PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=784009}
9,0 2 181
ocen
9,0 10 1 2181
Disco Elysium
powrót do forum gry Disco Elysium

10/10

ocenił(a) grę na 10

Gra urzekła mnie swoją oryginalnością (widziałem opinie o podobieństwie do stareńkiego Tormenta, ale nie dane mi było w niego zagrać i odrzuca mnie data premiery).
Po wydaniu dubbingu i polonizacji jest bardziej przystępna niż w dniu premiery, ale nadal pomysł na uczynienie każdego z 24 skilli rozwijalnym, wchodzącym w kłótnie z bohaterem głosem w głowie naszego detektywa z amnezją jest jednym z ciekawszych w branży od rewolucji(za którą nikt nie podążył, a szkoda, widocznie lepiej jest klepać te same od x lat CoDy) openworldowej zafundowanej przez BotW w 2017. Jeśli dodamy do tego rozbudowany świat(nie obszar gry, ten jest akurat całkiem niewielki ale w zupełności wystarcza), niejednoznaczne postaci, naprawdę dużo skillchecków, rzadką w medium umiejętność gry zarówno do wzruszenia jak i rozbawienia oraz piękne audiowizualia(świetna robota odpowiadającego za soundtrack Sea Power, w kwestii grafiki można przyczepić się do jakości modeli i tekstur postaci, ale to szczegół), to wychodzi jeden z lepszych, o ile nie najlepszy tytuł generacji PS4.
Estońscy twórcy z Robertem Kurvitzem na czele nie boją się też polityki, bo nawet jeśli gra w większości jedynie wyśmiewa idee liberalne("prywatyzacja nie jest bezduszna! jest *czadowa* i *zabawna*! ktoś tu chyba nie czytał podręcznika od historii.") czy centrowe(tu jednocześnie prztyczki w nos od deweloperów dla graczy grających w "nudny" sposób, nie bawiąc się co bardziej niedorzecznymi opcjami dialogowymi), to nadal jest to krok do przodu względem odganiającego się od polityki rękami i nogami Ubisoftu podkreślającego w każdym wywiadzie jakie to ich gry są apolityczne czy Activision które nawet frakcji w CoDzie nie określi nazwami państw tylko twoją i wrogą drużyną.
Cholera, całkiem niedawno do listy lektur jako lektura nieobowiązkowa dodane zostało This War of Mine. Disco Elysium uświadomiło mi, jak tragiczny był to wybór(raz, że gra nie przechodzi się sama i osoby które nigdy w życiu w nic nie grały będą miały trudności z jej ukończeniem, dwa że gra nie niesie jakiegoś niesamowitego przekazu poza wojna zła) i że to ono(jeśli koniecznie w kanonie musi być miejsce dla jakiejś gry) powinno znaleźć się na tym miejscu.

ocenił(a) grę na 10
michal_osuch10

Pomimo że o Disco Elysium słyszałam dużo dobrego i kiedy tylko pojawiła się polska wersja językowa od razu do niej (gry) siadłam to i tak wzięła mnie z zaskoczenia. Nie bardzo wierzyłam, że jeszcze takiej gry doczekam. Czy jestem zachwycona? Ja się napawam tą grą! Jej zamysł, świat, klimat, założenia, postacie, muzyka, oprawa. Czy wspominałam o klimacie? Można by go kroić. Czy wspominałam o muzie? Że zacytuję samą grę: HARDKOOOOR!
Czy jak piszesz powinna być lekturą? I tak i nie, bo z jednej strony uważam, że niemal każdy powinien móc ją sprawdzić a z drugiej bycie "przerabianą" w szkole, nawet dodatkowo i opcjonalnie mogłoby mniej lub więcej zabić jej świeżość i oryginalność.
A co do Planscape Tormenta, to nie bój się jego wieku. Ogrywałam go nie tak dawno po raz kolejny i serio oprawa wizualnie nie tylko nie boli, ale nadal robi klimacik :) A warto właśnie dla niezwykłego, rozbudowanego i szalenie oryginalnego świata i jego dziwnej konstrukcji. Polecam spróbować, bo Disco Elysium jest dla mnie właśnie pierwszym godnym następcą PT choć zupełnie innym i stojącym na własnych nogach.

ocenił(a) grę na 10
michal_osuch10

DE to dziecko pasji. mozemy liczyc tylko na "oke" AAA lub perelki indykowe, czym okazalo sie wlasnie to dzielo - nie jest to gra. to jest podroz wraz z bohaterem, bierzemy wraz z nim aktywny udzial odzyskiwania pamieci. nie wiem czy cos innego tak mna wstrzasnelo jak ta gral, rowniez nie wiem jak zwie sie to zjawisko ale mam "kaca" po czyms tak dobrym, zawsze sie zastanawiam czy cos zastapi te ksiazke/te gre. potem sie otrzasam. tutaj krater jest dosc duzy...

ocenił(a) grę na 9
michal_osuch10

"że to ono(jeśli koniecznie w kanonie musi być miejsce dla jakiejś gry) powinno znaleźć się na tym miejscu"
To jest niemożliwe. Przechodziłam tę grę 8 (osiem) razy i za każdym razem okrywałam w niej coś innego. Otwierałam nowe drzwi, nowe dialogi, nowe myśli w głowie bohatera, czy inny sposób obejścia "problemu", z którym mierzyłam się wcześniej. To jest cholernie potężna i dobra produkcja, która z każdym jej ograniem wymaga oddzielnej interpretacji i nie da rady rozebrać jej na części jak np. "Treny" Kochanowskiego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones