PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=230910}

The Prisoner

8,1 213
ocen
8,1 10 1 213
The Prisoner
powrót do forum serialu The Prisoner

Niesamowity serial!! Inspiracja prawdopodobnie dla wielu seriali jak Twin Peaks, Lost, czy filmów
jak Wyspa.Prosty scenariusz zamienia się w coraz bardziej skomplikowany usymbolizowany
odbiór pełen nowych możliwości interpretacyjnych. O ile punktem wyjścia jest usidlenie w
tajemniczej wiosce byłych agentów brytyjskiego wywiadu, o tyle już sama końcówka wychodzi
po za wymiar zwykłego kina szpiegowskiego. Nie wydaje się w tym nic nadzwyczajnego, że
brytyjski wywiad w obawie o zdradę, wszelkich byłych agentów oraz bliskich współpracowników
umieszcza w odizolowanym miejscu, mając nad nimi pieczę. Część z nich zostaje tam już na
zawsze, inni przechodzą zmianę, lub zostają dokładnie sprawdzeni. Część z nich wraca, ale nie
jest to wielka część, pozostali albo tam pracują, albo są królikami doświadczalnymi nowych
badań. W to miejsce zostaje wywieziony główny bohater. Za każdy razem podkreśla, że nie da
się sklasyfikować, znumerować, itd jednym słowem nie da się usymbolizować, a przecież
jednocześnie jest już od dawna usymbolizowany choćby przez to, że posiada swój dokument
tożsamości, portfel, czy pieniądze. Pomimo tego, jako jedyny z przymusowych mieszkańców
wioski nie rezygnuje ze swojego planu, opuszczenia wyspy, a następnie jej wytropienia i
zniszczenia. Lecz serial głównie skupia się na tym, że z tej wyspy nie ma ucieczki. Nawet jeśli
uciekniesz do Londynu, to i tak do niej wrócisz. Wydaje się, że już w środku serii jest
umieszczona na to odpowiedź, co tylko ostatni odcinek na końcu podsuwa wyraźnie, że cały
świat jest właśnie taką wioską. Ale Prisoner postanowił i musi tak zrobić.
Prisoner wydaje się być takim bohaterem zbuntowanym metafizycznie, wręcz chwilami wydaje
się, że jest on niczym Jezus Chrystus, który chce zbawić swoich współwięźniów. Odczytać
można to różnorodnie, tym bardziej, że im dalej z odcinkami tym coraz więcej mamy odesłań do
popularnej literatury, skojarzeń religijnych, znanych piosenek itd. To cały zmasowany atak kultury
popularnej. Człowiek uwięziony, który nie panuje nad swoimi członkami.
Przemyśleń na ten temat może być wiele sam jestem ciekaw interpretacji na ten temat.
Słyszałem, że te skojarzenia religijne szczególnie w ostatnim odcinku nie są przypadkowe, autor
tego serialu i jednocześnie aktor Patrick McGoohan był człowiekiem wierzącym, i w istocie takie
chrześcijańskie przesłanie gdzieś tam płynie z tej całej historii. Jestem ciekaw waszych
odczytań. Myślałem, że znajdę tutaj pełno rozważań, tym bardziej, że ten serial jest kamieniem
milowym telewizyjnych seriali i programów, który jako pierwszy wzbudził kontrowersje i ferment
myśli z powodu pozornej niejasności przekazu. Jak wy odczytujecie ten przekaz?

mariouszek

Nie tylko był inspiracją dla przyszłych seriali i filmów, ale także dla muzyki. Zespół Devil Doll, którego liderem był Mr Doctor, w 1987 r. wydał płytę "The Girl Who Was... Death". Album ten został stworzony przez lidera-wokalistę zainspirowanego właśnie tym serialem. Nie jest to muzyka dla wszystkich, ale ja osobiście ją uwielbiam i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu, komu tego typu brzmienie przypada do gustu. Polecam też zapoznanie się z historią tego albumu, jest bardzo ciekawa (np. wydano 500 kopii płyty, jednak przy najbliższym koncercie Mr Doctor rozdał 150 z nich fanom, resztę zaś własnoręcznie zniszczył). Także widać jak silny wpływ miał ten serial na późniejsze dzieła kulturowe...

ocenił(a) serial na 10
Meloren

Tak czytałem, że miał wpływu na wielu muzyków i w wielu innych dziedzinach sztuki, ale głównie skupiłem się na sztuce filmowej w mojej wypowiedzi, a z albumem z wielką chęcią się zapoznam:)

ocenił(a) serial na 7
Meloren

Devil Doll to w ogóle temat na słuchowisko radiowe :) Polecam też zapoznać się z Twórczością awagnardowegovartystt Douglasa Pierce'a i jego zespołu Death In June. Na starszych albumach pojawiają się sample z serialu a artysta sam przyznaje się do mocnych inspiracji. Czasami nazwa zespołu jest nawet zapisywania jako DI6 :)

mariouszek

http://www.youtube.com/watch?v=AYdcApobjTY
A tutaj link do albumu (co prawda niepełnego gdyż całość trwa 66 min. 6 sek.)

ocenił(a) serial na 10
Meloren

O jeszcze mi się przypomniało, że Iron Maiden ma piosenkę The Prisoner:) ale nawiązań jest od cholery w wielu piosenkach, komiksach i książkach:)

mariouszek

szukam polskich napisów do ostatnich dwóch odcinków, posiadasz może ?

ocenił(a) serial na 10
_Bunuel_

nie i nigdzie ich nie widziałem

mariouszek

wszystkie normalne są na opensubtitles , tylko do dwóch ostanich z translatora

_Bunuel_

Odcinek 16 przetłumaczony pod wersję "Nickgal".
Uznaję tę wersję za najlepszą na razie, bardzo dobry obraz,
moim zdaniem, lepszy niż w wydaniu BluRay,
no i dźwięk sześciokanałowy.

Once Upon a Time/Pewnego razu
Bardzo chaotyczny odcinek i mocno zdziecinniały.
Nie dziwię się, że kolega "barthezg"
dał sobie spokój z ostatnimi dwoma odcinkami.
Są mocno przeciętne.
Ostatni odcinek po wakacjach pewnie zrobię.

Świetny Leo McKern, miał fantastyczny głos.
"By hook or by crook we will"

ocenił(a) serial na 10
mariouszek

Warto wspomnieć, że czołówka jest arcydziełem sztuki filmowej i opowiada więcej niż niejeden film. Słyszałem, że przy okazji ostatniego odcinka Wielka Brytania zaliczyła kryzys energetyczny - wszyscy włączyli telewizory i część Szkocji została bez prądu. Kolejne takie załamanie miało miejsce dopiero przy pierwszym finale BigBrother'a.
Jeśli chodzi o znaczenie, to dla mnie jest to po prostu starcie masy/grupy/systemu i jednostki, która chce zachować swoją osobowość/integralność/niezależność. Ostatnie dwa odcinki jasno to pokazują - zauważyć wystarczy jak "sąd" reaguje na słowo "I" ["ja"].
Serial epokowy, nie widziałem niczego lepszego.

mariouszek

Serial faktycznie dobry, jeśli weźmie się poprawkę że jest sprzed 50 lat. Niestety brakuje mi zupełnie znajomości materii dla głębszego zrozumienia. Nie widzę ani żadnych symboli ani jakiegoś przesłania lub skojarzeń religijnych. Ostatnich trzech odcinków wogóle nie zrozumiałem, przede wszystkim zmiany scenerii z filmowej na taką teatralną. Widocznie intelektualnie nie osiągam wystarczająch pułapów. A z innej beczki: polecam parodię serialu w Simpsonach: https://www.youtube.com/watch?v=4RV3RXMNGVs

mariouszek

Sam autor wypowiadał się już na temat zakończenia. Swoją drogą - to chyba najbardziej rzetelna interpretacja zakończenia serialu: http://prisoner.gigacorp.net/fallout.html

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones