PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=663388}

Utopia

8,2 29 036
ocen
8,2 10 1 29036
7,6 7
ocen krytyków
Utopia
powrót do forum serialu Utopia

Kiepski bardzo.

ocenił(a) serial na 2

TL;DR - Serial kiepski. Wszystko takie sobie, razem powstaje bele jaka mieszanka która nie
zachęca do oglądania.
Wszystko w tym serialu jest drugorzędne. Postaci są jakieś przerysowane i stereotypowe.
Dialogi się nie kleją i często nie mają sensu (pracownik biura pokazuje <cenzura> swojemu szefowi,
wychodzi kiedy chce itd. Ani nie jest wyjaśnione że ma jakieś super plecy, ani szef go nie
zwalnia). Nowe postaci wprowadzane są w nieciekawy sposób; zamiast pokazać coś
ciekawego, każda nowa postać ma krótką scenę, która opisuje dokładnie kim jest i co robi
(włącznie z tym, że jedna z postaci rozmawia przez telefon i jej rozmówca mówi coś w stylu
"Jesteś bardzo ważną osobą, zastępca ministra zdrowia"). Jest to robione tak na siłę, że
zniechęca raczej niż zaciekawia. Co gorsza, postaci są dosyć stereotypowe i lekko karykaturalne
(i niestety nie jest to subtelna zamierzona groteska jak np. w Fargo, tylko po prostu kiepska
robota). Sama fabuła też rozczarowuje - niby jest tu jakaś tajemnica, ale wprowadzona tak, że
kompletnie nie wiadomo o co chodzi. Jest jakiś komiks, jakieś forum, jakieś bandziory - ale jak
to się ze sobą łączy? O czym ja właściwie oglądam serial? Nie mam pojęcia. Ogólnie - bardzo
nie polecam. Obejrzałem niedawno takie perełki jak True Detective, Fargo, GoT i po prostu
szkoda mi teraz czasu na takie miernoty jak Utopia.

ocenił(a) serial na 10
vanderherring

Po prostu nie rozumiesz tego serialu.

ocenił(a) serial na 10
Nessi92

Nie tyle nie rozumie co nie chce mu się poczekać na rozwiązania i łączniki. A warto czekać.

ocenił(a) serial na 2
Nessi92

Nessi: ja myślę, że jest inaczej - Ty po prostu nie zrozumiałeś/łaś mojej recenzji.

ocenił(a) serial na 10
vanderherring

Uznajmy, że nie znalazłeś w tym serialu tego, czego się spodziewałeś/aś :)

ocenił(a) serial na 9
vanderherring

"Sama fabuła też rozczarowuje - niby jest tu jakaś tajemnica, ale wprowadzona tak, że
kompletnie nie wiadomo o co chodzi. Jest jakiś komiks, jakieś forum, jakieś bandziory - ale jak
to się ze sobą łączy? O czym ja właściwie oglądam serial? Nie mam pojęcia."


Z tego co piszesz wnioskuję, że obejrzałeś tylko/dopiero pierwszy odcinek (albo post pisałeś po obejrzeniu pierwszego odcinka). Nic dziwnego więc, że nie wiesz do końca o co chodzi. Fabuła jest tak poprowadzona, że pierwszy odcinek zasypuję nas masą pytań i pozornie nie trzymających się kupy wydarzeń natomiast kolejne epizody łączą wszystko w zgrabną całość dokładając jeszcze kolejne wątki. To chyba dobrze, że wszystko nie jest od razu podane jak na tacy co? Oglądając dalsze odcinki dowiesz się co to za "bandziory", co to za komiks itd. Serial polecam, jak dla mnie naprawdę świetna produkcja.

ocenił(a) serial na 6
Blackmoorland

Problem w tym, że całość nie jest zgrabna. Masa błędów, brak logiki i spójności, okraszony często absurdem, dyskwalifikuje wartość merytoryczną serialu, a szkoda, bo jest dość ciekawie zrobiony i dotrwałam do końca drugiego sezonu. Najlepszy odcinek: 2x1.

ocenił(a) serial na 7
homilka

Zgadzam sie w ten serial powinien sie zkończyć po 2x1. Główni bohaterowie strasznie irytujący historia z grubsza fajna ale jak sie głębiej przyjrzeć to sie poprostu nie kleji. Liczę że Amerykanie poprawią błędy bo ten serial to dla mnie zmarnowany potencjał. Szczególnie mi szkoda dzieciaków granta i alice to co oni zrobili z nimi w 2 sezonie porostu straszne.

smok22

Pozlepiane kawałki? Bez logiki i sensu? Niepołączone fakty? Człowieku... obejrzyj ErgoProxy. Tam jest zamotanie. Tu masz fabułę liniową. Tam większość serialu nie wiesz co tak na prawdę się dzieje, dlaczego i po co. Damn. Nawet koniec wszystkiego nie prostuje, a nawet komplikuje.

ocenił(a) serial na 10
vanderherring

To najgenialniejszy serial jaki kiedykolwiek powstał. Treść jest soczysta a obrazy idealne. W połowie drugiego sezonu wiem to na pewno.

Selamun

dokładnie-jak na razie to tylko BB cenię wyżej a Utopia z The Shield na równi a to tylko połowa 2 sezonu
genialnie prowadzony serial - Anglicy wymiatają teraz

ocenił(a) serial na 10
machiavellimind

Dla mnie BB za długi.
doceniam jeszcze: Black Mirror, Luther, Shadow Line i Injustice. Polecam!!!

ocenił(a) serial na 9
Selamun

Serial świetny, ale bez przesady, że najlepszy.
Twin Peaks, Archiwum X, Oz, Sopranos, Sześć stóp pod ziemią,
The wire, The Shield, Rzym, Breaking Bad, Gra o tron, Detektyw, Fargo.
Kilka z tych jest znacznie lepszych.

ocenił(a) serial na 9
vanderherring

Trochę szkoda, że się zniechęciłeś. Myślę, że to kwestia innej narracji niż w "perełkach jak True Detective, Fargo, GoT". Tam masz wszystko poddane "obróbce kulinarnej" by było lepiej trawione, choć myśl jest podobna - pokazać to samo inaczej. Spójrz na ten serial jak na nasz bigos - w swej formie nie zachęca do spożycia, ale kilka kęsów przekonuje. Wysoko oceniłeś Underground, więc jest nadzieja, że strawisz i tą nietypowa potrawę - trochę wytrwałości. Spróbuj spojrzeć na ten film jak na nowoczesny komiks, taki sam wokół, którego kręci się ta cała historia, taki bez dymków, bez spójnej akcji - narracji. Polubisz to, myślę, że nawet bardziej niz GoT, który już trochę zalatuje hamburgerem. Odwagi, dasz radę!

olek1

Pierwszy odcinek zachwyt - kolory odurzają, muzyka świetnie uzupełnia dynamiczną narrację. Potem wszystko stopniowa siada i soczyste walące po oczach kolory i fajna muzyka nie są w stanie przykryć sztampy i banału fabuły. Szkoda.

fidelio77

Dodam, że piszę to w połowie 1 sezonu.

fidelio77

Jeszcze jeden dopisek - brakuje mi fabuły i bohaterów na poziomie np. State of play, muzyka i zdjęcia z Utopii mogą zostać.

ocenił(a) serial na 9
fidelio77

Nie bój, nie bój, jak americanie to wezmą na warsztat to dorobią takich herosów, że nic już nie będzie ważne, tylko ONI a reszta to bedzie tło. :). Tak naprawdę to jestem zdania, że ten "brak" bohaterów to duży atut.

olek1

Ktoś coś pisał o braku herosów? Weź może przeczytaj jeszcze raz co napisałem.

ocenił(a) serial na 9
fidelio77

czytałem to kilka razy i ciągle mam wątpliwości czy piszać np. "Potem wszystko stopniowa siada i soczyste walące po oczach kolory i fajna muzyka nie są w stanie przykryć sztampy i banału fabuły." to o Utopii czy o Gra o Tron. Potem piszesz, że "brakuje mi fabuły i bohaterów na poziomie"i tez nie jestem pewny, czy to o Utopii czy też ogólnie o jakimś tam braku, ale koncówka twojego stwierdzenia, że "muzyka i zdjęcia z Utopii mogą zostać" jednoznacznie mnie skierowała, że jednak to o Utopii więc napisałem, jakie mam zdanie o "bohaterach" w serialach. Naturalnie wykluczając Raya Donovana, którego asertywość zawsze będzie dla mnie niedościgłym wzorem. ;)

olek1

Bohaterów na poziomie tych ze State of play, czytaj do końca!

ocenił(a) serial na 9
fidelio77

niestety nie zbliżyłeś mnie do konkluzji. Jesteś za czy przeciw?

olek1

To było w całości tylko i wyłącznie o Utopii:
" Pierwszy odcinek zachwyt - kolory odurzają, muzyka świetnie uzupełnia dynamiczną narrację. Potem wszystko stopniowa siada i soczyste walące po oczach kolory i fajna muzyka nie są w stanie przykryć sztampy i banału fabuły. Szkoda."

Tu zaś doprecyzowałem gdzie widzę pozytywy a gdzie braki Utopii:
"Jeszcze jeden dopisek - brakuje mi fabuły i bohaterów na poziomie np. State of play, muzyka i zdjęcia z Utopii mogą zostać."

Teraz jaśniej?

ocenił(a) serial na 9
fidelio77

tak też cię zrozumiałem, i dlatego napisałem o "bohaterach" w ten sposób. Zgadzam się, że bohaterowie z Utopi są mocno uproszczeni i, że jest to ich zaletą, a nie wadą. Niemniej w drugiej części (UTOPIA2) to się zmienia i "bohaterowie" maja więcej głębi. Niemniej nadal jestem zdania, że ten uproszczony, schematyczny, komiksowy charakter charakterów (bohaterów) jest uzasadniony. Dzięki. to tyle.pozdrawiam

ocenił(a) serial na 9
fidelio77

ps. niestety już sie zabrali za to http://www.filmweb.pl/news/David+Fincher+wyre%C5%BCyseruje+ca%C5%82y+sezon+%22Ut opii!%22-107544
ups.
a słowo ciałem się stało - sic!

ocenił(a) serial na 9
olek1

Chyba sobie żarty robicie...robią tą amerykanie? Po jasną cholerę?

ocenił(a) serial na 9
Anthrax91

To oczywiste, żeby było "jeszcze lepsze" :) ale Fincher budzi nadzieję, że nie wszystko zaleją kechupem.

ocenił(a) serial na 9
olek1

Nie tylko Fincher budzi nadzieje, ale też to, że będzie serial HBO.
A oni raczej dbali zawsze mocno o realizm np:
Oz, Sopranos, Kompania braci, Sześć stóp pod ziemią,
The wire, Deadwood, Rzym, Zakazane imperium, Detektyw itp
Ten ich surowy realizm oraz wielowątkowa fabuła to
wizytówka seriali HBO.

ocenił(a) serial na 9
returner

pełna zgodza zobaczymy. pozdr

vanderherring

Też nie wytrzymałem.

ocenił(a) serial na 8
kalias1

Serio nie widzicie celowej groteski?

kalias1

To jest nas kilku/kilkoro kalias1.
Świetne zdjęcia, bardzo charakterystyczne, przerysowane postacie (doskonały Arby, bardzo brytyjska Becky), muzyka tak intrygująca jak kompozycje Angelo Badalamenti do Twin Peaks - właściwie same zalety. Niestety nie - fabuła tak zakręcona że chyba tylko po obejrzeniu drugi raz byłbym w stanie to poskładać w całość, choć i tak wątpię. Szkoda bo tak dobra forma jest dla mnie niezrozumiała na poziomie treści. Uprzedzam pytanie - obejrzałem więcej niż pierwsze 3 odcinki i to chyba nie świadczy o mnie dobrze skoro nie ogarnąłem fabuły. Jako widz (średnio bystry) pod koniec drugiego odcinka chciałbym już nie dziwić się co chwilę "ale o co chodzi", a tu niestety co chwilę suprajs i znów nic nie rozumiem.

ocenił(a) serial na 7
konto_zawieszone

Bardzo wiele wyjaśnia odcinek 2x1. Sugeruję go obejrzeć a wtedy akcja z 1 serii stanie się bardziej zrozumiała. Choć dla mnie nie była aż tak zawikłana - wystarczyło założyć, że wszyscy kłamią, wtedy wiele rzeczy stawało się zupełnie prostych.

Karakuli

No pewnie tak choć ciężko oglądać 6 odcinków sezonu nie kumając o co chodzi z nadzieją że w drugim sezonie coś się wyjaśni. Dla mnie ten serial to zaskoczenie na przemian z absurdem. I tak co odcinek. Rozumiem że scenariusz ma być tajemniczy, zagmatwany i zaskakujący ale tam nie ma punktu zaczepienia aby coś próbować sobie układać. Ciekaw jestem jak trafi do szerszej jak będzie ze zrozumieniem fabuły.

ocenił(a) serial na 10
vanderherring

A ile obejrzałeś? Rozumiem, że oczywiście nie każdemu spodoba się to samo, ale jeśli widziałeś tylko jeden lub dwa odcinki, to nie dziw, że nie rozumiesz.

vanderherring

Rzadko bywam tak dosadny.
Kompletny debil jesteś.

ocenił(a) serial na 5
vanderherring

Ten serial nie tyle nudzi, co przemiela znane wątki teorii spiskowych w sposób miałki i czasem żenujący, to wszystko już było zrobione ciekawiej. Ten serial odbieram jak produkcję dla nastolatków którzy przechodzą konwersję z Jeziora Marzeń.
Kiepskie aktorstwo, od dialogów w drugim odcinku złuszczyła mi się farba na futrynie.
Coś nie jest wyjątkowe, tylko dlatego że jest zaplątane. Scenariusz w zarodku ma spory potencjał ale rozrósł się w nieprzycinany krzak.
Gdzieś ktoś rypnął że ten serial to - pożal się Boże - synteza Andersona z Lynchem.
Jak to przeczytałem dostałem oligospermii :D
Nie wiem czy fragment z torturami, gdzie walą jednemu ziomkowi różne rzeczy pod powieki, miał być celowo groteskowy czy
stylowo kiczowaty, w każdym razie wyszedł żenująco.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones