PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=608720}
8,3 3 252
oceny
8,3 10 1 3252
Deus Ex
powrót do forum gry Deus Ex

...że Deus Ex jest arcydziełem, nie wśród gier (słowo gra brzmi zbyt banalnie) ale wśród elektronicznej rozrywki. Ta "gra" wyprzedziła swoja epokę, ale naszą też i być może kilka następnych. Spróbuje ją teraz rozebrać na czynniki pierwsze.

Plusy:
+ Fabuła: genialna, fenomenalna jednocześnie niepokojąca ponieważ pokazuje że korporacje rządzą światem. Eksperymenty genetyczne, manipulowanie ludzkim życiem, wszechobecna kontrola i inwigilacja, istota człowieczeństwa, konflikt między postępem a tradycją to tylko niektóre kwestie, które porusza Deus Ex.
+ Klimat: gęsty, mroczny cyberpunk. Bardzo prawdopodobna wizja przyszłości, strasznie wciągająca. "Gra" wręcz pochłania gracza.
+ Muzyka: idealnie pasująca do tematu. Elektroniczna, w odpowiednich dawkach, uaktywnia się wtedy kiedy trzeba, świetnie buduje nastrój i podkreśla klimat.
+ Swoboda: każdy problem, każdą kwestię, każde zadanie można rozwiązać na co najmniej dwa sposoby, a często na więcej. Takie rozwiązanie sprawia, że nie odczuwamy nudy. Do Deus Ex można wracać wielokrotnie za każdym razem odkrywając coś nowego.
+ Gra jako całość: Deus Ex praktycznie nie posiada żadnych wad. Jest dopracowany w najmniejszych szczegółach.

Minusy:
- hmm.... prawie nie występują. Na siłę można się przyczepić do postaci. Są dosyć płaskie i jednowymiarowe, ale w ogóle nie przeszkadza to w rozgrywce.
- grafika: "Gra" ma 12 lat i wiadomo, że dzisiaj nie rzuca na kolana, ale osobiście do grafiki przywiązuje najmniejsze znaczenie. Jeśli ktoś myśli podobnie to oprawa graficzna po pewnym czasie przestanie zwracać uwagę, a nawet zacznie cieszyć.

Podsumowanie: Deus Ex jest "grą" wybitną, arcydziełem. Każdy kto w nią zagra przekona się o tym osobiście. Polecam ją wszystkim.

PS: Wybrałem zakończenie z Heliosem. Oddawanie władzy w ręce Iluminatów nawet pomimo ich szlachetnych celów nie podobało mi się. Tak samo zniszczenie całej technologii i komunikacji, czyli praktycznie powrót do epoki kamienia łupanego. Natomiast symbioza człowieka z SI daję niepewną szansę na lepszą przyszłość.

ocenił(a) grę na 10
kaioken26

Tak na marginesie:
http://www.youtube.com/watch?v=nBPK_oXeJgA - mój ulubiony fragment z całego Deusa.

ocenił(a) grę na 10
kaioken26

Ha, słyszę, że podoba nam się ten sam motyw muzyczny. Gdy to usłyszałem wchodząc do bazy to włos zjeżył mi się na głowie. Bardzo klimatyczny kawałek!
Także wybrałem połączenie człowieka z SI (może bioSI to szczyt ewolucji) - niestety niesie to duże zagrożenie, czyli wyższość nad resztą gatunku ludzkiego, ale przynajmniej nie będzie powieleniem błędu jak oddanie władzy Illuminatom (ostatni filmik jest do złudzenia podobny do pierwszego, w którym Bob Page rozmawia z Walterem Simonsem) lub zniszczenie całej technologii, bo i tak zostanie ona ponownie opracowana i odbudowana.

użytkownik usunięty
kaioken26

tylko z tymi 4 dolarami za galon benzyny to przesadzili (stacja benzynowa na pustyni) ^^

ocenił(a) grę na 10
kaioken26

ja grałam tyle razy, że wybrałam wiele razy wszystkie zakończenia, żeby zobaczyć "co będzie" :) i uważam, że połączenie z SI było najprostsze, w sensie rozgrywki oraz najgorszy wybór - człowiek został owładnięty przez komputer i nie jest to symbioza, tylko wykorzystanie w jakimś sensie :)))))

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones