PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=645872}

Wspaniałe stulecie

Muhteşem Yüzyıl
7,5 15 541
ocen
7,5 10 1 15541
Wspaniałe stulecie
powrót do forum serialu Wspaniałe stulecie

Moim zdaniem Hurrem jest najczarniejszym charakterem spośród głównych postaci. poniżej podaję niektóre z argumentów, ponieważ jest ich znacznie więcej. Chciałem pokazać przykłady dotyczące różnych cech.

1. Zabójstwo księżniczki Izabeli Fortuny rzekomo "z miłości".
Kazała zabić księżniczk, a wcześniej sama była w jej sytuacji. Hurrem wolno się zakochać w Sulejmanie, a innej to nie? Zamiast zwycieżyć miłoscią to postanowiła konkurentkę zabić. To najwieksza podłosć. I nikt mi nie wmówi że to zrobiła z miłości. Miłość to pozytywne uczucie i sama powinna wystarczyć. Miłość zwycięży, jeśli jest obustronna. Jednak Hurrem stwierdziła, że jedynym sposobem aby pozbyć się konkurencji jest zabójstwo. Nie próbowała sprawić, by Sulejman znów poczuł to co kiedyś, tylko snuła się po pałacu zgorzkniała kombinując jak konkurentki się pozbyć. Miłość nie zabija, sama się broni.

2. Stosunek Hurrem do wiernych jej osób.
Hurrem nie liczy się z ludźmi jej wiernymi. Nawet wiernego jej Gul Agę straszyła śmiercią jeśli ten nie pomoże zgładzić księżniczki. Gul Aga musiał ryzykować własne życie, a przecież wiadomo że jakby wpadł to Hurrem wyparłaby się, że miała cokolwiek z tym wspólnego. Na początku serialu stała niżej od Gul Agi i ten nigdy wobec niej nie był wrogi, nie stosował szantaży a mógł przecież. Nie był wobec niej agresywny. Hurrem z kolei kiedy zdobyła już pozycję w ogóle nie liczy się ze służbą i ich życiem. Przypadków jest więcej. Maksyma Hurrem "rób co ci każę i ryzykuj życie albo ja cię zabiję".

3. Konflikt Valide - Hurrem.
Jeśli chodzi o Valide to muszę jej bronić. Wcześniej tylko za Hurrem nie przepadała, ale wypowiedziała wojnę i kazała ją zabić dopiero po połączeniu paru faktów. Valide przede wszystkim dowiedziała się o rzekomej zdradzie Hurrem z pamiętnika Leona. To w jej oczach nie było byle co. Hurrem pretendująca do władania całym imperium osmańskim zdradza na boku samego sułtana. Czy matka mogła przejść obok tego obojętnie?
Potem usłyszała, że Hurrem ich wszystkich wybije po kolei - Valide, Ibrahima, Mahidevran itp. Nic dziwnego, że chciała ją ubiec, obawiając się o życie własne oraz członków rodziny i osoby ważne w państwie (a nawet zmanipulowanego Sulejmana). Nie dziwię się Valide. Wg mnie każdy na jej miejscu znienawidziłby w takiej sytuacji Hurrem i chciał ją uśmiercić obawiając się słusznie o swoje życie i innych.

4. Próba zabicia dobrze zapowiadającego się następcy tronu.
Ostatnio dla Efsun kazała zabić księcia Mustafę. Co jej on zrobił? Czy to zły człowiek? Kazał kogoś zabić? Mustafa wygląda na sprawiedliwego człowieka i dobrze zapowiadającego się następcę tronu. Jest uczciwy, inteligentny, a Hurrem chce go zgładzić tylko dlatego, żeby jej dzieciaki były wyżej i miały zapewniony tron. Mustafa nawet nie planuje żeby ją skrzywdzić. Jedyne co to każe jej się trzymać z dala od matki. Ponadto szanuje swojego ojca i rodzeństwa. Nikogo nie traktuje za wroga, a Hurrem sama go przeciw sobie nastawia. Ciągle coś szepce sułtanowi, żeby go wysłać w prowincje itp. Knuje za plecami. Ostatnio przeszła samą siebie. Postępuje ona bardzo podle wykorzystując miłość księcia do swojej podstawionej niewolnicy. Pewnie jakby ta wpadła to Hurrem wszystkiego by się wyparła.

5. Stosunek do Aybige i Bali beja - ludzi którzy ja ratowali.
Nie dość, że najpierw chciała nastawić Aybige przeciwko wszystkim to teraz już przegina. Jeszcze niedawno Aybige próbowała ją ratować przed oszpeceniem twarzy ryzykując swoje życie stając sama na przeciwko rozjuczonej służby.
Z kolei Bali Bej uratował Hurrem życie w lesie. Teraz Hurrem w podzięce wsypuje Aybige i Bali Beja, tylko po to żeby załatwić swoje porachunki. Ma gdzieś ich miłość, która jest w dodatku subtelna i można rzec poniekąd platoniczna. Ważne aby załatwić swoich wrogów. Nie obchodzą ją konsekwencje jakie może to mieć dla Bali Beja i Aybige - ludzi ją ratujących, dobrych i uczciwych.

6. Ryzyko śmierci dziecka, a jej duma.
Ostatnio nie powiedziała Sulejmanowi, że ich dziecku coś dolega. Duma zwyciężyła. Nie wiedziała co dziecku dolega. Mogła zdawać sobie sprawę, że może to być śmiertelne. Jednak siedziała i niby ze smutnymi oczami patrzyła na dziecko, że cudem mu się poprawi. Jeśli duma zwycięża nad życiem dziecka to nie mam pytań.

Podsumowując nie znajdę drugiej takiej postaci w serialu. Nawet Ibrahim, któremu na forum przypisuje się wiele złych cech, nie posunąłby się do wszystkiego z tej listy np. sytuacja z dzieckiem.


ocenił(a) serial na 8
Alex_Tyler

Czekam na dyskusję z Waszej strony.

ocenił(a) serial na 8
Alex_Tyler

Hurrem nie zabiła Izabeli.
Co do Mustafy, to jeśli obejmie tron dzieci Hurrem zostaną zabite, taka była tradycja. Może być najmilszym księciem na świecie, ale można zrozumieć, jakie tu były motywy.
Co nie zmienia faktu, że nie przepadam za metodami Hurrem.

ocenił(a) serial na 8
evemoll

W sensie nie zabila rękami, ale kazała ją utopić w rzece.
Wcale nie było to zasadą zabójstwo dzieci. Gdyby uszanowały to, że jao pierworodny jest następcą to by sobie żyły. Jeśli tak było co piszesz to Hurrem rodziałby dzieci ze świadomością że się wybiją? kocha 3 synów a wiedziałaby że jeden zabije dwóch? Tak absurdalnej teorii nie słyszałem. ;)

Alex_Tyler

W jednym z dalszych odcinków Sulejman rozmawia z Mustafą o prawie nakazującym zamordowanie własnych braci. Mustafa w rozmowie zarzeka się,że nigdy tego nie zrobi, na co ojciec odpowiada mu,że nie wiadomo jak potoczy się przyszłość i jakich wyborów będzie musiał dokonać. Sulejman był świadomy tego,że decyzje Mustafy nie zależą od niego samego. Kobiety w haremie rodziły synów, których los był w pewnym sensie przesądzony. Jedyne co mogło zapewnić synom długie życie, to wstąpienie na tron!

ocenił(a) serial na 8
Alex_Tyler

I w jednym z dalszych odcinków dzieci Hurrem będą w realnym niebezpieczeństwie. Valide dla zapewnienia im ochrony umieszcza ich w domu Hatice a o dziwo Mustafa (z tego co kojarzę, poprawcie mnie jeśli się mylę) nie robi nic by uspokoić, zapewnić Valide i Hurrem, że jego rodzeństwu nic nie grozi. Może po prostu nie miał potrzeby, żeby się tłumaczyć, ale chociaż dla potwierdzenia swojego wcześniejszego postanowienia i dla czystej przyzwoitości mógł jakoś na tę sytuację zareagować. A tak Hurrem, i nie tylko ona, przez kilka dni żyła w strachu o życie swoich dzieci! Dlatego w ogóle jej się, że nie ufa Mustafie a nawet traktuje go jak wroga. Do tego dochodzi Mahidevran, która na każdym kroku przypomina Hurrem, że jest matką prawowitego księcia. To wszystko sprawia, że Hurrem czuje, póki Mustafa żyje jej dzieci są zagrożone. To do punktu 5.

Punkt 6. Przepraszam, ale takie głupstwa mógł napisać tylko mężczyzna. Duma kobiety, matki zwyciężyła nad życiem dziecka?! Jak to przeczytałam o mało nie spadłam z krzesła. Gdyby naprawdę zdawała sobie sprawę z tego, że życie Dżihangira jest zagrożone od razu powiadomiłaby sułtana. A przecież i tak nie siedziała nad nim z opuszczoną głową i założonymi rękami ale wezwała medyczkę, nawet jak mówił Sumbul, chłopak badany był kilka razy, jednak nie było wiadome co mu jest. Później kiedy diagnoza już zostaje postawiona Hurrem bardzo to przeżywa. Zresztą sam zobaczysz jak Hurrem "będzie siedziała z założonymi rekami, uniesiona dumą" kiedy chłopczyk będzie leczony.

ocenił(a) serial na 8
Nennek

pomyliłam się, pierwsza odpowiedź to punkt 4.

ocenił(a) serial na 4
evemoll

W tamtych czasach nie było metod przyjemnym czy humanitarnych... do dziś nie wszędzie obowiązują.

Alex_Tyler

Hurrem wcale nie jest najgorszym czarnym charakterem. Jest raczej tragiczną postacią rodem z greckiej tragedii.
Żyje w haremie a tam może tylko przetrwać ktoś silny i bezwzględny .Jako niewolnica a nawet matka synów zależna jest od dobrej woli i łaski sułtana. Robi więc wszystko co może aby nie stracić zainteresowania Sulejmana, bo tylko on zapewnia bezpieczeństwo jej i jej dzieciom. Musi likwidować lub usuwać rywalki bo nie ma innego wyjścia. Miłość ,miłością ale jacy faceci są każda z nas wie ;-)
Stosunek Hurrem do wiernych jej osób też nie jest taki jak opisujesz. Zauważ ,że Gul - Aga naprawdę lubi i ceni Hurrem.Robi to co musi, bo taki jest Harem. Tam masz albo wrogów albo przyjaciół.Musisz wybrać z kim trzymać. Fakt,że jest dobrze i sowicie opłacany niewątpliwie też jest istotny.Zresztą Hurrem j potrafi być wyrozumiała wobec wiernych jej sług. Z jednej strony każe Efsun otruć księcia Mustafę, ale gdy ta tego nie czyni , wybacza jej i "Nie mam do niej żalu.Kto zechciałby być mordercą mogąc zostać sułtanką". Dotrzymuje również obietnic danych osobom,które dla niej pracują. Służąca która usiłowała na zlecenie Hurrem zabić księcia Mustafę w czasie przesłuchania przez Sulejmana popełnia samobójstwo. Hurrem w zamian za poświecenie zapewnia rodzinie samobójczyni godne życie. Tak wiec chyba taka zła to ona nie jest.
Co do do konfliktu z Valide, to konflikt ten spowodowała sama Sułtanka. Nie potrafiła ona zaakceptować ani pozycji ani osoby Hurrem . Cały czas traktuje ją jako nic niewartą niewolnicę, obowiązaną do bezwglednego podporządkowania się zasadom. Gdy nie może pokonać ani złamać Hurrem posuwa się do próby zabójstwa.Zabójstwa, którego nawet wierna Daye- Hatun nie może zaakceptować. W konsekwencji Daye przechodzi na stronę Hurrem. Zasady Haremu, a więc zasady dziedziczenia tronu i władzy wymagały od następcy pozbycia się - czyli wymordowania wszystkich żyjących braci. Twarde i bezwzględne to były warunki. Nie dziw się ,więc,że Hurrem myśląc o życiu własnych dzieci musiała zawczasu działać. Ibrachim wspierający księcia Mustafę był groźnym przeciwnikiem. Chcąc zapewnić tron któremuś z własnych synów musiała wyeliminować konkurenta. Aby to zrobić niezbędnym było pozbycie się silnego i mającego władzę Ibrahima. Co do Aybige. Tu też była polityczna konieczność niedopuszczenia do małżeństwa z następca tronu. Małżeństwa, które silnie wzmacniało pozycję Mustafy. Hurrem była politykiem a żeby być dobrym politykiem trzeba być skutecznym ,wybierać mniejsze zło. Słabi iUczciwi politykami być nie mogą.

ocenił(a) serial na 10
conrada

Co to za służąca, która w czasie przesłuchania przez Sulejmana popełnia samobójstwo, bo chyba nie Efsun?

adam2002_filmweb

Nie. To dzieje się dużo odcinków do przodu, w czasach gdy Mustafa zarządza już prowincją.

ocenił(a) serial na 10
conrada

Popieram.

ocenił(a) serial na 4
Alex_Tyler

...a może kontrargumenty? Wiem, że trudno jest znaleźć argumenty przeciwne własnej tezie, ale czasem pomaga to w definitywnym rozstrzygnięciu problemu. Dlatego lepiej stawiać hipotezy, niż tezy. Ale to nie leży w ludzkiej naturze :)

SylviaBlack

"Łatwo oceniać gdy się siedzi przed telewizorem"

To było 500 lat temu.. Czasy były inne.. I nigdy nie zgodzę się z faktem, że Hurrem jest najczarniejszym charakterem!!

Na początku była biedna.. Nikomu nie życzyła źle! No może Mahidevran, ale to co innego.. I wtedy Mahidevran zaczęła wojnę... Pobiła ją do nieprzytomności, chciała ją otruć.. I jak Hurrem w tych warunkach miała zachowywać się dobrze?? Sułtanica matuchica od zawsze traktowała ją jak nic nie wartą służącą.. Hurrem urodziła dziecko, to ta powiedziała, że jej nie obchodzi tylko wnuk ją obchodzi..

Sułtan.. Na początku szalał za nią. Ale czy kochał skoro z Gulnihal się bzykał..? A ta klucha jak była przyjaciółką, to od razu powinna powiedzieć, a nie liczyć, że się nie wyda..

Wg mnie, ona poprostu stara się przeżyć, za każdą cenę.

Chce aby jej dziecko objęło tron, bo gdyby Mustafa przejął władzę, ona i jej dzieci byliby straceni..

I to sułtan karze zabić Mustaffę! Czyli może to on najczarniejszy charakter?

Shattered1

Hurrem i Sulejman są siebie warci. Ale Sulejman jest przedstawiony bardziej pozytywnie, inaczej by ich zlinczowali dokumentnie.

ocenił(a) serial na 8
Shattered1

"I to sułtan karze zabić Mustaffę! Czyli może to on najczarniejszy charakter?"

Nie widziałam jeszcze odcinka ze śmiercią Mustafy, ale czy zauważyliście stosunek Sulejmana do syna?
Z jednej strony, owszem, jest z niego dumny itd. ale z drugiej już OD DZIECKA widzi w nim rywala. Wybuchy złości, kiedy Mustafa mu się sprzeciwia, gadka o tym, że razem z dzieciństwem traci niewinność... Odnoszę wrażenie, że gdzieś w Sulejmanie siedzi i odzywa się w niekontrolowanych momentach sułtan Selim I. Nie chcę spoilerować, więc powiem tylko tyle, że Sulejman jeszcze nie raz da widzom do zrozumienia, że traktuje Mustafę jak swojego wroga. Dlatego uważam, że Hurrem w tej sytuacji jest tylko kroplą w morzu, ponieważ Sulejman już od początku pokazuje, że Mustafa jest dla niego rywalem.

ocenił(a) serial na 9
Nennek

Zgadzam się co do relacji Sulejmana z Mustafą. Zresztą mam wrażenie, że sułtan ogólnie traktował co ambitniejszych synów jak wrogów przykład Bayazyda.

madgge

Dokładnie tak. Selim przetrwał walkę o władzę jako jedyny właściwie tylko dlatego, że nic szczególnego nie umiał, ani w polityce ani na wojnie. Nie umywał się ani do Mustafy ani do Bayezida. No ale dlatego przeżył i został sułtanem ;)

ocenił(a) serial na 8
Shattered1

Pobiła do nieprzytomności tylko w serialu. W rzeczywistości doszło podobno jedynie do podrapania po twarzy i poszarpania za włosy. Zgadzam się, że Valide i Mahidevran są o wiele gorsze od Hurrem.,

Alex_Tyler

Zgadzam się w 100% i powtarzałam to wielokrotnie. Hurrem jest najohydniejszą z postaci w serialu.
I to było widać w zasadzie od samego początku. Oczywiście, że okoliczności, w jakich znalazła się w haremie były tragiczne ale to dotyczyło WSZYSTKICH DZIEWCZYN w ten sposób zniewolonych.
Natomiast ona była OD POCZĄTKU wredna i harda - głownie wobec innych niewolnic, które przecież powinna rozumieć, bo też przeszły piekło. Ale ona zaraz jak tylko poczuła grunt pod nogami kiedy tanimi sztuczkami uwiodła Sulejmana poczuła się jak pani haremu i inne dziewczyny traktowała z wyższością i pogardą.
Nie jest warta splunięcia po tym, jak potraktowała Marię/Gulnihal.
Jest fałszywa, mściwa i dwulicowa.

Od początku zraziła do siebie wszystkich, przecież ci, którzy są wobec niej lojalni robią to albo strachu albo dla pieniędzy, bo płaci im za tę lojalność i realizuje swoje plany rekami innych ludzi. Doprowadza do śmierci i cierpienia wiele osób, tylko dlatego, by utrzymać władzę i pozycję. I jest przy tym prostacka, złośliwa i zwyczajnie prymitywna.

MariGold_fw

Zgadzam się w 100%
Dla mnie Hurrem to taka typowa panna nikt,nic nie osiagnela, była ponizana.
A więc ja wam pokarze!Po pierwsze egoistka mysląca tylko o sobie JA! i koniec...
Ona mogla wchodzić pomiędzy Mahidevran, Firuze już nie, 100 razy gorsza od Mahi,
wielokrotnie chciała zabić jej syna, ale jak Mehmetowi strzala wbila się w plecy to już te
krwiożercze oczy na Mahi...każdy myśli po sobie..
Dziwi mnie, ze nikt jej nie ukatrupił.
Bo takiego gada faktycznie powinno się ukatrupić od razu, bo się rozpleni jak ona...

ocenił(a) serial na 10
MariGold_fw

Widziała na własne oczy jak bliskie jej osoby zostały zamordowane oraz została wzięta w niewolę. Trudno o niej wymagać, by po takim czymś miała być dla wszystkich miła.

użytkownik usunięty
Alex_Tyler

Zawsze problem jest jeden - na ten serial ludzie patrzą przez pryzmat dzisiejszych czasów. Popatrz na inne sławne kobiety-polityków - Kleopatra, Bona, Elżbieta I, Maria Tudor, Lukrecja Borgia (chociaż ona podobno została oczerniona) i inne. Zaryzykuję tu stwierdzenie, że nie było ani jednej, która byłaby inna niż postać Hurrem w tym serialu. Roksolana tak naprawdę nigdy nie miała do czynienia z księżniczką Izabelą (bo ta druga nie istniała), ale na pewno takich Izabel było tam mnóstwo. Sam sułtan w tym serialu jest zbyt pozytywnie przedstawiony. Te wszystkie kobiety były dla niego zabawkami. Hurrem, gdyby była wciąż wierna sułtanowi i nie intrygowała, najprawdopodobniej skończyłaby jak Nilufer. Absolutnie nie bronię Hurrem, ale czarną postacią nie może być ktoś, kto był dokładnie taki sam jak cała reszta.

Oj nie do końca historyczna Hurrem ,miała na swoim sumieniu nie jedno życie.

ocenił(a) serial na 10
devalue

Podasz jakieś przykłady?

Alex_Tyler

Ale pamiętajcie że tam nie wszystko jest prawdziwe.

ocenił(a) serial na 10
Alex_Tyler

1. Izabela była zwykłą głupią kobietą. Rozkochała w sobie sułtana, chociaż miała już narzeczonego i wiedziała, że Hurrem bardzo kocha Sulejmana.
2. Niestety, ale takie były czasy. Oni byli jej służącymi, więc musieli jej służyć, a ona sama chciała jakoś przetrwać.
3. Ona nie zdradziła Sulejmana z Leonem z tego co pamiętam. A Mahidevran i Ibrahim to byli jej wrogowie, nic dziwnego więc, że chciała ich się pozbyć.
4. Mustafa mógł zabić swoich braci. Nigdy nie wiadomo jak by się życie dalej potoczyło, czy by wybuchło jakieś nieporozumienie, a Mustafa był synem Mahidevran i (przynajmniej w historii) był trochę zbyt władczy.
5. Wątku z Aybige i Bali Bejem nie pamiętam, więc nie chcę się wypowiadać.
6. Również tego nie pamiętam, ale ostatnio wziąłem się za oglądanie serialu, więc dojdę do tego (o ile strona na której oglądam odpali).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones