PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=659055}

Wikingowie

Vikings
8,4 174 157
ocen
8,4 10 1 174157
6,8 8
ocen krytyków
Wikingowie
powrót do forum serialu Wikingowie

Odcinek 6 sezonu 6

ocenił(a) serial na 8

Nie wiem czy to ktoś przeczyta i czy ktoś jeszcze w ogóle to ogląda. A jest na co popatrzeć. Przynajmniej było w tym odcinku. Mamy wspaniały pojedynek - nie zawaham się tego powiedzieć - jeden z najlepszych w całym serialu, genialną choreografię walk, ciekawie przemyślaną potyczkę wygraną dzięki sprytowi i gruntownej znajomości psychologii pola walki. Jest szczypta polityki przefiltrowana przez postaci, ludzi z krwi i kości, rządzące nimi motywy i skrywane emocje, które wybuchają nagle niczym wulkan. Finał odcinka zaś, mroczny, zimny, klimatyczny jak samo tchnienie ciemności zdziera wiotką, niewidzialną zasłonę między światem rzeczywistym, a światem mitów, wizji, halucynacji i archetypów z teorii Junga.

Sam nie wiem czemu nie wymiękłem wcześniej. Sypało się w sezonie 3 i 4. Kompletną klapą był sezon 5. A ja czekałem na 6. I nie zawiodłem się. Wygląda jakby twórcy przemyśleli wszystko od nowa, bo sezon szósty wygląda lepiej od poprzedników. Mają swoje misternie zadbane wątki które nieśpiesznie prą do przodu, niczym długa łódź prująca morskie fale w rytm uderzeń północnego wiatru. W wilgotnym piasku plaż, zimnej wodzie zatok, dusznych i zadymionych Miodowych Halach ozdobionych porożem jeleni i kośćmi wielorybów saga rodu Ragnara lśni niczym ciepłe palenisko w mokrą, chłodną zimową noc.

ocenił(a) serial na 10
Lucas207

Najlepszy odcinek sezonu. Granie na uczuciach Ivara przez młodą parę. Bjorn na równi pochyłej. Wypełniona przepowiednia o Lagerthcie i synu Ragnara (uważam, że Hvitserk dokona czegoś wielkiego, obstawiam, że odkryje Amerykę).

Postać Erika który też był wielkim odkrywcą (uwaga spojler historyczny - odkrył Grenlandię) została wprowadzona gdy ratuje Bjorna przed siepaczami Haralda.

Tylko ciekawe co z Ubbe będzie? Uważam, że rozpierzchną się synowie Ragnara po świecie bo w Norwegii nie mają już czego szukać.

Tommy_DeVito

Też pomyślałam, że to będzie ten Eryk. Mam nadzieje, że pokażą odkrycie Grenlandii - jak nie teraz, to w spin-offie. O ile spin-off dojdzie do skutku.

ocenił(a) serial na 8
Sirielle

Ciekawe jak Bjorn przyjmie śmierć Lagherty.

W 6A zostały jeszcze 4 odcinki i ze zwiastuna całego sezonu wiadomo, że Ivar spotka się z Bjornem więc powróci.
A potem z tego co orientuje się ma być jeszcze za rok 6B i na tym zakończą cały serial.

Zostaje jeszcze inny serial o wikingach "Upadek królestwa", gdzie dostaliśmy porządne równe 3 sezony na miarę pierwszych 3 sezonów Vikings i zapowiedziano również 4 sezon tego serialu.

Jakościowo Vikings 1-3 oraz Upadek królestwa 1-3 > Vikings 4-6

ocenił(a) serial na 10
returner

Jeżeli znasz dobrze angielski i nie możesz się już doczekać obejrzenia tego epizodu, to History udostępniło na youtube fragment z tego odcinka, w którym Bjorn we wzruszającej przemowie pięknie pożegnał Lagerthę: https://www.youtube.com/watch?v=G6YnBijnlc8

returner

To prawda, warto obejrzeć TLK. Początkowo wydawało mi się słabsze od Wikingów, głównie przez gorszą oprawę wizualną. Najbardziej chyba przez ten biedny drewniany Bebanburg na gołej skale, a ponoć już wtedy była tam kamienna twierdza. Szybko mnie jednak wciągnęło, ciekawa historia i bliższa autentycznym wydarzeniom. Do tego można porównać syna Ragnara w obu produkcjach - Ubbe vs Ubba. Jedynie brakuje mi bardziej mistycznych scen, jak wg mnie najpiękniejsza scena z wszystkich sezonów Wikingów - końcówka 7 odcinka.

returner

Nie da się edytować - 7 odcinka tego sezonu.

ocenił(a) serial na 6
Sirielle

Tu nie ma co myśleć - jest rudy, jest banitą - to cechy Eryka Rudego. :)

ocenił(a) serial na 6
Tommy_DeVito

To Ubbe chce płynąć do Ameryki. On ma ją odkryć. Jak była mowa o lądzie na zachód od Islandii porośniętym drzewami to nic innego jak właśnie Ameryka. A Ubbe ciągle pyta o podróżnika, który to opowiada.

ocenił(a) serial na 10
Lucas207

Dla Mnie to był najbardziej emocjonaly odcinek od śmierci Ragnara i chociaż tego, że w tym sezonie Lagertha umrze, można było się spodziewać, to jednak do końca miałem nadzieję, iż stanie się dopiero pod koniec całego sezonu. Sam odcinek był bez wątpienia najlepszy w tym sezonie, który jak dla Mnie do tej pory nie był jakoś szczególnie porywający. Dodatkowym smaczkiem tego odcinka był polski akcent w postaci gościnnego występu Anny Marii Jopek, która zaśpiewała piękną pieśń na cześć Lagerthy.
Spodziewam się, że następny odcinek będzie poruszającym pożegnaniem największej wojowniczki w historii wikingów, czego przedsmak możemy obejrzeć z udostępnionego fragmentu przez History na youtube, w którym Bjorn, chwytającą za sercę przemową żegna swoją matkę: https://www.youtube.com/watch?v=G6YnBijnlc8
Tak bardzo przez te wszystkie sezony zżyłem się z postacią Lagerthy, że nawet ja się wzruszyłem oglądając tę scenę, a nieczęsto mi się to zdarza na filmach czy serialach...

ocenił(a) serial na 8
Dadelog

Polska wokalistka podkłada wokal w kulminacyjnym momencie. Niesamowity, taki "obcy" śpiew potęgował nastrój niezwykłości i zacierania się granicy między rzeczywistością, a mitem, światem bogów i światem ludzi. Wyszło naprawdę bardzo dobrze.

ocenił(a) serial na 8
Lucas207

Wielkie dzięki za link. Ta scena to mistrzostwo świata. Taka piękna i poruszająca serce. Czasem tak niewiele znaczy tak wiele.

ocenił(a) serial na 10
Lucas207

Dobrze powiedziane/napisane. To będzie bez wątpienia wyjątkowy odcinek.

ocenił(a) serial na 9
Lucas207

Oglądałem i przyznam szczerze, że jak rzadko płacze na filmach bo raczej dusze wszystko w środku tak tutaj nie wyrobiłem.Serce skoczyło mi do gardła i poleciały łzy, strasznie sie z tą postacią związałem.Sposób w jaki odeszła jest kuriozalny i tego nie moge przeboleć.Mogła już zginąć po walce z siwym ale nie w tak żałosny sposób.Świetny odcinek swoją drogą.

ocenił(a) serial na 8
wilq_24

Czy żałosny - nie powiedział bym, na pewno niespodziewany. A to właśnie się ceni - przemyślany reżyserski zabieg, znaczący poetycki koncept. Przypomina mi się historia śmierci innego bohatera serialu - Olega Mądrego znana z "Powieści minionych lat". Tam też była przepowiednia pełna tajemnicy, a unikanie jej tylko paradoksalnie przybliżyło zgon.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones