PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=645872}

Wspaniałe stulecie

Muhteşem Yüzyıl
7,5 15 541
ocen
7,5 10 1 15541
Wspaniałe stulecie
powrót do forum serialu Wspaniałe stulecie

Ibrahim i Sah

ocenił(a) serial na 10

Oglądając odcinki WS w internecie natknęłam się na wiele wypowiedzi bohaterów, które sugerują, iż Sah Sultan i Ibrahima Pashę łączyło, bądź łączy uczucie. Jako iż Ibrahim jest moją najulubieńszą postacią nie potrafię tak tego zostawić i stąd moje pytanie. Co się działo między tym dowojga?

ocenił(a) serial na 8
EkawekaForever

Sah od zawsze była zakochana w Ibrahimie. On jednak nigdy nie odwzajemniał jej uczucia. Kochał Hatice.
W młodości ta pierwsza pisała do Ibrasia listy miłosne, on ją olewał.
Sah była przez to w konflikcie z Hatice, zazdrościła jej męża, tego, że jest blisko władzy, dosłownie wszystkiego. Kiedy przyjechała do stolicy, jej głównym celem było pozbycie się Ibrahima ze stanowiska i zrobienie Wielkim Wezyrem swojego męża. Tu jednak ubiegł ją sułtan, skazując paszę na śmierć.
Następnie Sah postanawia zemścić się za śmierć Ibrasia (na Hurrem oczywiście), niby w imię miłości jaką go darzyła, chociaż jeszcze jakiś czas temu sama zastanawiała się jak się go pozbyć.
W konsekwencji zaczęła żyć życiem jakie dotąd wiodła Hatice, zabrała jej dom, jej mąż został Wielkim Wezyrem, ona sama była blisko władzy. To tak w skrócie.

ocenił(a) serial na 9
Nennek

Oglądam odcinki do przodu i rzeczywiście Sah jest strasznie wyrachowana i zabrała wszystko Hatice ,ale kiedy Hatice wypominała to wszystko Sah to powiedziała,że ona przynajmniej miała Ibrahima ,z którym łączyło ją uczucie i jako wezyr był "kimś" ,a ten cały Lufti się nawet do niego nie umywa.

ocenił(a) serial na 8
marimal1

Według mnie Lutfi wcale nie był taki zły jako wezyr dopóki nie zaczął świrować z zamykaniem tawern. Do takiego stanu doprowadziła go właśnie Sah.

ocenił(a) serial na 9
Nennek

No mi chodziło bardziej o to ,że Ibrahim jako wezyr był charyzmatyczny,nie dał sobą manipulować ,no i stanowisko zdobył sam bez protekcji,a Luftiemu wszystko załatwiła żona.

ocenił(a) serial na 10
Nennek

Lutfi niewątpliwie pasował do Sah, gdyż oboje byli bardzo religijni (w przeciwieństwie do Ibrahima, a i Hatice miała na koncie korzystanie z czarnej magii, z czego się zresztą później spowiadała).

ocenił(a) serial na 8
Nennek

ratuj , gdzie mogę znaleźć odcinki od 187 ?

ocenił(a) serial na 8
Lunasol

O jaką numerację pytasz?

ocenił(a) serial na 8
Nennek

Polską

ocenił(a) serial na 10
marimal1

Najgorsze, jak Sah na początku przymila się do Hurrem, nawet woli mieszkać z nią niż z Hatice, a potem próbuje ją zniszczyć w podstępny sposób. Chociaż przynajmniej uznaje ją za mądrą kobietę.

ocenił(a) serial na 9
39079288

Mnie się podobała scena jak Hatice mówi do Sah,że taka była mądra i krytykowała wszystkich ,że nie umieją sobie poradzić z Hurrem ,a sama sobie nie poradziła .

ocenił(a) serial na 8
Nennek

Widzę, że dobrze orientujesz się w serialu, w takim razie może pomożesz w jednej kwestii.
Ostatnio nie jestem na bieżąco, ale nurtuje mnie jedna kwestia. Już po śmierci Ibrahima, sułtan powiedział: Hatice mnie nienawidzi, tak jak Beihan (tak chyba się nazywa). A więc, czy wiadomo dlaczego Beihan znienawidziła Sulejmana ?

Sowasu

Bo kazał kiedyś stracić jej męża, Fehrata Paszę za przekręty na prowincji. Zrobił to rękami Ibrahima, który wtedy przewodniczył obradom. Fehrat był żałosny jak skamlał o łaskę i czepiał się kiecy Ibrahima.
W każdym razie, sułtan ma już na koncie dwóch szwagrów. I to nie koniec.

ocenił(a) serial na 8
Kamilla_mak

O, dziękuję Ci bardzo za wyjaśnienie ;))

O tym mówiono teraz niedawno czy na początkach serialu ?

ocenił(a) serial na 8
Sowasu

Na początku. :)

ocenił(a) serial na 8
PanIWladca

Dzięki ;)

ocenił(a) serial na 8
PanIWladca

Mam pytanie, a widzę że jesteście w temacie to może mi znowu pomożecie.
W czasie kiedy żył jeszcze Barbarossa, to przywódcą janczarów był Ali Aga ( tak mi się wydaje, chyba był rudy, nie jestem pewna). Wiecie może co się z nim stało ?
I drugie pytanie, kim jest ten Piri Riis ? Chodzi mi o tego starszego gościa, który po kryjomu prowadzi Mustafę do tronu, a mieszka na tej łodzi ? No i dlaczego chce, żeby to Mustafa był księciem. ?

ocenił(a) serial na 8
Sowasu

Ali Aga został stracony za konflikt z Rustemem Paszą. Egzekucję sułtan kazał wykonać Mustafie w 110 tureckim odcinku. Piri Reis jest wysoko postawionym kapitanem. Nie przypominam sobie czy argumentowano fakt popierania akurat Mustafy.

ocenił(a) serial na 8
PanIWladca

Jak zwykle niezawodnie udzielasz odpowiedzi.
Dziękuje. :))
Szkoda tego Ali Agi, lubiłam jego postać. Tym bardziej szkoda, że to Mustafa musiał wykonać egzekucję. Wiecznie miał chłopak pod górkę.

ocenił(a) serial na 8
Sowasu

Tak naprawdę kłótnia z Rustemem była tylko pretekstem do wydania takiego wyroku. Sułtan kazał Mustafie wykonać egzekucję w ramach kary za to, że opuścił prowincję bez pozwolenia i spotkał się z Alim i Barbarossą. :(

ocenił(a) serial na 8
PanIWladca

Szkoda Alego. Wszyscy w miarę porządni bohaterowie padają ofiarami intryg. Ale najbardziej szkoda Mustafy. Niby Sułtan taki mądry facet ale tego, że uknuto intrygę przeciw jego synowi (kolejną intrygę) jakoś nie wykrył. A chyba widział, że to Mustafa najbardziej nadaje się na władcę :(

ocenił(a) serial na 8
Sowasu

Motywację sułtana do takiego działania trafnie określa Gulfem w 139 odcinku. Wszystko to robił w obawie przed utratą tronu. Tego samego, na którym potem nawet nie mógł usiąść.

ocenił(a) serial na 8
PanIWladca

Jeszcze tam nie dotarłam do tego odcinka.
Bardzo trafnie ujęte z tym tronem na którym sam nie mógł usiąść.
Jednak pozostaje jeszcze kwestia zaufania. Bo według mnie Mustafa nigdy nie pozbawiłby ojca tronu siłą ani żadną podłą intrygą. ( Czego nie jestem pewna przy Selimie)

ocenił(a) serial na 8
Sowasu

A to w takim razie nie będę spoilerować. Mustafa w chwili śmierci miał 38 lat. Gdyby naprawdę chciał przejąć władzę, to zrobiłby to wcześniej. Nie czekałby tyle bo i po co. Lud go wielbił, janczarzy oddaliby za niego życie. Sytuacja idealna dla księcia, który chce zdetronizować ojca.

ocenił(a) serial na 8
PanIWladca

Nie no, nie musisz się bać spojlerów.
Oczywiście że zrobiły to wcześniej, albo by go otruł, albo siłą przejął tron w stolicy. Jak to pokazano gdy dotarł pod same bramy pałacu z całym mnóstwem janczarów po tym jak otrzymał kaftan, miał władzę nad janczarami więc gdyby tylko zechciał mógł natychmiast być władcą. Ale darzył ojca szacunkiem no i miłością.

ocenił(a) serial na 8
Sowasu

Szkoda, że Sulejman tej miłości nie potrafił odwzajemnić. Przykro tym bardziej jak sie patrzy jakie relacje miał na przykład dorosły Mehmed z sułtanem. Różnica jak między niebem, a ziemią.

ocenił(a) serial na 8
PanIWladca

Niestety szkoda. Tak jak dzisiaj oglądałam odcinek gdy już podrośnięty syn Mustafy - tak wspaniale spędzał z nim czas.
Masz na myśli Mehmeta, brata Mustafy ?
Dla mnie ciekawie i trafnie relacje sułtana i jego synów opisuje narrator-Ibrahim. Trafia w punkt.

ocenił(a) serial na 8
Sowasu

Tak, miałam na myśli Mehmeta- syna Hurrem. :) Sułtan go wielbił i tak do konca nie wiem za co.

ocenił(a) serial na 8
PanIWladca

Dlatego głównie że był pierworodnym synem Hurrem.
A co Ibrahim mówił, bo już nie pamiętam?

ocenił(a) serial na 8
PanIWladca

Jedna literka inna i już całkiem inna postać :p
W sumie to nie wiadomo za co. Ta wielka miłość zaczęła się gdy Mustafa coś tam narozrabiał a jeszcze dodatkowo wątek, że Mehmet leżący na tronie przyśnił się Sulejmanowi( Taki mądry władca a w sny wierzył, że hoho).

ocenił(a) serial na 8
Sowasu

O tak, ta wiara we sny była komiczna. Dziwi mnie fakt, że zawsze w tych snach to Mustafa zabijał braci. Nigdy na odwrót. A przecież walka o tron to nie tylko najstarszy książę przeciwko reszcie, ale każdy książę z każdym walczył. Skąd to przekonanie, że na przykład Bayazid nigdy nie targnie się na życie rodzeństwa?

ocenił(a) serial na 8
PanIWladca

Dokładnie Mustafa już od początku w tych wizjach pokazywany jako ten zły i najgorszy, że to on zabije braci i zapewne jeszcze samego Sulejmana. Pomijając, że wierzył w to jak szalony, to skąd to się wgl wzięło w tej jego głowie. Przecież Mustafa na każdym kroku pomagał swojemu rodzeństwu (mimo że byli rodzeństwem tylko w połowie - jemu w przeciwieństwie do innych ta w połowie ta sama krew nie robiła różnicy. Nawet Selimowi pomógł, gdy ten wiadomo jakie akcje odwalał. Dziwny ten Sulejman. Wydaje się głupi i ślepy, na rzeczywistość jaka go otacza a ufa wszystkim dookoła - pomimo tego co się dzieje.Plus jeszcze niezmącona wiara w sny i wizje.

ocenił(a) serial na 8
Sowasu

W pewnym momencie Sulejman zachowuje się jak szalony (nasuwa mi się porównanie z królem Aerysem Targaryenem z Gry o tron). Wszędzie wietrzy zdradę i wyszukuje na siłę wrogów, którzy w jego mniemaniu chcą mu odebrać tron. Wierzy we własne urojenia, sny i nie wiadomo co jeszcze. A do tego nadal uważa się za wspaniałego władcę. Denerwuje mnie, że nikt nie widzi co się z nim dzieje. A jak zaczęli zauważać, że tron jest dla niego najważniejszy to już za późno. Nie cierpię Sulejmana, ale chyba jeszcze bardziej Mihrimah. Ona to już w ogóle ma tak wybujałe ego, że jakby mogła to pewnie by się sułtanem ogłosiła.

ocenił(a) serial na 8
PanIWladca

Widzę, że nadajemy na tej samej fali odnośnie tych bohaterów :)
Taaa, wszędzie wietrzy zdradę oprócz miejsca gdzie ona naprawdę jest. Nikt nie widzi co się z nim dzieje (No może Gulfem, ale też już za późno) a on nie widzi co się dzieje wokół niego - albo widzieć nie chce, bo przecież powinien chcieć najlepiej dla swojej dynastii i państwa a wszyscy wiedzą i wiedzieli, że najlepszą drogą był Mustafa.

Tak, Mihrimah jest straszna. Zawsze jak ją widzę myślę - o! znowu ta mała wiedźma. Jeszcze jak była młoda - to grała ja taka dziewczynka, która nie musiała nic mówić a wiedziałaś, że jest zła :p Mihrimah - za każdym razem mówi czym to ona nie jest, czego to ona nie może a nawet się matce sprzeciwić porządnie nie umiała gdy ta jej życie układała tak aby to ona była zadowolona a nie Mihrimah. Swoją drogą nie uważasz, że te wszystkie komplementy na temat jej piękna są sporo przesadzone ? (Tak jak w stosunku do dużej wiedźmy - patrz Hurrem. I nie mam tu na myśli tylko aktorek ale także to jak one wyglądały w rzeczywistości).

Sowasu

A ja nie wiem skąd aż taka wrogość w stosunku do Mihrimah. Odkąd wyrosła (bo dzieckiem była wrednym i rozpieszczonym) jedyną jej intrygą była ta końcowa przeciw Mustafie (duży błąd, ale długo go potem żałowała). Mi się podoba scena, w której zaprasza wszystkich braci na kolację - ostatnie ich wesołe spotkanie, dopóki nie zakończyło się kłótnią.

ocenił(a) serial na 8
Amarra

W takim razie jest głupsza niż myślałam. Jeżeli naprawdę sądziła, że Mustafa nie zostanie stracony za zdradę to w jakim świecie ona żyje? Poza tym ta jej fałszywość w stosunku do Mustafy. Czy on jej albo braciom wyrządził jakąś krzywdę? Nie. A w końcowych odcinkach jak żałuje, że Bayazid umarł, a Mustafy i jego syna to jakoś jej nie szkoda.
Fakt ta kolacja była całkiem przyjemna i szkoda, że skończyła się taką awanturą.

ocenił(a) serial na 8
PanIWladca

Każdy głupi wiedział że na 99,9% Mustafa zostanie skazany na śmierć za zdradę, której nie popełnił. ( Widziałaś scenę jego śmierci ? Gdy na początku woła panie, panie a potem tatusiu :(((

Prędzej na szkodę któregoś z dzieci zadziałała Hurrem niż zrobiłby to Mustafa, mimo że rodzeństwo nie zawsze postępowało fair wobec niego.

ocenił(a) serial na 8
Sowasu

Szczerze mówiąc, to do tej pory nie mogę się przemóc żeby obejrzeć sam moment śmierci księcia. :(

ocenił(a) serial na 8
PanIWladca

No cóż, w odcinkach w TV ten moment jest już bliski. Ja widziałam ju·ż jakiś czas temu i serce mi pękało, zwłaszcza gdy wołał tatusiu :'((

ocenił(a) serial na 8
Sowasu

Podobno historyczna Mihrimah była nieurodziwa, a i tak matka kazała się do niej zwracać per piękna sułtanko. Co do aktorki to nie jest brzydka, ale i tak nie mogę na nia patrzeć. A sam monolog Mihrimah? ,, Najpiękniejsza sułtanka jaką można było zobaczyć w Stambule, a nawet na całym świecie. (...) Wszystkie kobiety zazdroszczą mego urodzenia i bogactwa, a wszyscy mężczyźni za pukiel mych włosów oddaliby życie.''. No bez przesady! Jakoś oprócz Yahyi i Pedra to nikt się w niej bezinteresownie nie zakochał, więc taka najwspanialsza to chyba jednak nie jest. Silna? Kiedy? Wtedy kiedy praktycznie zmuszono ją do ślubu z facetem, którego nie chciała? Czy wtedy kiedy nawet nie pozwolono jej się z nim rozwieść? A może w momencie kiedy Rustem zaczął ją zdradzać i powiedział jej to prosto w twarz i nawet tego nie żałował? Do tego hipokrytka. Mustafę można zabić, ale Bayazida już nie.

PanIWladca

No i jeszcze na koniec próbowała skłócić ze sobą Selima i Murada tak jakby na własne oczy nie zobaczyła czym kończy się konflikt na linii ojciec-syn.

PanIWladca

No i jeszcze na koniec próbowała sklocic ze soba Selima i Murada, tak jakby nie zobaczyła na wlasne oczy, czym kończy się konflikt na linii ojciec-syn.

ocenił(a) serial na 8
rafal4792

Selim jaki był taki był, ale własne dzieci kochał i tego mu odmówić nie można. Wykorzystywanie Murada do prywatnej zemsty to jednak cios poniżej pasa.

PanIWladca

No właśnie. Poza tym, ona stwierdziła sama, ze nie wzielaby udziału w spisku przeciw Mustafie gdyby wiedziała, ze Selim wygra. Jasno dała do zrozumienia, ze jego też by poświęciła dla Bajazyda. Selim miał rację we wszystkim, co jej powiedział. Nikt z tego rodzeństwa nie wkurzal mnie tak jak ona.

ocenił(a) serial na 8
rafal4792

Dokładnie. Niby kocha braci, ale jednak nie wszystkich tak samo. Nie wiem co jej Selim zawinił, że od początku go nie szanowała.

ocenił(a) serial na 8
PanIWladca

Gdzieś czytałam że Hurrem i Mihrimah bardzo zazdrościły urody Mahidevran i Raziye. Było to posunięte do tego stopnia, że podobno Hurrem kazała spalić wszystkie podobizny tamtej dwójki - dlatego są tylko pojedyncze sztuki.
Te jej monologi były bardzo wkurzające.

ocenił(a) serial na 8
Sowasu

Też obiła mi się o uszy taka informacja. :) Większość monologów w serialu jest śmieszna i przesadzona. Takie pieśni pochwalne wygłaszane przez postacie na własny temat. :)

ocenił(a) serial na 8
PanIWladca

Rzadko który monolog jest zgodny z rzeczywistością.
To skoro już wiemy, których postaci nie lubimy, to za którymi przepadasz czy tam lubisz ? :)

ocenił(a) serial na 8
Sowasu

Oczywiście Mustafę. Ale Ibrahim też mi pasował, bo był taki wybuchowy i czasem nieprzewidywalny. Matrakczy Nasuh Effendi chociaż nie miał jakiejś rozbudowanej roli to też wzbudzał moją sympatię. Księcia Selima również oglądam z przyjemnością. O i sułtankę matkę. A Ty? :)

PanIWladca

Pozwolę sobie wtracic się w Wasza dyskusję:-)
Lubię te same postaci, co Ty. Zdecydowanie Ibrahim i Mustafa.
Z Selimem to roznie u mnie bywalo, ale chyba wolę go od Bajazyda, ktory swoim wiecznym darciem przypominal mi mloda Hurrem. Lubilem tez duet Valide-Daye.

ocenił(a) serial na 8
rafal4792

Mi początkowo Bayazyd podobał się bardziej, ale później zaczął mnie męczyć. Cały czas dawał się sprowokować i rzucał na Selima z pięściami. No ile można? Skoro posłuszeństwo wobec sułtana sprawiało, że Selim był przez Sulejmana bardziej ceniony, to dlaczego młodszy książę nie brał z niego przykładu?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones