PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=729348}

Strażacy

6,5 4 485
ocen
6,5 10 1 4485
Strażacy
powrót do forum serialu Strażacy

Jeżeli do tego serialu konsultanci byli z PSP, to konsultanci są do wyje*ania ze straży, bo nie mają pojęcia na temat tego co konsultowali.
Błędy:
1. Strażak ma być ogolony. Rozkaz ma być odczytany, bo w rozkazie jest zawarte kto jest dowódcą, kto jest podoficerem, kto jest dyżurnym i kto jest ratownikiem medycznym - i podczas wypadku drogowego od ratownika medycznego zależy postępowanie czy wyciągać z auta czy nie, a nie od dowódcy.
2. Podczas pożaru, jeśli wchodzi pierwsza rota, to musi być przygotowana druga rota w razie potrzeby.
3. Jeśli dowódca nie dostaje wiadomości od pierwszej roty, to wysyła drugą, aby sprawdzić co się stało.

Błędów jest znacznie więcej - mniej ważnych, bardziej ważnych, łatwiejszych i trudniejszych do wybaczenia.

Opinia strażaka.

la_hiszpanka

Dodam jeszcze kardynalny błąd z założeniem maski. Najpierw zakłada się maskę aparatu powietrznego a dopiero potem kominiarkę, a nie na odwrót! Może dla przeciętnego widza serial jest autentyczny ale dla kogoś kto jest strażakiem i wie jak to wygląda w rzeczywistości to ilość mniejszych i większych błędów poraża.

pawell91

Zgadzam się z tym.
Poza tym, przy takiej akcji i wypadku, notatkę wyjaśniająca powinien napisać również Wojnar jako dowódca zastępu, Borycki jako dowódca zmiany, jak i dowódca jednostki i w takiej sytuacji żaden z dwóch panów nie powinien pojechać na staż, gdyż sprawa jest niewyjaśniona.
Jeżeli Wojnar zgubił radio, a własnymi siłami nie mógł pomóc koledze, to jego jedynym wyjściem było wycofanie się po linii gaśniczej, poinformowanie dowódcy o zaistniałej sytuacji i poprowadzenie kolegów do pomocy w wydostaniu uwięzionego strażaka.
A kardynalnym błędem jest pozostawianie zarzewi ognia za sobą wchodząc dalej, bo może to prowadzić do rozżarzenia płomieni i zablokowania drogi ewakuacji.

la_hiszpanka

Tylko gadacie o karygodnych błędach i krytykujecie konsultantów. A wzięliście pod uwagę, że to co jest w serialu zależy od producenta, reżysera i osoby odpowiedzialnej za montaż?

ocenił(a) serial na 3
piotr_f90

To nikogo nie upoważnia do tego, by robić coś na odperd@l. Czy zmiany w stosunku do rzeczywistości mają tak wielki wpływ na budżet czy oglądalność?

antonego

Nie o to tutaj chodzi. hiszpanka zrzucił całą winę za błędy na konsultantów, a to przecież nie konsultanci decydują o ostatecznym wyglądzie produkcji. Najczęściej realizacja przebiega w ten sposób, że konsultanci dostają do oceny scenariusz, wysyłają swoje uwagi, scenarzysta bierze je pod uwagę albo nie, a potem ruszają zdjęcia i tyle.

Co za tym idzie, o ile producent nie kładzie dużego nacisku na maksymalną autentyczność, to konsultanci najczęściej nie mają po rozpoczęciu zdjęć już nic do gadania.

A niestety najczęściej jeśli decyzja do podjęcia jest między tempem akcji a realizmem, to realizm odpada pierwszy. Jeśli ktoś tutaj zawinił, to produkcja, a raczej nie konsultanci.

I nie twierdzę tutaj, że większy realizm w serialu by mu zaszkodził - jedynie, że to nie przez konsultantów. Reżyser wyraźnie sili się na dynamikę (chryste panie, rozmowa brygadiera z wojnarem...ugh) i podejrzewam, że realizm w ogóle go mało obchodzi :P

ocenił(a) serial na 3
PeZook_FB

Ja odpowiadam na posta Piotra_F90 a nie hiszpanki... Twój post ma w zasadzie to samo sedno co mój, ale zaczynasz od "nie o to tutaj chodzi"....

antonego

Może faktycznie trochę za bardzo się rozpisałem.

ocenił(a) serial na 3
PeZook_FB

luzik!

antonego

"To nikogo nie upoważnia do tego, by robić coś na odperd@l."



Bingo.
A tu mamy kolejny polski odcinkowy produkcyjniak, w którym na odp...l jest to co NAJWAŻNIEJSZE - scenariusz i dialogi.

ocenił(a) serial na 3
jan_niezbedny0

Dokładnie.

ocenił(a) serial na 5
jan_niezbedny0

Bo scenariusz i dialogi wymagają zaangażowania fachowców, a z tymi najwyraźniej w tvp jest problem.

ocenił(a) serial na 7
andre_

nie ma co narzekac na dialogi bo i tak sa lepsze niz w wiekszosci polskich seriali np. ukryta prawda, pierwsza milosc itp.

ocenił(a) serial na 5
keteek

Ukryta prawda i inne tego typu szajsy to produkcje z amatorami, poniżej wszelkich porównań.

Tak czy owak powtórzę po raz kolejny - słabe dialogi to pięta achillesowa większości naszych seriali.

ocenił(a) serial na 7
andre_

zgodze sie, ze to pieta achillesowa ale jak zauwazyles tylko wiekszosci a porownujac strazakow do reszty polskich seriali to nie jest zle

ocenił(a) serial na 8
la_hiszpanka

Panowie, w tym wszystkim zapomnieliście o jednym. To tylko serial. Na Wspólnej nie pokazuje prawdziwej pracy właściciela knajpy. Lekarze nie pokazują prawdziwej pracy lekarzy. Prawo Agaty nie pokazuje pracy prawników. Ratownicy nie pokazują pracy WOPR-u. Więc jak mogliście spodziewać się, że Strażacy pokażą pracę strażaków?
Prawda jest taka - te same błędy popełniane są w serialach na całym świecie. Znam lekarzy, którzy znaleźli luki w Dr House. Opisywane przez Was błędy pojawiają się w Chicago Fire. Przypuszczam, że policja nie pracuje tak, jak jest to pokazane w Chicago PD/W-11 itd. Błędy, nawet najbardziej podstawowe - zdarzają się wszędzie. Bo to jest serial, rozrywka, a nie materiał szkoleniowy dla przyszłych lekarzy/policjantów/prawników/ratownikó w/strażaków - bo ZANUDZIŁOBY to widzów.

Jeśli już koniecznie chcecie zwracać uwagę na błędy w serialu, to nie piszcie "gniot, nuda" itd. itd., tylko wypunktujcie błędy, tak żeby widz po obejrzeniu serialu rozrywkowego mógł się dowiedzieć co było źle i jak naprawdę zachować się (z punktu cywila) w czasie pożaru.

Serial przyzwoity, po akcjach z niektórych polskich seriali można było spodziewać się czegoś znacznie gorszego. Jako laik - punkty odejmuję jedynie za znów powtarzającą się obsadę (zwłaszcza absolutnie do roli nie pasujący Wesołowski).

ocenił(a) serial na 3
WSzczesliwymZwiazkuPiotr

1) Nikt z powyższych nie napisał "gniot, nuda" tylko właśnie wypunktował błędy. O co ci chodzi?
2) Seriale, które wspominasz są jeszcze bardziej krytykowane niż "Strażacy" właśnie za oderwanie od rzeczywistości, które na dłuższą metę jest nie do zniesienia.
3) Drugi odcinek zdecydowanie lepszy niż pierwszy, ale i tak jakiś taki... polski. Co do Wesołowskiego - pełna zgoda. Moja niska ocena spowodowana jest jego tam obecnością...

antonego

Wesołowski już nie będzie grał. Bo to tak tylko na początek. Bo najważniejszy jest Zakościelny a go przenieśli na prowincje, bo obwiniają go za to, co się stało.

ocenił(a) serial na 3
dominik1989

Jeśli tak jest faktycznie, to może zmienię ocenę serialu. Z drugiej strony, przez dwa odcinki miałem taki ubaw patrząc na miny Kubusia, że brak słów ;)))

dominik1989

Trzeci odcinek oglądało się dużo lepiej niż pierwsze dwa głównie właśnie przez brak Kapitana Groźnego Wesołowskiego, który mnie osobiście denerwował zarówno jako źle napisana postać jak i przez marne aktorstwo :P

Ale praca kamery dalej przyprawia o mdłości (dosłownie), a dialogi...eh. Zazwyczaj daję serialowi pięć odinków zanim go spiszę na straty, ale w tym wypadku...eh.

PeZook_FB

No właśnie, kto jest odpowiedzialny za to, że ujęcia trwają po ćwierć sekundy, a kamera trzęsie się, jak w rękach nawalonego epileptyka? Słusznie zauważył PeZook_FB, że "dosłownie przyprawia o mdłości". Dla kogo coś jest tak kręcone? Może ja nie jestem targetem, czy co?

WSzczesliwymZwiazkuPiotr

Serial ogólnie nie jest taki zły, widać że konsultowali się z strażakami ale chyba nie słuchali ich albo i tak sporo zrobili po swojemu. Gdyby bardziej zadbali o takie strzegóły jakie wymieniliśmy z la_hiszpanka to serial oglądałoby się znacznie przyjemniej.

WSzczesliwymZwiazkuPiotr

Chicago Fire- zaje..isty, Grey's Anatomy -zaje...isty, a polacy kopiują i to słabo, i to są tylko seriale te nowsze

a pamiętacie : Ostry dyżur, Brygada Ratukowa

isw138

POlacy teraz maja ere tego co w usa w latach 90. Seriale o zyciu. Strazacy policjanci, pielegniarki, sprzataczki, salowe, itd.

Szkoda tylko ze wersje usa da sie ogladać, polskich nie.

ocenił(a) serial na 3
WSzczesliwymZwiazkuPiotr

Nikt nie oczekiwał dokumentu. Jeżeli już zdecydowano się pokazać akcję z bliska, powinno się zadbać o odrobinę realizmu. Nie jestem strażakiem, ale to co tam zobaczyłem poraziło mnie kompletnym brakiem logiki. Strażacy wchodzą do płonącej hali i zaczynają się zachowywać jak kompletni idioci. Pozostałe akcje też nie bardzo trzymają się kupy (słowo kupa użyte celowo).
Nie wiem kto wymyślił Wesołowskiego w takiej roli - komedia. Obejrzałem dwa i pół odcinka i na tym zakończę... szkoda czasu.

ekowalski

Wesołowski już nie będzie grał. On tylko grał w 2 odcinkach. Bo najważniejszy jest Zakościelny a go odalili na prowincje. I dobrze, bo Wesołowski to totalny amator dobrze, że już go nie będzie.

ocenił(a) serial na 5
dominik1989

No i Wesołowski wrócił, wciąż z tą samą miną ostatniego twardziela w PSP :D

WSzczesliwymZwiazkuPiotr

Bo Wesołowski to do niczego nie pasuje

ocenił(a) serial na 2
WSzczesliwymZwiazkuPiotr

Problem w tym, że poza tym, że serial jest pełen błędów, to również jest nudny, no i niestety nie największych lotów. Dodatkowo powtykano do niego gwiazdeczki, na które nie da się już patrzeć.

ocenił(a) serial na 7
WSzczesliwymZwiazkuPiotr

zgadzam sie ze wszystkim co napisales ;)

ocenił(a) serial na 10
WSzczesliwymZwiazkuPiotr

Kolego Ratownicy to był serial z Lindą o Goprowcach czy też Toprowcacha, o Woprze serial nosił nazwe Przystań.
Ale ogólem tak masz racje to nie ptogram instruktażowy tylko serial ,który ma zadowolić widza ,albo i nie

la_hiszpanka

To było specjalnie tak zrobione. Żeby Żakościelnego oddalili na prowincje. Bo jakby wszystko było dobrze to by go nie wywalili. I by nadal grał Wesołowski :P

la_hiszpanka

Zgadzam się odc.4 również pokazał masę błedów

ocenił(a) serial na 5
marysiakip

A konkretnie ?
Opisujcie konkrety, ludzie, zamiast walić ogólne wrzutki typu "odcinek pokazał masę błędów".
Na robocie strażaków się nie znam, więc tym bardziej chętnie poczytam co i jak.

Mnie w tym odcinku zdziwiło np. że jakaś mała jednostka OSP jedzie na akcję do miasta, a do tego jest pierwsza na miejscu.

ocenił(a) serial na 1
andre_

Ja tak strazakiem nigdy nie bylam wiec jakis ekspertem nie jestem ale serio gdy to ogladam (a musze bo bratu sie spodobal) to mnie glowa boli. Z ostatniego odcinka najbardziej mnie rozwalil taki malutki szczegol:oprocz chwili na poczatku nikt nie gasil pozaru. Ach a ja myslalam ze praca strazaka wlasnie na tym polega ale na szczescie ten cudowny serial mnie wyprowadzil z bledu i pokazal mi ze ich robota polega na staniu i patrzeniu sie w gore...

ocenił(a) serial na 5
marysiakip

A konkretnie ?

la_hiszpanka

Zaznaczę, że nie znam się, ale wypowiem ;)

Oglądając Strażaków (i siłą rzeczy porównując do Chicago Fire, które nie jest fenomenem w swoim gatunku, ale które po prostu lubię i łąpie się w moich granicach wiarygodności) byłam szczerze zdziwiona pierwszymi dwoma odcinkami i przedstawionymi hmm procedurami.
Nie trzeba być fachowcem, żeby zajarzyć, że jeśli dwóch gości z zespołu (tak podkreślanego) jest w płonącej hali i nie ma z nimi kontaktu przez dłuższą chwilę , to nie drzesz się do radia, które powinieneś założyć, że już nie działa, tylko wysyłasz ekipę ratunkową.
A polska wersja zakłada, że "przewróciło się, niech leży" - wyjdą to wyjdą, nie wyjdą to trudno, weźmiemy nowych (moja obserwacja, zupełnego laika).
O ile akcje z OSP już są ciut bardziej wiarygodne, o tyle nie mogę uwierzyć, że producent zgodził się na takie olbrzymie niedopatrzenia z PSP.
Patrząc na Chicago Fire scenariusz i zachowania nierzadko łykam jak młody pelikan, a tutaj jest mi przykro, bo jak przychodzi do seriali na temat państwowych służb, to przeciętny widz niestety wierzy we wszystko to, co widzi na ekranie :/

agness_cmm

cześć ... mając na względzie fakt że serial ten na pewno nie jest formą dokumentu, możemy przyjąć że w zamyśle miał być "łatwy lekki i przyjemny" czyli rozrywkowy, mający jako tło pracę straży pożarnych. Jeśli kogoś mocno rażą niedoskonałości warsztatowe czy rozbieżności w procedurach to luzzz, myk na inny kanał i po bólu. Moim zdaniem fajnie że ktoś zauważa i promuje przy okazji ideę pomocy drugiemu człowiekowi

croppnienty

Sztuka w pisaniu takich podukcji polega na tym, żeby nadać pracy strażaków/lekarzy/policji/wojska dość wiarygodności, żeby umożliwić zawieszenie niewiary. A jeżeli działania Wesołowskiego aż walą po gałach nawet zupełnych laików, to wiarygodność leci na łeb na szyję.

I to nie tylko chodzi o same procedury, ale też o takie smaczki jak np. brygadier, który nie dostrzega jak BEZNADZIEJNYM oficerem jest Groźny Wesołowski (zupełny brak autorytetu wśród swoich ludzi, nie potrafi przyznać się do błędu, szykanuje i nadużywa szarży do mszczenia się na podwładnych)...

PeZook_FB

hej... i tutaj chyba wracamy do sedna sprawy-tego typu serial na pewno nie uzdrowi wszystkich relacji, nie wyprostuje tego co skrzywione (czyt. nie naprawi świata) bo nie ma aż takiej siły przebicia i z zamysłu nie po to go nakręcono ....a szkoda. Wredny dowódca to tylko jeden z elementów który ma w prosty sposób skupić uwagę widza, tutaj niestety przykładów z życia aż nadto...eh

ocenił(a) serial na 2
la_hiszpanka

Błędem jest powstanie tego serialu

ocenił(a) serial na 6
la_hiszpanka

Mam podobnie, oglądając czasem medyczne akcje w serialach [jestem pielęgniarką] ;) ale ogólnie się nie czepiam. I widząc życie strażaków z OSP, przypomina mi się moje małe rodzinne miasteczko, gdzie w razie alarmu z każdej strony zbioegali się ochotnicy, rzucając wszystko, by ratować ludzi...

ocenił(a) serial na 2
la_hiszpanka

Ale dlaczego producent miałby przejmować się radami konsultantów w sprawie akcji strażackich ? Przecież tu chodzi tylko o ogłupianie społeczeństwa wciskanymi w nie trendami, wciskaniem gwiazdeczek, a wszystko to ma służyć, korzystnemu dla "misyjnej telewizji", lokowaniu produktu.

ocenił(a) serial na 8
chemas

Ja w tym serialu nie widziałam ani jednego lokowania produktu. Popraw mnie jeśli się mylę - możesz podać który odcinek i jaki produkt był lokowany ??

ocenił(a) serial na 2
Mnogosc

A proszę bardzo, miasto Żyrardów, miał być Płock ale nie poszło, jeśli nie wierzysz to proszę:

http://magazyn fakty.pl/lokowanie-produktu-miasta-tez-zainteresowane/

"usunąć spację w wiadomym miejscu

ocenił(a) serial na 1
la_hiszpanka

Dokladnie jak robia serial o pracy strazakow to niech zasiegna informacjii o ich pracy a nie z seriali o strazakach, tak samo serial Policjantki i Policjanci tak samo kolejny badziew

ocenił(a) serial na 7
GTA1

Policjantki i Policjanci jest juz i tak bardziej realny niz W11

ocenił(a) serial na 10
la_hiszpanka

Jeżeli panowie chcą oglądać bez błędów kardynalnych , to włączyć sobie film dokumentalny lub reportaż , bo to jest film fabularny. A film jest zajefajny !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ocenił(a) serial na 2
Zenek_Kowalska

Bez błędów proszę pani można również oglądać serial fabularny, na przykład Chicago Fires.

la_hiszpanka

gdzie znajduje sie kamienica w której wybuch gaz w ostanim odcinku drugiej serii

ocenił(a) serial na 8
la_hiszpanka

Te błędy nie zmieniają postaci rzeczy, że serial jest bardzo dobry.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones