PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=645872}

Wspaniałe stulecie

Muhteşem Yüzyıl
7,5 15 541
ocen
7,5 10 1 15541
Wspaniałe stulecie
powrót do forum serialu Wspaniałe stulecie

Poprzednia część wątku (znajdziecie tam linki do wcześniejszych części): http://www.filmweb.pl/serial/Wspania%C5%82e+stulecie-2011-645872/discussion/O+se rialu+-+r%C3%B3%C5%BCne+w%C4%85tki+i+postacie+%28sezony+1-+4%29+cz.+7,2648083?pa ge=13

Można natknąć się na spoilery jednak watro przeczytać zanim po raz setny zada się to samo pytanie:

Co się stało z Gulnihal?
– Została wydana za mąż. Scena ta została przez TVP wycięta.

Co się stało z Bali Beyem i Aybige?
– Bali Bey wyjechał w rodzinne strony, wróci do stolicy jakiś czas po śmierci Ibrahima. Aybige wróciła na Krym. Scena ta została przez TVP wycięta.

Jak to było faktycznie z Firuze?
– Firuze należała do wrogiej dynastii Safawidów. Jej prawdziwe imię to Humeyra, prawdopodobnie była szpiegiem Tahmaspa. Jej wątek jest jednak bardzo niejasny.

W którym odcinku umiera Ibrahim?
– 82 według oryginalnej numeracji. (Oryginalna numeracja to numeracja turecka. W Polsce odcinki te dzielone są na 2 albo 3 części więc numeracja jest inna a polskich odcinków jest więcej niż tych w oryginale)

Co stało się z córką Ibrahima – Kader/Esmanur po jego śmierci?
– Nasuh Effendi zaraz po śmierci Ibrahima odesłał dziewczynkę do rodziny jej ojca ponieważ tam byłaby najbardziej bezpieczna.

Czy Sulejman, poza Hurrem, będzie miał jeszcze jakieś inne kobiety?
– Tak, w 4 sezonie sułtan będzie z Walerią, która urodzi mu córkę Raziye (historycznie tak miała na imię córka Mahidevran). Waleria przybędzie do pałacu razem z Nurbanu i zostanie podesłana sułtanowi przez Sułtankę Fatmę – siostrę Sulejmana. (Opierałam się tutaj na odpowiedziach użytkowników, którzy już ten moment w serialu widzieli)

Na co umarła Hurrem?
– Nie wiadomo na co chorowała i na co umarła, Wiemy tyle, że zmarła dosyć niespodziewanie, a wszystkie teorie na temat jej śmierci są jedynie przypuszczeniami (np. to, że została otruta).W serialu było pokazane, że na jej ciele pojawiły się jakieś wybroczyny związane z jej chorobą. (odpowiedź użytkowniczki isabella95)

Dlaczego Mustafa nie mógł poślubić Heleny?
– Helena była wolną kobietą. Z racji tego, że książę zabrał dziewczynę do swojego haremu jej rodzice, jako wolni ludzie, mieli prawo zażądać ślubu z Mustafą – tak też zrobili. Były dwa wyjścia: książę musiałby się na ów ślub zgodzić lub Helena musiałaby opuścić harem. W innym przypadku rodzina dziewczyny miała prawo poskarżyć się sędziemu. Mahidevran oraz Sulejman (bardziej jest tu nacisk na Sulejmana) nie chcieli zgodzić się na małżeństwo ponieważ Helena była chłopką i jak wiadomo Mustafie, jako księciu, nie przystało żenić się z ”taką kobietą”. Z tego względu Mustafa po rozmowie z Ibrahimem postanowił odesłać dziewczynę z haremu.

Dodatkowo różne inne informacje pozbierane z forum:

– Mehmed podczas pojedynku ze sługą zostanie zraniony, umrze gdy jego rana zostanie zatruta, co doprowadzi do zakażenia.
– Mustafa umrze poprzez uduszenie na zlecenie sułtana, Dżihangir z żalu za Mustafą przestanie jeść co doprowadzi do jego choroby.
– Bejezyd razem ze swoimi dziećmi zostanie uduszony na rozkaz Sulejmana, ale wszystkiemu przewodzi Selim.
– Mustafa będzie z Mihrunisą, lecz wcześniej będzie jeszcze miał córkę ze związku z konkubiną Ayşą -Nergisşah Sultan.
– Bajazyd weźmie ślub z Huricihan, lecz ta umrze od uderzenia w głowę (chyba świecznikiem) przez Nurbanu. Będzie miał również dzieci z Defne Sultan, która będzie matką jego dzieci.
– Selim będzie z Nurbanu, z któa będzie miał trzy dziewczynki i syna Murada, lecz w międzyczasie sypiać będzie z wieloma nałożnicami.
– Dżihangir będzie miał przygodę z jedną nałożnicą, ale niezbyt to się dobrze dla niego skończy, będzie podkochiwał się w Huricihan.
– Mehmed ożeni się z Esmehan Sultan.
– Osman, syn Ibrahima i Hatice, umrze za młodu
– Ze „starych” bohaterów do samego końca serialu przy życiu pozostaną Mahidevran i Sumbul Aga. Mihrimah także przeżyje ojca, po jego śmierci opuści pałac. W ostatnich odcinkach możemy także zobaczyć Gulfem oraz oczywiście Sulejmana.

Nennek

W odpowiedzi do poprzedniego wątku.

Ten cały wątek z porwaniem jest dość bezsensowny.Hurrem zostaje powiadomiona,że Selim jest bardzo chory
udaje się więc do prowincji Konya,w rzeczywistości Selimowi nic nie jest.Hurrem jest przetrzymywana w jakimś
niewiadomym dla nikogo miejscu,a Mihrimah oskarża Hatice,Mahidevran i Sah o porwanie matki.Natomiast
Malkoçoğlu Bali Bey znajdzie trop Ali Agi (który był sługą Hatice i jest odpowiedzialny za uprowadzenie Hurrem)
i uda się za jego śladem,nie informując Sułtana.Hatice popełnia samobójstwo bojąc się decyzji sułtana,ponieważ
wie,że jest za to odpowiedzialna.Umiera wiedząc,że zemściła się za śmierć męża.

ocenił(a) serial na 10
isabella95

To porwanie było motywowane zmianą aktorki czy to jeszcze nie jest ten moment? Dziwne, że pomyślała, że się zemściła. Według mnie jedyną zemstą za śmierć Ibrahima byłaby śmierć Hurrem.

tupac1991

Tak w tym czasie aktorka grająca Hurrem wyjechała nagle do Niemiec.Zostały jej 4 odcinki do
dogrania,lecz ta stwierdziła,że nie da rady i nie uprzedzając nikogo po prostu opuściła Stambuł.
Nie odbierała telefonów i nie chciała się nikim kontaktować.Ekipa więc spanikowała i musiała
jakiś wątek wykombinować.

ocenił(a) serial na 10
isabella95

Wielka szkoda, że Meryem odeszła, bo z nią serial byłby na pewno lepszy. Nowa Hurrem może nie jest złą aktorką, ale jest za brzydka na tę rolę

executor123

Z pewnością gdyby Meryem została przepłakałabym więcej wątków,lecz
Vahide nie zrobiła na mnie wrażenia i nawet moment śmierci Hurrem nie
wzbudził we mnie zbytnich emocji.

ocenił(a) serial na 7
isabella95

A jak długo nie było postaci Hurrem w serialu? Chodzi o to,czy ktoś mówi,ze nie bylo jej np.tydzień,miesiąc,rok...

ocenił(a) serial na 10
domniak

W 101 odcinku jeszcze była tureckim więc, a seria kończyła się 103 odcinkami. Więc w przeliczeniu na polskie nie ma jej 4 odcinki

domniak

Hurrem była przetrzymywana przez kilka lat.

ocenił(a) serial na 10
isabella95

I nikt przez ten czas nie wpadł na to kto ją przetrzymuje i gdzie? Ciekawe

Nennek

Hej, ja jeszcze ad vocem odnośnie poprzedniego wątku, bo zamieściłam tam zdjęcie z jakiegoś spotkania ekipy serialu i napisałam, że to cały Okan, siedzi sobie z tyłu i przygląda się ich wygłupom :) Zdjęcie z zeszłego roku.

http://cs608919.vk.me/v608919803/aeed/Ek48OILb4J4.jpg

Użytkownik jk777 napisał: "Wygląda tak inaczej i w tych ciucach jakby był biedny..."

Chyba nie rozpoznałeś Okana, on siedzi całkiem z tyłu, przy innym stoliku, podpiera się dłonią i nawet nie widać w co jest ubrany, chyba w jakiś T-shirt :)
Biedny to on raczej nie jest :) Ale fakt nie przywiązuje chyba większej wagi do ubioru. Mnie chodziło o to, że on ma chyba introwertyczny charakter i nie lubi być w centrum uwagi w życiu prywatnym.
Ale chyba nikomu nie odmówi wspólnego zdjęcia, bo w sieci jest mnóstwo jego zdjęć z przypadkowymi fanami.

ocenił(a) serial na 10
Karina_15

To na pewno jest skryty facet, ale bardzo miły. Myślę, że każdemu z aktorów głównych, że tak powiem odrobinę przeszkadza nazbyt duża popularność spowodowana WS. Bo gorzej dla nich, że nawet jak wyjadą do egzotycznego kraju to i tak jest "o Ibrahim idzie, o Sulej idzie, o Hurrem idzie, o Hatice idzie" Halit jedynie wygląda na takiego, który się z tego cieszy. Podobno jest gwiazdą tamtych telenowel i pewnie jest przyzwyczajony.

ocenił(a) serial na 8
Karina_15

Ja myśle ze Okan zna swoją wartość i nie ma parcia na szkło.:)))
Na tym zdjęciu taki odizolowany od wszystkich wyglada jakby nie był z tej ekipy.

Karina_15

Nie wiem co się dzieje, ale głupiego linku do zdjęcia nie mogę dodać, nawet jak robię spacje, duże odstępy, rozdzielam link to wyskakuje mi pier*** info: Niestety Twoja wypowiedź zawiera zewnętrzny link. Usuń go, aby opublikować wypowiedź. Dowiedz się więcej o zasadach publikacji postów w FAQ. - Nie wiem, może jakiegoś bana dostałem na dodawanie linków?

Karina_15 Chodziło mi o to zdjęcie

Wpisz: http: // tnij (kropka)org /okanyalabikk

jk777

Zdjęcie z Twojego linku jest stare, poza tym to stylizacja z jakiegoś filmu czy serialu, nie pamiętam w tej chwili a nie mam teraz jak tego sprawdzić.

Karina_15

Ok, nie wiem może mi się wydawało, ale ktoś napisał, że to zdjęcie jest nowe... ale ok załatwione.

jk777

Nowe było to, na którym Okan siedzi z tyłu, poparty a pozostali robią sobie selfie.

Nennek

Tym razem na niektórych zdjęciach pokazał się Okan co jest
rzadko spotykane.

http://cs309816.userapi.com/v309816379/6ee8/zpBuh-9ECgM.jpg
http://cs306503.userapi.com/v306503789/2ffe/IcZ5wk30ncY.jpg
http://cs419524.vk.me/v419524844/b589/XLhjyTfb00c.jpg
http://cs309816.userapi.com/v309816379/6eef/-Leh8tnmg-A.jpg
http://cs309816.userapi.com/v309816379/6f12/9k7LNNE1bwg.jpg
http://cs304810.vk.me/v304810100/5bed/4YJ0X6-IkmI.jpg
http://cs405819.userapi.com/v405819667/6bb4/yBl9H0zQ1GQ.jpg
http://cs315824.vk.me/v315824789/83f1/jBO-p1DAwKA.jpg
http://cs419524.vk.me/v419524844/b599/BtBRnI3PXY0.jpg
http://cs419820.vk.me/v419820551/3935/DQGs7zdDdQQ.jpg
http://cs306503.userapi.com/v306503789/33ce/kQaFpXhmJqM.jpg
http://cs306503.userapi.com/v306503789/33c5/7Jx3TC5bElM.jpg

isabella95

Będę dodawał po parę wpisów, bo to forum jest tak powalone, że aż szkoda słów!

1. Zauważyliście, że w tych początkowych odcinkach Hurrem inaczej mówi, wydaje mi się jakby trochę zalatywało niemieckim przynajmniej tak mi się wydaje, inaczej akcentuje słowa niż w tych dalszych odcinkach. W dalszych mówi płynniej po turecku, wiadomo, nauczyła się prawidłowo języka.

2. Maria czyli Gulnihal z początku była w porządku dla Hurrem, później trochę stała się fałszywa dla Hurrem. Na początku kolegowały się, a później została namówiona na to by pójść do alkowy Sułtana? Może ktoś to wyjaśnić? Potem została poparzona przez Hurrem, a dziś w odcinku 28 naprawdę współczuła Hurrem i ją cały czas wspierała, fakt też jest też taki, że aktora, która gra postać Gulnihal jest ładna, ma delikatną urodę.

3. Ciekawe, że w tamtych czasach jakiś kamień/amulet potrafił wyleczyć poparzenie twarzy Gulnihal, to przecież bzdura. Co o tym sądzicie?

4. Dlaczego Sułtan nakazał zabić Ibrahima Paszę? I dlaczego Balibey został wyrzucony z pałacu lub musiał opuścić pałac?

5. Nie widziałem 11, 12, 13, 14 odcinka i zamierzam niebawem to nadrobić, mam pytanie, w odcinku z piątku Nigar do Gilsah powiedziała, że powie Ibrahimowi o tym, że ona kogoś zabiła, jakąś dziewczynę, kto to był? I też zapewne w tych odcinkach było to, że Mahidevran chciała otruć Hurrem i Sułtana, dlaczego tak?

6. Dlaczego Sułtan zwraca się do Ibrahima, Pargali? Zwraca się do niego po nazwie miejscowości z której pochodzi, to tak jakby powiedziec np. Rzeszowianinie.

7. Hurrem przeszła na islam, ale tak naprawdę nie wiadomo, czy nie zrobiła tego specjalnie, by mieć większe wpływy, a mogła czuć się jako chrześcijanka, co o tym sądzicie?

8. W 79 odcinku you tube. com/ watch?v=ADPsSCEqWW0
pod koniec Ibrahim nakazał strażnikom przyprowadzenie jakiejś kobiety, która chciała zabić Mustafę, o co chodzi?

jk777

Postaram się odpowiedzieć na te pytania.

1.Meryem inaczej mówi po turecku gdyż języka uczyła się w trakcie grania swej roli,wcześniej nie miała z nim styczności,innym
aktorom nauczenie się scenariusza nie zajmowało dużo czasu natomiast jej sprawiało to ogromną trudność i poświęcała każdą wolną
chwilę na jego poznanie często zarywając noce.

2.Nie została namówiona,została wrobiona w intrygę gdyby nie zgodziła się pójść do Sulejmana z pewnością straciłaby życie więc musiała
poprzestać na spędzeniu z nim nocy.Potem natomiast jest współczuła gdyż pogodziły się.

3.Myślę,że te kamienie mogły mieć jakiś wpływ,ale z pewnością w bardzo mały sposób. Czytałam jednak kiedyś,że swoje właściwości lecznicze
objawiają one dopiero wtedy,kiedy je ogrzejemy i przykładamy na zmienione chorobowo miejsce.Do najczęściej wykorzystywanych w
biotermicznej terapii są np.opal,agat,topaz,kryształ górski.

4.Sułtan kazał zabić Ibrahima gdyż ten stał się za bardzo wpływowy,dążący do władzy.Sulejman dostał również od Ayaza Paszy zapiski skryby podczas
swojego pobytu w Manisie na temat tego jakoby Sulejman jest lwem,a Ibrahim treserem,potajemne spotkanie w Bursie z Mustafą bez wiedzy
Sułtana również dolało oliwy do ognia (Ibrahim oszukał Sułtana mówiąc,że w tym czasie wybiera się do Edirne),nie stawienie się podczas ramazanu
na modlitwę przez co został oskarżony o innowierstwo przez lud.Na śmierć Ibrahima złożył się szereg różnych przewinień Paszy wobec Sułtana.

6.Pargali jest to przydomek od miejscowości z której pochodził-Parga.

7.Hurrem przeszła na islam,ponieważ wiedziała,że tym gestem również zdobędzie serce Sułtana i pozwoli jej to zdobycie większych wpływów.
Roksolana przed przybyciem do pałacu była była córką prawosławnego ruskiego kapłana więc z pewnością jakąś więź to "swej starej" wiary czuła.
Pogłoski głoszą jakoby jednego ze swych synów ochrzciła w prawosławnej cerkwi.

8.Była to kobieta o imieniu Gulizar,która nasłana została przez Hurrem w celu zbicia księcia Mustafy w Manisie,miała zostać przedstawiona
jako dowód przeciwko Sułtance dotyczący jej zamachu na księcia,lecz ta została zastraszona przez Rustema,że jeżeli piśnie chociaż słówko
o Hurrem ten zrobi krzywdę jej matce i rodzinie,więc dziewczyna wyparła się wszystkiego przed Sułtanem i skoczyła z balkonu popełniając
samobójstwo.Sułtan w tym momencie był zły na Ibrahima ponieważ ten obarczył winą Hurrem bez istniejącego dowodu przyprowadzając
do pałacu dziewczynę,która się do niczego nie przyznała.

isabella95

Jeszcze do pytania nr 4 Beli Bey nie został wyrzucony z pałacu lecz sam odszedł ze względu
na wszechobecne intrygi i kłamstwa.

ocenił(a) serial na 10
isabella95

A w którym odcinku wg numeracji oryginalnej wyjawia tę motywację? Pytam, bo jakoś tego nie wychwyciłem (lub nie zrozumiałem) oglądając z rosyjskim lektorem.

39079288

Serial skończyłam oglądać już dawno temu jednak wydaje mi się,że był to bodajże odcinek 103.

isabella95

Ok w porządku, z jakimi napisami oglądałaś ten serial?

jk777

Oglądałam zarówno z napisami rosyjskimi jak i również z lektorem rosyjskim.

ocenił(a) serial na 10
isabella95

Rzeczywiście, w 102 odcinku powiedział do Matrakczego, że spod każdego kamienia wypełzają intrygi.

39079288

Natomiast w 103 odbył rozmowę z Sułtanem i mówił mu,że chciałby opuścić pałac.

isabella95

Dzięki Izabela za odpowiedzi, trochę więdzy masz na te tematy, skąd tę wiedzę czerpiesz? Jesteś rocznik 95?

1. Też musi być zdolna i mądra, żeby nauczyć się języka, którego wcześniej nie znała.

2. A przez kogo została wrobiona w tę intrygę? Kto niby miałby ją zabić? Mogli scenarzyści uwzględnić to w serialu, że Gulnihal o wszystkim powie Hurrem, ale tak nie zrobili.

3. Czytałaś o tym po tym jak zobaczyłaś ten odcinek o tym leczniczym kamieniu?

7. Jeśli ochrzciła swojego któregoś syna, to Sułtan o tym nie miał pojęcia?

jk777

Nie zauważyłam wcześniej Twojej wypowiedzi.
Tak jestem rocznik 95,ale nie rozumiem co to ma do rzeczy.
Odpowiem po raz któryś z kolei,że wiedzę czerpię naprawdę z różnych źródeł,
często zagranicznych,które potem siedzę i z uporem maniaka powoli sobie tłumaczę.
W tym roku również zdawałam maturę z historii podstawę jak i rozszerzenie,natomiast
od października wybieram się na studia na wydziale historycznym więc czytanie i poznawanie
coraz to nowych informacji jest dla mnie przyjemnością.


2.Intrygę tę uknuł Ibrahim,chciał wprowadzić Marię do alkowy Sułtana,natomiast Hurrem za
wszelką cenę nie mogła się o tym dowiedzieć.Zabita mogła zostać z rozkazu Sułtana,ponieważ
odmówiła pójścia do alkowy co w tamtych czasach było niedopuszczalne.

3.O leczniczych kamieniach wiedziałam i czytałam już wcześniej związane to było
z zainteresowaniem na temat medycyny stosowanej w starożytności i nie miało to związku z WS,
człowiek jest istotą ciekawską więc jeżeli mnie coś zainteresuje staram się bardziej wdrążyć w te tematy.

4.Nie jest to informacja potwierdzona,z pewnością gdyby Sulejman dowiedział się o rzekomym chrzcie w cerkwi poleciałaby
głowa Hurrem.Istnieje również hipoteza jakoby jeden z synów Hurrem nie był synem Sulejmana lecz młodego Wenecjanina
Marka,którego poznała na Krymie.Proszę jednak nie brać tego za bardzo do serca gdyż tak jak wspomniałam nie są to potwierdzone
informacje gdyż nie ma zgody na przeprowadzenie badań,które udowodniłyby rzekomą zdradę Roksolany.

isabella95

No nic, tak po prostu zapytałem, dzięki za info.

isabella95

Dzięki :)

Na razie dwa, bo muszę wychodzić.

http://i3.ytimg.com/vi/b3ibbf-qrbE/hqdefault.jpg
https://scontent.cdninstagram.com/hphotos-xaf1/t51.2885-15/e15/11327349_16037197 76569078_1270036037_n.jpg

Nennek

9. Kilka odcinków temu Ibrahim pisał list i pisał go od prawej do lewej, tak piszą Turcy? Mam nadzieję, że się nie pomyliłem.

10. Sułtan miał tyle kobiet, które zapraszał do siebie, ale tylko z Mahidevran miał syna i z Hurrem dzieci i jeszcze z kimś? Użytkownik Isabella95 napisała sułtan będzie miał z nią córkę Raziye

- Więc tylko z nią jeszcze miał dziecko? Poza tym mam pytanie czy ta córka będzie za czasu Hurrem czy już po jej śmierci? I ciekawe jest to, że przez jego łóżko przewinęło się tyle kobiet, a miał tak mało dzieci.

11. W którym odcinku będzie można zobaczyć tę Fatmę siostrę Sułtana? Czemu ona przyjedzie do Topkapi w 4 sezonie z córą Ibrahima i Hatice? Sułtan jakie miał rodzeństwo? Hatice, Beyhan, Fatmę i kogoś jeszcze?

12. Ciekawe, że w tamtych czasach były kosmetyki, pudry, podkłady, tusz do powiek, rzęs... Skoro w serialu aktorki mają makijaż, to musi to odzwierciedlać to jak było dawniej.

13. Co to za symbol, który Sułtan ma na pierścieniu?

14. Dziś w 26 odcinku, było tak, że Ibrahim spotkał się ze swoim bratem bliźniakiem i tak rzeczywiście było, że miał prawdziwy Ibrahim Pasza brata bliźniaka? Ciekawe jak to zrobili, że jeden aktor zagrał dwie osoby, tak to zostało połączone jakby rzeczywiście było ich dwóch.

15. Kto to jest Sah Sułtan?

16. Co się stało z Gulnihal?
– Została wydana za mąż. Scena ta została przez TVP wycięta

Jak TVP śmiało wyciąć tę scenę lub jakiekolwiek? Oni są niepoważni!

17. Bajazyd weźmie ślub z Huricihan, lecz ta umrze od uderzenia w głowę (chyba świecznikiem) przez Nurbanu
-Dżihangir będzie miał przygodę z jedną nałożnicą, ale niezbyt to się dobrze dla niego skończy, będzie podkochiwał się w Huricihan.

Zanim umrze Huricihan to Dżihangir będzie miał jakąś przygodę z nią? Huricihan to córka Ibrahima i Hatice?

18. Jak to było faktycznie z Firuze?
– Firuze należała do wrogiej dynastii Safawidów Jej prawdziwe imię to Humeyra, prawdopodobnie była szpiegiem Tahmaspa. Jej wątek jest jednak bardzo niejasny"

Ciekawe to jest, że w ogółe Sułtan ani żadna wysoko postawiona osoba nie zdołała rozpracować kim jest Firuze.

Jakiś użytkownik w poprzednim temacie napisał:

A Ibrahim... Cóż, widać dwa aspekty jego natury (żeby nie powiedzieć, dwulicowość) w stosunku do kobiet. Z jednej strony gra na skrzypkach i pisze miłosne wiersze, z drugiej oklepuje twarz kobiecie, bo coś mu się nie spodobało. On ogólnie sprawia wrażenie osoby, która dorwała się do korytka i już nie zna umiaru (co widać w jego późniejszej pozycji wielkiego wezyra i jego relacjach z innymi sułtańskimi urzędnikami oraz aferach z popiersiem i tytułowaniem się sułtanem).

Komu oklepał twarz? Wiem to, że Nigar dostała z liścia od niego na statku.

jk777

9.Jest to rodzina języków semickich w której pisze się własnie od prawej do lewej zalicza się do nich np.arabski,hebrajski.

10.Sułtan w serialu miał jeszcze jedno dziecko z nałożnicą Valerią,była to córka o imieniu Raziye,która historycznie była córką
Mahidevran i Sulejmana.W rzeczywistości żadna Valeria nie istniała.Dziecko to będzie jeszcze za życia Hurrem,nałożnica
ta zostanie wprowadzona do alkowy Sułtana z pomocą Fatmy-siostry Sulejmana.

11.Fatma przybywa razem z Huricihan jakoś na początku 4 sezonu,zmówiła się przeciwko Hurrem razem z Mustafą.
Jej mąż Kara Ahmed Pasha został później Wielkim Wezyrem.
Sułtan miał liczne rodzeństwo:Hatice Sultan,Fatma Sultan,Hafsa Sultan,Şehzade Sultan,Üveys Pasha.

isabella95

12.Jeśli chodzi o kosmetyki to twarz wybielano kleikiem z mąki owsianej i węglanu ołowiu lub kadzidłem i mlekiem.
Stosowano także puder.Tusz to rzęs stanowiła np.mieszanka sadzy,oliwy i białka.Przez wieki, kobiety do barwienia
warg używały również owoców leśnych lub płatków kwiatów np. krokosza barwierskiego,które ucierały na pył.
Pudry i róże zawierały biały ołów,kredę.Do przyciemnienia rzęs i brwi stosowano również hennę.

14.Historycznie Ibrahim nie miał brata bliźniaka,z pewnością postać ta była naniesiona komputerowo i grał ją
również Okan,a podczas gry tyłem rolę bliźniaka odgrywał dubler.

15.Wkleję tu moją wcześniejszą wypowiedź dotyczącą Sah:
Sułtanka Sah.Urodzona w 1509 roku i wychowana w Manisie wyszła za mąż w 1523 za przyszłego wielkiego wezyra Lutfi Paszę. Jej małżonek stał się wielkim wezyrem w 1539. Para miała dwie córki:Esmehan Baharnaz Sultan (żona księcia Mehmeda i matka sułtanki Hümaşah) oraz Neslihan Sultan. W 1541 rozwiodła się ze swym małżonkiem, który został również obalony ze swego stanowiska.Rozwód odbył się z jej inicjatywy,rzekomo powodem było ukaranie kobiety za cudzołóstwo przez jej męża co doprowadziło do sporu między nimi. Jako argument zostało podane również pobicie Sah przez Lutfi Paszę. Po tym incydencie,Pasza został pobity przez jej urzędników.Sah poszła również na skargę do Sulejmana żądając wtedy rozwodu.Zmarła w 1572 roku w Konstantynopolu.

16.Wiele scen zostało wyciętych,no ale cóż czas antenowy jest ograniczony i trzeba się jakość zmieścić.

17.Cihangir nie miał żadnych przygód z Huricihan,kiedyś przez przypadek znalazł list miłosny skierowany do Bajazyda myśląc,że
to do niego więc biedak się rozczarował.Huricihan będzie jednak bardzo przyjazna w stosunku do niego lecz nie obdarzy go uczuciem.
Tak jest to córka Ibrahima i Hatice.

18.W serialu Sułtan jest przedstawiony trochę jak ofiara i oferma,wiele wątków jest niejasnych i niedopracowanych,zrobionych "po łepkach"

19.Jeśli chodzi o bicie przez Ibrahima kobiet to właśnie jest to moment uderzenia Nigar.

ocenił(a) serial na 8
isabella95

Cóż, jeśli chodzi o moją wypowiedź (tą o dwulicowości Ibrahima) to chodziło mi raczej o początkowe odcinki kiedy Ibrahimowi zostaje zlecone dochodzenie w sprawie otrucia Hurrem. Ibrahim najpierw dosłownie tłucze Nigar (bije ją po twarzy, dusi, uderza jej głową o ścianę) a potem sprzedaje 1 lub 2 liście Gulsah.

isabella95

Odnośnie pytania 11 to Fatma pojawia się w odcinku 106.

isabella95

Jeśli dobrze zrozumiałem 10 punkt na który mi odpowiedziałaś:

W rzeczywistości Sulejman miał dziecko z niejaką Raziye, ale ta Raziye to była jego córka tak? To jak mógł mieć dziecko z własną córką? Ciekawe dlaczego tak wszyscy próbowali pozbyć się Hurrem i bawili się w intrygi. Kto w ogóle im nakazał robić te intrygi przeciwko Hurrem? Zaczęło się od matki sułtana, hatice...

12. Skąd Ty to wiesz wszystko?

14. Możliwe, tylko spójrz, że Ibrahim dotknął w twarz swojego brata bliźniaka, więc nie wiem jak oni to robią, ale to jest jakaś sztuczka komputerowa. Poza tym skąd Ty całą tę wiedzę na temat tego serialu i historycznych postaci czerpiesz?

16. Dobrze, to mogli ustalić porę wieczorną na taki serial, a nie wycinać sceny, tvp to pajace!

18. Wiem, taki ciapu ciapu jest. Ale gra dobrze.

19. Okej w porządku.

@SaltStrawberry czyli było jeszcz to, że pobił Nigar i jeszcze dostała od niego Gulsah, tak? Nie widziałem tego, bo przegapiłem parę odcinków. Pamiętam tylko to z późniejszego sezonu, że Nigar dostała z liścia na statku, gdy porwała swoją córkę.

jk777

Źle zrozumiałeś Sułtan w rzeczywistości miał dziecko z Mahidevran,była to córka o imieniu Raziye.

Interesuje mnie historia,dużo czytam,korzystam z wiadomości z internetu dodatkowo pogłębiam tym
swoją wiedzę.Wiedzę czerpię z różnego rodzaju książek i źródeł historycznych,korzystam również
ze stron rosyjskich,tureckich i angielskich tłumacząc je później na język polski.

jk777

"13. Co to za symbol, który Sułtan ma na pierścieniu?"

Tugra, tughra w kulturze islamu monogramowy znak panującego monarchy (sułtana, chana), pełniący w kręgu wpływów państwa osmańskiego rolę herbu, emblematu władców tureckich, a następnie godła państwowego.

https:// pl.wikipedia. org/wiki/Tugra

Nennek

"Czy ktos moze wie w ktorym odcinku Mihrimah chce sie rozstac z rustemem chodzi o to jak przy hurrem trzy razy mowi ze sie z nim rozwodzi, i mam jeszcze pytanie czy sa jakies nagrania zza kulis serialu oczywiscie te wywiady a aktorami konczace serial widzialam chodzi o takie zabawne wpadki pomylki itp zawsze sa takie making off'y"

http://www.filmweb.pl/serial/Wspaniałe+stulecie-2011-645872/discussion/O+serialu +-+różne+wątki+i+postacie+%28sezony+1-+4%29+cz.+7,2648083?page=16

Możesz ktoś podać linki do tych wywiadów?

Ten smartfon i tablet to rzeczywiście był prawdziwy i to była jakaś scena wycięta dla jaj, czy co?

http://www.filmweb.pl/serial/Wspaniałe+stulecie-2011-645872/discussion/O+serialu +-+różne+wątki+i+postacie+%28sezony+1-+4%29+cz.+7,2648083?page=17

jk777

Podajesz linki do całego tematu a nie do konkretnych postów.

Odnośnie drugiego pytania, to jeśli chodzi Ci o zdjęcie ze smartfonami, które wrzuciłam, to pewnie mieli przerwę między scenami i robili zdjęcia.

Karina_15

Ponieważ nie wiem jak skopiować link do konkretnego postu. Ok, dzięki za info.

ocenił(a) serial na 8
jk777

jak się nie mylę to 116 odcinku tureckim jest że Mihrimah mówi :rozwodzę się : ale powiedziała tylko 2 razy bo Hurrem na nią krzyknęła i chyba powiedziała że to sułtan może tylko dać jej pozwolenie na rozwód bo w póżniejszych odcinkach jest że Mihrimah z nim o tym rozmawia

ocenił(a) serial na 8
bokra666

własnie oglądałam odcinek jak umiera Affife hatun,podczas zamachu na Hurrem osłoniła ją swoim ciałem

bokra666

Kto chciał zabić Hurrem?

jk777

Piri Reis zastawił na nią zasadzkę (chciał pozbyć się największego wroga księcia Mustafy)
w wyniku czego zginęła Afife Hatun ochraniając Hurrem własnym ciałem.Reis wszystko
dokładnie zaplanował,ponieważ przypadała akurat rocznica śmierci Mehmeta więc Hurrem
miała udać się na jego grób,a następnie do jadłodajni,którą wspiera jej działalność charytatywna.
Ulice wtedy były bardzo zatłoczone więc ochrona Hurrem była jeszcze bardziej utrudniona.

isabella95

Dzięki za info.

ocenił(a) serial na 8
isabella95

isabella czy zauważyłaś te :zajebiste :kamienie co spadają na Afife ha,ha normalnie sama się uśmiechłam do siebie bo odrazu skojarzyła mi się ta poręcz co zginęła wtedy Waleria to chyba z tego samego materiału było robione

bokra666

Też to zauważyłam.W ogóle to często zwracam uwagę na te wygenerowane komputerowo "dzieła".
Nie dziwię się,że Afife umarła w skutek obrażeń wywołanych robionymi chyba ze styropianu "kamieniami".
Niektóre efekty specjalne jeżeli można je tak nazwać są fatalnej jakości.

Nennek

Każdy odcinek, który oglądam po prostu go sobie analizuję i jeśli chcę o coś się zapytać to sobie zapamiętuję lub spisuję na kartce. Po prostu jestem ciekawy.

1. Co oznaczało pocałowanie szaty na samym dole u Sułtana? To oddanie pokłonu?

2. Te pomieszczenia, w których kręcą serial zostały zrobione na potrzebę serialu, przedstawiają pałac, jak myślicie do tej pory nie pozostał prawdziwy pałac Sułtana? Czy po prostu nie wolno w nim kręcić, bo to zabytek? Pałac, który dostał Ibrahim wraz z Hatice to prawdziwy budynek czy nie? Jak myślicie?

3. Co to jest Stary pałac? W sensie to jest poprzedni pałac Sułtana w którym urzędował zanim został zbudowany nowy?

4. Dziś w 30 odcinku było pokazane przyjęcie przed pałacem w ogrodzie, ten ogród jak myślicie jest w tym miejscu gdzie kręcono sceny w tym zrobionym pałacu czy tak naprawdę ten ogród jest zupełnie gdzie indziej? Nawet bramy nie pomalowali na potrzebę serialu z odrapań i rdzy, być może to zabytkowa brama.

5. W tym odcinku jak wróciła Hurrem do pałacu z wygnania przed bramą Sumbul spojrzał takim wzrokiem na Gulnihal i się uśmiechnął ona tym samym się odwdzięczyła, czy oni do siebie coś...? Podobali się sobie? Zauroczeni byli sobą? Jeśli tak, to jak to się stało?

6. Nieraz w serialu padało słowo Amen, choćby dziś w odcinku jak byli w tym ogrodzie, Turcy Osmańscy wierzyli w Boga, którego nazywali i do dziś nazywają Allahem, więc może ktoś wie, czy Bóg Allah dla nich to jest ten sam Bóg Ojciec dla nas chrześcijan?

7. Nie mam nic do aktorki, która gra Mahidevran gra ją dobrze, ale postać Mahidevran jest jak zołza, niesamowita z niej jędza, jakoś wkurzają mnie tej jej intrygi, zazdrości i to wszystko jak się zachowuje.

8. Nie mam nic do aktora Okana Yalbika, który gra Ibrahima Paszą, bo zagrał go bardzo dobrze, ale postać Ibrahima Paszy jak dla mnie jest niesympatyczna, gość bardzo się rządzi, z początku już w tych początkowych odcinkach okłamuje Sułtana, choćby okłamał go w 29 bodajże odcinku, że był na targu, ale wcześniej był u Hurrem, a później był na targu, więc taki wielki przyjaciel Sułtana okłamywał go po prostu, tak samo jak był fałszywy w 30 odcinku, nagle gdy Hurrem wróciła, bo przystała na jego warunki, musiał podejść do Sułtana i powiedział mu o tym, że Hurrem jest niewinna, że dowiedział się i nakazał ją tutaj sprowadzić a prawda jest taka, że ona stała już pod bramą. Jeśli faktycznie Ibrahim Pasza ten prawdziwy był taki fałszywy, kłamliwy, cyniczny to nie dziwię się, że został zamordowany, gdy też oglądałem te późniejsze odcinki przed przerwą wakacyjną, widziałem na co było stać Ibrahima, jak kłamał, jak się rządził i jak się wyrażał, nie dziwię się, że Hurrem, która dzięki Sułtanowi była silna tak jak sam Pasza, chciała go zgładzić, bo była mądrzejsza od niego i miała większą przychylność Sułtana. Jak można stać się takim ku*asem mając tak dobrego przyjaciela jak Sułtan, Sułtan dał mu wszystko, stanowiska, władzę, bogactwo, własną siostrę, dosłownie wszystko a on był fałszywy wobec Sułtana, okłamywał go i wywyższał się ponad Sułtana, gdy przemawiał do posłów lub do kogokowiek innego. Chciał zachędożyć, to zachędożył i zdradził Hatice z Nigar Kalfą. Widać jak go Sułtan szanował, dał mu dziś stanowisko w jakimś tam mieście, nie wiem dlaczego Sułtan tak uwielbiał Ibrahima Paszę, dlaczego był tak za nim i dlaczego był tak dumny z niego, że ma takiego ziomka.

9. Sadyka... nie podoba mi się ta aktora, która gra tę postać, ma bardzo fałszywy zwrok i te spojrzenia, nieważne. Ona chce zabić Sułtana za zabicie męża i z tego, że nakazał jej ten król węgier, ale czy uda się jej cokolwiek zrobić z krzywdy Sułtanowi? Skoro wprowadzili taki wątek do serialu, to tak musiało być naprawdę, racja?

10. Dlaczego Turcy Osmańscy mieli kosę z Habsburgami? Wiem wiem, wikipedia się kłania, ale może ktoś mniej więcej skróci?

11. Ciekawe czy naprawdę w tamtych czasach istniał bandaż, jak myślicie? Choćby jak Gulnihal miała poparzoną twarz, lub ta Sadyka ręce i jak sobie przywiązała dziś do uda bandaż i tam schowała sztylet, ciekawe czy naprawdę w tamtych czasach był już bandaż czy coś podobnego jak gaza czy coś.

12. Co to jest hamam i alkowa?

13. Dlaczego Sułtan, Hurrem lub ktokolwiek wysoko postawiony póka w drzwi i straże lub słudzy je otwierają? Dlaczego oni nie mogą otworzyć sobie sami?

14. Z tego co widać to Sułtan lubił sobie coś tam majsterkować, grawerować w kamieniach, robić jakieś pierścionki, naszyjniki cokolwiek, tak było naprawdę? Po prostu miał zamiłowanie do czegoś takiego? Ciekawe kto go tego rzemiosła nauczył.

15. Aktor, który gra Sumbula, gra go wyśmienicie, te jęki, te przerażenia na twarzy, to co wypowiada głosem jest po prostu majstersztykiem, bardzo dobrze zagrał tę postać.

jk777

1.Ucałowanie szaty Sułtana oznaczało szacunek okazywany przez całującego,przykładanie jej potem do czoła było
symbolicznym gestem,który oznaczał myślenie o Sułtanie.

2.Prawdziwy Pałac Topkapi istnieje,jest ogromnym i pilnie strzeżonym zabytkiem,do większości komnat turyści nie mają dostępu,do zwiedzania
są wyznaczone tylko nieliczne.Nie ma więc mowy o kręceniu tam filmu.Jeśli chodzi o pałac Ibrahima i Hatice to nie jest to ten sam w którym żyli,
obecnie znajduje się tam Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej w Stambule

3.Stary Pałac nosił nazwę Eski Saray był siedzibą władzy od roku 1453 do 1478,znajduje się Stambule (na miejscu dzisiejszego Uniwersytetu Stambulskiego).

4.Wydaje mi się,że ogrody były umiejscowione gdzie indziej,ze względu na ogromne ilości turystów nie byłoby możliwe kręcenie scen przy pałacu Topkapi.

5.Sumbul i Gülnihal nic do siebie nie czuli,z pewnością byli zadowoleni powrotu Hurrem.Sumbul swoje momenty miłosne będzie przeżywał w 4 sezonie.

6.Amen nie występuje tylko w chrześcijaństwie,amen z hebrajskiego oznacza "na pewno" jest formą uroczystego potwierdzenia.Stanowi odpowiedź na na obietnicę skierowaną do Allaha, groźbę bądź klątwę, oznacza "tak jest", "niech się tak stanie".Tak więc formułę amen spotyka się także w islamie.

7.Mahidevran w rzeczywistości aż tak mocno nie angażowała się w intrygi i spiski jak jest to pokazane w serialu,oczywiście walczyła o swoje lecz w gruncie rzeczy
była w pewnym sensie pogodzona z tym,że Sułtan wybrał Hurrem.

8.Na temat postaci Ibrahima się nie będę wypowiadała gdyż każdy ma osobne zdanie i uważa inaczej.Warto jednak zwrócić uwagę,że historycznie Ibrahim
z żadną kalfą dziecka nie miał i był wierny Hatice.

9.Sadyka była raczej postacią fikcyjną,która miała za zadanie urozmaicić serial.Owszem podejmie próbę zabicia Sułtana lecz z marnym skutkiem.Osobiście nie trawię
tej postaci,ale to już inna historia.

11.Z pewnością istniały wtedy opatrunki bawełniane.Już we wcześniejszych wiekach było znane unieruchamianie kości za pomocą opatrunków gipsowych,zaawansowane zabiegi operacyjne,między innymi zakładanie szwów wewnętrznych z użyciem katgutu, usunięcie kamieni nerkowych narzędziem wprowadzonym przez moczowód, usunięcie tarczycy i operację zaćmy.Więc taki opatrunek nie stanowił zbytniego problemu.

12. Hamam, czyli łaźnia turecka,jest rodzajem sauny z tą różnicą, że jego głównym elementem jest woda zamiast pary.

"Hamamy zazwyczaj zawierają dwa do trzech pomieszczeń:
*Pokój o podwyższonej temperaturze, ale z dostępem do suchego powietrza. Pełni on rolę przedsionka pozwalającego się stopniowo przystosować do wysokiej temp hamamu.
*Hamam właściwy o bardzo wysokim poziomie wilgotności, wysokiej temperaturze. To tutaj mogą znajdować się prysznice, fontanny do schładzania się wodą oraz basen. Czasem w części centralnej pojawiają się ogromne ławy do leżenia. To w tej części goście myją się lub mogą skorzystać z usług mycia i masażu. Sıcaklık, bo tak sę nazywa, zazwyczaj udekorowana jest kopułą oraz pasmem małych okienek.
*Czasami w hamamie funkcjonuje też trzeci pokój, nieco chłodniejszy od poprzedniego, z ławami – miejsce relaksu i odpoczynku. Czasami serwowane są tutaj napoje i posiłki."

Alkowa była to wydzielona część izby, pokoju, najczęściej w formie wnęki bez okien, przeznaczona na sypialnię (w miejscu tym stawiano łóżko).

13.Z pewnością taki był zwyczaj i tak nakazywała etykieta.

14.Jedną z pasji Sułtana Sulejmana było jubilerstwo,tworzenie biżuterii,dużo czasu poświęcał na swe coraz to nowe i piękniejsze dzieła.
Jednym z nich był pierścień z zielonym szmaragdem,który potem Sulejman wręczył swej Sułtance,nazywany Hurrem yuzuk-czyli pierścień Hurrem .

15.Aktor grający Sumbula z tego co wiem był kabareciarzem więc co by nie mówić miał to we krwi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones