ma być czynnikiem zaogniającym całą sytuację (wydaje mi się, że tu zaczerpnął ze wspomnianego Muv-Luv, bo tam ludzkość także jest na skraju zagłady).*

http://ja.wikipedia.org/wiki/%E9%80%B2%E6%92%83%E3%81%AE%E5%B7%A8%E4%BA%BA

Odpowiadając więc na pytanie założyciela tematu - nie ma żadnych wzmianek o posiłkowaniu się książką Bretta.
*wińcie google translator jeśli coś źle przetłumaczyłem :P

ocenił(a) serial na 3
gagarin77

I o taką odpowiedź mi chodziło! Wszystkie wcześniejsze wypowiedzi albo mijają się z tematem albo można je bez żadnego wysiłku wywnioskować.

Dzięki!

ocenił(a) serial na 8
Miczal

Autor jest fanem Muv Luv.
Edit. Kurde, nie zauważyłem że już wspomniane.

Miczal

bump

ocenił(a) serial na 9
Miczal

Faktycznie... Jak tak teraz o tym piszesz to ma sens....



!

ocenił(a) serial na 9
Miczal

Nawet imię głównego nochatera jest podobne Aren / Arlen xD

ocenił(a) serial na 9
Miczal

Taki dobry temat, szkoda ,.żeby trafił na sam dół. Trzeba odświeżyć.

Co do Arlena, Arena i innych im podobnych (np. Naruto), i tak wiemy, że zwyciężą dzięki swoim nadprzyrodzonym zdolnościom, sile przyjaźni itd.

Trochę szkoda, bo myślałam, że z Arenem będzie inaczej. Że jako człowiek pokona przeciwności losu. Myślałam, że będzie takim "Rivalle" serii. "Człowiekiem wartym 1000 ludzkich istnień" .... A tu Aren zostaje militarnym pionkiem w grze. Zamienia się w kogoś, kogo szczerze nienawidzi.

Czytam na bieżąco mangę, więc dopóki nie poznam prawdziwej historii tytanów, skąd się biorą, jak powstały, o co chodzi z tym murem, to nie mogę ocenić tego obiektywnie. Podobnie jak w Malowanym Człowieku, wszyscy czekamy, jak Aren i Arlen dojdą do "źródła zarazy" i pokonają go od środka.

I kolejne porównanie mi się nasunęło. Arlen także przejął moce tych, których nienawidzi. Którzy zabili mu matkę, pozbawili rodziny. I to co łączy Arlena i Arena z przeszłością jest kobieta z dzieciństwa - Mikasa/ Rena. Obydwie niesamowicie "wykoksowane". Niegdyś obydwie ocalone przez swoich "ukochanych", co odmieniło ich beznadziejne życie na lepsze.

ejdziesia

Akurat z one shota wydanego w 2006 roku wiadomo kto stoi za całymi tytanami i do czego miały one posłużyć.

ocenił(a) serial na 9
ONeron

Więc szukam, dzięki za info. Kocham spoilery

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones