PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=645872}

Wspaniałe stulecie

Muhteşem Yüzyıl
7,5 15 539
ocen
7,5 10 1 15539
Wspaniałe stulecie
powrót do forum serialu Wspaniałe stulecie
ocenił(a) serial na 9
Olipatka

Polska nie prowadziła wówczas wojen z Turcją ,ale jest kilka razy w serialu Polska ,np kiedy Sułtan postanawia ukarać Piotra Raresza hospodara Mołdawi (lennik sułtana) za to ,że najeżdżali ziemie polskie łamiąc traktaty pokojowe.
Także ogólnie rzecz biorąc Sulejman Wspaniały był przyjaźnie nastawiony do Polski ,gdyż łączyła wspólna niechęć do Habsburgów. Choćby sprawa Węgier,zarówno Polska jak i Imperium Osmanskie popierały Jana Zapolię ,a po jego śmierci sułtan Sulejman udzielił schronienia i poparcia dla Izabeli Jagielonki (żony Jana Zapolii) i jej syna.

Olipatka

W 119 odcinku numeracji tureckiej pojawia się na audiencji przed obliczem samego Sułtana - Anna Jagiellonka, prosząca o wsparcie dla głodującej Polski :)

ocenił(a) serial na 10
Nuta1990

Troche słabo. Jaką rolę odegrała Anna w tym serialu?

ocenił(a) serial na 8
Olipatka

Właściwie to żadnej znaczącej. Ot taki epizod z jej udziałem. Ale faktycznie słabo, że zrobili z ówczesnych Polaków biedaków. W ogóle w serialu obraz europy jest bardzo przekłamany.

ocenił(a) serial na 8
PanIWladca

glodujacej Polski?bardzo ciekawe bo to rozwniez nasz zloty wiek

ocenił(a) serial na 10
aloiv77

Dokładnie. Zniesmaczyło mnie to bardzo. Ja rozumiem, że celem serialu jest ukazanie potęgi Turków Osmańskich ale bez przesady - dookoła nie było tylko biedy i chorób....

ocenił(a) serial na 9
PanIWladca

Obraz Europy jest tak przekłamany i pokazane jakby to Imperium Osmanskie było faktycznie pępkiem świata . Posła austriackiego odsyła sie z kwitkiem =a niech se czeka...
Księżniczki z Europy pchają się na dwór sułtana i marzą ,żeby zostań jego nałożnicami notabene niewolnicami ,no i choćby historia Rustema ,że już jako dziecko świadomie wybiera ucieczkę do Imperium Osmańskiego ,jako tego kraju mlekiem i miodem płynącego niczym współcześni uchodźcy z Syrii tylko ,że w drugą stronę :)

ocenił(a) serial na 8
marimal1

Należy tu również wspomnieć o wyglądzie europejskich królów. Karol V wygląda na 60 lat w momencie, w którym powinien mieć mniej więcej 30 lat. Reszta nie wypada wcale lepiej. Jakby Osmanie byli jedynymi młodymi i przystojnymi mężczyznami. :)

ocenił(a) serial na 9
PanIWladca

W sposób karykaturalny przedstawiani są też papieże .
Co do wieku to podobnie jak Karol był przedstawiony Ludwik Jagiellończyk .Pokazano go jako dojrzałego mężczyznę,a w rzeczywistości kiedy zginął pod Mohaczem mial 20 lat, No ,ale nie mogli przecież pokazać ,że Turcy pokonali młodzieńca ,bo umiejszyło by to sukces.

ocenił(a) serial na 8
marimal1

W ogóle tacy Europejczycy nieudolni. Czego się nie dotkną, to zepsują. Nic im nie wychodzi. Szkoda, że nie zrobili żadnego polskiego serialu o tamtych czasach.

ocenił(a) serial na 9
PanIWladca

A Królowa Bona? Dokładnie w tym samym czasie się akcja rozgrywa i nic w nim o przyjaźni z Sulejmanem i Roksolaną nie ma,a oglądałam serial już kilka razy.

ocenił(a) serial na 8
marimal1

A to przepraszam, mój błąd. Muszę obejrzeć. :) Mi się wydaje, ze Hürrem tak naprawdę nie miała za dużego wpływu na relacje z polską. Były dobre zanim się pojawiła i nie było powodu żeby je psuć.

ocenił(a) serial na 9
PanIWladca

Widać ,że jesteś młodym człowiekiem,bo w latach 80 tych ten serial był hitem na niedzielny wieczór ,a że nie było nic innego do wyboru ,więc trzeba było oglądać:)
W Królowej Bonie jest dużo mowy o niechęci do Habsburgów ,więc coś nas z Imperium Osmańskim łączyło :)

marimal1

Pojawia się co jakiś czas na Polonii i Kino Polska ;)
Na yt też bywa, ale zawsze co jakiś czas usuwają. Było też na DVD w EMPIK-u.

ocenił(a) serial na 9
rafal4792

No tak ,widziałam jakiś czas temu na którymś z kanałów TVP ,że leciał,ale młodzieży to raczej nie interesuje ,prędzej te starsze pokolenie ,które wraca do niego z sentymentem,ale może z ciekawości co się w tym czasie w Rzeczypospolitej działo obejrzą.
Nasza Królowa Bona urodziła się w tym samym roku co Sulejman i rodziła swoje dzieci w tym samym czasie co serialowa Hurrem tylko,że odwrotnie 4 córki i syn .

marimal1

Synów było dwóch. Zapomniałaś o przedwcześnie urodzonym Olbrachcie ;)

marimal1

Tak w ogóle to dzisiaj 521. urodziny Suleja ;)

ocenił(a) serial na 9
rafal4792

Wiem o Olbrachcie ,ale jak mówisz przedwcześnie urodzony i zmarl zaraz po urodzeniu lub urodził się martwy. W serialu Królowa Bona było to przedstawione chyba ,że spadła z konia na polowaniu .
Hurrem również miała syna Abdullaha ,który był pominiety bo zmarł w dzieciństwie,także brałam pod uwagę dzieci ,które dożyły dorosłości :)

marimal1

Właśnie, w 1520, gdy Sulejman objął rządy nad Imperium Osmańskim, papież Leon X miał 45 lat, a w "Stuleciu" wyglądał na co najmniej 70 lat.

W 1526, roku bitwy pod Mohaczem, papież Klemens VII miał 48 lat, a w serialu też wyglądał na grubo po siedemdziesiątce. Czy twórcy serialu nie sprawdzali, ile naprawdę ówcześni papieże mieli lat? Czy wydawało im się, że wszyscy papieże byli starzy?

Trojden

Może takie mają skojarzenia, jak widzą papieża w telewizji.

marimal1

... i podstawowy błąd przedstawiający Ludwik II jako króla Polski, którym nigdy nie był !Te polskie godlo i flagi ... śmiech na sali.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones