PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=612443}
6,6 183
oceny
6,6 10 1 183
Cities XL 2011
powrót do forum gry Cities XL 2011

Przysiadłem do tej pozycji z dużym optymizmem, wszakże, przeniesienie rozgrywki znanej mi z Sim City 4 do trzeciego wymiaru brzmiało jak spełnienie marzeń. Jednakże już po kilku minutach uderza nas złożoność gry


Gra jest strasznie wymagająca, postawiono w niej na handel - nawet w samym samouczku jest powiedziane że nie da się stworzyć miasta samowystarczalnego, wiec trzeba wykorzystywać handel. Pamiętacie SC? Tam handel był opcjonalny, tutaj jest natomiast podstawą naszej egzystencji. Możemy budować wielkie miasto ale zawsze będzie nam czegoś brakować.

Jesteśmy zmuszani do operowania jednocześnie na wielu zasobach - paliwo, robotnicy, jedzenie, transport, biura, przemysł. To strasznie wymagająca gra. O ile w sim city musieliśmy się troszczyć tylko o pieniądze oraz podstawowe rzeczy jak woda i prąd, to niestety w tej grze musimy robić około 4 razy tyle.

Doszło nawet do takiego przypadku że musiałem BUDOWAĆ POLA PSZENICY BO MIESZKAŃCY BYLI GŁODNI. HA HA.
To coś do czego w SC4 nigdy by nie doszło, bo tam gracz nie musiał się bawić w takie drobnostki

Niestety twórcy strasznie pogmatwali sprawę każąc nam wymieniać się na zasadzie ŻETONÓW. Wielka tabelka z mnóstwem cyfr i suwaków skutecznie odstrasza do zaglądania do zakładki "handel", jednakże natłok niepowodzeń prędzej czy później znowu nas tam zepchnie.

Mamy mnóstwo rozmaitych zasobów. Nadwyżkę sprzedajemy. Deficyt próbujemy uzupełnić towarami zakupionymi u sąsiadów. To koszmar!!!!!!



Osobiście muszę stwierdzić że gra wygląda ładnie ale jest straszliwie trudna.


Minusy

- Zbyt dużo spraw na głowie

- Brak możliwości podmiany stref (trzeba je burzyć a potem dopiero budować nowe)

- Zbyt mało komunikatów - dostajemy tylko jednozdaniowe wskazówki jak np. "Mieszkańcy cierpią na bezrobocie" i to wszystko, żadnych wyjaśnień, żadnych zaleceń. Jeśłi jest komunikat o problemach z rozrywką to gra nie pokaże nam gdzie - które osiedle.

- Problemy z burzeniem dróg (po złączeniu dwóch odcinków droga staje się jednością, więc burzymy całość. Przez nieuwagę możemy zniszczyć sobie drogę dojazdową z mostem włącznie)

- Problemy z budowaniem budynków i dróg - nie można nic wybudować na istniejących obiektach, trzeba najpierw skrupulatnie oczyścić teren - to męczące.


Plusami jest w końcu uwolnienie trzech wymiarów, możliwość budowania krętych dróg. Niestety ja tej gry nie polecam. O wiele przyjemniej gra się w sim city 4.

plantum

O siema. Widzę, że tak jak ja, lubisz się zabawić w wirtualnego burmistrza. :D
Ja co prawda grałem w Cities XL (pierwsze) i Cities XL 2012, ale z tego co patrzę, pomiędzy 2012 i 2011 nie ma prawie żadnych różnic. I powiem tak.

Masz trochę racji. Mnie najbardziej wkurzały te komunikaty. "Niektóre drogi są nieprzejezdne". Pytanie które? Trzeba samemu wchodzić w odpowiednie statystyki i sprawdzać. W Sim City 4 było to znacznie lepiej przemyślane, bo od razu było konkretnie wiadomo o co chodzi. Nie wiem jak było w przypadku wersji 2011, ale w 2012 czasami tak było, że informacje o tym co się dzieje w mieście nie mieściły się w okienku. Najbardziej mnie rozwaliło "[...] taka sytuacja jest nie do przyjęcia. Musisz natychmiast" i koniec. :D

Co do dróg, ja zawsze w takiej sytuacji robiłem na chwilę drogę w poprzek (skrzyżowanie), dzięki czemu gra traktowała fragmenty przed i za skrzyżowaniem oddzielnie. Ja za to uwielbiam możliwość kształtowania dróg w dowolny sposób. Nasze miasta nareszcie nie są takie "proste" jak w sim city 4.

Moim zdaniem gra się bardzo przyjemnie. Gra ma swoje mankamenty, ale jednak potrafi zapewnić wiele godzin doskonałej zabawy. Szkoda, że twórcy Sim City 4 nie planują w najbliższym czasie kolejnej odsłony serii, bo Sim City : Społeczności to było meeega rozczarowanie.

kenexgro

Cities XL 2011 moim zdaniem jest ciekawszą pozycją niż wersja 2012 pod jednym w zasadzie względem. Ilość dostępnych modów, tekstur etc. jest znacznie większa.
I w ten oto sposób, możemy urozmaicić rozgrywkę poprzez zmianę wyglądu pociągów metra, autobusów etc. Możemy dodać linie tramwajowe dzięki którym miasto moim zdaniem ożywa :-) Uwielbiam transport torowy :-)
A co do tego, że gra jest wymagająca i trzeba na wielu aspektach się skupić, powiem krótko... TO BARDZO DOBRZE! :-)
Będąc wirtualnym burmistrzem trzeba skupiać się na wielu aspektach a nie na stawianiu "klocków z domków" na mapce, cieszyć się samym wyglądem miasta :-) Satysfakcja z wyglądu i sprawnie funkcjonującego miasta jest większa, gdy wiadomo, że się dobrze tym zarządzało a nie po prostu "postawiło" w odpowiednim miejscu...

Co do modów, dodatków etc. Czy poleciłbyś jakąś dobrą stronę z takimi treściami do Cities XL 2011? Może polecisz czego być może Ty osobiście używasz?
P.S. Szkoda, że w Cities XL 2011 nie ma możliwości gry przez sieć... dlatego też czekam na SimCity, choć czuje, że znów zostaną tam pominięte aspekty komunikacji miejskiej jak pociągi czy tramwaje... i pozostaną autobusy oraz metro co najwyżej :(

khazad7_2

"dlatego też czekam na SimCity, choć czuje, że znów zostaną tam pominięte aspekty komunikacji miejskiej jak pociągi czy tramwaj"

Widziałem na screenach tramwaje ;-)

"Co do modów, dodatków etc. Czy poleciłbyś jakąś dobrą stronę z takimi treściami do Cities XL 2011? Może polecisz czego być może Ty osobiście używasz?"

Niestety nie znam.

kenexgro

No proszę... skoro są tramwaje, to mi dałeś jednak masę nadziei :-) Ale trochę zastanawia mnie cena produktu... jednak 160zł w wersji rozszerzonej to nieco za dużo, no ale przynajmniej nie szykują się żadne opłaty za grę w sieci czy też mikropłatności - CHYBA.. :-)

khazad7_2

Z tego co narazie wiadomo, to żadnych abonamentów nie będzie. Aczkolwiek to EA. Mimo wszystko nie zdziwiłbym się masą płatnych DLC. Chociaż z drugiej strony, mają być narzędzia modderskie. Więc sam już nie wiem.

kenexgro

Oj tak... świetnie by jednak narzędzia modderskie były. Przydałoby się wprowadzać także charakterystyczne dla Polski budynki, jak chociażby wieżowiec Libeskid, czy nawet Pałac Kultury :D No ale pożyjemy, zobaczymy :-)
Czekam cierpliwie na grę. Ciekawe czy na moim kompie pójdzie. Bo patrząc na silnik graficzny, wydaje się gra bardzo zaawansowana graficznie... no ale sugeruję się tym jak mi działa Cities XL które niestety przy większym mieście się tnie... choć słyszałem, że gra jest źle dopracowana pod kątem programowym i nie wynika to z jakości sprzętu jaki się ma, tylko błędów gry.

khazad7_2

"no ale sugeruję się tym jak mi działa Cities XL które niestety przy większym mieście się tnie... choć słyszałem, że gra jest źle dopracowana pod kątem programowym i nie wynika to z jakości sprzętu jaki się ma, tylko błędów gry."

Tak to prawda. Cities XL 2011 i 2012 są fatalnie zoptymalizowane. Raczej bym się tym nie sugerował. Na stronie http://www.systemrequirementslab.com/cyri/intro.aspx możesz sprawdzić, czy ruszy Ci SimCity.

kenexgro

Dziękuje :-)
Okazuje się, że jest wszystko super :-)
I przy okazji dowiedziałem się, że mam proceso 6x2,7Ghz.... i faktycznie tyle jest. W trybie turbo 6x3,2Ghz, tak więc będzie wszystk OK :-)
Pozdrawiam i spokojnej nocy życzę.

khazad7_2

co to za procesor? :)

plantum

Napisze tu na forum jak będę w domu, ale to raczej późno wieczorem. Nie pamiętam dokładnie co za model, ale sprawdzę :-)
A co? Kiepski?
Myślę, że SimCity bez problemu mi jednak pójdzie. Oj niech no już będzie ten dzień premiery ;-) Choć cena gry mnie troche zasmuca...no ale może faktycznie będzie warto wydać kasę na dobrze dopracowany produkt. No i przede wszystkim zaraz zaczną powstawać do gry mody, dodatki etc. etc.
Oby było jakieś narzędzie do tworzenia tekstur, własnych budynków etc. Sam bym się wtedy bawił w tworzenie budynków z warszawskiej panoramy :-)))

khazad7_2

kiepski?
zapewne wręcz przeciwnie, sześć(12?) wątków mówi samo za siebie.

plantum

Procesor to AMD Phenom II x6 2.7Ghz. No i jak mówie ma tryb turbo choć nie wiem o co w tym chodzi :-)))

khazad7_2

pewnie tak jak opcja auto-boost w intelowskich procesorach - samoczynne podkręcanie się procesora pod wpływem obciążenia.

plantum

Tak, dokładnie tak :-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones