PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=742655}

Szpieg D'83

Deutschland 83
7,7 1 494
oceny
7,7 10 1 1494
Szpieg D'83
powrót do forum serialu Szpieg D'83

Jestem zdziwiony, że nikt tu jeszcze nic nie napisał. Serial jak wskazuje rocznik w tytule osadzony jest w realiach wczesnych lat 80-tych, na terenie NRD i RFN. Główny bohater to młody funkcjonariusz NRDowskich służb, który wkrótce zostaje wysłany do Niemiec zachodnich, gdzie podszywa się pod żołnierza Bundeswehry i ma za zadanie szpiegować na rzecz NRD. Dominuje atmosfera zimnej wojny czyli zagrożenia konfliktem NATO - Układ Warszawski, a zwłaszcza atakiem atomowym. Jest sporo świetnej muzyki z tamtego okresu, dobrze dobrani aktorzy, duża dbałość o oddanie realiów epoki. Warto spróbować jako odmianę od standardowych produkcji anglo-amerykańskich.

ocenił(a) serial na 8
fidelio77

Pojawiły się polskie napisy do 1. odcinka.

Artur_Raven

Obywam się bez polskich, bo są angielskie. Dziwi milczenie na tym forum, bo serial jest aktualnie numer 1 na rottentomatos w kategorii TV Drama.

fidelio77

Naprawde porzadny serial, to fakt. Mam nadzieje, ze niebawem wiecej o nim uslyszy, bo zasluguje ;)

ocenił(a) serial na 8
fidelio77

jestem po dwóch pierwszych odcinkach i jestem mile zaskoczony. Ogląda się naprawdę dobrze i jestem ciekaw, w którą stroną pójdą życiowe wybory głównego bohatera. Ciekawe na ile na faktycznych wydarzeniach oparta jest fabuła serialu. Po dwóch odcinkach mam wrażenie, że w pewnym momencie się złamie i przejdzie na drugą stronę. A swoją drogą serial pokazuje, że nie tylko ZSSR się zbroiło na potęgę, ale i USA nie mniej eskalowały zimnowojenny konflikt. Jako rocznik 81 pamiętam dopiero II połowę lat 80-tych z perspektywy dzieciaka i z ciekawością się ogląda wiszące wtedy w powietrzu bliskość nuklearnej zagłady.

krzys81

"Ciekawe na ile na faktycznych wydarzeniach oparta jest fabuła serialu"

Tło fabularne odpowiada autentycznym wydarzeniom z roku 1983r.. Przykładowo tutaj można poczytać więcej o Able Archer i operacji Ryan:
http://nsarchive.gwu.edu/nukevault/ablearcher/

ocenił(a) serial na 8
fidelio77

Bardzo mi się podoba ten serial. Martin, jako młody dorosły, zostaje zmuszony do szpiegowania. Obrazu z takiej perspektywy jeszcze nie oglądałem. Serial dobrze oddaje atmosferę zagrożenia atakiem nuklearnym. Podoba mi się też jak Martin stopniowo uczy się czy też doświadcza na sobie ciemnych stron zawodu szpiega. Świetna jest też muzyka z lat 80-tych i ścieżka dźwiękowa. Jak wam się podoba muzyka?

k2m13

Ja już muzykę chwaliłem, także nie chcę się powtarzać. Dodam tylko, że bardzo mi się podoba utwór z czołówki. Dobrze dobrany. Jestem w szoku, że Niemcy zrobili coś takiego.

ocenił(a) serial na 8
fidelio77

Mam nadzieję, że zrobią co najmniej 5 sezonów. Jedyne co mogę zarzucić to dość przewidywalną fabułę.

k2m13

Serial podoba mi się m.in. dlatego iż nie mówi mi kto jest dobry, a kto zły. Wszyscy są na swój sposób sympatyczni - generałowie jak dobrzy wujkowie, Stasi mniej straszne od Straży Miejskiej, KGB niby szantażuje, ale jednak spełnia obietnice, kolaborująca ze Stasi przyszła mama tak naprawdę wierzy w to co robi, etc.
"Serial dobrze oddaje atmosferę zagrożenia atakiem nuklearnym."
Właśnie tego mi brakowało - fajnie się ogląda, ale wszystko jest nieco zbyt lekko pokazane. Nie jest to zarzut, ale serial chyba miał misję pokazać tamte czasy w sposób możliwie neutralny, bez patosu, ani bicia piany.

ocenił(a) serial na 8
pinoteres

serial był trochę krojony pod publikę US&A. W związku z tym, jak również w związku z chęcią sięgnięca po jak najszersze grono publiczności, mniemam, że walczył o kategorię PG-13 zamiast R. Dlatego odbiór serialu jest na poły familijny. Czyli zero wykraczających poza kategorię PG-13 bluzgów, mordobicia i seksu, aby, wnioskując na podstawie danych z https://en.wikipedia.org/wiki/Deutschland_83, serial mógł być publikowany w bloku prime time w D - RTL, US - SundanceTV i UK -Channel4. W związku z tym również fabuła nie zanuża się zbyt głęboko w portrety psychologiczne bohaterów i nie trzyma realiów, ponieważ z serialu wyszłoby ciężkie dramacicho psychologiczne, jak seriale The Wire albo nasz Pitbull, i musiałoby się rozciągnąć na 5 sezonów, aby przedstawić zawartą w nim fabułę.

fidelio77

Skad go wziąć?...na czym ten serial biega?...

J_C_WELLS

Kiedyś na torrentach, ale nie wiem jak jest obecnie z dostępnością.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones