PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=684198}

Civilization V: Nowy wspaniały świat

Civilization V: Brave New World
8,5 2 099
ocen
8,5 10 1 2099
Civilization V: Nowy wspaniały świat
powrót do forum gry Civilization V: Nowy wspaniały świat

powiem szczerze, gra (mowa o piątce) od pierwszych minut mnie urzekła. Zmiany były rewolucyjne, ale szło się szybko przyzwyczaić.

potem wyszło gods&kings - religia której brak w piątce bolał dodała smaku rozgrywce. szpiegostwo mniej ale nie wadzi.

Tylko, że no właśnie. w cywilizacji 5 tak na dobrą sprawę nie opłaca się tworzyć wielkiego mocarstwa. małe sprawne państewko. A od pojawienia się GOK najważniejsze chyba dla państewka jest założenie religii - z nią można się rozwijać się na luzie, a bez niej ssie się bąka.

Jednak w starych częściach ekspansja była opłacalna. Szło grać średniej wielkości pokojowym krajem nastawionym na gospodarkę i cuda. Ale ktoś cię atakowało? można było bez problemu wchłonąć jego państwo żeby inni wiedzieli z kim zadzierają. Wiele razy nastawiałem się na spokojną kampanię, ale wrogowie zmuszali mnie do podjęcia rękawicy a potem oglądałem w swojej Polsce (a kto komu zabroni samodzielnie tworzyć nasz kraj?:P) Nowy York, Paryż, Ateny - lżej się robiło na serduchu po takich wojenkach obronnych:P

w piątce jest lipa - albo nastawiasz się na mały kraik tymi punktami polityki rozwijanymi za kulturę, albo na ekspansję. Pół biedy jak stawiasz na to drugie. Gorzej jak na to pierwsze - ze zdobytych miast więcej problemów niż pożytku. Więc często byłem w sytuacji gdzie gromiłem wrogie wojska w obronie a potem nie bardzo miałem po co wkraczać we wrogie granice...

chciałbym by jakoś bardziej Cywilizacja 5 pozwalała rozwijać się terytorialnie krajom które wcale się na to nie nastawiały. Teraz strasznie je karze...

Moim zdaniem dodano trochę realizmu, czyli podbite miasta to nie tylko korzyści ale też problemy z buntującymi się tubylcami. Niestety z powodu ograniczenie jedna jednostka na jednym polu , odpada rozwiązanie oczywiste , czyli zwiększenie sił okupacyjnych w celu pacyfikowania miejscowej ludności. Szkoda skoro było to możliwe we wszystkich poprzednich częściach gry.

Piątka wprowadziła pomniejsze cywilizacje , czyli państwa-miasta. Fajny pomysł, szkoda tylko że nie ma szans by taka mniejsza cywilizacja mogła w pewnych szczególnych okolicznościach stać się większym państwem.

ocenił(a) grę na 7

To jest właśnie realistyczne, w małych i sprawnych państwach ludziom zawsze żyło się najlepiej. Dzisiaj najwyższy poziom życia w Europie mają właśnie małe państwa, wielka Ukraina czy ogromna Rosja to w dużym stopniu bieda.
Co do gry - ja tam zawsze zagarniam duże terytoria i jakoś nie narzekam :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones