PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=645872}

Wspaniałe stulecie

Muhteşem Yüzyıl
7,5 15 541
ocen
7,5 10 1 15541
Wspaniałe stulecie
powrót do forum serialu Wspaniałe stulecie

Poprzednia (8) część: http://www.filmweb.pl/serial/Wspania%C5%82e+stulecie-2011-645872/discussion/O+se rialu+%28sezony+1-+4%29+cz.+8,2656908

Na co umarła Hurrem?
– Nie wiadomo na co chorowała i na co umarła, Wiemy tyle, że zmarła dosyć niespodziewanie, a wszystkie teorie na temat jej śmierci są jedynie przypuszczeniami (np. to, że została otruta).W serialu było pokazane, że na jej ciele pojawiły się jakieś wybroczyny związane z jej chorobą. (odpowiedź użytkowniczki isabella95)

Dlaczego Mustafa nie mógł poślubić Heleny?
– Helena była wolną kobietą. Z racji tego, że książę zabrał dziewczynę do swojego haremu jej rodzice, jako wolni ludzie, mieli prawo zażądać ślubu z Mustafą – tak też zrobili. Były dwa wyjścia: książę musiałby się na ów ślub zgodzić lub Helena musiałaby opuścić harem. W innym przypadku rodzina dziewczyny miała prawo poskarżyć się sędziemu. Mahidevran oraz Sulejman (bardziej jest tu nacisk na Sulejmana) nie chcieli zgodzić się na małżeństwo ponieważ Helena była chłopką i jak wiadomo Mustafie, jako księciu, nie przystało żenić się z ”taką kobietą”. Z tego względu Mustafa po rozmowie z Ibrahimem postanowił odesłać dziewczynę z haremu.

– Gulnihal została wydana za mąż. Scena ta została przez TVP wycięta.
– Bali Bey wyjechał w rodzinne strony, wróci do stolicy jakiś czas po śmierci Ibrahima. Aybige wróciła na Krym. Scena ta została przez TVP wycięta.
– Firuze należała do wrogiej dynastii Safawidów. Jej prawdziwe imię to Humeyra, prawdopodobnie była szpiegiem Tahmaspa. Jej wątek jest jednak bardzo niejasny.
– W 4 sezonie sułtan będzie z Walerią, która urodzi mu córkę Raziye (historycznie tak miała na imię córka Mahidevran). Waleria przybędzie do pałacu razem z Nurbanu i zostanie podesłana sułtanowi przez Sułtankę Fatmę – siostrę Sulejmana.
– Hatice popełni samobójstwo
– Mehmed podczas pojedynku ze sługą zostanie zraniony, umrze gdy jego rana zostanie zatruta, co doprowadzi do zakażenia a następnie śmierci
– Mustafa umrze poprzez uduszenie na zlecenie sułtana, Dżihangir z żalu za Mustafą przestanie jeść co doprowadzi do jego choroby.
– Bejezyd razem ze swoimi dziećmi zostanie uduszony na rozkaz Sulejmana, ale wszystkiemu przewodzi Selim.
– Mustafa będzie z Mihrunisą, lecz wcześniej będzie jeszcze miał córkę ze związku z konkubiną Ayşą -Nergisşah Sultan.
– Bajazyd weźmie ślub z Huricihan, lecz ta umrze od uderzenia w głowę (chyba świecznikiem) przez Nurbanu. Będzie miał również dzieci z Defne Sultan, która będzie matką jego dzieci.
– Selim będzie z Nurbanu, z która będzie miał trzy dziewczynki i syna Murada, lecz w międzyczasie sypiać będzie z wieloma nałożnicami.
– Dżihangir będzie miał przygodę z jedną nałożnicą, ale niezbyt to się dobrze dla niego skończy, będzie podkochiwał się w Huricihan.
– Mehmed zostanie gubernatorem Manisy. Jedna z jego nałożnic (Cihan) będzie w ciąży jednak po smierci księcia jej wątek zostanie urwany.
– Osman, syn Ibrahima i Hatice, będzie mieszkał z Beyhan, nie będzie go w serialu.
– Ze „starych” bohaterów do samego końca serialu przy życiu pozostaną Mahidevran i Sumbul Aga. Mihrimah także przeżyje ojca, po jego śmierci opuści pałac. W ostatnich odcinkach możemy także zobaczyć Gulfem oraz oczywiście Sulejmana.

ocenił(a) serial na 9
Nennek

Czytałam gdzieś ze żoną Mehmeta była Esmahan Baharnaz Sultan córka Sah Sultan i Lutfi Paszy i mieli córkę Humasah a w serialu takie imię nosi córka Mihrimah i Rustema.

ocenił(a) serial na 10
kasiasia38

W rzeczywistości Mihrimah i Rustem też mieli córkę o tym imieniu, która została żoną Semiz Ali Paszy (ich małżeństwo chyba nie jest pokazane w serialu, ale nie dam głowy).

Nennek

104 odcinek:

https://www.youtube.com/watch?v=SOgQ2r_UZzQ

ocenił(a) serial na 8
isabella95

Chciałam obejrzeć i jest zablokowany

Nennek

"Wspaniałe Stulecie" Tajny Świat odc. II "HAREM":

https://www.youtube.com/watch?v=bobjy15xtVc

ocenił(a) serial na 8
isabella95

To z tego wynika że Mahidevran żyła w biedzie bo nie przyjeła pieniędzy od Selima

bokra666

Szczerze zdziwiło mnie to, co Nur powiedziała. Z różnych źródeł, w których czytałem wynikało że przyjęła. Nawet dom nowy od niego dostała. Może coś pomieszala z sytuacją serialową, kiedy to odmówiła pomocy Bajezydowi? Bodajże w 129 odcinku to było.

rafal4792

Miało być pomocy od Bajezyda ofc ;-)

ocenił(a) serial na 8
rafal4792

Mnie też to zdziwiło bo tyle razy było pisane że Selim przywrócił jej pozycję i dał dużo pieniędzy.I jak tu teraz brać ten serial na poważnie,jest dużo sytuacji w serialu które nie zgadzają się z rzeczywistością tamtych czasów

bokra666

No nie można. Nie było żadnej Mihrunnissy, Huricihan. Mustafa w realu miał kilka córek, Selim siedmiu synów z różnymi kobietami, Rustem zmarł śmiercią naturalną. Sami scenarzyści mówili, że 70% tej fabuły to fikcja.

ocenił(a) serial na 10
bokra666

Najdziwniejsze jest, jak Mahidevran w rozmowie z Mihrimah sugeruje, że Selim chce ją zrobić swoją sułtanką-matką, a przecież tę funkcję pełniła właśnie Mihrimah.

39079288

Serio? Ja inaczej ją zrozumiałem. Ona mówiła o pensji i dawnym poważaniu a nie o takiej funkcji.
Co do Mihrimah to fakt, wbrew temu co mówi historia opuszcza ona w serialu pałac.

ocenił(a) serial na 10
rafal4792

Rzeczywiście, to mogła być nadinterpretacja.

ocenił(a) serial na 9
isabella95

Fajnie zobaczyć wszystkich aktorów prywatnie, aktorka grająca Valide klasa sama w sobie, wszystkie kobitki przepiękne, faceci też :) Mogliby zrobić jeszcze filmik z dzieciakami grającymi w serialu np. małego Mustafę , Mehmeta, Mihrimah i córeczkę Ibrahima i Nigar Esmanur :)

Nennek

Odcinek 103 104 super z jednym wyjatkiem nowa hurrem to jakies nieporozumienie czytalam wiele opinii na jej temat pozytywnych i negatywnych , zdecydowanie jestem w tej drugiej grupie denerwuje mnie w niej wszystko jeszcze w zyciu nie widzialam tak zle obsadzonej aktorki i to ma byc kobieta ktora szturmem przeszla przez palac ze sultana zrobila pantoflarza i pozbyla sie polowy dynastii az sie prosi napisac HEHeHe nawet halit w scenach z tą panią jest malo wiarygodny , aktorka ma zero polotu uroku ekspresji i gdzie niby ta jej sultanska godnosc o ktorej tyleczytalam daleko jej do sah i valide ona wyglada i zachowuje sie jak baba z bazaru przebrana ( nie ubrana) za sultanke .. Szkoda ze castingowcy bardziej sie nie postarali wielka strata dla serialu

marta490

A mnie się podoba, że jest mało ekspresyjna, nie lubię przesadnego wyrażania emocji. Co do urody to możemy przyjąć że po latach stresu i przebywania w lochu oraz poprostu upływu lat straciła na wdzięku. Gulfem i Mahi też już są stare i to widać dzięki charakteryzacji.
Podoba mi się, jak przedstawili Selima i Bajezyda. Widać różnice charakterów i zarzewie konfliktu.
Mnie rozsmieszyly wspomnienia Cecylii/Nurbanu. Wyglądało jak stara latynoska telenowela moim zdaniem.
A co do Vahide to aktorka była świeżo po wyjściu z choroby nowotworowej, to też powód dla którego wygladala gorzej niż normalnie. Jak dla mnie jest ok.

rafal4792

Zgadzam sie co do selima i bajezyda dobrze sie ich oglada pare slow uznania nalezy sie tez cihangirowi on potrafi mnie rozsmieszyc za chwile wzbudza wspolczucie zeby po minucie pokazac jak jest dzielny a na koncu zadziwic inteligencja jak narazie wzbudza najwiecej emocji

marta490

Dystans Cihangira do samego siebie faktycznie budzi uznanie ;-)

marta490

Swoją drogą to aktorowi,który gra Cihangira musiał chyba przysługiwać jakiś masażysta,bo to
co on wyprawia i jak chodzi schylony praktycznie całując podłogę zasługuje na uznanie.Garb garbem,
ale odnoszę wrażenie,że Tolga trochę przesadził z tym chodzeniem z nosem przy ziemi.

ocenił(a) serial na 9
rafal4792

Oj Nurbanu to dopiero będzie charakterek :) Nic dziwnego że Hurrem jej nie lubi :)

kasiasia38

Trafiła kosa na kamień;-)

kasiasia38

Kibicuje Nurbanu bardziej niż Hurrem

ocenił(a) serial na 8
eowine

Ja póki co także uważam, że Nurbanu jest ok. Szczególnie podoba mi się jej oddanie Selimowi, chociaż za samym Selimem jako tako nie przepadam.

Nennek

Ona nie jest oddana Selimowi tylko swojej karierze. Najpierw wypytała, który książe najbliżej tronu a potem chciałam odzyskać swoją pozycję jaką miała w Wenecji.
Nurbanu marzy się pełna władza tym bardziej, że wybrała sobie zakomplesionego księcia, którym steruje matka.
Nurbanu juz wie, ze niedługo to on będzie jej słuzył mimo tych żałosnych uniesień agresji i chęci zwrócenia na siebie uwagi. Selim tak naprawde, sam nie potrafi podjąc zadnej decyzji i wiecznie szuka okazji by sie dowarotosciowac.

eowine

Moim zdaniem Hurrem i Nurbanu są siebie warte. Mimo wszystko wolę jednak tę drugą. Nurbanu jest tak samo przebiegła i zarozumiała, ale przynajmniej nie wydziera się na cały pałac i stara się nie robić sobie zbyt wielu wrogów a nadto robi pożyteczne dla Selima rzeczy, nawet niezależnie od prawdziwych intencji.

rafal4792

Po prostu mi odpowiada Nurbanu. Widac, ze oprocz władzy i pozycji pragnie tez uczuc, których nie dostała wczesniej
i zalezy jej na rodzinie. (m.in. prawo sukcesji do tronu zostało za jej czasow zmienione).

Hurrem nie zalezy na rodzinie tylko na wladzy, i posiwieci kazdego dla swoich ambicji.

eowine

Co do Hurrem to zgoda.
Z tym prawem sukcesji to ono zostało zmienione dopiero przez Ahmeda I. Po śmierci Murada III syna Nurbanu zorganizowano rzeź, która pochłonęła ponad 40 jego potomków.

rafal4792

Ok. Tego nie wiedziałam. Nie mam wiedzy w tym temacie.

Natomiast, jakąś mam sympatie do Nur Banu bo.. wydaje sie, ze ona ma sumienie i naprawde dobrze zyczy Selimowi (pomijajac
juz jej pragnienia z ambicja).

eowine

Z tym sumieniem to nie powiedziałbym, gdyż w ostatnich odcinkach bedzie naprawdę okrutna.
Co do jej uczuć to bardzo subiektywne. Każdy ma inne zdanie na ten temat. W każdym razie ich wątek jest dla mnie ciekawszy niż Rudej i Suleja wypełniony czerstwymi wierszami tego ostatniego.

rafal4792

Rozwin ta mysl czemu bedzie okrutna?

Ja natomiast wierze, ze niekochana w dziecinstwie dziewczyna jest tego spragniona. Dla mnie to logiczne.

eowine

Np. zastraszy dziewczynę, że zabije jej siostrę, jeżeli ta nie poda trucizny Bajezydowi. Będzie wielokrotnie manipulowac Selimem aby ten wydał wyrok na brata. Z uśmiechem na ustach przyjdzie też po kobietę Bajezyda i ich dziecko w wiadomym celu.
Nie przeczę, że ona się zakochała. Subiektywne jest natomiast, ile w jej dazeniach było uczucia a ile wyrachowania.

rafal4792

Albo strachu... że jesli nie ona to jej zrobia to samo. Ale pewnie cos w tym prawdy jest co mowisz.

ocenił(a) serial na 5
kasiasia38

Nurbanu jest wzruszająca od samego pojawienia się. Trochę taka krzyżówka najgorszych cech Hurrem i Izabeli (pamietacie ją jescze?). Najbardziej wkurza mnie w niej to jak traktuje Walerie... To już Hatice czy nawet Mithrimach lepiej traktowaly służące. Chyba szkoda mi Selima, zwłaszcza, że ostatnio nawet go polubiłam.

rafal4792

Tyle, że Meryem gra bardzo ekspresyjnie, dlatego oszczędna gra jej następczyni zupełnie nie pasuje do wykreowanej wcześniej postaci.

marta490

Halit w ogóle na nią nie patrzy,omija wzrokiem i kiedy ta usiądzie przy nim od razu ucieka w podskokach.
Gdzieś czytałam,że poprosił o okrojenie ich wspólnych scen,ponieważ nie chce się całować ze starszą panią.
Nadaje się jako aktorka w roli matki,ale w roli żony,kochanki i kobiety,która rozpaliła jego uczucie totalnie
odpychająca.Zauważyłam,że Sulejman z większą życzliwością i ciepłem patrzy na Mahidevran i Gulfem.

isabella95

Szkoda troche tej aktorki widac ze dala z siebie tyle ile mogla ale rola ja przerosla , ( ps: dzieki ze nie posypaly sie na mnie gromy i fala hejtu naprawde trudno jest wczuc sie w serial jezeli glowna bohaterka nie pasuje do obrazka)

ocenił(a) serial na 9
marta490

Mi też zupełnie ta nowa Hurrem nie pasuje i jakoś sceny z jej udziałem już nie są tak emocjonujące.
Tyle tam pieknych kobiet się przewinęło ,a do roli Hurrem nie znaleźli lepszej?
Kiedy stały obok siebie z Mahidevran ,to Hurrem wyglądała bardziej jak jej matka ,a nie rywalka która odebrała jej sułtana.

ocenił(a) serial na 10
isabella95

Chciał okroić ich wspólne sceny (rzeczywiście, nie pamiętam, aby się całowali)? 5 lat to w Turcji aż tak wiele? Chociaż w jakimś serialu grała jego matkę, więc może za bardzo mu się kojarzyła.

39079288

Nie w serialu, lecz w filmie Ilk Ask.

ocenił(a) serial na 10
MariGold_fw

Dziękuję.

isabella95

Jeżeli faktycznie o to poprosił, to bardzo kiepsko świadczy to o jego profesjonalizmie.

ocenił(a) serial na 10
marta490

Moim zdaniem monolog z końca 103. odcinka tureckiego wyjaśnia późniejsze zachowanie Hurrem - na skutek porwania i śmierci Mehmeda (której nie mogła zapomnieć, co sobie potem wyrzucała) wypaliły się w niej prawie uczucia, zaś pozostała nienawiść do wrogów i żądza władzy.

ocenił(a) serial na 10
39079288

miało być: "której nie mogła zapobiec"

użytkownik usunięty
Nennek

Trochę smutno się patrzy, jak Ibrahim zaczyna już odchodzić. Jakby nie patrzeć, był jedną z dwóch osób stanowiących przeciwwagę do szalonego temperamentu Hurrem, a od śmierci Valide jedyną. Naprawdę szkoda, w końcu walka dwóch stron była bardzo ciekawa w tym serialu. Co prawda, zastąpi go Sah, ale to chwilowo.

ocenił(a) serial na 10

Ten serial bez Ibrahima i Meryem nie będzie już taki sam, uwielbiam ich wspólne sceny, genialni aktorzy

executor123

Razem z nimi wyparowala cala energia z palacu jakby czas zwolnił nawet sultan bez ibrahima i hurrem-meyrem stracil swoj wigor i nie chodzi o to ze jest juz starszy nie ma juz tych emocji jakie wzbudzała ta parka juz nie chce tyrać tej nowej hurrem ale sulejman ledwo patrzy w jej strone ,trudno tez ogladac sceny jej i mahidrevan bo to mahi gasi uroda i klasa nową hurrem nie odwrotnie z meyrem mozna bylo zrozumiec ze sulej wolal pełną energii ladną rusinke

ocenił(a) serial na 9
marta490

Ja oglądałam dalsze odcinki 4 serii i nowa Hurrem moim zdaniem rozkwitnie, teraz faktycznie nie poraża urodą, ale ma fajny głos i jakiś taki spokój w sobie w porównaniu z Meryem której już pod koniec znieść nie mogłam :) Wiem, wiem zaraz się niektórzy oburzą, ale ja zdecydowanie wolę Vahide w roli Hurrem )

ocenił(a) serial na 10
kasiasia38

Moim zdaniem Vahide była najlepsza na samym końcu, gdy grała umierającą Hurrem (dla mnie była najlepszą aktorką w całym serialu). Może w odegraniu tej sytuacji "pomogły" jej własne przeżycia?
Poza tym jej spokój i powaga kontrastują z wybuchowością i nadpobudliwością (zwł. mimiczną) Fatmy.

ocenił(a) serial na 9
39079288

No tak Fatma to zdecydowane przeciwieństwo Sah i Hatice ale jest strasznie zabawna, nawet jak się wkurza :)

39079288

Meltem Cumbul jest podobno przede wszystkim aktorką komediową no i niestety w serialu było to widać. Nie podobała mi się jej gra, może poza dwiema scenami - kiedy dowiaduje się o losie Elkasa no i ta ostatnia jej scena z bratem.
Na angielskiej stronie widziałem kiedyś plebiscyt na najgorszą aktorkę WS i była w czołówce razem z Merve Bolugur (Nurbanu), aczkolwiek moim zdaniem Meltem była gorsza, chociaż Merve też ma irytującą manierę kiedy się wzrusza albo chce być miła, mimo to uważam że nie było z nią tak źle jak z odtwórczynią roli Fatmy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones