The Expanse (2015-2022)
The Expanse: Sezon 3 The Expanse Sezon 3, Odcinek 7
Odcinek The Expanse (2015-2022)

Delta-V

44m
7,8 371
ocen
7,8 10 1 371
The Expanse
powrót do forum s3e7

S03E07

ocenił(a) serial na 9

Jak tam Wasze wrażenia po siódmym odcinku?

Przede wszystkim widać, że zaczął się kolejny tom książki, bo cały odcinek to jedno wielkie zawiązanie akcji. Tak się moim zdaniem powinien zacząć 3-ci sezon, a 6 pierwszych odcinków powinni dokleić do drugiego.
W stosunku do książki wycieli część wątków, np. w książce Mars złożył oficjalny pozew sądowy przeciw Holdenowi o zwrot statku. Załoga zgodziła się wziąć na pokład dziennikarzy tylko dlatego, że była to jedyna szansa na wydostanie się z portu przed rozpoczęciem procesu (wpłacili kaucję czy coś).
Nie rozumiem co działo się od fizycznej strony z pilotem pasiarskim, który próbował bić rekord podróży przy użyciu katapulty grawitacyjnej. W pewnym momencie jest scena, jak on przelatuje koło Jowisza i jakieś straszne rzeczy się z nim dzieją, a na końcu leci mu z nosa krew. Nie rozumiem dlaczego tak się stało - przecież nie podlegał żadnym przeciążeniom. Grawitacja przyciąga tak samo każdy organ jego ciała, jak i kapsułę statku, więc nie powinno być takich efektów. No chyba, że oszukał i włączył silnik.
Podobnie niezrozumiała jest scena z Melbą pod wpływem implantów hormonalnych. Ja rozumiem, że ona zyskuje nadludzką siłę, prędkość, itp., ale najwyraźniej przestała na nią działać druga zasada dynamiki. Jeśli kobieta rzuci dwa razy większym od niej facetem o ścianę, to sama musi polecieć w drugą stronę - fizyki nie oszukasz. :)
Sceny na Behemocie - zdecydowanie uważam, że ten dziadek powinien dowodzić. A Drummer powinni dać na Rocinante zamiast Naomi. :)
Brakowało mi "We have to talk" na końcu. :)

ocenił(a) serial na 9
Ajcek

Nie martw sie o "we need to talk" - juz sie pojawily zajawki 8. odcinka - patrz moj osobny post ze spojlerami ;-)

ocenił(a) serial na 9
sylwiuszp

Widziałem. :)
W ogóle to poczułem ulgę jak zobaczyłem Holdena przy umywalce - wcześniej bałem się, że twórcy zrezygnowali z wątku powrotu M. :)

ocenił(a) serial na 9
Ajcek

Nieeeeee, inaczej nie widzialbym kompletnie sensu dla sezonu 4, bo M. jest bardzo waznym elementem Cibola Burn :-)

ocenił(a) serial na 9
sylwiuszp

Mogliby go zastąpić np. Julią Mao.

ocenił(a) serial na 9
Ajcek

"Investigator" - to slowo klucz, dlaczego Protomolekula wybrala wlasnie umysl Millera do zbadania pewnej sprawy ;-)

ocenił(a) serial na 9
sylwiuszp

Miała do wyboru kilkuset funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa Eros i rezydujących tam szpiegów UN. Równie dobrze mogliby zastąpić Millera tym gościem, który zginął w ostatnim odcinku 1-go sezonu.

ocenił(a) serial na 9
Ajcek

Ale zaden z nich chocby na krok nie zblizyl sie do rozwiazania zagadki zniszczenia Cantenbury i pozniejszych wydarzen, widac analityczny i logiczny umysl Millera okazal sie najbardziej odpowiedni dla Protomolekuly. Poza tym do wspolpracy Protomolekula wybrala jednak Holdena, latwiej dotrzec do czlowieka przez kogos, kogo sie znalo.

ocenił(a) serial na 9
sylwiuszp

Myślę, że protomolekułę nie za bardzo obchodzi zagadka zniszczenia Canterbury i późniejsze wydarzenia. :) Miller ma wyjaśnić zdarzenia, które miały miejsce miliony lat temu.

ocenił(a) serial na 9
Ajcek

Dokladnie, widac do tego zadania duet MIller-Holden wydal sie Promolekule najbardziej odpowiedni ;-) Ech, marzy mi sie 4. sezon, ekranizacja tego to co dzialo sie w Cibola Burn.

ocenił(a) serial na 9
Ajcek

Ja kto nie podlegał przeciążeniom? Podlegał na wskutek gwałtownego przyśpieszenia. Spotkało go to samo, co parę odcinków temu Avasaralę podczas ucieczki.

ocenił(a) serial na 9
acidity

Nie podlegał. Przeczytaj sobie definicję przeciążenia na Wikipedii: "stan, w jakim znajduje się ciało poddane działaniu sił zewnętrznych innych niż siła grawitacji" Nieco innaczej sformułowali to na angielskiej Wikipedii: "type of acceleration that causes a perception of weight.".
Pilot przez cały lot swobodnie spadał i nie odczuwał wagi, stąd nic nie miało prawa mu się stać.
Różnica między Avasaralą a pasiarzem była taka, że Avasarala znajdowała się w przyspieszającym układzie odniesienia, a pasiarz przyspieszał wraz z układem odniesienia, stąd nie działały na niego żadne siły w tym układzie.

ocenił(a) serial na 9
Ajcek

Idąc twoim tokiem rozumowania, skonstruowanie wirówki grawitacyjnej również nie jest możliwe...

ocenił(a) serial na 9
acidity

Widzę, że nie zrozumiałeś tego, co napisałem. Jeśli masz wątpliwość, to spytaj wprost, bo nie rozumiem co masz na myśli.

ocenił(a) serial na 9
acidity

Dla większej jasności. Mówimy o dwóch sytuacjach:
1. Układ nieinercjalny, czyli mający przyspieszenie względem innego układu. Przykład: Człowiek w wirówce przeciążeniowej albo w statku kosmicznym z włączonymi silnikami.
2. Układ inercjalny - taki, w którym każde ciało porusza się bez przyspieszenia. Przykład: Maneo w swoim statku albo człowiek w urwanej windzie (chodzi o sam moment lotu, nie upadek na parter).

W pierwszym przypadku czujemy przeciążenie, bo statek/wirówka przyspiesza względem nas. W drugim przypadku nie czujemy nic, jesteśmy w stanie nieważkości. Kiedy winda się urwie, uwięziony w niej człowiek uniesie się w powietrze, ale nie będzie miał wrażenia spadania, ponieważ względem ścian windy będzie nieruchomy.

Natomiast wracając do serialu, myślę że Maneo po prostu oszukał. Zorientował się, że źle wyliczył kurs i nie wyjdzie ze studni potencjału, więc włączył silniki, żeby ratować życie.

ocenił(a) serial na 9
Ajcek

Pilot wykorzystywał procę grawitacyjną w celu pobicia rekordu prędkości. Krótko pisząc, polega to na odebraniu drobnej cząstki energii planety w celu nadania wehikułowi większej prędkości. Dla człowieka z ziemi przyspieszenie większe niż 30m/s2 (wartość, jaką mniej więcej osiągają startujące rakiety kosmiczne) odbije się negatywnie.

ocenił(a) serial na 9
acidity

Po pierwsze mylisz przyspieszenie z przeciążeniem.
Po drugie: W jaki sposób asysta grawitacyjna miałaby odbierać energię planecie? Co to w ogóle znaczy? Prawdopodobnie gdzieś słyszałeś o wykorzystaniu ruchu obrotowego planety do przyspieszania i Ci się pomieszało. Z tego co pamiętam to się nazywało lasso, a nie proca.

ocenił(a) serial na 9
Ajcek

A zdajecie sobie sprawę, że dyskutujecie na temat realności czegoś, co ma miejsce w serialu Sci-Fi?

ocenił(a) serial na 9
spec_naz1

A jakby to był serial o samochodach, to mamy nie dyskutować o samochodach? No proszę Cię... Nawet jeśli na filmie samochody jeżdżą po ścianach i wybuchają przy najmniejszej stłuczce, to jednak film w jakimś stopniu odzwierciedla prawdziwą zasadę działania samochodów.

ocenił(a) serial na 9
Ajcek

W sumie mógłbym się powołać na konkretny artykuł, który parę lat temu był wykorzystany na maturze z fizyki, ale... co ja tam wiem, w końcu ty robisz tu za speca od fizyki.

ocenił(a) serial na 9
acidity

Wnioskuję, że artykuł albo nie istnieje albo już do niego zajrzałeś i przekonałeś się, że jednak mówi o innych zjawiskach, niż sądziłeś. ;)
Dobrze jest mieć dyplom Wydziału Fizyki UAM - można robić za "speca" na forum :P

ocenił(a) serial na 9
Ajcek

Odcinek nie był szczególnie przełomowy poza:
1. Pojawienie się Millera.
2. Coś się stało z obręczą. Na początku widać, że przelatuje przez nią statek kosmiczny, a na końcu pojawiła się jakaś błona i przelatujący przez nią spec od popisów zginął marnie. Co dziwniejsze, sam wehikuł nie uległ zniszczeniu.

Proszę jednak powstrzymać się od spoilerów książkowych.
Ile odcinków ma ten sezon?

ocenił(a) serial na 9
acidity

Podobno 13. To może zdążą doprowadzić tom do końca, bo w sumie wcale tak dużo się w nim nie działo.

ocenił(a) serial na 9
acidity

2. Slow zone. Pamietasz jak w drugim sezonie mowiono o tym, ze protomolekula potrafi lamac prawa fizyki? Przykladem Eros, ktory nie mial prawa tak szybko przyspieszyc i leciec. Ale co i jak dowiesz sie wkrotce, bo Abaddon's Gate wlasnie sie zaczal od s3e07.

acidity

Nie uderzył tylko się zatrzymał. Zakładam że statek lepiej zniósł takie przeciążenie niż ludzkie ciało. Inaczej nie umiem tego wytłumaczyć.


ocenił(a) serial na 9
ryhu13

W książce tłumaczono to tak, że protomolekuła zatrzymuje statki bez inercji, ale nie obchodzi jej ich zawartość, więc wszyscy ludzie i przedmioty wewnątrz zachowują prędkość.

Ajcek

Lepsze wytłumaczenie niż moje. Dzięki.

ocenił(a) serial na 8
Ajcek

O pozwie sądowym Marsa i pieniądzach za kręcenie dokumentu jest rozmowa, więc wątek się pojawia. Na huk drążyć. A za resztę dyskusji, dzięki :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones