PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=605963}
8,7 25 830
ocen
8,7 10 1 25830
Gothic
powrót do forum gry Gothic

Zawyżona ocena

ocenił(a) grę na 8

Gra ma świetną fabułę, klimat, oraz daje możliwość rozbudowywania swojej postaci po swojemu ( nie tak jak w Wiedźminie, gdzie można walczyć tylko dwuręcznym mieczem ). Ale ilość bugów, i innych wszelakich błędów na które można się napotkać w czasie gry jest zbyt wielka. Do tego system walki... można się przyzwyczaić, ale mówiąc szczerze... jest do bani.

Więc nie bardzo rozumiem osób które dają dziesiątki w ocenie tej gry, rozumiem, nostalgia i świetna fabuła. Ale przy ocenianiu trzeba wziąć pod uwagę wszystkie aspekty gry. I zalety, i wady.

Także ode mnie 7/10. Świetna gra w słabej oprawie. Pozdrawiam.

ocenił(a) grę na 10
The_Artel

Przechodziłem grę pięć razy i nie miałem żadnych problemów z ukończeniem jej.
Wszystkie questy bezproblemowo wykonywałem.
Wiem tylko, że bugi w Gothic 1 i 2 zwłaszcza się zdarzają ludziom, którzy używają kodów lub
zapisują stan gry na jednym savie.
Zabugowany to był długo Gothic 3.

ocenił(a) grę na 10
returner

Wiedźmin 1 i 2 też przechodziłem. Fajny klimat. Zwłaszcza jedynka mi się podobała.
Moim zdaniem główne plusy Gothica 1 i 2 to klimat średniowiecza, żyjący świat,
ciekawe postacie, fajne dialogi, wyrazisty główny bohater, świetnie rozrysowany teren,
wciągająca fabuła, przynależność do gildii, poziom trudności z początku wysoki ( w G2+Noc kruka wyższy niż w 1),
system walki dający satysfakcje i dużo możliwości pokonania silniejszego wroga dzięki umiejętnościom,
rozbudowywanie co raz lepszej postaci, wraz z rozwojem fabuły co raz lepsze zbroje i bronie,
świetny polski dubbing. Ja w Gothic 1 dwa ostatnie razy przechodziłem z modem Mroczne tajemnice,
które mocno rozszerzają grę (dodają nowe tereny, mnóstwo postaci, questów, fabuły) ,
podobnie jak dodatek do Gothic 2 - Noc kruka.
Do Gothic 2 Noc kruka jest też coś podobnego mod Returning,
który prawie o połowę wydłuża przygodę G2+ Noc kruka.

System walki moim zdaniem w Gothic 1 i 2 daje mnóstwo satysfakcji.
Przeważnie ludzie mówią , że jest do bani, bo są przyzwyczajeni do dzisiejszych prostych gier i
super ułatwionego sterowania.
Ja uwielbiałem starsze gry, które były wyzwaniem jakimś, a nie tak proste w przechodzeniu jak
te dzisiejsze proste gry z ostatnich 10 lat, a od czasu do czasu trafi się coś takiego jak
Demon's Souls czy Dark Souls, ale co z tego jak też zero myślenia.

Polecam zagrać i przejść te gry :
Resident evil 1996 (dwójka i trójka też wymiata, ale dużo łatwiejsze)
Silent Hill 2 2001
Alone in the Dark 4 2001
Tomb raider 1996
Tomb raider 2 1997
Tomb raider 3 1998
Shadow man 1999
Drakan 1999
Soul Reaver 1999 (Dwójke też polecam)
Baldur's gate 1998
Baldur's gate 2 2000
Planescape Torment 1999
Gothic 2001
Gothic 2 + Noc kruka 2002-2003
The Elder scrolls 3 - Morrowind 2002
Duke Nukem 3d 1996
Quake 1996
Blood 1997
Unreal 1998
Half Life 1998
System Shock 2 1999
Alien vs Predator 1999
Clive Barker Undying 2001
Half Life 2 2004

ocenił(a) grę na 10
returner

Dla mnie Gothic 1 i Gothic 2 + Noc kruka to gry 10/10
Wiedźmin 1 też 10/10, ale nie dał mi takiej magii jak pierwsze dwa Gothici.
Wiedźmin 2 był lekkim rozczarowaniem 9/10
Wiedźmina 3 nie grałem, ale wie, że jest najlepszą częścią z klimatem i fabuła na poziomie jedynki,
ale z otwartym światem i grą przynajmniej o połowę dłuższą.

ocenił(a) grę na 8
returner

Nie spodziewałem się pod moim postem, wyrażającym opinie o grze takiego spamu, no ale skoro się tak rozpisałeś to wejdę częściowo w dyskusje i wypowiem się o Twoich słowach.

Zacznę od początku, przechodziłeś grę 5 razy i nie miałeś problemów z przechodzeniem? Ja przeszedłem trochę więcej razy i za każdym razem natrafiałem się na bugi po których musiałem wczytywać wcześniejsze save'y lub restartować grę. Kodów nie odpaliłem nigdy, nie grałem na modach, a sprzęt mam brawurowy. Dziwne.

Widzę że niewiele wiesz o średniowieczu, polecam obejrzeć profesjonalne wykłady historyczne lub poczytać trochę i nie radzę inspirować się grami video. Jak już, to najbardziej ten klimat przypomina pierwsza część Wiedźmina, lecz Gothic ma z średniowiecznym klimatem tyle wspólnego ile GTA. No, może trochę więcej.

Co do systemu walki w Gothic, uważam że jest do bani bo.. jest do bani, i nie, nie jestem przyzwyczajony do prostych nowoczesnych gier bo w takowych niemalże nie gram. W drugiej części Gothica dzięki Bogu to naprawili, i walka nie jest już udręką.

Dzięki za polecenie gier, ale obawiam się że nie będę mieć okazji w którąś zagrać nie mówiąc o przechodzeniu, nie jestem typowym gejmerem grającym w gry, Gothica lubię ze względu na jego magię, dzięki której po jakimś czasie mamy ochotę znów w niego zagrać, ale dawanie tej gry ocenę 10 jest niepoważną oceną. Dlatego nie sugeruję się średnią filmwebu, tylko sam ją sobie wyznaczam.

ocenił(a) grę na 10
The_Artel

"kodów nie odpaliłem nigdy, nie grałem na modach, a sprzęt mam brawurowy. Dziwne."
Sprzętu do tych gier nie trzeba mieć przecież dobrego :)
Bardziej chodzi o software niż hardware, by nie było żadnych problemów.
Kiedyś być może źle się zainstalowała gra lub coś brakowało mi w windows i po zainstalowaniu
Gothic 2+Noc kruka postać podczas grania wpadała w ziemie poniżej pasa i nic nie szło już zrobić. Wczytałem od nowa i po pewnym czasie znów taki błąd. Zformatowałem partycje, postawiłem od nowa system, wgrałem wytyczki i
nie było żadnych problemów.
Ja osobiście nigdy nie miałem problem z ukończeniem jakiegokolwiek questa w Gothic 1 i 2.
Przechodziłem zarówno pod Win 98 jak i Win Xp. Grałem w 1 i 2 w różnych latach między 2002, a 2007,
kiedy wsparcie pod te starsze systemy było jeszcze dobre.
Znam wiele osób, które też nie miały żadnych problemów z tymi grami.
Ale wierzę na słowo, że niektórzy mają bez używania kodów, bo w sieci nie raz ktoś coś wspominał.

Wiem wiele o średniowieczu. Nie mówiliśmy o faktach tylko najbliżej duchem grze tej epoce.
A ty wyjeżdżasz z dokumentami. Zupełne niezrozumienie. Bezsens. LOL
Nie znam żadnych innych gier, które lepiej by oddawały realia średniowiecza od
Gothic 1, Gothic 2+Noc kruka, Wiedźmin 1, Wiedźmin 2, zapewne też Wiedźmin 3. O tym była mowa :)
Jeśli znasz lepsze przykłady to proszę podać. Czekam ?????????????????
Tylko proszę nie pisać mi tu tytułów całkowicie fantasy jak
seria Baldur's gate, Elder Scrolls, Dragon Age itp

Z filmów najlepiej wypada pod tym względem serial Robin Of Sherwood 1984-1986,
a także filmy Waleczne serce 1995, Królestwo niebieskie 2005 wersja reżyserska,
a także serial Vikings 2013-2016 i Gra o tron 2011-2018 (serial fantasy, ale bazujący mocno na średniowiecznej Anglii i Francji) Znasz lepsze przykłady czekam ???????????????

Dla mnie zarówno w Gothic 1 jak Gothic 2 świetny był system walki, dawał mi sporo satysfakcji.
Wiadomo w Gothic 2 bardziej był rozbudowany.
Z tego co pamiętam Gothic 1 z modem Mroczne tajemnice... (czymś tak obowiązkowym do G1 jak Noc kruka dla Gothic 2) ...miał to samo sterowanie co Gothic 2

Ale co było lepsze z rpg fantasy ? Baldur's gate 1,2 ? Planescape Torment ? Dragon Age ?
Morrowind ? Oblivion ? Skyrim ? Wiedźmin 1 ? Wiedźmin 2 ? Wiedźmin 3 ?
Znam je dobrze, przeszedłem z nich każdą, ale żadna z nich nie zachwyciła mnie
równo mocno jak swego czasu Gothic 1 i 2 z żyjącym światem.
Czy były bardziej dopracowane ? Tak. czy bardziej rozbudowane ? tak. Ale to coś miał Gothic :)
Wiedźmin 1-3 miał równie dobre dialogi i dubbing polski co Gothic 1-2. Klimat też w Wieśku 1 wymiata.
Fabularnie jak pisałem Wiedźmin 1 dla mnie był dobry, dwójka zawiodła.
Kiedyś jak zagram w trójkę to się wypowiem.
Mi podoba się Gothic bo, w Gothicu czuć ten świat, czuć te dialogi i postacie, czuć że to wszystko nie jest udawane i na niby. Wzejmne korelacje postaci, wybory... historie...Morrowind właśnie to taki kastrat - zero emocji, nikogo się nie zapamiętuję, wszystko jest tak jakby statyczne.. Lubię Morka, doceniam go za wielki świat i inne rzeczy ale Gothic 1 i 2 jest o wiele lepszą grą. Kto nie pamięta Xardasa, Diego, Wrzoda, Gomeza, Lorda Hagena i wielu wielu innych? Każdy kto to przejdzie może wymieniać postacie w nieskończoność i opisywać ich charaktery oraz ich historie. W Morku jest coś takiego? Nie... A ja właśnie od gier wymagam, żeby można jakoś emocjonalnie się identyfikować z postaciami.Morrowind to świat pełen kukieł lub raczej pusty świat. W Gothicu wszystkie postacie są z krwi i kości, z własnym charakterem, z celami itd. To czyni go lepszym, czuć że chodzi się po naturalnym, realistycznym świecie ze swoimi problemami, z frakcjami i ich wzajemnymi korelacjami , z ludźmi których się pamięta. A Morek? wielki wielki świat ale przeraźliwie sztuczny. Gothic nie ma sztampowej fabuły, król potrzebuje surowców niezbędnych do walki z orkami to jedynie założenie ogólne, sam pomysł kolonii, podziału na obozy, interakcje w jakie wchodzą owe obozy, próby przebicia się Zła do świata rzeczywistego - kult Śniącego, magiczna ruda, która poza kolonią jest rarytasem, w Górniczej Dolinie pełni rolę środka płatności, podział w poszczególnych obozach na kasty - powstanie magnaterii w jednym z obozów, powstanie odłamu kościoła w innym, próby wydostania się spod Bariery - tyle pomysłów ile obozów, "kult" bagiennego ziela i wiele więcej. A wszystko to ma świetną kontynuację w kolejnej części, gdzie jest jeszcze więcej pobocznych wątków, które zazębiają się z tymi z poprzedniej części. A jeśli chodzi o przeznaczenie i od zera do bohatera - Bezimienny fajnie kwituje przeznaczenie w jednym z dialogów z II części gry:
-Mam w dupie przeznaczenie, skrzynia jest moja!

Polecam zagrać w Gothic 1 + Mroczne tajemnice.
Zamiast 3 obozów, jest ich 7. Mnóstwo nowych questów. Lepiej zapełniony teren.
Dochodzi do tego fabuła z pradawnymi. Zamiast ok 50 godzin grania, by zrobić wszystko z zaliczeniem każdego questa w grze rozrywka wydłuża się o połowę do ok 100 godzin, by poznać każdy quest.
Sam świat jest jeszcze bardziej nieprzyjazny i zapełniony bandziorami.
Teksty z przekleństwami to standart. Minusem jest, że nowe tereny robione przez modderów nie są tak dopracowane jak w oficjalnym dodatku Noc kruka.

ocenił(a) grę na 10
returner

Reasumując Gothic 1 ma lepszą fabułę i klimat.
Natomiast dwójka Gothica ma bardziej przystępne i bardziej rozbudowane sterowanie,
co też dotyczy systemu walki, ale fabuła jest znacznie gorsza - bohater z amnezją i uratuj świat przed smokami, a klimat Khorinis i okolicznych farm też nieco bardziej sielankowy niż
kolonia karna z bandytami otoczona magiczną barierą.

ocenił(a) grę na 10
returner

W Gothic 1 system walki był irytujący, bo niektóre stwory jak się je siekało, to odskakiwały do tyłu i obrażeń im się nie zadawało i pewnie koledze o to samo chodziło.

ocenił(a) grę na 10
knocun1

Hmm na wszystko był sposób. Mi system walki zarówno w G1 i G2 przypadł do gustu.

użytkownik usunięty
knocun1

O to to, zaczęło mnie to trochę irytować, bo nawet jak nie odskakiwały a słyszałem dźwięk trafienia to obrażeń żadnych nie zadawałem, ale jakoś się dało radę - jak nie tak to czarami. A czy cały system i sterowanie były irytujące... Jak człowiek ogra masę gier to LP Myszy+przycisk ruchu do przodu jako przycisk akcji/ataku to małe piwo :D

ocenił(a) grę na 10
The_Artel

Czym system walki z jedynki różni się od dwójki?
Z tego co pamiętam to nadal walka lewo,prawo,przód, obrona a w dystansowych i magii autocelownik.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones