PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=645872}

Wspaniałe stulecie

Muhteşem Yüzyıl
7,5 15 541
ocen
7,5 10 1 15541
Wspaniałe stulecie
powrót do forum serialu Wspaniałe stulecie

Już 6000 postów za nami.

„CZYTANIE NIE BOLI” – tak powinno brzmieć motto tego wątku ;)

Bardzo proszę, przeczytajcie zanim zadacie po raz setny to samo pytanie (można natknąć się na spoilery):

Pierwsze i najważniejsze – nie obrażajmy siebie nawzajem dlatego, że ktoś lubi tego a inny tamtego – forum nie chlew - ludzie nie świnie.

Co się stało z Gulnihal?
– Została wydana za mąż.

Co się stało z Bali Beyem i Aybige?
– Bali Bey wyjechał w rodzinne strony, wróci do stolicy jakiś czas po śmierci Ibrahima. Aybige wróciła na Krym.

W którym odcinku umiera Ibrahim?
– 82 według oryginalnej numeracji.

Co stało się z córką Ibrahima – Kader/Esmanur po jego śmierci?
– Nasuh Effendi zaraz po śmierci Ibrahima odesłał dziewczynkę do rodziny jej ojca.

Na co umarła Hurrem?
– Nie wiadomo na co chorowała i na co umarła, Wiemy tyle, że zmarła dosyć niespodziewanie, a wszystkie teorie na temat jej śmierci są jedynie przypuszczeniami(np. to, że została otruta).W serialu było pokazane, że na jej ciele pojawiły się jakieś wybroczyny związane z jej chorobą.

Dodatkowo:

– Mehmet podczas pojedynku ze sługą zostanie zraniony, umrze gdy jego rana zostanie zatruta, co doprowadzi do zakażenia.
– Mustafa umrze poprzez uduszenie na zlecenie sułtana, Cihangir z żalu za Mustafą przestanie jeść co doprowadzi do jego choroby.
– Bejezyd razem ze swoimi dziećmi zostanie uduszony na rozkaz Sulejmana, ale wszystkiemu przewodzi Selim.
– Mustafa będzie z Mihrunisą, lecz wcześniej będzie jeszcze miał córkę ze związku z konkubiną Ayşą -Nergisşah Sultan.
– Bajazyd weźmie ślub z Huricihan, lecz ta umrze od uderzenia w głowę (chyba świecznikiem) przez Nurbanu. Będzie miał również dzieci z Defne Sultan, która będzie matką jego dzieci.
– Selim będzie z Nurbanu, z któa będzie miał trzy dziewczynki i syna Murada, lecz w międzyczasie sypiać będzie z wieloma nałożnicami.
– Cihangir będzie miał przygodę z jedną nałożnicą, ale niezbyt to się dobrze dla niego skończy, będzie podkochiwał się w Huricihan.
– Mehmet pojmie za żonę Esmehan Sultan.
– Ze „starych” bohaterów do końca serialu pozostaną Mihrimah i Sumbul Aga.
– Osman, syn Ibrahima i Hatice, umrze za młodu

Poprzednie części wątku:

Cz 1: http://www.filmweb.pl/serial/Wspania%C5%82e+stulecie-2011-645872/discussion/O+se rialu+-+r%C3%B3%C5%BCne+w%C4%85tki+i+postacie+%28sezony+1-+4%29,2417742
Cz 2: http://www.filmweb.pl/serial/Wspania%C5%82e+stulecie-2011-645872/discussion/O+se rialu+-+r%C3%B3%C5%BCne+w%C4%85tki+i+postacie+%28sezony+1-+4%29+cz.+2,2620449
Cz 3: http://www.filmweb.pl/serial/Wspania%C5%82e+stulecie-2011-645872/discussion/O+se rialu+-+r%C3%B3%C5%BCne+w%C4%85tki+i+postacie+%28sezony+1-+4%29+cz.+3,2633247
Cz 4: http://www.filmweb.pl/serial/Wspania%C5%82e+stulecie-2011-645872/discussion/O+se rialu+-+r%C3%B3%C5%BCne+w%C4%85tki+i+postacie+%28sezony+1-+4%29+cz.+4,2636502#
Cz 5: http://www.filmweb.pl/serial/Wspania%C5%82e+stulecie-2011-645872/discussion/O+se rialu+-+r%C3%B3%C5%BCne+w%C4%85tki+i+postacie+%28sezony+1-+4%29+cz.+5,2640281?pa ge=20#
Cz 6: http://www.filmweb.pl/serial/Wspania%C5%82e+stulecie-2011-645872/discussion/O+se rialu+-+r%C3%B3%C5%BCne+w%C4%85tki+i+postacie+%28sezony+1-+4%29+cz.+6,2644169?pa ge=16

ocenił(a) serial na 10
Nennek

Mahidevran też pozostanie do końca. :)

Nennek

Nie rozumiem zbytnio czemu jest wymieniona Mihrimah.Fakt pozostała do końca jednak nie
była od początku w serialu i "nie pasuje" przy Sumbulu,który występował od pierwszego odcinka
zamiast niej powinna być Mahidevran.

isabella95

Isabella czy sułtan zacznie coś podejrzewać w kwestii wiarygodności Firuze gdy ta nie dotrze do pałacyku,do którego ją wysłał?
Czy tylko Ibrahim będzie myśleć,że Firuze podtruwała Sulejmana?

Swoją drogą to wprost niemożliwe,że sułtan taki miłosierny.Gdy Hurrem posądzono dawno temu o próbę zabicia Victorii,od razu wygnano ją do innego pałacu,a tu takie poważne oskarżenia..Ok,Ibrahim zrobił swoje" śledztwo",ale i tak za sam fakt powinna Firuze stracić głowę.Taka krwawa dynastia,synów bez wahania duszono,a tu takiej Firuze darowano życie i jeszcze odesłano do innego pałacu pod pieczą sułtana.

avosette

Sułtan nie będzie już wspominał o Firuze,padnie podejrzenie,że trucizna była podawana
powoli możliwe,że mogła być to Firuze lecz nie postawią ostatecznego winowajcy.
Podejrzenia spadną również na Ibrahima,ale tu swoje pięć groszy wtrąca Hurrem.

avosette

Jak Firuze mogłaby podtruwać Sulejmana, skoro truciznę dostała dopiero dziś od Hurrem, na odchodne.

PS podobno do wyczerpania mieliśmy pisać w starym wątku, znowu jest bałagan.....

MariGold_fw

Ale skoro tak, to wklejam mój post dotyczący dzisiejszego odcinka:

Hurrem znowu odstawia triumfy i plecie, że ona jest ucieleśnieniem miłości a przecież, gdyby się nie wydało, że Firuze jest muzułmanką i należy do perskiej dynastii, to Hurrem ciągle byłaby w odstawce. Sułtan nie mógł trzymać Firuze w haremie, chyba, że ożeniłby się z nią a na drugi ślub pewnie nie miał już ochoty.
Poza tym, skoro jest taka pewna swego, to czemu nadal knuje, żeby zabić Firuze? Oj, chyba jednak ma obawy o uczucia i wierność sułtana.
Ktoś tu pisał, że być może Firuze podtruwała sułtana - ale jakim cudem mogła to robić, skoro Hurrem dała jej truciznę dopiero dziś, na odchodne? Absurd.

Koniuszy wie, co znaczy tatuaż, zna ludzi z rodu Safavidów, po prostu jakie on ma kontakty, to głowa mała - idiotyzm.

Mahidevran znowu wymyśliła coś głupiego a Fatma tak nieudolnie podeszła do tej próby zabójstwa, że szok. Zamiast mieć sztylet, to bawi się w duszenie a Helena leży na podłodze i czeka aż tamta pozwija sobie odpowiednio prześcieradło do duszenia :))))))

MariGold_fw

Zbierze się rada po dywagacjach z lekarzem dojdą do wniosku,
że trucizna była podawana powoli,ktoś musiał być blisko z Sulejmanem i mieć z nim stały kontakt.
Oglądałam wersję rosyjską i była tam wzmianka o tym,że prawdopodobnie mogła być to Firuze,a
trucizna nie musiała być ta,którą dostała od Hurrem.

isabella95

Tylko ciekawe skąd Firuze wytrzasnęłaby truciznę, skoro nigdzie nie wychodziła z haremu i była pilnie strzeżona.

MariGold_fw

W tamtych czasach każdy obcy mógł stać się wrogiem,ludzie
nie szukali daleko winowajcy i nie dochodzili tak skrupulatnie
jak teraz.Wydaje mi się,że scenarzysta nie przemyślał do
końca niektórych wątków i czasami pojawiają się nieścisłości.
Nie szukałabym w tym jakiegoś drugiego dna.

isabella95

Scenarzysta nie przemyślał wielu wątków i to jest trochę denerwujące.

ocenił(a) serial na 10
MariGold_fw

On się zagubił absolutnie. Kompletnie nie wie co chce przedstawić widzom. Wątek z Firuze niby ciekawy, ale tak to wygląda jakby była wprowadzona "żeby z kimś Hurrem znów walczyła o Sułtana" Ani nie tworzyła jakichś szerszych intryg, ani nie była zbyt długo. Dopiero na koniec jak już jej nie ma to są tworzone jakieś akcje, że podtruwała Sułtana, że miała go zabić. Jeśli chcieli takiego wątku to trzeba było za jej obecności tworzyć takie podejrzenia.

MariGold_fw

A może Firuze miała jednak jakieś magiczne moce? ;) Hhehe. Może zaczarowała na odchodnym pierścień sułtana tak jak kiedyś było to z trującą księga Ibrahima? :) Nigdy nie wiadomo.
Wszechwiedzący koniuszy to faktycznie żart. Czytałam o nim i z tego co pamiętam,to faktycznie był z Chorwacji i zrobił zawrotną karierę,ale nie pamiętam by pisano coś o tym,że był koniuszym.Wie ktoś jak to było naprawdę? Ibrahim był kształcony od młodych lat,natomiast Rustem jako koniuszy,za bardzo nauki chyba nie liznął,więc jakim cudem mógł piastować urząd na tak odpowiedzialnym stanowisku jak Wielki Wezyr?

avosette

Ale notes Ibrahima był po prostu posmarowany trucizną, z tego co pamiętam.
Scenarzyści serialu nie za bardzo dbają o wiarygodność wydarzeń, główny nacisk kładą na sensację i emocje a "detale" typu "logiczny ciąg zdarzeń" mają w "poważaniu". Po prostu coś się wydarza a widz ma to łyknąć i nie zastanawiać się jak to możliwe......
Dla mnie cały wątek koniuszego jest naciągany do bólu. Do niedawna, zanim zabił swojego poprzednika, był zwykłym stajennym, w każdym razie szeregowcem zajmującym się końmi a teraz nagle stal się ważną personą, która ma rozległe kontakty nawet wśród dynastii Safavidów.....
I te jego schadzki z Hurrem - czy to normalne? Nikt ich nigdy nie widzi? Rustem stał się jakby "narzędziem" dla popychania intryg Hurrem i rozwiązuje wszystkie jej "problemy" dziwnie szybko i bez trudu.
Każdy gdzieś tam podpada sułtanowi a on jakoś nie wzbudza żadnych podejrzeń. Podobnie jak działania Hurrem.

MariGold_fw

W tym serialu zarówno sługa jak i pan dogadują się zawsze bez problemu,ba mają nawet wspólne tematy,ot choćby Helnka,wiejska dziewucha zdobywa serce wykształconego księcia Mustafy.Stajenny,który pewnie liznął niewiele nauki,na potęgę knuje z Hurrem i w dodatku ma rozległą wiedzę na temat symboli,a nawet posiada znajomków wśród Safawidów,hehe.Rozumiem,że panny w haremie się uczyły,ale taki koniuszy na pewno nie otrzymał wykształcenia,zwłaszcza,że było chyba powiedziane,że po śmierci matki w wieku 9 lat trafił do innego kraju do pracy od razu.
Zauważyłam też,że na potęgę starają się pokazać w tym serialu,że nawet chrześcijańskie panny,zachodnie księżniczki mdlały z miłości do muzułmanów,jak ówczesna księżniczka Izabela Fortuna. :D
Z Firuze poszło zbyt gładko.Bach,opowiedziała łzawą historię,Ibraś ją potwierdził i koniec sprawy.Nawet miałam wrażenie,że i bez wywiadu Ibrahima,sułtan nie zabiłby Firuze,tak czule na nią spoglądał gdy się tłumaczyła.

avosette

Nie było podstaw do zabijania Firuze, bo jej historia brzmiała znacznie bardziej wiarygodnie niż gadka o szpiegostwie. A skoro Ibrahim potwierdził jej wersję (która też była mu na rękę), to sułtan uwierzył. Dlaczego miał zabijać biedną dziewczynę, która straciła rodzinę i jest na wygnaniu wśród wrogów? Poza tym nie chciał jej zabijać i to było widać.

To prawda, że serial bardzo tendencyjnie ukazuje katolików i muzułmanów - katolicy to nieudacznicy i tchórze a ich kobiety marzą o byciu niewolnicą sułtana.

Karina_15

Też tak uważam. Po co miałby ją zabijać, skoro nie miał żadnych dowodów na to, ze była szpiegiem a miał do niej ewidentną słabość. Był chyba rozczarowany, że musi się z nią rozstać ale cóż - muzułmanka - tych kalać nie wolno :) Nie to co chrześcijanki :)

MariGold_fw

Ponadto brak wyjaśnień w kwestii zmiany koloru pierścienia w wizjach Firuze.Wątek potraktowany po macoszemu,a należałoby się widzowi jakieś wyjaśnienie mimo wszystko.

avosette

To z pierścieniem to była jakaś głupota, jakieś wizje i omamy, chyba jedynie ktoś z rozmiękczeniem mózgu mógłby to "kupić".

ocenił(a) serial na 8
avosette

Kiedy Sulejman zachoruje będzie miał na palcu czerwony pierścień.
Wątek Firuze jest pełen niejasności to fakt, jednak im dalej w serial tym więcej spraw z jej wizji się wyjaśnia jak np. sztylet - podobny sztylet w późniejszych odcinkach dostanie Mustafa od Barbarossy

Nennek

No ale co to niby ma wyjaśniać? Rozumiesz coś z tego?

ocenił(a) serial na 8
Karina_15

No właśnie jeszcze nie jestem tak daleko z odcinkami... mówię to co widzę.

Nennek

No bo co może znaczyć to, że jakieś rekwizyty z wizji Firuze pojawiają się gdzieś później u różnych ludzi? Gdyby próbowali to jakoś wyjaśnić, to uważam, że byłby to śmiech na sali. Już samo to jest tak bzdurne, że historia.

ocenił(a) serial na 8
Karina_15

Nie wiem, może ona widzi przyszłość?? Nie mam pojęcia... próbują zrobić z serialu matrixa, cóż poradzić :D

Karina_15

Skoro Rustem dał znać znajomkom Safawidom o Firuze,żeby ją przejęli,to czemu jej się kłaniają,no i ta Humeyra.Głupio,że nie wyjaśnili,czemu panna kłamała.

avosette

Może dał znać nie tym, co trzeba, w końcu to tylko koniuch :) Może dał cynk akurat tym, którzy popierali jej rodzinę? :)))))

ocenił(a) serial na 8
avosette

Zakończyli tak ten wątek po to by wkurzać ludzi :D

avosette

Kłaniali jej się, bo wszystkim wcisnęła kit a tak naprawdę wykonywała misję, nawet imię podała fałszywe, bo gdyby podała prawdziwe imię wyszłoby na jaw, że tak naprawdę jest wrogiem. Firuze i jej powieść i zabitej rodzinie to bajeczka wciśnięta Ibrahimowi

ocenił(a) serial na 9
MariGold_fw

Witam, jestem tu nowa, ale podczytuję Was od kilku wątków, oto moje spostrzeżenia:
Firuze przybywając do pałacu, miała przy sobie flakonik, który ukrywała pod materacem w haremie... Po wczorajszym odcinku jestem na 100% pewna, że Firuze to szpieg... Podała się za prawdziwą Firuze, choć nią nie była, Tahmasb i prawdziwa Firuze czekają na nią, jej słowa, czy ją obserwowali jeszcze bardziej mnie w tym utwierdzają.

ocenił(a) serial na 8
isabella95

Jeżeli faktycznie byłaby szpiegiem to takie rzeczy jak długo działająca trucizna powinna była załatwiać bez problemu. Ponadto nikt nie wysłałby szpiega do haremu bez obstawy zaufanych ludzi. Dodatkowo Firuze dysponowała własnym złotem.

ocenił(a) serial na 8
bunttogrunt

Szpieg z obstawą... ciekawe :D

bunttogrunt

Aha, czyli oprócz Firuze w haremie mieliby być jeszcze jej "goryle"? Ciekawe jakim cudem i gdzie byli, kiedy Hurrem ja wieszała? Absurd.
Złoto miała od sułtana. Ale nigdzie nie wychodziła i ciągle ktoś jej pilnował.
A tak w ogóle to CO ona miałaby niby szpiegować? Przecież nic nie wiedziała, sułtan był na wojnie, ona siedziała w haremie i jakie niby miała mieć informacje? Nie miała dostępu do żadnych poufnych informacji.
No i ma sens tłumaczenie, że rodzina nigdy by jej nie naraziła na "szpiegowanie", bo to za duże ryzyko niezbyt miłej śmierci.

MariGold_fw

Dokładnie, to posądzenie o szpiegostwo jest głupie ale z kolei to, jak pociągnęli ten wątek jest jeszcze głupsze.
Dziewucha siedzi w haremie, leczy dzieci, romansuje z sułtanem a tu nagle bach - szpieg, zresztą, to był wymysł Rustema i Hurrem, mam na myśli posądzenie o szpiegostwo.
Rustem - KONIUSZY, były świniopas identyfikuje tatuaż, zna ziomali - Safavidów, stawia się Ibrahimowi - głupota do kwadratu.

Karina_15

Rustem ma większą wiedzę od samego sultana :-D

rafal4792

Tak, może powinni się zamienić na stanowiska :)

Karina_15

Jak czasem słucham sultana to wydaje mi się, że Sumbul by się lepiej nadawał. Sulejman niech lepiej tworzy pierścionki :)

rafal4792

Sumbul głupi nie jest i swój rozum ma a Sulejman tylko babami się zajmuje. A dyplomacja jak zwykle na barkach Ibrahima.

Karina_15

Co do Rustema jeszcze to w pewnym sensie moze poczuć się jak quasi-sułtan bo już niedługo bedą z Hurrem robic z Sulejmanem co tylko mozna, zwlaszcza w 4 sezonie :p

rafal4792

Nie dziwię się,że Turków cholera wzięła na te głupoty.Koniuszy pasza przechytrzy najwspanialszego z sułtanów i każda baba robiła z nim,co chciała.

ocenił(a) serial na 8
MariGold_fw

Każdy kraj miał w tamtych czasach swoich ludzi we wrogich państwach. Turcja Osmanów nie była wyjątkiem i też była miejscem w którym działali szpiedzy. To że Persowie mieli swoich ludzi w Stambule jest pewne.

Czy takim szpiegiem mogłaby być kobieta? I to w haremie? Tak. Mogłaby być takim szpiegem kobieta. I wiara nie ma tutaj znaczenia. Wizja Islamu jaką mamy dzisiaj może nie mieć nic wspólnego z rzeczywistością tamtych czasów.

A co do obstawy - pewna bałkańska dama również dostała się do haremu i nie była tam sama. Miała kontakt ze swoim człowiekiem spoza haremu.

bunttogrunt

No ale w jej przypadku wszystko było jasne od początku, no i próbowała zrealizować swoją misję a Firuze? To "szpiegowanie" wyciągnęli z rękawa a ona też nie zrobiła nic, co by uzasadniało tę tezę. A czasu miała sporo - dobrych parę lat. .

MariGold_fw

Ona chyba nie miała szpiegować a wykończyć sułtana. Miała przysobie sztylet i mały flakonik. to nie była trucizna, którą jej podła Hurrem, bo tamta działała radykalnie, myślę że podtruwała go tym, co miała w sekretnym flakoniku.

marjo

Nie mała żadnego flakonika, miała tylko jakiś wisiorek, który wyglądał jak krzyżyk.
A gdzie niby miała ten sztylet? Chyba tylko w snach.

ocenił(a) serial na 8
isabella95

Tak, myślałam o Mahidevran a wpisałam Mihrimah. Mój błąd.

ocenił(a) serial na 10
Nennek

ze starych? Za tych starych pojmuję ludzi będących od początku serialu, a więc tutaj wyróżniłbym owszem Sumbula, ale zamiast Mihrimah Sulejmana. Nie pamiętam w którym odcinku rodzi się Mihri ale trochę to przecież trwa. I dodałbym jeszcze Mahidevran, która również jest od początku serialu. :)

tupac1991

Sulejman owszem jest do końca,ale w ostatnim odcinku umiera,natomiast "żywi" pozostają Mahidevran i Sumbul Aga.

ocenił(a) serial na 10
isabella95

Uznaję, że jest to do końca bo umiera w jednej z ostatnich scen. A tak z ciekawości. Jest do końca na przykład postać Cekera Agi (kucharza)? :P

tupac1991

Czwarty sezon postawił na spiski,śmierć i smutek,nie było tam mowy o
zabawnych sytuacja w kuchni więc jej nie pokazywano Seker Agi tym bardziej.

ocenił(a) serial na 10
isabella95

Niestety, ale jeśli chcieli być nawet w małym stopniu zgodni z historią ( a ze śmierciami są) to musiał taki być.

ocenił(a) serial na 10
isabella95

Właśnie oglądałem czołówkę ostatniego odcinka- od początku do końca w serialu byli: Sulejman (Halit E.), Mahidevran (Nur F.), Sumbul Aga (Selim B.) i Gulfem Hatun (Selen O.). A historycznie to Mahidevran "wywinęła psikusa" i przeżyła Sulejmana, jak i Hurrem z jej dziećmi ;)

ocenił(a) serial na 10
simonpl95

Serialowo również przeżywa Sułtana i Hurrem :) Właśnie zapomniałem o Gulfem, ona też ginie dopiero w ostatnim odcinku. Chociaż ginie w tym samym odcinku co Sułtan to według historii 4-5 lat wcześniej :D Tak samo Hurrem ginie 8 lat wcześniej od niego a w serialu 4 odcinki.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones