PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=645872}

Wspaniałe stulecie

Muhteşem Yüzyıl
7,5 15 532
oceny
7,5 10 1 15532
Wspaniałe stulecie
powrót do forum serialu Wspaniałe stulecie

Witam! :) Na samym wstępie chciałam zaznaczyć, iż nie mam zamiaru snuć tutaj teorii, jakoby Mahidevran nie dochowała wierności Suleymanowi, a owocem jej romansu z szambelanem był "książę" Mustafa.
Oglądając ten serial, jak zapewne większość z nas upatrzyłam swoich ulubieńców. Jednymi z nich są Ibrahim i Mustafa (obok Hatice, Mahidevran i Nurbanu). Szambelan, a późniejszy Wielki Wezyr praktycznie od pierwszego odcinka wspiera młodego księcia. Utrzymuje się to, aż do momentu śmierci Ibrahima.
Z początku traktowałam to jak zwykłe przywiązanie dziecka, do przyjaciela swego ojca. Moje spojrzenie na owe relacje zmieniły się podczas oglądania odcinka z (bodajże) drugiego sezonu, gdy nastoletni Mustafa tak po prostu przytula się do Ibrahima. Ich relacje nie ulegają zmianie, wprost przeciwnie. Syn Mahidevran szybko wyczuwa ochłodzenie jego relacji z ojcem, przez to swoje zaufanie, które powinien kierować do Sułtana, kieruje w stronę Ibrahima. Nawet sam Wezyr wspomina w pewnym odcinku, że to on wychował Mustafę. Powiedział to Sułtanowi prosto w oczy, jednak nie widział w tym nic dziwnego. Prawdopodobnie sam Padyszach był świadom ogromnych wpływów Paszy, na jego syna.
Śmierć Ibrahima Mustafa bardzo przeżył. Pamiętam jak trzymał ten statek, który miał mu przekazać. Ostatnim razem widziałam go w takim stanie, przy śmierci jego własnego syna, więc stało się jasne, jak wiele Ibrahim dla niego znaczył. Wiele razy wspomina o nim, mówiąc jego potencjalnym zastępcom, iż nigdy nie dorównają jego geniuszowi (w czym się zgadzam). Wspomniał również słowa Ibrahima o Hurrem. Przysiągł mu wtedy, iż sułtanka nie zwycięży.

ocenił(a) serial na 8
EkawekaForever

kazde sultanskie dziecko dostawalo swojego mentora. akurat w serialu jest pokazana relacja mustafy z ibrahimem..ale kazde dziecko hurrem mialo nauczyciela przewodnika, ktory pilnowal edukacji szeroko pojetej, uczyl sztuki wladania wszelaka bronią itd, bo chlopcy byli ksztalceni na przyszlych wladcow..taki mentor pilnowal osiągniec książąt, ich postepow w nauce i kierowal ich rozwojem. potem po osiagnieciu pewnego wieku dostawali prowincje we wladanie, to byl cd edukacji ale tez i sprawdziam ich nabytych dotad umiejetnosci

EkawekaForever

Ja również dostrzegam wyjątkową relację Ibrahima i Mustafy. Faktycznie traktowali się jak ojciec i syn. Myślę, że Mustafa czuł się odrzucony przez ojca, mniej kochany niż pozostałe rodzeństwo (z racji "niewłaściwej matki" - widział jak Sulejman zawsze traktował Mahidevran), nie miał też wsparcia w ojcu. (np. po nieudanej próbie otrucia z rozkazu Hurrem, sułtan oczywiście mu nie uwierzył, nawet nie zajął się bliżej tą sprawą). Dlatego tak bardzo szanował i kochał Ibrahima, na którego mógł zawsze liczyć.

ocenił(a) serial na 8
_Summer_

Szkoda że syna Ibrahima nie ma już w serialu, mógłby mieć fajne relacje z Mustafą.

MarinaSamira

Mogli przynajmniej wspomnieć co się z nim stało, ale nic z tego. :/

ocenił(a) serial na 8
_Summer_

Jakby był bardzo podobny do Ibrahima to jego wuj by do reszty ześwirował.
Już jak usłyszał jak Huricihan gra na skrzypcach, to mu mało serce z piersi nie wyskoczyło.

ocenił(a) serial na 8
_Summer_

W dzisiejszym odcinku na TVP Seriale Helena wspomniała że gdy pierwszy raz rozmawiała z Mustafą (nie wiedziała wtedy że jest księciem) to on jej się przedstawił jako Ibrahim; to też o czymś świadczy.

EkawekaForever

Kiedy Mustafa pokłócił się z ojcem i nie chciał iść na modlitwę to nikt nie mógł przemówić mu do rozsądku. Olewał prośby matki, babci i całej reszty. Dlatego Mahi poszła do Ibrahima i powiedziała, że Mustafa posłucha tylko jego. I tak się stało. To Ibrahim przekonał go do małżeństwa z Aybige i odprawienia Heleny. Razem świetnie rządziliby państwem.

theodorebagwell3

Aż przypomniał mi się sen Suleja- Mustafa i Ibrahim trzymający zakrwawiony worek , w którym znajdowała się głowa Mehmeda. Sulejman przestraszył się tego snu, tak naprawdę nie tyle o bezpieczeństwo Mehmeda, lecz wywnioskował, że Ibrahim i Mustafa tworzą silny team i mogliby go wykolegować :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones