PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=645872}

Wspaniałe stulecie

Muhteşem Yüzyıl
7,5 15 532
oceny
7,5 10 1 15532
Wspaniałe stulecie
powrót do forum serialu Wspaniałe stulecie

Taka jest prawda. dwójka "niewiernych" nieźle namieszała islamistom i za to im chwała :)
Hurrem i Ibrahim to dwie najjaśniejsze postaci serialu, najbardziej wyraziste i "mięsiste" - nasza krew :)
Oboje stali się najważniejszymi postaciami Imperium Osmańskiego za panowania Sulejmana tzw. Wspaniałego, czyli "nasi" górą :)

Co prawda bardziej kibicuję Ibrahimowi i uważam, że scenarzyści go trochę skrzywdzili, bo z tego, co przeczytałam gdzieś w Internecie nawet Turcy twierdzą, że egzekucja Ibrahima Paszy to był największy błąd Sulejmana, bo pozbył się tak wybitnego człowieka wierząc spiskowcom i intrygantom.

Hurrem intrygowała, postawiła na swoim ale w wyniku tego sułtanem został nieudacznik, który nie umiał sobie poradzić z sytuacją.

Pozostałe postaci nie dorastają im do pięt.

ocenił(a) serial na 10
Karina_15

Zgadzam się. Hurrem nie była żadną pięknością. jej portrety o tym świadczą. Żadna słowiańska uroda. Raczej nordycka. Taki świński blond. Historycy pisza, że Mahidevran była piękna i że Hurrem zazdrościła jej urody.

felicytas

Uduszona została Gulfem, po nieudanej próbie zabicia Sulejmana. Coś nie tak przeczytałeś.

ocenił(a) serial na 9
felicytas

Hurrem i Mahidevran zmarły śmiercią naturalną, tyle że Hurrem umierała mając obok Sulejmana, zaś Mahidevran sama (z resztą Sulejman wtedy już nie żył). To Gulfem została uduszona po zamachu na sułtana, ale historycznie została zabita podczas tego zamachu :)

Julia_Adamczyk

Cieszę się, że Mahidevran przeżyła małpę Hurrem, która zmarła w bólach dosyć młodo. A Mahidevran po śmierci Suleja żyła sobie wygodnie i dostojnie.

ocenił(a) serial na 9
Karina_15

Zgadzam się, czytałam gdzieś że po śmierci Sulejmana Selim zatroszczył się o Mahidevran, ale nie wiem ile w tym prawdy :)
Hurrem zmarła młodo bo w wieku bodajże 54 lat i linia między Hurrem a Mahidevran się tak jakby wyrównała. Hurrem za życia zabrała Mahidevran Sulejmana ale zmarła wcześniej, Mahidevran zaś zmarła w dostatku później nawet niż sam Sulejman.

Julia_Adamczyk

Co wy z tym zabieraniem Sulejmana Mahidevran? Mahidevran była trzecią żoną a Hurrem czartą, czyli wcześniej Mahidevran zabrałą Sulejmana Gulfem, która była drugą żoną, a Gulfem zabrała go jeszcze innej.

ocenił(a) serial na 8
jomar

Gulfem została żoną Sulejmana jako pierwsza, ale to Mahidevran pierwsza urodziła mu dziecko.
Syn Gulfem Murad był o cztery lata młodszy od Mustafy.

MarinaSamira

Nie prawda, Gulfem też urodziła syna, tylko zmarł on na ospę jako dziecko. Zgodnie z historią, Mahidevran była trzecią żoną a Hurem czwartą. Jednak pierwsza, (która też urodziła syna zmarłego w dzieciństwie) nie jest znan z imienia i nie wiadomo, co się z nią stało.

ocenił(a) serial na 8
jolix

Jezus Maria...Czytaj ze zrozumieniem!

MarinaSamira

Gulfem to druga zona mahi trzecia hurrem czwarta o tej pierwszej zonie jest bardzo malo info serio sulej mial 4 zony w realu w serialu tez o tej pierwszej nic nie ma pewnie dlatego ze nie miala wplywu na historie

marta490

1 Fulane
2 Gulfem
3 Mahidrevan
4 Hurrem

marta490

Jeszcze dodam ze ta pierwsza zona tez miala syna ktory umarl pozniej gulfem miala syna ktory umarl na ospe dopiero pozniej mahidrevan miala mustafe nawet jezeli gulfem urodzila dziecko po mahidrevan to przed nimi byl jeszcze syn tej pierwszej

marta490

Sulejman miał w sumie co najmniej 10 dzieci, w tym 6 z Roksolaną:

Mahmud (1512–1521), syn Fulane
Mustafa (1515–1553), syn Mahidevran[4]
Fatma Nur (1516–1561), córka Fulane
Ahmed (1517–1518), syn Mahidevran
Murad (1519–1521), syn Gülfem
Mehmed (1521–1543), syn Roksolany[3]
Mihrimah (1522–1578), córka Roksolany[3]
Abdullah (1523–1526), syn Roksolany[3]
Raziye (1514/24–1570/71), córka Mahidevran
Selim II (1524–1574), syn Roksolany[5]
Bajazyd (1526–1562), syn Roksolany[3]
Dżihangir (1531–1553), syn Roksolany

ocenił(a) serial na 8
marta490

"Mustafa (1515–1553), syn Mahidevran
Murad (1519–1521), syn Gülfem"

Starszy był Mustafa od Murada? Starszy.
O TYM mówiłam.

W ogóle wszystkiemu winna ta poligamia; w królestwach chrześcijańskich była normalnie monogamia i PRAWO PRIMOGENITURY i nie było cyrków z uśmiercaniem braci.

MarinaSamira

Jasne bo w chrz. nie ma bylo masy tego typu zdarzen? Tak a w Anglii jak Tudorzy doszli do wladzy w Wojnie Roz? Obrzydliwa i super niby religijna matka Tudora najpierw uwiezila a potem zamordowala wszystkie dzieci ktory mialby byc nastepcami tronu aby jej syn Henryk objal wladze, przeciez to bardzo znana historia. Takze byl serial na hbo na podstawie ksiazki pokazujacy to (choc w serialu The White Queen oczywiscie wiele pozmieniali szczegolow ale nie ten).

ocenił(a) serial na 8
Julia_Adamczyk

podobno sam sułtan otruł Hurrem.

ocenił(a) serial na 9
Lunasol

Ja słyszałam różne wersje, dlatego sama nie wiem już co myśleć.. Hurrem niby zmarła śmiercią naturalną, ale czytałam, że przed śmiercią na jej ciele pojawiły się plamki i był to rak skóry, przez co zmarła tak młodo. Nie wiem, czy Sulejman miał powód aby zabijać Hurrem, jednak tamte czasy były zupełnie inne więc nie mam pojęcia dlaczego tak naprawdę Hurrem umarła, mogę tylko przypuszczać. :)

ocenił(a) serial na 8
Julia_Adamczyk

Najprawdopodobniej był to rak, o którym wówczas niewiele wiedziano.

ocenił(a) serial na 10
Julia_Adamczyk

Hurrem nie zmarła śmiercią naturalna. Zmarła około 50 roku życia. Dokładnie nie wiadomo, bo nie ma dokładnej daty urodzenia. I zmarła na skutek choroby, o której historycy też dokładnie nie piszą. Prawdopodobnie to był rak.

ocenił(a) serial na 8
felicytas

Suljeman zabił również Hurrem. poczytaj jak to było naprawdę.

ocenił(a) serial na 9
Piramidoglowy

To właśnie serial o niej wiec jak niby główna bohaterka ma skończyć na pieńku. Poza tym te jej intrygi, trucia i eliminacje wrogów to główna zaleta serialu inaczej byłoby nudno. Nie porównuj teraźniejszości do tamtych czasów wtedy było działaj-eliminuj lub sam gin, teraz jest znacznie łatwiej. Jakie ona miała wyjście jak każdy ją chciał załatwić gdyby nie jej spryt i sułtan już serial trwałby kilka odcinków tak jak jej prawdziwa historia. Nie pojmuje tego oburzenia na Hurrem to co miała się poddać i skończyć w worku na dnie Bosforu i swoje dzieci tez w workach umieścić?

użytkownik usunięty
Voth

Bóg jeden wie. Nie żebym nie lubił muzułmanów, ale mogą zabić bez powodu.

użytkownik usunięty

Cofam zdanie o muzułmanach. Na ogół to porządni ludzie, tamci to fanatycy.

Tak racja to wspaniali ludzie . Chociaz dodam ze sama mam korzenie tureckie . A co do calej HURREM to racja jest jedna gzie pojawi się Polak tam wszystko spieprzc potrafi .

użytkownik usunięty
Marlena_Ambroziak

Wybacz, jeśli cię uraziłem.

Marlena_Ambroziak

Chyba jednak niesprawiedliwie oceniasz nasz naród, było w historii wiele przypadków bohaterstwa i walecznosci Polaków. Jan III Sobieski pięknie powstrzymał muzułmańską inwazję, gdyby nie on, to byłoby krucho.
Był także Kościuszko, Piłsudski, Anders , Sikorski, Pułaski, Maczek, Grot - Rowecki, Bem, Zawisza Czarny, gen. Sowiński, Stefan Czarniecki i wielu, wielu innych.

A HURREM była Rusinka, tyle, że mieszkała na terenie Królestwa Polskiego.

Karina_15

Nie rozumiem, co wy macie do Hurrem - wspaniała inteligentna postać, a nie takie bezmózgi, które tylko czekały aż je pan i władca zaprosi do komnaty. Uwielbiam w niej to, ze w przeciwieństwie do innych kobiet bierze sprawy w swoje ręce a nie beczy po kątach tak jak sabat odtrąconych - Mahidevran, Hatice i Gulfem, które same nie umiały nikogo przytrzymać więc nieudolnie starały się snuć intrygi.

jomar

Może i była silna ale przede wszystkim strasznie podła, taka kanalia.

Karina_15

ee tam, były większe - choćby Mahidevran, która chciałą otruć Hurrem już na początku. Róznica byla taka, że Mahi była głupia, a pomagała jej jeszcze głupsza Gulshah, więc większość ich intryg kończyło się porażką. Tak naprawdę udało jej się tylko wykończyć Mehmeta

Karina_15

Nazywała się Lisowska,więc równie dobrze mogła być Polką. Kościuszko był z pochodzenia Białorusinem pisał się nawet Kostiuszko ale czuł się Polakiem. Harem Wiśniowiecki był Rusinem ( Ukraińcem) ale też czuł się Polakiem.Nikt nie kwestionuje ich narodowości a tutaj że akurat mieszkała w okolicach Lwowa jakoś zaraz nazywa się ją Rusinką.

Bezprym13

Bo BYŁA Rusinką.

ocenił(a) serial na 9
Karina_15

Rodzice Hurrem byli Rusinami, ale ona i jej młodsza siostra były Polkami. ;)

Julia_Adamczyk

Ciekawe jakim cudem.

ocenił(a) serial na 9
Karina_15

Chodzi mi o to, że Hurrem urodziła się w Królestwie Polskim, ale miała rosyjskie korzenie. Była więc Rusinką urodzoną w Polsce, równie dobrze można powiedzieć, że była Polką o rosyjskich korzeniach.

Marlena_Ambroziak

Z tego co pamiętam wymordowano rodzinę Roksolany i wbrew jej woli umieszczono w haremie. Jak dla mnie wystarczający powód, żeby się zemścić i puścić z dymem całe imperium Osmańskie. Dla Ciebie to może nic się wielkiego nie stało ale dla niej cały świat się zawalił. Poza tym dzięki jej intrygom Sulejman łagodnie obchodził się z Polską. Gdybyś w tamtych czasach żyła na terenach opanowywanych przez Turcję, czy dalej mówiłabyś to samo. Poza tym, sam system haremowy, który został jej narzucony przez tych" co to niczego nie pieprzą jak Polak" prowadził do sytuacji spiskowych.

Izydora84

Przecież ona od razu znakomicie odnalazła się w haremie i marzyła o tym, żeby trafić do alkowy sułtana a kiedy tak się stało, natychmiast się w nim zakochała..... Inne dziewczyny były w podobnej sytuacji co ona ale ona parła do łoża sułtana z całych sił i błyskawicznie przeszła na Islam.
A dobre stosunki Turcji z Polską nie miały nic wspólnego z Hurrem. Już w początkowych odcinkach widzieliśmy, że sułtan przyjął posła z Lechistanu. Polska i Turcja były przeciw Habsburgom, miały wspólne interesy i Hurrem nie ma tu nic do rzeczy.

Karina_15

Nie śledzę ściśle serialu a moja wypowiedź odnosi się do faktów historycznych, w których wielokrotnie się wspomina o jej wpływie na delikatną politykę Sulejmana wobec Polski jak również o korespondencji z królem Polski a potem jego następcą (jakiś czas temu leciał turecki program na ten temat. Wspominano tam, że powszechnie uważa się Sulejmana za największego i najgłupszego sułtana Turcji). Poza tym, owszem mówiono o tym , że odnalazła się szybko w haremie ale nikt mi nie wmówi, że śmierć jej rodziny nie wpłynęła na zaciętość jej charakteru. Co do Islamu to nie chce mi się wierzyć, że miała inne wyjście jak tylko przyjąć tą wiarę. Pomijając jednak wszystko co powyżej napisałam, to moja poprzednia wypowiedź miała na celu jedynie wykazanie jak bezsensowne jest stwierdzenie w odniesieniu do Hurrem, że Polacy wszystko potrafią spieprzyć, gdyż ostateczne decyzje wydawał sam sułtan. Ona mogła jedynie mu mącić w głowie ale jako głowa państwa powinien być na to przygotowany. (sorry za niedbałą pisownię i interpunkcję.)

Karina_15

Na koniec jeszcze jedna rzecz, zarówno twórcy filmów fabularnych jak i filmów dokumentalnych mogą się mylić lub tworzyć stwierdzenia na poszlakach i domysłach. Gdyby Polacy stworzyli taki film dokumentalny może byłby on ukazany jeszcze z innej strony.

Marlena_Ambroziak

Poza tym, jeżeli ktoś spieprzył to tylko Sulejman Wspaniały, ponieważ nikt poza nim nie posiadał realnej władzy. To jego wina, że był głupcem i słuchał się innych.

ocenił(a) serial na 8
Marlena_Ambroziak

to może wracaj do Turcji

Piramidoglowy

Czego chcesz od tej asertywnej niewiasty, którą była Roksolana? :) Może pocieszy cię fakt, że ona zmarła w wieku 53 lat, a Mahidevran znacznie ją przeżyła i zmarła w wieku 80 lat.

White_Carnation

No tak, Pargalı İbrahim Pasza był z pochodzenia Grekiem i na początku był prawosławny, dopiero później przeszedł na islam - ale i tak jego rodzice mieszkali w Stambule nawet gdy został wezyrem. W pewnym momencie zrobiono z niego dupka żołędnego.

A Roksolana - Hürrem najlepiej wygląda, kiedy na kogoś krzyczy. :)

A Sümbül Aga zdecydowanie jest najzabawniejszy. Jego głos, mimika, gestykulacja - po prostu genialne.

Trojden

Odnośnie Paszy mówisz o serialu czy o historii? Bo w serialu jego matka zmarła 10 lat przed tym, jak został wezyrem. I przecież pojechał w odwiedziny do rodziny do Pargi, wtedy, kiedy chciał wszystko rzucić z miłości do Hatice.
I w żadnym momencie w serialu nie widzę, żeby był dupkiem żołędnym :) Jest bardzo ciekawą postacią, wielowymiarową i złożoną. A to, że scenarzyści go skrzywdzili, cóż, miałam na myśli romans i ogólne zaangażowanie w sprawy z babami.

Hurrem kiedy na kogoś krzyczy nie wygląda najpiękniej ale Pasza także nie, z tym, że ja wolę Paszę, bo kiedy jest zły, to ta złość bije z każdego milimetra jego twarzy, aktor jest znakomity.

Sumbul jest świetny, wiadomo, zawsze postrzegałam go jako dobrą duszę ale teraz trochę mniej, bo jest na usługach Hurrem i zaczyna brać udział w jej knuciu, jak kiedyś Gul Aga.

White_Carnation

Odnośnie rodziców Paszy mówię o historii, a odnośnie zrobienia z niego dupka mówię o serialu. Ostatnio zaczął źle traktować innych.

Trojden

Na przykład kogo?

White_Carnation

Jestem ciekawa jak skończy zona Ibrahima...

mrs robinson

Hatice popełni samobójstwo.

isabella95

Z rozpaczy i tęsknoty.

White_Carnation

Czy nie uważasz jednak że serial się nieco "wykoleił"?. Na początku chętnie go oglądałem; pokazywał to o czym nie mieliśmy pojęcia (np. stosunki w haremie). Ale teraz ciągnie się to jak guma od majtek; nie wierzę żeby Roksolana opanowała tak Sulejmana papląc na wszystkie strony. Na pewno nic po sobie nie pokazywała. To już jest podobne do seriali brazylijskich. Oglądam to tylko dlatego że chcę zobaczyć dlaczego Sulejman kazał udusić Ibrahima Paszę. Ale być może już nie dożyję (ja, nie Ibrahim). PS. Moja babcia też oglądała podobny serial i końca nie dożyła.

Witek_9

Zgadzam się, intryga goni intrygę, Hurrem już nie ma wdzięku ale ten serial wciąga mimo wszystko. Poza tym są odcinki, w których nic się nie dzieje a zaraz potem jakiś natłok wydarzeń i knucia.
Ja oglądam głównie dla Ibrahima.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones