PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=526554}

Spartakus: Krew i piach

Spartacus: Blood and Sand
8,0 77 962
oceny
8,0 10 1 77962
6,6 7
ocen krytyków
Spartakus: Krew i piach
powrót do forum serialu Spartakus: Krew i piach

W ciekawostkach wyczytałem (dział: "błędy w filmie"), że niemożliwe było używanie zbroi segmentowych przez żołnierzy, bo rzekomo były użyte pierwszy raz w 9 r. p.n.e. Oczywisty błąd - zbroje segmentowe (lorica segmentata) wprowadził Gajusz Mariusz w swoich reformach wojskowych w 102 r p.n.e.

Lurtz

No nie bardzo, nawet w bitwie w Lesie Teutoburskim większość legionistów miała Lorica Hamata i jedną z hipotez wprowadzenia Lorica Segmentata były jakoby potężne ubytki w sprzęcie po katastrofie armii Warusa, które łatwiej było uzupełnić pancerzem folgowym.
Wiem, że wchodzimy na gdybanie historyczne, każdy może mieć tu swoją teorię, (i to jest piękne w historii). Ja jestem niedawno po lekturze bitew z serii Bellony, Las Teutoburski 9 r n.e, Alezja 52 r p.n.e. Akcjum 31 r p.n.e. Wojny Markomańskie 162-185 n.e. Dość jednoznacznie wynika, że nawet wojska Cezara w większości walczyły w kolczugach. Reformy Mariusza były stosunkowo niedawno po wojnach punickich a np. przykładowo dla wojsk Hannibala jedną z najcenniejszych zdobyczy były właśnie.... rzymskie kolczugi, bardzo trudne w produkcji i świetnie chroniące przed tnącymi mieczami wszelkiej barbarii. Tytułu książki teraz nie przytoczę, taka w zielonej okładce ze słoniem bojowym i uciekającymi legionistami, też z Bellony, Wojny Punickie czy jakoś tak.
Legioniści w serialu Spartakus to totalny odjazd, tyle mają wspólnego z historią co Asterix i Obelix.

bf109f

nie polecam książek Bellony, jak już to poczytaj Armie Świata Antycznego Gazdy - przekonasz się właśnie, że lorica segmentata były bardzo powszechne po reformie Mariusza, tak samo jak obciążone pila oraz jednolite uzbrojenie kohort (co było różnicą w porównaniu z szykiem hastati+principes+triarii).
A co do tego, że legioniści ze Spartakusa to "totalny odjazd" to się zgadzam :)

Lurtz

Gazda pisze bzdury za przeproszeniem. Książki słabe, oparte na słabych źródłach i domysłach.
Ponadto Gazda w swoich książkach z serii Armie Świata Antycznego użył kilkunastu ilustracji z książki (o niebo lepszej) autorstwa Johna Warrego pod tym samym tytułem (polecam, jest na allegro bo minęło kilknaście lat od wydania, a ilustracji i opisów uzbrojenia jest mnóstwo i to lepszej jakości niż u Gazdy). Najgorsze jest to że pod ilustracjami które Gazda wykorzystał, ani na końca książki nie znajduje się żadna wzmianka o tym. To jest kradzież praw autorskich.
P.S. Napisałeś małe zaprzeczenie, bo książki Gazdy wydaje w rzeczywistości właśnie Bellona. ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones