PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=99684}

Szpital na peryferiach

Nemocnice na kraji města
7,5 1 575
ocen
7,5 10 1 1575
Szpital na peryferiach
powrót do forum serialu Szpital na peryferiach

1. Rolę ordynatora Sowy pierwotnie miał grać Jan Tříska. Jednak jego "nieodpowiedni profil osobowy" sprawił, że nie pozwolono mu wystąpić w serialu. Ostatecznie aktor wyemigrował do Kanady.


2. Doktora Sowę w końcu zagrał aktor Karel Höger. Niestety, zmarł 4 maja 1977 roku z powodu zawału serca. Urodzony 1909 roku aktor był legendą kina czechosłowackiego, wystąpił w prawie 100 filmach.


3. Chociaż po śmierci Karela Högera wszystkie sceny z jego udziałem trzeba było nakręcić od nowa, to reżyserowi Jaroslavovi Dudkowi udało się zachować jedno ujęcie ze zmarłym aktorem jako wyraz hołdu dla niego. Jest to scena końcowa ostatniego odcinka 1. serii "Spotkanie", w której ordynator Sova wyjeżdża swoim Moskwiczem do miasteczka Týniště. Ponieważ kamera filmuje auto od tyłu, nie widać, że za jego kierownicą siedzi Karel Höger.


4. Po śmierci Karela Högera szukano aktora, który zastąpi go w roli ordynatora Sovy. Kandydat wysunięty przez kierownictwo filmowe nie zyskał aprobaty twórców serialu. Kandydat twórców odmówił przez szacunek dla osoby zmarłego Karela Högera. Postanowiono poszukać aktora słowackiego. Tak wybór padł na Ladislava Chudíka.


5. Ladislav Chudík musiał w krótkim czasie nauczyć się 550 stron scenariusza, w którym kwestie dialogowe były po czesku. Wyznał potem, że na planie miał tzw. "handikap nieprzygotowania", a żeby pogodzić obowiązki zawodowe regularnie kursował na trasie Bratysława-Praga, pomiędzy teatrem, studiem filmowym i hotelem.


6. Sceny operacji w szpitalu kręcono z udziałem Karela Högera w prawdziwych wnętrzach szpitalu w Moście. Placówka ta była wówczas najnowszym i najlepiej wyposażonym socjalistycznym ośrodkiem zdrowia w Czechosłowacji. Gdy po śmierci aktora trzeba było nakręcić ponownie wszystkie sceny z jego udziałem, realizatorzy stworzyli na potrzeby serialu kopię szpitalnych pomieszczeń w atelier słynnego studia filmowego Barrandov.


7. W roli dr Čeňkovej pierwotnie miała wystąpić aktorka Libuše Šafránková. Grająca rolę dr Alžběty Eliška Balzerová początkowo otrzymała rolę kochanki dra Blažeja, Iny. Ostatecznie o przydziale ról zadecydował reżyser Jaroslav Dudek. Libuše Šafránková wystąpiła w serialu dopiero po latach, w 3. serii "Nowe losy" w roli znajomej wdowca Blažeja.


8. Początkowo scenarzysta Jaroslav Dietl zamierzał opisać losy ordynatora i jego dwóch synów, z których jeden wyemigrował. Jednak kierownictwo telewizji nie pochwalało takiego "politycznie niepoprawnego" pomysłu. W innej wersji miał pojawić się wątek wielkiej miłości lekarki i pacjenta, ale ostatecznie pozostał z niego tylko przelotny romans dr Čeňkovej i hokeisty Rezka, który kończy się nagle. Dopiero po latach, w 3. serii bohaterowie ci spotykają się ponownie i pojawia się wątek ich dalszej relacji.


9. Sukces 1. serii zaowocował powstaniem kolejnych odcinków. Ponieważ finansowały je Niemcy Zachodnie (RFN) w 2. serii nie uświadczymy już zachwytów nad socjalistycznym państwem. Cenzura czechosłowacka musiała ustąpić hojnemu sponsorowi, który nie życzył sobie komunistycznej propagandy w serialu.


10. Serialu nie wyświetlono w Związku Radzieckim mimo entuzjastycznej recepcji w wielu innych krajach (m.in. 40% oglądalność w Niemczech). Podobno dlatego, że nikt w ZSRR nie uwierzyłby, że istnieje taki idealny szpital.


11. Słowa "Ty krowo niebieska!" (oryg. "Vy krávo nebeská!"), kończące rozmowę dra Štrosmajera z namolną żoną pacjenta, panią Dobiášovą, były improwizacją obojga aktorów. Początkowo nie spodobały się one reżyserowi, ale ostatecznie zostały przyjęte.


12. Scenarzysta Jaroslav Dietl oparł postać dra Štrosmajera na prawdziwej postaci. Podczas pobytu w szpitalu w Moście, na rehabilitacji stawu biodrowego, miał on styczność z ekscentrycznym i sarkastycznym ortopedą. Rola Štrosmajera od początku pisana była z myślą o aktorze Milošu Kopeckim.


13. Postać dr Alžběty Čeňkovej reżyser Jaroslav Dudek wzorował na swojej żonie, Magdalenie. Była ona redaktor naczelną magazynu "Xantypa", a po śmierci reżysera sprawowała pieczę nad jego dorobkiem.


14. Scenarzysta serialu Jaroslav Dietl zmarł w dramatycznych okolicznościach w wieku 56 lat. W piękny słoneczny dzień, podczas partii tenisa z rodziną, zasłabł nagle. Przybyły lekarz pogotowia ratunkowego stwierdził zgon z powodu zawału serca.


15. Aktorka Jana Štěpánková inspirację do swojej roli dr anestezjologii i samotnej matki Královej czerpała od znajomej doktor ortopedii, z którą przyjaźniła się jeszcze wiele lat po powstaniu serialu.


16. Imiona niektórych bohaterów serialu poznajemy dopiero z czasem. Siostra Jáchymová ma na imię Valentýna, czego dowiadujemy się w odcinku 4., kiedy dr Štrosmajer zwraca się do niej po imieniu na korytarzu. Imię dra Štrosmajera słyszymy w 13. odcinku, kiedy podczas wesela siostry Huňkovéj jej świeżo poślubiony małżonek Václav Pěnkava prosi "doktora Josefa Štrosmajera" o wygłoszenie toastu. Imię żony dra Blažeja nie pojawia się w 1. serii wcale  - ona sama przedstawia się jako "Blažejová", kiedy dzwoni do szpitala, śledząc męża. Jej imię Milada poznajemy w 2. i 3. serii "Po 20 latach" i "Nowe losy".




https://www.blesk.cz/clanek/celebrity-ceske-celebrity/332190/10-zajimavosti-o-ne mocnici-na-kraji-mesta-kdo-mel-hrat-sovu-a-o-jake-role-byly-mezi-herci-boje.html


https://nasregion.cz/nemocnice-na-kraji-mesta-jak-vznikla-slavna-glosa-vy-kravo- nebeska-a-proc-primare-sovu-nakonec-nehral-jan-triska-123604/

tepee

>>Imię żony dra Blažeja nie pojawia się w 1. serii wcale - ona sama przedstawia się jako "Blažejová", kiedy dzwoni do szpitala, śledząc męża. Jej imię Milada poznajemy w 2. i 3. serii "Po 20 latach" i "Nowe losy".<<
Alena. Pada w 48. minucie 6. odcinka pierwszej serii.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones