PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=674937}
7,3 149
ocen
7,3 10 1 149
Final Fantasy XIV: A Realm Reborn
powrót do forum gry Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

Przeciętnie

ocenił(a) grę na 7

Early access do FFXIVARR dla wielu okazał się prawdziwym koszmarem, ja - na szczęście -
zdołałem pograć 15-20 godzin i muszę przyznać, że strasznie się zawiodłem. Realm
Reborn niczym nie zachwyca, w niczym nie przewyższa swojej konkurencji. Grafika,
zachwalana już 2010 (jeszcze w trakcie bety do ARR spotykałem się ze stwierdzeniami, że
najlepsza na rynku mmo - nie jest), wygląda ładnie (miejscami pięknie), ale jedynie z
oddali. Niestety animacje są denne, a te związane z walką przypominają Rapplez lub inny
stary szajs. Muzyka jest przepiękna (standard dla ff), ale nie rekompensuje żenującego
poziomu reszty udźwiękowienia. Cut scenki to istny koszmar - nieme postaci=tona czytania
(samo w sobie nie jest problemem), wyżej wspomniane badziewne dźwięki - np kroki
(zazwyczaj na 20 kroków można usłyszeć 5 dziwacznych dźwięków, które w żaden sposób
nie przypominają kroków), wyciąganie broni i przeciętne dźwięki natury (w małej
częstotliwości) - niestety świetna muzyka tego nie rekompensuje, do zapełnienia tej pustki
trzeba znacznie więcej. Questy FATE są nudne, nie można na nich farmić złota, a pd jest z
nich tyle co z mobów (przy czym kilka minut bicia mobów jest znacznie przyjemniejsze od
FATE, w trakcie tych eventów panuje straszny chaos). Instancje, z którymi miałem do
czynienia są nudne i nie stanowią wyzwania - tak samo story line (główna linia fabularna
jest nudna, przewidywalna - stanowi jedynie przepustkę do dalszych zadań i gearu (do 15
lvl nie trzeba nic kupować). Osobiście polecam pomijać dialogi). Walka która ponoć została
poprawiona prezentuje się słabo: kiepskie animacje, mała ilość skilli, w odróżnieniu do xiv
można się ruszać (i unikać ciosów obszarowych w pve). Mapa jest praktycznie bezużyteczna
(nadaje się do trackowania questów) - znajduje się na niej pierdyliard ikon, żadna nie jest
opisana (np. wszędzie są rozsiane sklepy, ale nie ma możliwości sprawdzenia, co się tam
sprzedaje). Gra w każdy możliwy sposób odbiega od aktualnych standardów, a stosowanie
wobec niej systemu p2p jest wręcz smutne. Odradzam kupowanie. I tak w końcu padnie ja
xiv lub przejdzie na b2p/f2p. Na razie nie widzę przyszłości dla tej gry, zwyczajnie nie ma nic
na konkurencję.

ocenił(a) grę na 7
Auley

Dodam jeszcze, że problemy techniczne, które miały miejsce 24 i 25 to problemy z bety, które ponoć były naprawione już od jakiegoś czasu - to również rozczarowuje.

ocenił(a) grę na 8
Auley

Zatem gratuluję oceniania MMO zaraz po jego wydaniu. Gra prezentuje się bardzo dobrze i ma ciekawe perspektywy na przyszłość, tylko trzeba polubić klimat FF już nieco wcześniej, ew. próbowac w przypadku MMO. W porównaniu do znanego Guild Wars 2, które znacznie łatwiej zdobyły publikę, głównie młodzieży, ze względu na brak abonamentu, wypada o wiele lepiej i rozwój tejże gry jest konkretny. Content w GW 2 nadal jest ubogi, gra jest nudna, walutę, która z początku miała sporą wartość trafił zwyczajnie szlag nie ze względu na "farmę" - bowiem ją zlikwidowali umiejętnie - ale poprzez tworzenie eventów, na których ludzie wzbogacili się wystarczająco. Dungeony, tzw. instancje nawet nie przyciągają, a farmienie na nich jest najzwyczajniej potwornie nudne, jak cały system walki w grze. PvP oraz WvW, czyli walki serwerów dają radę, ale cała reszta najzwyczajniej leży. Dlatego gdybym miał wybierać, wolę płacić abonament, niż posiadac konto w GW, którego juz nawet ciezko sie pozbyc ostatnimi czasy.
A propo przejscia na f2p, prawdopodobnie tak sie stanie jak z większoscią gier. Jednak nie chciałbym. Doszedłem do wniosku, ze abonament trzyma z dala graczy psujących zabawę i nie mających za grosz kultury.

ocenił(a) grę na 7
zygadamaestro

Oceniałem aktualny stan gry. ;) Imo GW2 praktycznie pod każdym względem przewyższa FFXIV, a brak abonamentu jest miłym dodatkiem, który w żaden sposób nie wpływa na jakość community (które w każdym mmo jest równie ch*jowe - co prawda to z FF na tle innych gier wygląda znacznie lepiej). Jestem prawie pewien, że w styczniu odnowię subskrypcję w FF, ale wątpię żeby zainteresował mnie bardziej do GW2, w którym przy ponad 600 godzinach grania mam jeszcze masę świetnego (imo) kontentu do ogarnięcia. Czas pokaże. ;)

ocenił(a) grę na 8
Auley

Po roku w GW nie zmieniło się wiele mimo wszystko i stąd mnie cholernie nuży. Dla mnie jest to już znakiem, że ludzie odpowiedzialni za to odwalają manianę...FF dopiero co ruszył, wciąż ma czas i zobaczymy ile osiągnie w przeciągu roku - czy więcej, czy mniej niż inne tytuły.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones