PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=772895}

Wodnikowe wzgórze

Watership Down
7,5 1 713
ocen
7,5 10 1 1713
Wodnikowe wzgórze
powrót do forum serialu Wodnikowe wzgórze

Tak się zastanawiam, dlaczego powieść Adamsa zaklasyfikowana jest jako Fantasy?
Owszem, mamy tu mówiące zwierzęta, oraz rozbudowany świat legend, mitów i wierzeń, język, itp. ale z drugiej strony, całość jest utrzymana w naturalistycznej konwencji, co trochę mi się z tym Fantasy kłóci, ale może tylko ja tak mam?

Porównując to do, np. "Mysiej Straży" to tam mamy już do czynienia z większą liczbą elementów Fantasy, gdyż myszy nie tylko noszą ubrania, mają broń ale też budują miasta, itp. Na tym tle, "Wodnikowe Wzgórze" jest zbyt realistyczne i bardziej pasuje doń określenie przypowieść, baśń, niż Fantasy.

lelen_lis

Mi tam bardziej pasuje ze to jest fantasy niż gdyby miało być np baśnią. Bo gdyby było baśnią to cóż.. nie spojrzałbym na to. No i bym tego żałował :D

Zauważyłem ze jesteś dość aktywną osobą pod tym filmem. No i łatwo rozpoznawalną. No i chciałem się spytać czy znasz inne, podobne filmy, książki. Gdzie występują zwierzęta etc. Bo tak z niektórych twoich wpisów, trafiłem na 'Zwierzęta z Zielonego Lasu' (Jak porównywałeś to do Wodnikowego. No i zgadzam się z tobą. Wszystkie powinny mówić a nie tylko te "dobre".) i mi się spodobało. A od razu po obejrzeniu Wodnikowego... kupiłem książkę. Tak bardzo mnie ten film zachwycił :). Trochę droga ale co tam, wiem ze było warto. Podobnie tez chciałem poszukać z Zielonego Lasu. No ale jak pisałeś, nie ma. Szkoda.

Draco_2511

Ja 'Wodnikowego Wzgórza" szukałem trzy tygodnie i znalazłem dopiero w sieci "Mole w Mole" i to dwa podstarzałe już egzemplarze. Cały nakład z 2016 roku się wyprzedał, choć wydawca oznajmił, że jeszcze w styczniu do księgarń ma trafić dodruk (na razie jest tylko ebook).

Hmmm ... co do podobnych treści, to jest ciekawa seria komiksowa: "Mysia Straż", gdzie myszy posiadają swoją cywilizację, bohaterów, miasta, władają bronią, itp. a tytułowa Straż broni granicy przed drapieżnikami, które znowu są po prostu złe z natury ;)
Jest też inny, francuski komiks, "Miecz Ardeńczyka", gdzie mamy do czynienia ze Średniowiecznym Fantasy z antropomorficznymi zwierzętami, a fabuła zahacza odrobinę o "Grę o Tron".

Co do "Zwierząt z Zielonego Lasu" to jestem ciekaw, dlaczego powieści Danna nie trafiły do Polski, pomimo popularności serialu i wydawania gazetki z nim związanej - książek jest aż osiem:

The Animals of Farthing Wood (1979)
In the Grip of Winter (1981)
Fox's Feud (1982)
The Fox Cub Bold (1983)
The Siege of White Deer Park (1985)
In the Path of the Storm (1989)
Battle for the Park (1992)
Farthing Wood - The Adventure Begins (1994)

Przy czym ostatnia jest prequelem, a pierwszy tom liczy sobie 300 stron, więc jest krótszy od "Wodnikowego Wzgórza" ale nie przesadnie krótki i jestem ciekaw języka, jakim operuje pisarz, itp.

lelen_lis

Ja kupiłem to nowe wydanie. Starych pełno jest na allegro. Ale tych akurat nie chciałem.

Wolałbym książkę niż komiks ale ten miecz wydaje się być ciekawy. Take nim się pewnie zainteresuje. Masz coś jeszcze ? Niekoniecznie podobne a po prostu ze zwierzętami itp.

8 tomów.. szkoda, szkoda. A mogła być fajna seria.

Draco_2511

Też kupiłem nowe wydanie ale było ciężko z dostępnością.

"Mysia Straż" też jest fajna, na razie są cztery tomy:

- "Jesień 1152 część I"
- "Jesień 1152 część II"
- "Zima 1152 część I"
- "Zima 1152 część II"

w kolejce czeka "Czarny Topór".

Z książek to już nie wiem ... Może klasyka, "O Czym Szumią Wierzby"? A może 'Pax"? choć to nie jest Fantasy:

https://kulturaliberalna.pl/2017/09/19/krzysztof-rybak-recenzja-ksiazki-pax-kl-d zieciom/

lelen_lis

Serio ? To nie wiem bo jak patrzyłem wczoraj to było łatwo dostępne. Jedynie cena się różniła od drogiej do bardzo drogiej.

Jakoś myszy mnie nie ciekawią. Może jest to ciekawa seria ale myszy.. jakoś nie....

Na to wygląda ze tylko WW i Las są najciekawsze. :D

Draco_2511

W każdym sklepie dostępny był tylko ebook, wersja książkowa niedostępna i nadal tak jest - choć jest kilka sztuk na Ebay.

lelen_lis

No to chyba nie umiesz dobrze szukać. Na allegro jest, bonito, empik.. i jeszcze z 5 innych stron jak właśnie w ten chwili patrze. Wersja papierowa.

Draco_2511

Jeszcze dwa dni temu był tylko ebook ale jak pisałem, kontaktowałem się z wydawcą i miał być dodruk w styczniu, więc to pewnie jest on ;)

lelen_lis

Hmmm no to możliwe. W takim razie wybacz xD

Draco_2511

Cóż, teraz trochę żałuję, że nabyłem stary i już trochę pożółkły egzemplarz ...

lelen_lis

Zalezy za jaką cenę. Bo ja dałem ~45

Draco_2511

60 zł ;)

lelen_lis

Uh.... no to nie fajnie. Bardzo nie fajnie.

Draco_2511

Jeśli idzie o Zwierzęce powieści, to sporo ich pisał angielski pisarz, Garry Kilworth - jest, min. Spalony dąb: pierwsza część opowieści o łasicach z wyspy Niebo (niestety, nie wydano u nas całej trylogii, tylko jej pierwszy tom) czy niewydany w Polsce "Hunter's Moon" o lisach, które podobnie jak króliki z Wodnikowego Wzgórza mają swoją mitologię, religie, itp.

lelen_lis

"Spalony dąb" kojarzę, muszę dodać do swojej listy książek abym nie zapomniał. A to o lisach bardzo mnie zaciekawiło, szkoda ze nie ma w Polsce. Tym bardziej ze po "Zwierzęta z Zielonego Lasu" naszła mnie ochota na jakiegoś lisiego bohatera :D Swoją drogą czytałeś 2 tom Wodnikowego ? Bo ja zaraz po skończeniu genialnej 1 zabrałem się za 2.. niestety...

Draco_2511

Seria o łasicach liczy sobie już sześć tomów:

Thunder Oak (1997)
Castle Storm (1998)
Windjammer Run (1999)
Gaslight Geezers (2001)
Vampire Voles (2002)
Heastward Ho! (2003)

U nas jest tylko "Spalony Dąb", szkoda. Ogoónie, bardzo mało tego typu książek się u nas wydaje, Adamsa też jest, chyba tylko 'Wodnikowe Wzgórze" i kontynuacja.

lelen_lis

Jest jeszcze kilku autorów. Erin Hunter, Leonie Swann, Robert T. Bakker.

lelen_lis

O zwierzętach (dokładnie sowach) w klimatach fantasy to polecam animacje Legendy sowiego królestwa: Strażnicy Ga’Hoole - Na podstawie 3 książek (Porwanie, Podróż i Ratunek) autorki Kathryn Lasky, z tego co sprawdzałem wydanych też w Polsce chociaż książek nie czytałem to animacje jak najbardziej polecam.

buterfly

Film jest dosyć stary, więc go znam.

Z innej beczki: dla fanów psów, książki Dorothy Smith i klasycznego filmu Disneya z 1961 roku polecam serial: "101 Dalmatian Street", który pokazuje, jak odświeżyć i jak tchnąć nowego ducha w zapomnianą i wydawało się, martwą franczyzę i jak w naturalny sposób wypromować "kobiecą' bohaterkę.

lelen_lis

Z 2010 roku to zależy też co kto uzna za stare :) - Dzięki za polecenie odnośnie odświeżenia marki i tchnięcia w niego nowego duet to jak polecam prequel Ciemnego kryształu czyli - Ciemny kryształ: Czas buntu od Netflixa jest nadal mroczne ale też i miejscami przezabawnie a historia też okazuje się bardzo mądra i pokazuje jak propaganda ma dużą siłę oddziaływania.

buterfly

Właśnie oglądam "Dark Crystals" na Netflix - zarówno oryginalny film jak i nowy serial.

lelen_lis

film scenariuszowo z racji zapewne jednak ograniczonego czasu jest to dość prosta historia mi zaraz przypominało SW :) - Natomiast serial świetne rozwija ten świat i zwłaszcza Skeksów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones