PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11525}
7,4 8 289
ocen
7,4 10 1 8289
7,3 3
oceny krytyków
Wakacje z duchami
powrót do forum serialu Wakacje z duchami

Kolejny film mojej młodości trudny do przecenienia. Oglądało się go tyle razy ile leciał. Wspaniała harmonia świata dzieci i dorosłych. Wzajemny szacunek. Wielka przygoda, humor zbieranie doświadczeń, kształtowanie zainteresowań i nauka. Dlaczego to kino umarło?

ocenił(a) serial na 5
Winnetou28

Nie chcę tu nikogo obrażać, owszem były fajne momenty, ale ogólnie jak dla mnie film jakiś taki kiczowaty.

van_der

Tego typu filmy były adresowane do wczesnych nastolatków i bardzo dobrze się sprawdziły w odbiorze. Nie chodziło w nich zadęcie artystyczne. Po latach czasem do nich wracam.

ocenił(a) serial na 5
Winnetou28

Ja go niestety wcześniej nie widziałem, więc może dlatego mnie trochę irytował.

P.s. Henio Gołębiewski z tym swoim "legalnie" był po prostu najlepszy :)

van_der

Bez mała pół wieku temu powstało wiele filmów dotyczących codziennego życia dorastających dzieci. Ich akcja była prowadzona z humorem, ale nie było dużych przerysowań. Każdy miał poczucie że " mnie też mogło się to przytrafić". Były to np. Stawiam na Tolka Banana, Wakacje z duchami, Gruby, Przygody Marka Piegusa, Koniec wakacji, Pan Samochodzik i Templariusze. To naprawdę filmy kultowe.

ocenił(a) serial na 5
Winnetou28

Na TVP abc lecą wieczorami właśnie te stare seriale, nagrywam sobie na dysk dekodera, a następnie oglądam. Ostatnim dobrym serialem dla młodzieży to były "Trzy szalone zero" z 1999 roku, dalej to już nic ciekawego dla młodzieży nie było. Na swój sposób szanuję te stare seriale...to były czasy.

van_der

Warto dodać, że te filmy były kręcone na podstawie wcześniej napisanych książek. To było dodatkową atrakcją bo dzieci czytały te lektury, a nawet na swój sposób je kochały. Niedawno nakręcono Klub włóczykijów wg. lektury Edmunda Niziurskiego. Niestety moim zdaniem nie było to udane. Nie wiem dlaczego nie ma dziś dobrych filmów dla dzieci. Przecież porzuca się w ten sposób część procesu wychowania. Tak mi się wydaje.

Winnetou28

ja zacząłem oglądać polskie filmy od 1980 (prlowskie, klasyki)

BrunoBieda

Tak od końca? A co z tymi z lat 48-79? Tam to dopiero klasyki.

ocenił(a) serial na 10
van_der

Jeszcze jest świetne "Magiczne drzewo".

Winnetou28

We wczesnej młodości również przedkładałem zabawę żołnierzykami, nad seks. Widzę, że niektórzy zatrzymali się na tym etapie.

mak65

Dogadujesz się zatem dobrze ze swoim partnerem. Ok. Tyle że ja ci nie zazdroszczę wcale. Legalnie.

mak65

Dogadujesz się zatem ze swoim partnerem. Ok. Tyle że ja ci wcale nie zazdroszczę. Legalnie.

Winnetou28

Ten "partner", to chyba ci się śni po nocach, że tak o nim w kółko powtarzasz. Nie zazdrościsz go? Widocznie twój ładniejszy ...

mak65

Musiałbym być bardzo znudzonym człowiekiem żeby kontynuować. Popróbuj z kim innym.

ocenił(a) serial na 10
mak65

Dobrze ci przyciął Winnetou28, kto sieje wiatr, zbiera burzę!

Wydmin

Wyzywanie od ¶edałów nazywasz "dobrym przycięciem? Obaj jesteście chamy!

ocenił(a) serial na 10
mak65

To była ścisle adekwatna, na twoim poziomie, odpowiedź. Podjęcie tematu filmu, filmu dla młodzieży, artystycznego (to nie byle co w kategorii filmow dla młodzieży) ty zbyłeś przykrym szyderstwem, że ktoś zatrzymał się w rozwoju - a seks przedstawiłes jako probierz postępu, rozwoju człowieka - i to wszystko dzieje sie na forum portalu filmowego! Nie na Pudelku, nie na tandetnym i półamatorskim o2, lecz na Filmwebie, gdzie ludzie ujawniaja swoja wrazliwość, czesto zdolność krytycznej oceny filmów... Zebrałeś owoc nierozważnego wpisu, oddano ci dokładnie tym, co wysłałeś, pogardą. Ja bym tak nie odpowiedział jak Winnetou, ale tak reagują na portalach, zwłaszcza gdy ktoś ich wyszydzi.

Wydmin

Bo taka jest moja wizja tego "artystycznego" filmu: miłe wspomnienie z dzieciństwa, niska wartość w obecnym odbiorze. Zachwyty nad serialem potraktowałem ostrą ironią (jakże częstą u krytyków), ALE NIE CHAMSTWEM! Nie odróżniasz tego - twoja sprawa.

ocenił(a) serial na 10
mak65

Ba, są krytycy, którzy używają wulgaryzmów na nn portalu (w ocenie "Zagubionej autostrady" jeden z krytyków oceniających film napisał, że ma coś tam "roz *...ebane"), nie ma co naśladować krytyków, zwłaszcza że czynisz to poprzez drwinę z piszących, za pomocą argumentu ad personam, że rzekomo recenzenci na forum nie dorośli, zatrzymali się w rozwoju. Ewentualną niską jakość filmu uzasadnia się inaczej, nie przez atak na chwalących film.

A swoją drogą film jest świetny, oceny krytyków profesjonalnych o tym świadczą, oceny 9, 7, 6 - trudno nie widzieć sugestywnej gry młodych aktorów (zwłaszcza Gołębiewskiego), ról dorosłych aktorów (fantastyczni Turek, Janowska, Fetting, itd.), humoru na poziomie, działającego często przez zabawne aluzje do modnych wówczas tematów, pozbawienia serialu wulgarności czy dosadności dziś niekiedy modnej. No i jest to film drogi, przypominający obecnym 50-latkom, 60 latkom kraj ich młodości, nawet poszczególne rekwizyty.

Uwaga - ten tekst pisałem dwa razy, a wkleiłem trzeci raz, wcześniej przezornie go kopiując, bo automatyczny cenzor nie przepuszczał tekstu, pewnie ze względu na... zacytowanie słów krytyka Kalbarczyka... ściślej jednego wulgaryzmu - czyli ON MOŻE kląć, ja nie, my nie!

Wydmin

Gołębiewski? We wszystkich filmach był identyczny - gdyby nie koledzy i scenografia, nie dałoby się filmu rozpoznać.

ocenił(a) serial na 10
mak65

Po prostu znakomity aktor CHARAKTERYSTYCZNY, o stylu gry niespotykanym.

Wydmin

No właśnie: charakterystyczny. Sprawdzał się w krótkich epizodach, w Edim zagrał samego siebie w zasadzie. Ot, wszystko.

ocenił(a) serial na 10
mak65

Jako dziecięcy aktor był REWELACYJNY. No trudno podchodzić do niego gdy był dzieckiem jak do wykształconego aktora dramatycznego... Jako chłopak z podwórka, cwaniak, był rewelacyjny, mało znam takich przypadków w filmie światowym. A co do "Ediego", to był inny okres, był on już dorosły, uważam ten film za marny wbrew pochwałom, których naprawdę pojąć nie mogę. Tam właśnie Gołębiewski zagrał ŹLE, ale to wina twórców filmu, filmu gdzieś głębiej w jego strukturze skłamanego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones