PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=679552}

Persona 5

Shin Megami Tensei: Persona 5
8,9 942
oceny
8,9 10 1 942
Persona 5
powrót do forum gry Persona 5

Trailer tej gry mnie oczarował, ale nigdy nie grałam w żadną odsłonę tej serii. Nie mam nawet konsoli, ale dla tej gry zastanawiam się nad kupnem... Ale nie o to chciałam spytać.
-Od której części najlepiej zacząć, jeśli nie ma się o niczym pojęcia?
-Czy gra ma jakąkolwiek polską lokalizację? (Jeśli nie, żaden problem, mogę grać nawet po japońsku - chociaż angielski to lepsza opcja)
Z góry dzięki.

Pink_Phink

Najpierw najlepiej zacząć od części 4 uważana jest za najlepszą w serii lecz osobiście bym ci poleciła 3 ale to już zależy od ciebie

Persona 3 opowiada o 17 letnim protagoniście który właśnie zmienił szkołę podczas podróży do akademika trafił na tak zwaną "dark hour" po czym spotyka młodego chłopca który chce żeby podpisał z nim kontrakt nie długo po tym okazuję się że dark hour jest 25 godziną zegary wtedy stają do życia budzą się tak zwane cienie a na miejscu budynku szkoły pojawia się tartarus w którym będziesz właśnie walczyć z cieniami protagonista potem dołącza do grupy walczącej z cieniami SEES uczniami z jego szkoły którzy próbują zniszczyć dark hour osoby w tej grupie są wyjątkowi bo jako jedyni nie zamieniają się w trumny jak inni ponieważ mogą przywoływać tak zwane persony ponieważ mają potencjał pamiętaj tylko w nocy możesz walczyć z cieniami persona 3 jest bardzo bardzo dołująca (przywołujesz persony strzelając sobie pistoletem w głowę) jet bardzo smutna jest trochę szczęśliwych momentów nie zaczynaj tej gry myśląc o jakiejś szczęśliwej opowieści (To Persona 4) jest tu bardzo dużo śmierci i bardzo dużo dziwnych rzeczy jest to połączenie rpg z tak zwanym life simulator podczas dnia możesz spędzać czas jak chcesz np możesz spotykać się z innymi ludźmi budując tak zwane social link które bardzo ci się przydadzą do wzywania silniejszych person persona 3 jest moją ulubioną personą jest to bardzo interesująca gra ma trochę wad np nic się nie dzieje przez cały miesiąc lecz bardzo ci ją polecam jeśli chcesz możesz obejrzeć filmy na podstawie persony 3 (są 4 części)

Persona 4 opowiada o protagoniście który przyjechał do swojego wujka do małego miasteczka inaba na rok po jego przybyciu w miasteczku dochodzi do morderstwa po czym przeradza się to w seryjne morderstwa w mieście chuczy od plotek że o 12 w nocy w deszczowe dni w telewizorze pojawia się bratnia dusza osoby oglądającej niedługo po tym główny bohater odkrywa że może wchodzić do telewizora w którym znajduje się inny świat i przywoływać tak zwane persony protagonista z kilkoma znajomymi postanawia dowiedzieć się kto za tym wszystkim stoi każda osoba "wrzucona" do telewizora będzie posiadać cień który będzie przedstawiał ich skrycie ukryte uczucia co według mnie było bardzo interesujące te momenty w których osoba ta akceptowała swój cieć i otrzymywała swoją personę były świetne po przez to dostajesz nowych członków drużyny tak jak w personie 3 jest to połączenie rpg i life simulator więc musisz rozplanować co chcesz robic w wolnym czasie jest to najszczęśliwasza gra o morderstwach jaką grałam jest parę smutnych poważnych momętów ale dominują te dobre polecam dobrze spędziłam czas grając w tą grę jeśli chcesz możesz obejrzeć persona 4 the animation 25 odcinkowy serial tylko nie oglądaj the golden animation było okropne

Nie wiem czy polecać ci starsze persony ponieważ bardzo sie różnią od 3 i 4 lecz jeśli nie jest dla ciebie ważna grafika inny system walki bardzo ci polecam persona 2 ze względu na fabułę która według mnie jest najlepsza w serii

Dnia 3 września miała premierę persona 5 day brakers specjalny odcinek o phantom thiefs jeśli jesteś zainteresowana personą 5 powinnaś obejrzeć

Gra nie posiada polskiej lokalizacji tylko po angielsku

Jeśli masz jakieś pytania pytaj

ocenił(a) grę na 5
CryingWoolf

Wow! Dziękuję za tak obszerny komentarz.

Mogłabyś mi jeszcze wyjaśnić, czym dokładnie są Persony?

Pink_Phink

Persona jest przejawem osobowości użytkownika jest jego tak zwaną maską której używa aby zmierzać się z trudnościami persony przejawiają metamorfozy gdy wyczuwają zmianę w sercu użytkownika ponieważ są jego częścią ( w personie 3 podczas trwania fabuły w personie 4 gdy będziesz mieć z kimś maksymalny poziom arkany ) persony są podzielone na arkany które odpowiadają kartom tarota ( w personie 3 13 a w 4 22 ) każda arkana jest inna i posiada inne zdolności i słabości np są arkany magik kochankowie śmierć głupiec i wiele innych każda osoba może mieć tylko jedną personę która ich reprezetuje lecz główny bohater gry może przywoływać wiele person ponieważ ma on kartę głupca który jest tak zwany dziką kartą każda arkana jest częścią swojego użytkownika więc odpowiada ta arkana jaki jest użytkownik np Yosuke Hanamura posiada arkanę magika jego arkana oznacza osobę pełną charyzmy i motywacji jego persona Jiraiya może używać wiatru leczyć nie otrzymuje obrażeń zadawanych wiatrem ale jego słabością jest prąd musisz bardzo uważać na słabości person ponieważ gdy ktoś akurat zada ci obrażenie np ogniem a twoja persona jest słaba na ogień wróg otrzymuję następną kolejkę szczególnie musisz uważać na ciemność i jasność ponieważ będzie to śmierć za jednym razem
Czytając to że nie posiadasz konsoli polecam ci ps3 jest o wiele tańsze niż ps4 a jeśli kupisz używane zapłacisz jeszcze mniej wersja na ps3 będzie się tylko różniła dłuszymi czasami ładowań i ceną która na pewno będzie niższa na ps3 jest tez persona arena i arena ultimax które są kontynucją fabuły z persony 4 i polecam ci bardzo catherine która jest grą stworzoną przez to samo studio co persona a jeśli chciałabyś jakieś gry zawsze mogę ci coś polecić
Mam nadzieje że pomogłam jeśli jeszcze chcesz coś wiedzieć pisz

CryingWoolf

Zapomniałam dodać masz limitowaną ilość przywoływania person każda zdolność zabiera ci tak zwane sp jeśli nie masz sp już po tobie dostajesz przedmioty które mogą ci dodać sp ale dostajesz je bardzo rzadko i lepiej zatrzymaj je na walki z bosami

CryingWoolf

Możesz przy wejściu zregenerować sp w personie 3 jest jakaś dziwna tablica za pieniądze a w personie 4 jest lis ale przygotuj się oczekuje od ciebie kosmiczne sumy

ocenił(a) grę na 5
CryingWoolf

Bardzo dziękuję za tak wyczerpujące wyjaśnienia i czas na nie poświęcony :) Szczególnie jestem wdzięczna za radę dotyczącą zakupu konsoli, bo jestem w tym zupełnie zielona. Z szacunkiem chylę czoło i pozdrawiam!

Pink_Phink

Zdecydowałaś się już w którą personę zagrasz ?
Mogłabym ci napisać porady

ocenił(a) grę na 5
CryingWoolf

Myślę, że zagram od trzeciej, ale to niestety nie są plany na najbliższą przyszłość... Jeśli jednak masz dla mnie jeszcze coś, co powinnam wiedzieć, będę bardzo zobowiązana :)

Pink_Phink

W personę 3 możesz zagrać na telefonie lub komputerze na telefonie musisz pobrać aplikację ppsspp a na komputer polecam ci pcsx2 będziesz musiała pobrać tak zwane iso pobierz ze strony emuparadaise patrz jaką wersję pobierasz jeśli chcesz grać na telefonie wersję na psp jeśli na komputerze ps2 jeśli masz słaby telefon lub komputer będzie ci się trochę zacinać

ocenił(a) grę na 5
CryingWoolf

Mam aplikację PPSSPP! O, to świetnie, w takim razie wszystko staje się dużo łatwiejsze :)) Dziękuję bardzo! Już niedługo zagram...

Pink_Phink

Na PSP również możesz zagrać w persone 1 i 2

ocenił(a) grę na 5
CryingWoolf

Znakomicie, nie wiem, jak Ci dziękować za te wszystkie wyjaśnienia... Zaczęłam trójkę i choć właściwie pewnie nie widziałam wiele, to jestem absolutnie oczarowana :)

ocenił(a) grę na 8
CryingWoolf

Na pytania dostałaś już super wyczerpujące odpowiedzi, ale z ciekawości zajrzałam na profil i widzę, że seria przypadła do gustu! Jak tam wrażenia? Polecam obczaić również inne gdy z serii SMT.

Marchefa

Polecam z SMT Shin Megami Tensei Nocturne w europie Lucifer's Call Digital Devil Saga Devil Survivor ( Jest anime ale tylko na podstawie 2 części) Strange Journey i Devil Summoner

Marchefa

Marchefa grałaś już w P5 że wystawiłaś 7 ?

ocenił(a) grę na 8
CryingWoolf

Tak, wczoraj skończyłam. Ale nie jestem jeszcze całkowicie pewna oceny.

Marchefa

Ja czekam na premierę w europie niestety japońskiego nie znam

CryingWoolf

Jak ta persona przedstawia się na tle innych ?

ocenił(a) grę na 8
CryingWoolf

Myślę, że jeżeli Persona 4 przypadła ci go gustu to będziesz zachwycona. Mi nie odpowiadał klimat scooby doo z P4, preferowałam znacznie bardziej mroczniejszy i poważniejszy klimat P3. P5 o ile wizualnie bliżej jest chyba do P3, to jednak fabularnie wypada bliżej P4. Scenariusz fabuły jest napisany raczej cienko, trochę bezrefleksyjnie, co chapter masz kolejnego antagonistę, który jest rodem wizęty z disneyowskich bajek, koniec końców fabuła wypada bardzo cukierkowo (chociaż czasami starają się to połączyć z czymś mhrocznym, ale według mnie średnio to wychodzi) i naiwnie. Brakuje mi tutaj takiego bittersweet endingu jaki mieliśmy pod koniec P3.
Ale jak widać - ja jestem tendencyjna, bo mi kierunek w który ta seria skręciła niezbyt się podoba. Aczkolwiek jeżeli mam powiedzieć coś dobrego o tej częśći to że jest wizualnie fanastyczna. Jeżeli fabule daje 7/10, to wizualnie przynajmniej 70/10. Social linki też wypadły fajnie, ale równiez brakowało tutaj takiego kopa jak np. social link Sun Arcana z P3. To tak po krótce, bo gre skończyłam dopiero po 120 godzinach.

ocenił(a) grę na 8
Marchefa

A jak wypada na tle innych? Jeżeli chodzi o mechanikę rozgrywki to jest to bardzo duży progress w porównaniu do poprzednich części. Gameplay, sposoby spędzania czasu po szkole - na plus. Jednym z takich głównych plusów jest to że twoi towarzysze towrzyszą ci w dungeonie i możesz ich w każdej chwili zmienić, czemu rozgrywka jest bardziej elastyczna. No i dungeony - koniec z randomowymi dungeonami, co jest z jednej strony na plus bo dungeony są zrobione w ciekawe sposób z zagadkami, ale nie na tyle trudnymi by zamęczyć. Ale czasami wypadają na cholernie długie, a ja za dungeonami kompletnie nie przepadam, ale to też co kto lubi.
Velvet room też jest trochę odpicowany, ale głównie po staremu. A i negocjaje z demonami też wypadają nieźle.
Też jeżeli będziesz już grała w P5, to pamiętaj, że niektóre social linki dobrze jest robić szybciej. Przy maxymalnym linku nauczycielki dostajesz możliwość wychodzenia w nocy gdy wcześniej byłaś w dungeonie, w przeciwnym wypadku musisz iść spać. Ten link oszczędza ci wiele czasu na robienie kolejnych.
Jeżeli chcesz jeszcze o coś zapytać to pisz.

Marchefa

Skoro fabuła jest blisko do p4 jestem zawiedziona nie podobała mi się za bardzo fabuła 4 zbyt szczęśliwa według mnie miałam nadzieje że będzie bardziej mroczna ale cóż zagram

CryingWoolf

Czy jest więcej momentów takich jak np bad end za nieskończenie na czas dungeonów ? Pamiętam gdy pierwszy raz zobaczyłam z goro i protagonistą był to dla mnie szok

ocenił(a) grę na 8
CryingWoolf

Taa, akurat ten bad end "udało" mi się uzyskać, ale on nie jest za nieskończenie dungeonów na czas, ale za "złe" wybory. Ale tak, każdy dungeon ma swój specjalny bad end , który dostajesz, jeżeli nie skończysz go na czas. I te bad endy są naprawdę makabryczne.

Marchefa

Jakie social linki zrobiłaś w grze ?

ocenił(a) grę na 8
CryingWoolf

Wiesz to trochę rozległe pytanie, bo wymaxowałam ich jakieś 10-15 (niektóre są automatyczne). Tradycyjne jak w P4 masz możliwośc social linku z każdym z twoich towarzyszy + linki osób spoza grupy. Jest naprawdę fajny i przewrotny social link z nauczycielką, podobał mi się. Jest też uroczy link z Hifumi, taktycznym geniuszem grającym w Shogi ( w ogóle ostatnio wyszło, że ta dziewczyna miała być w drużynie bohatera, ale żeby nie przedłużać gry została sprowadzona do roli social linku). No i prócz tego nie wiem linki z panią Aptekarką i gościem od sprzedawania broni? Były okej. W każdym razie według mnie wypadają lepiej od linków twoich towarzyscy (ale nie zdążyłam zrobić Haru i Futaby) - te po prostu nie są niczym specjalnym, nie ma tam żadnych ciekawych rozterek. Chociaż link Yosuke był bardzo śmiechowy, szczególnie sceny w Kościele, jak tam dojdziesz to będziesz wiedziała o co chodzi.

ocenił(a) grę na 5
Marchefa

Ups, zdaje się, że to było do mnie, ale nie zauważyłam komentarza... Przeprasam za odpowiedź z takim opóźnieniem!
Moje wrażenia: seria jest kapitalna. Trójka skradła moje serce, niestety czwórkę porzuciłam po bossie z Yukiko - zupełnie nie przypadł mi do gustu klimat gry, a sama historia w żaden sposób mnie nie wciągnęła. Przeszłam jedynkę, była świetna, a teraz kończę dwójkę Innocent Sin i też jestem zachwycona. Zanosi się też, że już niedługo będę miała okazję zagrać w piątkę :) Trochę kiepsko, że według Ciebie fabularnie bliżej do czwórki, no ale zobaczymy. Nie nastawiam się negatywnie, a wręcz przeciwnie :)

ocenił(a) grę na 8
Pink_Phink

Hej, według mnie nie powinnaś wcale nastawiać się negatywnie. Faktycznie, ja byłam trochę rozczarowana kierunkiem w którym poszła ta seria ale koniec końców 5 to pod względem gameplayu, rozgrywki jest kawałek solidnej i potężnej roboty i koniec końców pewnie wrócę do tej gry jeszcze raz (do 4 nie dałabym rady). Więc źyczę powodzenia i miło spędzonych godzin przy graniu.
Fajne ze tak bardziej spodobała co się P2, ja uważam że prowadzenie fabuły i poruszane temat były w 2 najdojrzalsze i najpoważniejsze z całej serię ale miałam przerwę po inwazji Hitlera i za nic nie mogę wrócić do gry ze względy na game play - jest okropny. W sumie to żałuję. Teraz kończę Persone Q i tam gameplay też mnie wynudzil, ale udało mi się dobić przynajmniej do last bossa. Chociaż nie wiem czy warto było poświęcić aż tylko godzin :'<.

ocenił(a) grę na 5
Marchefa

Dzięki wielkie :) Mój egzemplarz gry powinien dojść już jutro i miło słyszeć, że warto będzie do niej często wracać.
Jeśli chodzi o P2, też doszłam do inwazji i na razie znowu mam przerwę - mimo że historia jest super, to gameplay rzeczywiście na dłuższą metę potrafi być męczący. Mam nadzieję, że jednak zdołam dobrnąć do końca...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones