PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=110859}

Zorro

7,6 12 242
oceny
7,6 10 1 12242
Zorro
powrót do forum serialu Zorro

Peso

ocenił(a) serial na 10

Ktoś wie (i móglby podać) ile na dzisiejsze byłoby 2000 peso wyznaczone za Zorro ?

Pasture

Ciężko powiedzieć ile wynosił 1 peso kalifornijski, ale 1 peso meksykański to 0,08 dolara. Inna sprawa, że wówczas pieniądz mógł mieć inną wartość bo w międzyczasie doszło do dewaluacji waluty.

Pasture

Trochę robię za archeologa, odgrzebując ten temat, ale zaciekawiła mnie ta kwestia, chwilę pogrzebałem i myślę, że mam odpowiedź.
W początkach XIX wieku (gdy toczy się akcja serialu) 1 peso było określeniem na hiszpańską monetę o wartości ośmiu reali. Moneta ta (zwana również hiszpańskim dolarem) była pierwszym w historii środkiem płatniczym o światowym zasięgu. Do 1857 była nawet legalnym środkiem płatniczym na terenie USA. Gdy Stany tworzyły swoją walutę w 1792, wartość monety jednodolarowej miała odpowiadać wartości 1 peso. W związku z tym, że monety te miały bardzo podobną zawartość srebra (wg której liczono wtedy wartość danej monety), można uznać, że 10-15 lat później relacja ta nie uległa większej zmianie. Dlatego pozwolę sobie na przyjęcie uproszczenia, wg którego 2000 ówczesnych pesos odpowiadało ok. 2000 ówczesnych dolarów.
Teraz trudniejsza kwestia - jak policzyć współczesną wartość $2000 z 1810 roku? Napisano na ten temat wiele książek,jest wiele metod liczenia. Zainteresowanym polecam stronę http://www.measuringworth.com
Podam tylko, że według różnych metod liczenia wartość 2000 dolarów z 1810 r. odpowiada co najmniej dzisiejszym $35 300, a w skrajnym przypadku nawet $49 100 000. Jako, że chodzi tu o nagrodę za głowę "bandyty", skłaniam się ku tym niższym wartościom.

Sayeret_Matkal

Trafne spostrzeżenia. Sądzę, że można to jeszcze uprościć zadając sobie proste pytanie: co można było wtedy kupić za 2000 pesos (czyli sprawdzamy siłę nabywczą pieniądza)? Sierżant García w jednym z odcinków marzy o kupnie tawerny za pieniądze pochodzące z nagrody. W odcinku 25-tym I serii kpt. Toledano dorzuca 200 pesos do nagrody za rajd w trakcie jaripeo. Możemy założyć, że żołd kapitana wynosił około 500 pesos. Czyli mamy 4-krotność żołdu oficera.

Ujmę to tak: na owe czasy, kiedy dostęp do dóbr luksusowych miało bardzo niewielu, musiała to być fura forsy :)

ocenił(a) serial na 8
Pasture

Postanowiłem odkopać temat, gdyż po latach znów wróciłem do serialu. Smakuje jeszcze lepiej. Polecam powrócić;).

Odnośnie tematu. Sam postanowiłem zgłębić temat wartości ówczesnej peso.

Ogólnie rzecz ujmując bardzo ciężko znaleźć oficjalne, dokładne informacje. Wszystko będzie w przybliżeniu, oparte o "dobrodziejstwo" dzisiejszych czasów, czyli sztuczną inteligencję.

Jedyne co mogę przekazać oficjalnie to to, że wiele, wiele "prostych" osób w tamtych czasach pracowało za wyżywienie, dach nad głową i odzież. Nie było czegoś takiego jak minimalna pensja, a jak już jedynie taka, na ile się dogadał pracownik z "szefem".

W przybliżeniu, być może nawet dużym (sztuczna inteligencja) podała następującą informacje:

Stawka pracownika na farmie wynosiła ówczesne 1$ (8 Peso) za dzień.

Daje to nam dzisiejsze 26.13$.

Bazując na liście gończym z czołówki serialu (notabene pochodzącym z zabawnej scenki z drugiego odcinka) jest nagroda za Zorro 1000 Peso. Wtedy to była naprawdę duża kwota.

Ogólnie z innych informacji za 300-400$ rocznie ciężko było utrzymać rodzinę. Jednak gdy ktoś miał własną farmę, mógł jej plonami wyżywić może nawet 4-5 osobową rodzinę, przez cały rok.




ocenił(a) serial na 8
piotrek899

Reasumując.

Gdy ktoś był farmerem u właściciela ziemskiego (czy jak tam się ich określało) i miał te pewne 8 Pesos dziennie, to byłaby równowartość 125 ciężkiej, bardzo ciężkiej pracy.

ocenił(a) serial na 8
piotrek899

125* dni.

Jako że wiele osób w ogóle nie widziało wynagrodzenia w gotówce, schwytanie Zorro i dostarczenie go komendantowi/kapitanowi (i gdyby ten rzeczywiście zapłacił;)) znacznie poprawiłoby komfort życia.

W odcinku z grudkami złota, Diego dał za "lekarstwo" dla Bernardo 5 Pesos. Zachwycona szamanka rzekła, że niecodziennie trafiają jej się bogacze.

ocenił(a) serial na 8
piotrek899

Podobno to też zależało od regionu.

Tam gdzie ktoś już dostawał 1$, inny mógł mieć równie dobrze połowę tego.

Np. Tutaj są przykładowe stawki.

https://babel.hathitrust.org/cgi/pt?id=wu.89071501472&seq=62

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones