PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=611565}

Penumbra: Przebudzenie

Penumbra: Overture
7,8 1 041
ocen
7,8 10 1 1041
Penumbra: Przebudzenie
powrót do forum gry Penumbra: Przebudzenie

Nie zliczę jak długo czekałem na to aby móc zagrać w tę grę. W końcu jednak dostałem szansę od losu i mogłem w spokoju
podziwiać pierwsze dzieło jednego z moich ukochanych firm komputerowych.
Już na samym początku gdy wprowadziła mnie tajemnicza wiadomość oraz lekko przygnębiająca muzyczka byłem pewien iż
będzie to kolejna klimatyczna i przerażająca przygoda ze szwedzkimi twórcami. Wstępna opowieść już na samym początku ma zaciekawić gracza
i wprowadzić do jego umysłu niepokój. Fabuła cały czas stawia przed grającym więcej pytań niż odpowiedzi, a cała ekscytującą opowieść upiększa
postać szaleńca rozmawiającego z bohaterem oraz intrygujące zapiski znajdowane po drodze. Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie rozgrywka. Interakcja jest innowacyjna i wprost świetnie zmechanizowana,
na dodatek do bólu realistyczna, a to sprawiło że razem z protagonistą zacząłem odczuwać obezwładniającą bezradność w starciach z oponentami. Przejawem wielkiej kreatywności twórców
są tutaj wymyślne łamigłówki i wszelkiego rodzaju trudności, które gracz musi pokonać po drodze. Przejście tego rodzaju zagadek daje sporą satysfakcje i w moim
przypadku budzi dużą sympatie dla twórców. Dużą wadą jest dla mnie wygląd oponentów, umieszczenie zwierząt w roli przeciwników sprawiło że prawie całkowicie przestałem się ich bać, a jedynym
lękiem było przeczucie iż za chwilę spotkam coś naprawdę przerażającego. Gdyby nie ta ostatnia sprawa myślę że ta produkcja dorównywała by Amnesii w 100%, no ale cóż...

ocenił(a) grę na 9
lechita1995

Co do przeciwników, nie można się nie zgodzić. Bicie psów kilofem odbierało ten element strachu, ale robale były niczego sobie. Gra nadrabia za to świetnym klimatem.

ocenił(a) grę na 9
RdzawyJudasz

Dokładnie. Ograłem już sequel i jak dla mnie jest lepszy, zwłaszcza pod względem strachu.

ocenił(a) grę na 9
lechita1995

Dokładnie. Druga część jest pod tym względem lepsza, głównie dzięki temu, że dołączają przeciwnicy, będący ludźmi (czy ludzko-podobnymi?). Daje to podobny efekt jak w Amnesii :)

ocenił(a) grę na 9
RdzawyJudasz

A grałeś może w trójkę, bo ponoć to najgorsza część z całej serii i jestem ciekaw czy się z tym zgadzasz.

ocenił(a) grę na 9
lechita1995

Aye. Tu też zgodzę. Ostatnia część - requiem, polega głównie na rozwiązywaniu zagadek, żeby przejść przez portal na kolejny poziom. Żadnych potworów, żadnych wirusów, ani głosów w głowie. Głównie układanie skrzynek i skakanie po ruchomych platformach. Wszakże klimat jest zachowany, świetna muzyka itp, ale do fabuły nic ważnego nie wnosi. Przeszłam bo wypada, w końcu Penumbra :) Ogólnie nie jest zła, ale najgorsza z serii.

ocenił(a) grę na 9
RdzawyJudasz

Ehhh też muszę w to zagrać , bo trzeba poznać koniec historii. Ale kto wie może mi się spodoba, jakoś przeboleje :D

ocenił(a) grę na 9
lechita1995

Zagrać warto, owszem. Tylko to nie to samo :)

lechita1995

Kupiłem nie tak dawno. Chciałem miec Penumbre w domu i w nią koniecznie zagrac. Gdy włączyłem wrażenia były niesamowite. Pamietam jak milimetrami posuwałem się do przodu bo zobaczyłem jakąś postac przemykającą strasznie szybko, ale nie byłem do końca pewien co to było. Oczywiście w tle słychac było sssyczenie pająków. Przejście jednego odcinka z punktu a do b trwalo dłuugo, ciągle wychylałem się za ścian a chodziłem przykucnięty. Wtedy też odkrywałem nowe zapiski, przerażające zapiski jakiejś osoby.

Nienawidzę pająków! To syczenie w tle, ciągłe chodzenie przykucniętym i wychylanie się z każdego zakrętu, przyprawiło mnie o zawał! Aż w końcu nie wytrzymałem i musiałem złapac za poradnik do gry który miałem w opakowaniu. Przyznam się, że nienawidzę grac z poradnikiem! Ale to był wyjątek.
Doszedłem to jakiejś dziwnej nory, ciasnej, chyba siedlisko pająków. Przeczytałem w poradniku, że właśnie będę obok nich przechodził w tym miejscu. A że za wszelką cenę unikałem bezpośredniego kontaktu z nimi, nawet wzrokowego to musiałem wyłączyc grę i przygotowac się na tą misje. Towarzyszyły mi wielkie emocje podczas gry w tą mroczną grę! I stało się coś co zadecydowało o zakończeniu przygody. Otóż siedziałem przed monitorem w ciemności i zaczął zwisac i schodzic pająk dokładnie na mnie przed światłem ekranu. Najgorsze jest to ze spanikowałem a ten pająk gdzieś tam został bo nie udało mi się go dorwac.

Serio miałem dosc tych emocji syczenia i ukrywania się. Nie moglbym grac wiedzac ze jakis pajak chodzi mi kolo nog czy glowy. Nie dalem rady. Sejwy zostawilem, gre schowalem i nie wiem kiedy do niej wroce.

ocenił(a) grę na 8
benburney

Szkoda, że ta gra jest taka krótka. Przejście zajmuje ok 3 godzin.
Druga część "Czarna plaga" kontynuująca tą samą wędrówkę bohatera jest ciut dłuższa niecałe 4 godziny.
Obie części mają niezłe zagadki logiczne.
Z gier z podobnymi zagadkami wymieniłbym między innymi Resident evil 1996/Resident evil remake 2002 oraz
Alone in the dark 4 2001.
Polecam survival horrory poniżej wymienione:


Kamery statyczne:
Resident evil 1 1996 - 10
Resident evil 2 1998 - 10
Resident evil 3 1999 - 8,5
Resident evil Code Veronica 2000 - 8,5
Resident evil 1 remake 2002 - 10 (2015 na PC w HD)
Resident evil 0 2002 - 8,5 (2016 na PC w HD)
Blair Witch Rustin Parr 2000 - 9
Alone in the dark 4 2001 - 10

Z widokiem z trzeciej osoby:
Silent hill 1 1999 - 9
Silent hill 2 2001 - 10
Silent hill 3 2003 - 8,5
Dead Space 2008 - 8
Alan wake 2010 - 8
Evil within 2014 - 8,5
Resident evil Revelations 2012 - 8
Resident evil Revelations 2 2015 - 8,5
Evil within 2 2017- pewniak (premiera 13 października)
Resident evil 2 remake 2018 (pewniak)

Z widokiem z pierwszej osoby:
Blood 1 1997 - 8,5
Alien vs Predator 1999- 8,5
System Shock 2 1999 - 10
Clive Barker's Undying 2001 - 9
Penumbra: Przebudzenie 2007 - 8,5
Penumbra: Czarna Plaga 2008 - 9
Amnesia 2010 - 9
Outlast 2013 - 9
Obcy izolacja 2014- 8,5
Resident evil 7 2017 - 9
Outlast 2 2017 - 9

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones